Βέλγιο Βρυξέλλες για πρώτη φορά και εκδρομές στο Βέλγιο

Μηνύματα
35
Likes
16
Καλησπέρα σας,

Έχω εκτυπωτικό κουπόνι από την izy train το ποσό των 30 ευρώ, που εκτελει δρομολόγια τουλάχιστον από όσο είδα Βρυξέλλες - Παρίσι και πάλι πίσω! Όποιος ενδιαφέρεται ας μου στείλει προσωπικό μήνυμα!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.986
Μετα απο 2 φορες στη Φλαμανδια, ηρθε η ωρα για Βαλλονια.
Βρηκα πολυ φθηνοτερη διαμονη στη Namur σε σχεση με τη Dinant που θα ηταν η πρωτη επιλογη. Μιση ωριτσα απεχουν, ειναι συμπαθης η Namur? Υπαρχει αλλη πολη να δω για βαση?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Μετα απο 2 φορες στη Φλαμανδια, ηρθε η ωρα για Βαλλονια.
Βρηκα πολυ φθηνοτερη διαμονη στη Namur σε σχεση με τη Dinant που θα ηταν η πρωτη επιλογη. Μιση ωριτσα απεχουν, ειναι συμπαθης η Namur? Υπαρχει αλλη πολη να δω για βαση?
Το Πάσχα που το έκανα έβαλα 2 διανυκτερέυσεις Namur και 2 στη Λιέγη, και πήγα σε αρκετές πόλεις ακόμα με τα τρένα (Dinant, Rochefort, Eupen, Spa, Leuven). Δεν κάλυψα όμως τη δυτική Βαλονία, οπότε μάλλον χρειάζεσαι και μια βάση ακόμα. Mons, Tournai, Waterloo, Charleroi είναι νομίζω τα highlights από κείνη την πλευρά.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.986
Το Πάσχα που το έκανα έβαλα 2 διανυκτερέυσεις Namur και 2 στη Λιέγη, και πήγα σε αρκετές πόλεις ακόμα με τα τρένα (Dinant, Rochefort, Eupen, Spa, Leuven). Δεν κάλυψα όμως τη δυτική Βαλονία, οπότε μάλλον χρειάζεσαι και μια βάση ακόμα. Mons, Tournai, Waterloo, Charleroi είναι νομίζω τα highlights από κείνη την πλευρά.
Για το Charleroi ειχα διαβασει πριν χρονια οτι εχει εγκληματικοτητα και το ειχα απορριψει.
Υποψιν δεν θα γυρισουμε ολη την περιοχη. 4 μερες ειναι, που η μια θα παει στις Βρυξελλες αφου δεν εχω παει σε μουσεια, δηλαδη πρακτικα ειναι σαν να μην τις ειδα για τα δικα μου γουστα.
Αρα ελεγα για 3 μερες/ πολεις συν Βρυξελλες. Βεβαια πολυ πρωιμη σκεψη, μολις χθες εκλεισα εισιτηρια. Οποτε βαζω μονο ο,τι ειναι γυρω απο τη Namur, ακομη και 2 πολεις τη μερα αν βγει, αλλα επιτελους να δω και αυτα που θελω απο Βρυξελλες.
Στο τελευταιο ταξιδι περασα με τρενο απο Eupen στο δρομο για Aachen, ωραια δαση ειχε.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Στο τελευταιο ταξιδι περασα με τρενο απο Eupen στο δρομο για Aachen, ωραια δαση ειχε.
Ντάξει, ο μόνος λόγος για να πας στο Eupen είναι το... πολιτικό ενδιαφέρον, καθώς είναι η πρωτεύουσα της γερμανόφωνης μειονότητας του Βελγίου (κάπου 30.000 άτομα όλοι κι όλοι) που έχουν δικό τους πρωθυπουργό (!!!) και κοινοβούλιο (!!!).
 

Grtraveler

Member
Μηνύματα
327
Likes
376
Καλησπέρα σας,

Έχω εκτυπωτικό κουπόνι από την izy train το ποσό των 30 ευρώ, που εκτελει δρομολόγια τουλάχιστον από όσο είδα Βρυξέλλες - Παρίσι και πάλι πίσω! Όποιος ενδιαφέρεται ας μου στείλει προσωπικό μήνυμα!
Αν και έχουν περάσει 2 χρόνια απο την ανάρτηση αυτή, μιας που ψάχνομαι για Βρυξέλλες, παραθέτω το παρακάτω δημοσίευμα (18/5/2022) Thalys stops operating low-cost IZY trains after six years που αναφέρει οτι σταμάτησε να λειτουργεί η izy train.......κρίμα και από ότι διαβάζω ήταν και οικονομική...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.986
Αν και έχουν περάσει 2 χρόνια απο την ανάρτηση αυτή, μιας που ψάχνομαι για Βρυξέλλες, παραθέτω το παρακάτω δημοσίευμα (18/5/2022) Thalys stops operating low-cost IZY trains after six years που αναφέρει οτι σταμάτησε να λειτουργεί η izy train.......κρίμα και από ότι διαβάζω ήταν και οικονομική...
Mε 9,90 πας με flixbus. Πιο πολλες οι ωρες αλλα το 10ρικο παραμενει.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.986
Το Πάσχα που το έκανα έβαλα 2 διανυκτερέυσεις Namur και 2 στη Λιέγη, και πήγα σε αρκετές πόλεις ακόμα με τα τρένα (Dinant, Rochefort, Eupen, Spa, Leuven). Δεν κάλυψα όμως τη δυτική Βαλονία, οπότε μάλλον χρειάζεσαι και μια βάση ακόμα. Mons, Tournai, Waterloo, Charleroi είναι νομίζω τα highlights από κείνη την πλευρά.
Εβαλα ως βαση το Leuven γιατι απεχει πολυ λιγο απο Βρυξελλες, ευκολη προσβαση στο αεροδρομιο πρωι σε 15 λεπτα και ανάλογα με τις προσφορες των εισιτηριων στα τρενα θα βολεψει για Λιεγη η ακομη και Μααστριχτ, αλλα και μια μερα ως το Dinant αναλογα τα κεφια. Γενικα μεγάλη ελευθερία στο πρόγραμμα χωρίς αλλαγές ξενοδοχείων και φοβερή τιμή (γιατί μου έπεσαν τα μαλλιά με τις τιμές στις Βρυξέλλες).
 
Last edited:

Grtraveler

Member
Μηνύματα
327
Likes
376
Εβαλα ως βαση το Leuven γιατι απεχει πολυ λιγο απο Βρυξελλες, ευκολη προσβαση στο αεροδρομιο πρωι σε 15 λεπτα και ανάλογα με τις προσφορες των εισιτηριων στα τρενα θα βολεψει για Λιεγη η ακομη και Μααστριχτ, αλλα και μια μερα ως το Dinant αναλογα τα κεφια. Γενικα μεγάλη ελευθερία στο πρόγραμμα χωρίς αλλαγές ξενοδοχείων και φοβερή τιμή (γιατί μου έπεσαν τα μαλλιά με τις τιμές στις Βρυξέλλες).
Ωχχχχ πόσο πάνε τα ξενοδοχεία ? Εγώ για Νοεμβριο είχα βρει σε ibis σχεδόν στο κέντρο γύρω στα 100/ βράδυ το δίκλινο ...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.986
Ωχχχχ πόσο πάνε τα ξενοδοχεία ? Εγώ για Νοεμβριο είχα βρει σε ibis σχεδόν στο κέντρο γύρω στα 100/ βράδυ το δίκλινο ...
Για τα δικα μου στανταρ ειναι πολλα. Στo Leuven με 65 το δικλινο με πρωινο. Στις Βρυξελλες τα 100 ειναι χωρις πρωινο. Και επειδη εκλεισα μεσω hotels.com, το 10% επιστρεφεται για μελλοντικη διαμονη, αρα ουτε 60 με πρωινα ειναι πολυ οκ.
 
Last edited:

Grtraveler

Member
Μηνύματα
327
Likes
376
Ναι τα 100€ είναι χωρίς πρωινό! Μα και για εμένα πολλά είναι τα 100, ειδικά στις μέρες μας ότι εξοικονομήσουμε καλο είναι! Αλλά μια που το συζητάμε θα τη κοιτάξω και αυτή την επιλογή.
Επίσης και η προσφορά του Hotels.com είναι ένα έξτρα ! Καλά κανεις και τα ψάχνεις και εγώ το ίδιος κανω...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.986
Δεν μπορω να σου πω οτι αυτο ειναι οκ για σενα. Εμεις δεν παμε για ποτα, δεν ξενυχταμε, οποτε ο υπνος σε μια μικρη διπλανη πολη σε 30 λεπτα δεν ειναι θεμα αν εχει τρενο ως τα μεσανυχτα. Επισης δεν θα επικεντρωθουμε μονο στις Βρυξελλες αλλα θα παμε και αλλου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.275
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom