Βέλγιο Βρυξέλλες για πρώτη φορά και εκδρομές στο Βέλγιο

fotini_22

Member
Μηνύματα
30
Likes
7
Καλησπέρα σε όλους,
Κανονίζουμε με το έτερον ήμισυ να κάνουμε ένα τετραήμερο (3 διανυκτερεύσεις) ταξιδάκι στο Βέλγιο τον Απρίλιο. Έχω ήδη βρεί τα εισιτήρια που με ενδιαφέρουν και προβλέπεται άφιξη στις Βρυξέλλες Παρασκευή στις 11:20 και αναχώρηση Δευτέρα στις 19:00.
Σκέφτομαι να κλείσω ένα από τα ακόλουθα ξενοδοχεία και θα ήθελα τη γνώμη σας όσον αφορά την τοποθεσία τους (απ'όσα έχω διαβάσει στο forum και στις ταξιδιωτικές ιστορίες η καλύτερη επιλογή διαμονής είναι η Grand Place)
https://www.booking.com/hotel/be/mo...IBeagCBA;sid=9595ab34ef81111984ca4130647a5b20

https://www.booking.com/hotel/be/be...IBeagCBA;sid=9595ab34ef81111984ca4130647a5b20

https://www.booking.com/hotel/be/ib...IBeagCBA;sid=9595ab34ef81111984ca4130647a5b20

Αν φυσικά υπάρχει κάποια πρόταση για κάτι κεντρικό, ασφαλές και αξιοπρεπές σε οικονομικότερη τιμή είναι ευπρόσδεκτη.

Επίσης, θα ήθελα να με βοηθήσετε στην εξής απορία μου, ο κεντρικός σταθμός των τρένων για τις άλλες πόλεις λέγεται Midi?
Από ότι είδα σε ένα site τα ΣΚ υπάρχει έκπτωση στα εισιτήρια τρένων, γνωρίζετε μήπως αν αυτό ισχύει για αγορά των εισιτηρίων μέσω internet ή και επιτόπου στο σταθμό?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια
 

tol_pap

Member
Μηνύματα
397
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
Δεν χρειάζεται να κλείσεις εισητηρια από το internet μπορείς να πάρεις το εισητηριο των 10 διαδρομών με 76€ ισχύει και για τους 2 απλά θα το συμπληρώνεις πριν μπεις στο τρένο που σε ενδιαφέρει. Για ταξίδι Μπριζ Γάνδη Αμβέρσα είσαι οκ

Επίσης θα σου πρότεινα αν ψάχνεις κάτι διαφορετικό μπορείς να πας dinant & namur, mechelen oostande ή luven. Θα πρότεινα να αποφύγεις την λιεγη είναι απλά λιγη..... Δεν αξίζει με τπτ.
 

fotini_22

Member
Μηνύματα
30
Likes
7
Ευχαριστώ, σκεφτόμουν από τις 4 μέρες, τις 2 να κάνουμε 2 ημερήσιες εκδρομές, σίγουρα τη μία μέρα στη Μπρυζ μιας και έχω ακούσει τα καλύτερα και για την 2η σκεφτόμουν το Λουξεμβούργο, το οποίο όμως μάλλον δεν συμπεριλαμβάνεται στο εισιτήριο των 10 διαδρομών που μου αναφέρεις.
Οι 10 διαδρομές πρέπει να γίνουν την ίδια μέρα να υποθέσω ή μπορώ να πάρω ένα και να το χρησιμοποιήσουμε 2 μέρες ?
 

tol_pap

Member
Μηνύματα
397
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!

-elena-elena-

Member
Μηνύματα
12
Likes
3
Δεν χρειάζεται να κλείσεις εισητηρια από το internet μπορείς να πάρεις το εισητηριο των 10 διαδρομών με 76€ ισχύει και για τους 2 απλά θα το συμπληρώνεις πριν μπεις στο τρένο που σε ενδιαφέρει. Για ταξίδι Μπριζ Γάνδη Αμβέρσα είσαι οκ

Επίσης θα σου πρότεινα αν ψάχνεις κάτι διαφορετικό μπορείς να πας dinant & namur, mechelen oostande ή luven. Θα πρότεινα να αποφύγεις την λιεγη είναι απλά λιγη..... Δεν αξίζει με τπτ.
Να ρωτήσω κι εγώ που σκοπεύω να κάνω το ίδιο ταξίδι. Το ΣΚ υπάρχει πράγματι 50% έκπτωση, διότι δεν βρίσκω πουθενά στα sites των τρένων τέτοια περίπτωση.
 

-elena-elena-

Member
Μηνύματα
12
Likes
3

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.774
Βλέπω περιορισμένα δρομολόγια. Μήπως δεν ψάχνω καλά ?
https://shop.flixbus.com/search?dep...&adult=1&currency=USD&backRideDate=06.12.2018
Καιμια σχεση δεν εχει το Charleroi με τις Βρυξελλες. Προκειται για αλλη πολη και σε μεγαλη αποσταση.
Αν ενδιαφερεστε για μετακινηση απο αεροδρομιο Charleroi , πρεπει να δειτε με την εταιρεια Flibco.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Να ρωτήσω κι εγώ που σκοπεύω να κάνω το ίδιο ταξίδι. Το ΣΚ υπάρχει πράγματι 50% έκπτωση, διότι δεν βρίσκω πουθενά στα sites των τρένων τέτοια περίπτωση.
Ναι υπάρχει πράγματι έκπτωση η οποία στην πραγματικότητα είναι ελαφρώς μικρότερη από 50%.
Θα πρέπει να επιλέξεις δρομολόγιο μετ' επιστροφής με αναχώρηση μετά τις 7 το απόγευμα Παρασκευής και επιστροφή με το τελευταίο τρένο της Κυριακής. Τότε θα σου εμφανιστεί η επιλογή Weekend Ticket.
 

-elena-elena-

Member
Μηνύματα
12
Likes
3
Ναι υπάρχει πράγματι έκπτωση η οποία στην πραγματικότητα είναι ελαφρώς μικρότερη από 50%.
Θα πρέπει να επιλέξεις δρομολόγιο μετ' επιστροφής με αναχώρηση μετά τις 7 το απόγευμα Παρασκευής και επιστροφή με το τελευταίο τρένο της Κυριακής. Τότε θα σου εμφανιστεί η επιλογή Weekend Ticket.
Συγγνώμη αλλά δεν έχω καταλάβει ακριβώς. Αυτό σημαίνει ότι δεν μπορώ να το χρησιμοποιήσω για αυθημερόν εξόρμηση. Αν ας πούμε θέλω μια μέρα να πάω από Γάνδη, Βρύγη και την άλλη από Γάνδη στην Αμβέρσα, δεν γίνεται.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.612
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom