Βραζιλία Βραζιλια - Βοηθεια συνταξιδιωτες!!

Pantelicio

Member
Μηνύματα
24
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Βόρεια Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Καλησπέρα συνταξιδιώτες αυτού του υπέροχου πλανήτη!
Προγραμματίζω ταξίδι στη Βραζιλία (αν όλα πάνε κατ'ευχήν) για το χειμώνα (Ιανουάριο ή Φεβρουάριο) και θα ήθελα λίγη βοήθεια από όσους εχουν πάει ή γνωρίζουν για τη χώρα.

Η διάρκεια του ταξιδιού θα είναι γύρω στις 15-18 μέρες και θα μείνω στο Ριο ντε Τζανέιρο, όπου ένας φίλος μου πρόκειται να νοικιάσει διαμέρισμα για τους επόμενους 6 μήνες (στην Κοπακαμπάνα).

Θα ήθελα όμως πέρα από το Ρίο να επισκεφθώ και άλλα μέρη όπως Σαλβαδόρ, Ιγκουασού και Αμαζόνιο. Το πρόβλημα όμως είναι ότι καθώς διανύουμε και την οικονομική κρίση, το μπάτζετ είναι περιορισμένο. Βρήκα σχετικά φθηνά εισητήρια με Air France για Ριο γύρω στα 800-850 ?. Για Σαλβαδόρ έχω βρεί με την Gol αεροπορικά πήγαινε-ελα γύρω στα 190 ? (απο Ριο πάντα), που είναι καλή τιμή. Για Μανάους όμως που είναι η βάση για τον Αμαζόνιο είναι αρκετά ακριβά, πάνω απο 500 ?. Σκέφτηκα και τη διαδρομή Ριο-Μαναους-Σαλβαδορ-Ριο και πάλι όμως βγαίνει ακριβό.

Γνωρίζετε κάτι για το Brazil Airpass; Εψαξα στο σάιτ της TAM και λέει ότι πρώτα θα πρέπει να έχεις κάνει κράτηση και για τους εντός Βραζιλίας προορισμούς, όμως αυτό σημαίνει ότι θα γίνει η χρέωση στην κάρτα μου.
Υπάρχει κάποιο άλλο τροπικό δάσος σχετικά κοντά στο Ριο αν δεν καταφέρω να πάω μεχρι τον Αμαζόνιο;

Επίσης γνωρίζετε αν υπάρχουν οργανωμένες εκδρομές από Ριο για Ιγκουασού; Αλλιώς αν κλείσω μόνος αεροπορικά και hotel έχουν από εκεί εκδρομές για τους καταρράκτες;

Τέλος επειδή ακόμη δεν έχω αποφασίσει, πιστεύετε οτί αξίζει να πάω την περίοδο του Καρναβαλιού (λέω να πάω λιγο νωρίτερα και να συμπέσουν οι τελευταίες μου μέρες με την έναρξη);; Ή θα γίνεται χαμός από τουρίστες και θα παραείναι τουριστικό το όλο θέμα; Αν παω νωρίτερα τον Ιανουάριο θα μπορέσω έστω να πάρω μια γεύση - από τις ετοιμασίες ίσως;
Και όποια άλλα tips έχετε γενικώς ευπρόσδεκτα!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

ΚΡΟΚ

Member
Μηνύματα
81
Likes
165
Kαλός ήρθες φιλε μου.
Aν και έχω κάνει αρκετά χρονια πριν αυτό το ταξίδι η δικια μου πρόταση για την περίοδο που πας θα ήταν να επισκεφτείς από το ριο την βορειοανατολική πλευρά, ξεκινώντας πηγαίνοντας από το ριο στην φορταλέζα ,μετά από την φορταλέζα να πας στο σαλβαδορ και από εκεί πάλι επιστροφή στο ριο.
Oλη αυτή η διαδρομή με την gol που αναφέρεις βλέπω ότι θα σου κοστίσει γύρο στα 450 ευρω αν δεν κάνω λάθος.
Και τα δυο αυτά μέρη αξίζουν.
Για εκδρομές σε καταρράκτες και αμαζόνιο δεν γνωρίζω για να σε βοηθησω.
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.033
Likes
1.600
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Όσον αφορά το καρναβάλι διάβασε την ιστορία μου http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...E1%ED%EF%F5%E1%F1%DF%EF%F5.html#content_start Έχω γράψει μερικά χρήσιμα. Πολυκοσμία από τουρίστες εκείνες τις μέρες δεν γίνεται ιδιαίτερα αισθητή εκτός από σημεία σαν το Κορκοβάντο ή τον λόφο της Ζάχαρης και πάλι όμως μη φαντάζεσαι ατελείωτες ουρές κλπ. Τα ξενοδοχεία βεβαίως θα είναι γεμάτα αλλά αυτό δε σε αφορά αφού έχεις σπίτι να φιλοξενηθείς. Η παρέλαση στο Σαμπόδρομο το 2012 είναι στις 19 και 20 Φεβρουαρίου. Σου συνιστώ να κάνεις την υπέρβαση και να δώσεις τα 230 περίπου Ευρώ για το εισιτήριο, έστω και για μια βραδιά. Το 9ωρο ολονύκτιο θέαμα είναι πέραν πάσης περιγραφής.
 

dimitris70

Member
Μηνύματα
97
Likes
20
Για το καρναβάλι δεν το συζητάω και εγώ, πρέπει να το ζήσεις οπωσδήποτε έστω και μία βραδιά. Δεν νοείται να κάνεις τέτοιο ταξίδι και να μην ζήσεις αυτήν την εμπειρία.
Η πόλη βέβαια πλημυρίζει από κόσμο και οι τιμές ανεβαίνουν έως 3 φορές πάνω αλλά αξίζει τον κόπο και το χρήμα.
Δεν μπορώ να σου πω για Σαλβαδόρ και Μανάους μια που τα έχω αφήσει για μια μελλοντική επίσκεψή μου αλλά το Ιγκουασού είναι φανταστικό και συνδυάζει τους υπέροχους κατταράκτες με τροπικά δάση-μην το χάσεις.
Μπορείς να κλεισεις εισητήρια και ξενοδοχείο και να βρεις εκεί κάποιο τοπικό γραφείο να σε ξεναγήσει. Πρέπει να μπεις και να ξεναγηθεις και από την πλευρά της Αργεντινής και θα σου πρότεινα να μείνεις εκεί όπου τα ξενοδοχεία είναι πιο φθηνά.
Υπάρχουν και άλλα μέρη να δεις κοντά στο Ρίο, όπως τα τροπικά νησιά και το buzios όπου μπορείς να κάνεις και τα μπάνια σου- πρέπει να ξέρεις ότι οι παραλίες στο Ρίο δεν προσφέρονται για κολύμπι αλλά μόνο για μια γρήγορη βουτιά.....
 

Pantelicio

Member
Μηνύματα
24
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Βόρεια Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Για το καρναβάλι δεν το συζητάω και εγώ, πρέπει να το ζήσεις οπωσδήποτε έστω και μία βραδιά. Δεν νοείται να κάνεις τέτοιο ταξίδι και να μην ζήσεις αυτήν την εμπειρία.
Η πόλη βέβαια πλημυρίζει από κόσμο και οι τιμές ανεβαίνουν έως 3 φορές πάνω αλλά αξίζει τον κόπο και το χρήμα.
Δεν μπορώ να σου πω για Σαλβαδόρ και Μανάους μια που τα έχω αφήσει για μια μελλοντική επίσκεψή μου αλλά το Ιγκουασού είναι φανταστικό και συνδυάζει τους υπέροχους κατταράκτες με τροπικά δάση-μην το χάσεις.
Μπορείς να κλεισεις εισητήρια και ξενοδοχείο και να βρεις εκεί κάποιο τοπικό γραφείο να σε ξεναγήσει. Πρέπει να μπεις και να ξεναγηθεις και από την πλευρά της Αργεντινής και θα σου πρότεινα να μείνεις εκεί όπου τα ξενοδοχεία είναι πιο φθηνά.
Υπάρχουν και άλλα μέρη να δεις κοντά στο Ρίο, όπως τα τροπικά νησιά και το buzios όπου μπορείς να κάνεις και τα μπάνια σου- πρέπει να ξέρεις ότι οι παραλίες στο Ρίο δεν προσφέρονται για κολύμπι αλλά μόνο για μια γρήγορη βουτιά.....
Μηπως γνωρίζεις περιπου τι τιμές παίζουν για τις ξεναγήσεις στους καταρράκτες; Δύο μέρες είναι αρκετές για Ιγκουασού ή θα χρειαστώ περισσότερο; Για τις παραλίες του Ρίο ξέρω ότι είναι περισσότερο για οφθαλμόλουτρο παρά για μπάνιο ;)
 

Pantelicio

Member
Μηνύματα
24
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Βόρεια Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Όσον αφορά το καρναβάλι διάβασε την ιστορία μου http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...E1%ED%EF%F5%E1%F1%DF%EF%F5.html#content_start Έχω γράψει μερικά χρήσιμα. Πολυκοσμία από τουρίστες εκείνες τις μέρες δεν γίνεται ιδιαίτερα αισθητή εκτός από σημεία σαν το Κορκοβάντο ή τον λόφο της Ζάχαρης και πάλι όμως μη φαντάζεσαι ατελείωτες ουρές κλπ. Τα ξενοδοχεία βεβαίως θα είναι γεμάτα αλλά αυτό δε σε αφορά αφού έχεις σπίτι να φιλοξενηθείς. Η παρέλαση στο Σαμπόδρομο το 2012 είναι στις 19 και 20 Φεβρουαρίου. Σου συνιστώ να κάνεις την υπέρβαση και να δώσεις τα 230 περίπου Ευρώ για το εισιτήριο, έστω και για μια βραδιά. Το 9ωρο ολονύκτιο θέαμα είναι πέραν πάσης περιγραφής.
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, πολυ κατατοπιστικές και οι ιστορίες σου! Απ'οτι είδα οι τιμές κυμαίνονται στα 150-200 ευρώ για τα grandstands. Να υποθέσω ότι οι διαφορές έχουν να κάνουν με το πόσο καλή θέα της "πίστας" έχεις ή παίζει και κάτι άλλο; Μία εβδομάδα είναι η διάρκεια του καρναβαλιού; Από θέμα ασφάλειας πως είναι τα πράγματα;;
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.033
Likes
1.600
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Δεν χρειάζεσαι καμία ξενάγηση στους καταρράκτες. Περπατάς και βλέπεις. Υπάρχει οριοθετημένο μονοπάτι. Απλώς θα χρειαστείς μεταφ. μέσο για να πάς από το ξενοδοχείο σου. Ταξί ή πουλμανάκι μαζί με άλλους. Υποθέτω ότι και το τελευταίο ξενοδοχείο θα έχει τέτοια εξυπηρέτηση. Δύο μέρες για τους καταρράκτες είναι υπέρ-αρκετές. Μην παραλείψεις να πάρεις ελαφρύ αδιάβροχο. Διάβασε και την ιστορία του taver http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...D+%EC%E5%E3%E1%EB%F9%ED+%F0%EF%F4%E1%EC%F9%ED
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.033
Likes
1.600
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Στις κερκίδες όσο πιο κεντρική κατά μήκος τόσο καλύτερη θέα έχεις πανοραμικά. Η Νο 9 έχει αριθμημένες θέσεις αλλά δεν την συνιστώ γιατί όλοι παρακολουθούν την παρέλαση όρθιοι. Στα ακριβά front boxes βλέπεις μεν από πιο κοντά τις λεπτομέρειες χάνεις όμως το πανόραμα. Εκεί υπάρχει και υπηρεσία μπάτλερ, ποτά κλπ. Η καλύτερη κερκίδα από τις σχετικά οικονομικές είναι η 7. (έχω παρακολουθήσει από την 7 την 11 και την 13). Θέμα ασφάλειας δεν αντιμετώπισα στα μέρη που κινήθηκα, λάβαινα όμως τις σχετικές προφυλάξεις. Η κορύφωση του καρναβαλιού είναι η παρέλαση στο Σαμπόδρομο αλλά εκδηλώσεις υπάρχουν σε κάθε γειτονιά τα λεγόμενα Blocos αρκετές μέρες πριν.
 

dimitris70

Member
Μηνύματα
97
Likes
20
Είναι αλήθεια ότι όλη την βραδιά-και μιλάμε για 12ωρο έως τις 6 το πρωί!!- θα τις περάσεις όρθιος στο σαμποδρόμιο λόγω της έντασης και του χωρού οπότε δεν έχει σημασία να έχεις αριθμημένη θέση.
Αν θυμάμαι καλά είχα δώσει 250 ευρώ για τη κερκίδα 5 επειδή ήταν περίπου στην μέση και ήταν αρκετά καλά.
Όσον αφορά το Ιγκουασού το έκανα σε δύο ημέρες αλλά πιστεύω ότι θα ήταν καλύτερα να είχα μια ακόμα μέρα για να είμαι πιο χαλαρός.
Δεν μπορώ να σου δώσω τιμή για τα τοπικά γραφεία γιατί το δικό μας ήταν προπληρωμένο σε πακέτο αλλά πιστεύω ότι χρειάζεσαι να κλείσεις ένα ώστε να το κάνεις και από τις δύο πλευρές (Αργεντινή και Βραζιλία) με συνδυασμό με σκάφη στον ποτάμι μέσα, που σε πάνε κάτω από τους καταρράκτες, και σαφάρι μέσα από το τροπικό δάσος με μεγάλα τζίπ που σε παραλαμβάνουν μετά.
Σε κάθε περίπτωση να έχεις μαζί σου αδριάβροχη τσάντα για την κάμερά σου, το τηλέφωνο και τα αλλα προσωπικά είδη γιατί πραγματικά γίνεσαι παπί όταν σε βάλει το σκάφος κάτω απο τους καταρράκτες (αλλά θα θέλεις και επανάληψη!!!)
 

PeaceWarrior

Member
Μηνύματα
7
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες Άμστερνταμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα Ιαπωνία
Πήγα στη Βραζιλία τον Αύγουστο που μας πέρασε. Να μερικά πράγματα που νομίζω ότι αξίζει να αναφερθούν (ή να επαναληφθούν):
1. Λόγω μιας πολύ low budget περιπλάνησης δοκίμασα να κάνω κάποιες διαδρομές με το λεωφορείο και μπορώ να πω ότι αν και κάπως άβολα συνδυάζει 3 καλά (γλιτώνεις μία διανυκτέρευση, βλέπεις την ύπαιθρο τη νύχτα και γλιτώνεις από τα αεροπορικά εισιτήρια). Το μόνο που σε συμβουλεύω αν το τολμήσεις είναι να πάρεις σχετικά ζεστά ρούχα γιατί βάζουν τον κλιματισμό πολύ δυνατά.
2. Οι Foz do Iguazu αξίζουν αφάνταστα. Πήγαινε να τους δεις και από την πλευρά της Αργεντινής και δοκίμασε την οργανωμένη εκδρομή με τα σκάφη για μια διαφορετική όψη των καταρρακτών. 2 μέρες νομίζω ότι είναι αρκετές. Στην ευρύτερη περιοχή (Βραζιλία) υπάρχει και το μεγαλύτερο (νομίζω) φράγμα της γης. Πήγαμε γιατί ένας φίλος επέμενε ιδιαίτερα. Σε συμβουλεύω όμως να το αποφύγεις, δεν αξίζει το χρόνο σου.
3. Στο Ρίο θα σου έλεγα να πας να δεις και μία φαβέλα (π.χ. τη Ροσίνια) αλλά δεν ξέρω πόσο ασφαλές είναι γιατί εγώ είχα γνωστούς Βραζιλιάνους που με συνόδεψαν. Αν και είδα τύπους με πιστόλια να κυκλοφορούν, όπως με διαβεβαίωσαν οι τουρίστες δεν κινδυνεύουν αρκεί να μη τραβούν φωτογραφίες.
4. Εννοείται πως στο Ρίο πρέπει να επισκεφτείς και όλα τα βασικά τουριστικά σημεία (Χριστό, Sugar Loaf, Santa Tereza κ.α.). Για τις παραλίες έχεις δίκιο, δεν είναι κατάλληλες για κολύμβηση όμως είναι υπέροχες σαν θέαμα, πήγαινε σε όλες.
5. Στο καρναβάλι δεν ευτύχησα να πάω, όμως από γνωστούς μου έχω ακούσει τα καλύτερα!
6. Όταν φτάσεις κοίταξε αν υπάρχουν κοντά στη περιοχή σου κέντρα του δήμου. Μερικές φορές προσφέρουν υπέροχα (και δωρεάν) προγράμματα (π.χ. capoeira!).
7. Δοκίμασε τοπικές λιχουδιές όπως chilapia, picanha, brigadeiro και άλλα πολλά.
8. Επίσης, αν μπορείς μη παραλήψεις να πας Fortaleza και Salvador, περιμένω την επόμενη ευκαιρία για να τα δω.
9. Τέλος, μάθε μερικές λέξεις στα πορτογαλικά ή τουλάχιστον ισπανικά γιατί τα αγγλικά δεν είναι και τόσο χρήσιμα με εξαίρεση τις τουριστικές περιοχές.
 

Pantelicio

Member
Μηνύματα
24
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Βόρεια Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Πήγα στη Βραζιλία τον Αύγουστο που μας πέρασε. Να μερικά πράγματα που νομίζω ότι αξίζει να αναφερθούν (ή να επαναληφθούν):
1. Λόγω μιας πολύ low budget περιπλάνησης δοκίμασα να κάνω κάποιες διαδρομές με το λεωφορείο και μπορώ να πω ότι αν και κάπως άβολα συνδυάζει 3 καλά (γλιτώνεις μία διανυκτέρευση, βλέπεις την ύπαιθρο τη νύχτα και γλιτώνεις από τα αεροπορικά εισιτήρια). Το μόνο που σε συμβουλεύω αν το τολμήσεις είναι να πάρεις σχετικά ζεστά ρούχα γιατί βάζουν τον κλιματισμό πολύ δυνατά.
2. Οι Foz do Iguazu αξίζουν αφάνταστα. Πήγαινε να τους δεις και από την πλευρά της Αργεντινής και δοκίμασε την οργανωμένη εκδρομή με τα σκάφη για μια διαφορετική όψη των καταρρακτών. 2 μέρες νομίζω ότι είναι αρκετές. Στην ευρύτερη περιοχή (Βραζιλία) υπάρχει και το μεγαλύτερο (νομίζω) φράγμα της γης. Πήγαμε γιατί ένας φίλος επέμενε ιδιαίτερα. Σε συμβουλεύω όμως να το αποφύγεις, δεν αξίζει το χρόνο σου.
3. Στο Ρίο θα σου έλεγα να πας να δεις και μία φαβέλα (π.χ. τη Ροσίνια) αλλά δεν ξέρω πόσο ασφαλές είναι γιατί εγώ είχα γνωστούς Βραζιλιάνους που με συνόδεψαν. Αν και είδα τύπους με πιστόλια να κυκλοφορούν, όπως με διαβεβαίωσαν οι τουρίστες δεν κινδυνεύουν αρκεί να μη τραβούν φωτογραφίες.
4. Εννοείται πως στο Ρίο πρέπει να επισκεφτείς και όλα τα βασικά τουριστικά σημεία (Χριστό, Sugar Loaf, Santa Tereza κ.α.). Για τις παραλίες έχεις δίκιο, δεν είναι κατάλληλες για κολύμβηση όμως είναι υπέροχες σαν θέαμα, πήγαινε σε όλες.
5. Στο καρναβάλι δεν ευτύχησα να πάω, όμως από γνωστούς μου έχω ακούσει τα καλύτερα!
6. Όταν φτάσεις κοίταξε αν υπάρχουν κοντά στη περιοχή σου κέντρα του δήμου. Μερικές φορές προσφέρουν υπέροχα (και δωρεάν) προγράμματα (π.χ. capoeira!).
7. Δοκίμασε τοπικές λιχουδιές όπως chilapia, picanha, brigadeiro και άλλα πολλά.
8. Επίσης, αν μπορείς μη παραλήψεις να πας Fortaleza και Salvador, περιμένω την επόμενη ευκαιρία για να τα δω.
9. Τέλος, μάθε μερικές λέξεις στα πορτογαλικά ή τουλάχιστον ισπανικά γιατί τα αγγλικά δεν είναι και τόσο χρήσιμα με εξαίρεση τις τουριστικές περιοχές.
Ενδιαφέρουσες και κατατοπιστικές οι πληροφορίες σου, σε ευχαριστω!

Για τα λεωφορεία δεν το είχα σκεφτεί, καθώς οι αποστάσεις στη χώρα μου φαίνονται τεράστιες. Έχεις να προτείνεις κάποια διαδρομή από Ρίο; Και είναι ασφαλές;

Για Iguazu τι τιμές παίζουν για τις εκδρομές; Και τις κλείνεις τοπικά από το ξενοδοχείο εκεί ή υπάρχει κάποιο γραφείο στο Ρίο;

Όσο για τη γλώσσα ξέρω ισπανικά, πιστεύεις θα βγάλω άκρη; Αν και από ότι έψαξα τα πορτογαλικά έχουν αρκετά κοινά, αλλά η προφορά τους φαίνεται λίγο ζόρικη...
 

alma

Member
Μηνύματα
3.736
Likes
15.145
Παιδιά για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα(μια και μιλάμε για Βραζιλία) μήπως έχει πάει κανείς Φλοριανάπολη?Ξέρετε αν αξίζει για χαλαρές διακοπές?Κάθε άλλη πληροφορία ευπρόσδεκτη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.240
Μηνύματα
884.598
Μέλη
38.929
Νεότερο μέλος
thanasisgr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom