Βέλγιο Από Αεροδρόμιο Charleroi μέχρι Βρυξέλλες

alice~

Member
Μηνύματα
717
Likes
1.170
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Ερώτηση: διάβασα ότι από το Σαρλερουα μπορείς να πας με το λεωφορείο Α στο Charleroi Sud ώστε να πάρεις τρένο από εκεί. Πρέπει να κλείσεις εισιτήριο ον-λάιν για να το πάρεις αυτό το λεωφορείο ή δεν χρειάζεται;
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.321
Likes
1.423
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
κατι σε στυλ uber υπαρχει για βρυξελλες? ψαχνω πώς συμφερει να παμε απο charleroi στις Βρυξέλλες κ συγκεκριμενα στο σταθμο delta. Μου βγαινει μια επιλογη με το door2gate της flibco πιο φτηνα απο το να παρω κανονικο flibco bus .... και πιο γρηγορα ... γιατι δεν εχουμε λογο να παμε στο midi.... To εχει χρησιμοποιησει κανεις; Μηπως συμφερει και το τρενο; γιατι σταματας πιο πριν... και πας με μετρο στη delta?
 
Last edited:

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.454
Likes
4.462
κατι σε στυλ uber υπαρχει για βρυξελλες? ψαχνω πώς συμφερει να παμε απο charleroi στις Βρυξέλλες κ συγκεκριμενα στο σταθμο delta. Μου βγαινει μια επιλογη με το door2gate της flibco πιο φτηνα απο το να παρω κανονικο flibco bus .... και πιο γρηγορα ... γιατι δεν εχουμε λογο να παμε στο midi.... To εχει χρησιμοποιησει κανεις; Μηπως συμφερει και το τρενο; γιατι σταματας πιο πριν... και πας με μετρο στη delta?
Περίεργο που το door2gate είναι πιο οικονομικό (εκτός αν είστε πχ 4 άτομα). Εννοείται να το προτιμήσεις, θα σε αφήσει κατευθείαν στον προορισμό σου.
Uber υπάρχει αλλά γενικά πιο ακριβό
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.321
Likes
1.423
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
ναι ειμαστε 2 μεγαλοι και δυο μικρα που σε λεωφορείο πληρωνουν κανονικα, γι αυτο βγαινει ακριβα..160e για flibco bus.. ενω σε τρενο ειναι δωρεαν τα παιδιά κάτω των 12.Για αεροδρόμιο - ξενοδοχείο συμφέρει το door2 gate της flicbco. Τελικα βλεπω περιεργη λογικη στις χρεωσεις κ ισως αφησουμε την Γανδη μονη της τελευταια μερα ... ωστε να παμε κατευθειαν αεροδρομιο.... Πεταμε 19:00. Απλα διαβαζω τραγικα σχολια για το αεροδρομιο για ουρες! κ ειδα και μια ανακοινωση να εισαι 3 ωρες πιο πριν εκει... Γι αυτο αγχωθηκα....
Τελικα λεω 1η μερα Βρυξελλες , φτανουμε 15:00.
2ημερα Μπρυξ , 3ημερα Βρυξελλες και 4ημιση μέρα Γάνδη λέω..... Με πτήση 19.00
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.454
Likes
4.462
ναι ειμαστε 2 μεγαλοι και δυο μικρα που σε λεωφορείο πληρωνουν κανονικα, γι αυτο βγαινει ακριβα..160e για flibco bus.. ενω σε τρενο ειναι δωρεαν τα παιδιά κάτω των 12.Για αεροδρόμιο - ξενοδοχείο συμφέρει το door2 gate της flicbco. Τελικα βλεπω περιεργη λογικη στις χρεωσεις κ ισως αφησουμε την Γανδη μονη της τελευταια μερα ... ωστε να παμε κατευθειαν αεροδρομιο.... Πεταμε 19:00. Απλα διαβαζω τραγικα σχολια για το αεροδρομιο για ουρες! κ ειδα και μια ανακοινωση να εισαι 3 ωρες πιο πριν εκει... Γι αυτο αγχωθηκα....
Τελικα λεω 1η μερα Βρυξελλες , φτανουμε 15:00.
2ημερα Μπρυξ , 3ημερα Βρυξελλες και 4ημιση μέρα Γάνδη λέω..... Με πτήση 19.00
Εγώ θα καθόμουν αρχικά Βρυξέλλες, μετά Brugge, στη συνέχεια Γάνδη και κατευθείαν από κει CRL. Δε βρίσκω το λόγο να έχεις Βρυξέλλες ανάμεσα στις άλλες δύο (κωμο)πόλεις, από τη στιγμή που θα είσαι εκεί την πρώτη μέρα
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.321
Likes
1.423
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Αυτό βλέπω συμφέρει! Τελευταία μέρα Γάνδη κ κατευθείαν αεροδρόμιο! Ευχαριστώ. Στο σταθμό midi είναι τόσο επικίνδυνα όσο ακούγεται; Περίεργο μου φαίνεται....
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.454
Likes
4.462
Η περιοχή του midi δεν είναι η καλύτερη, δε θα την έλεγα ακριβώς επικίνδυνη, αλλά μην πάτε κι εσείς βράδυ κατά κει...
 

North66

Member
Μηνύματα
4.314
Likes
5.075
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Στο σταθμό midi είναι τόσο επικίνδυνα όσο ακούγεται;
Έχω αλλάξει πολλές φορές γραμμή μετρό/τραμ στο σταθμό, όχι δεν είναι όσο επικίνδυνα ακούγεται και γενικά έχει αστυνόμευση. Πιο περίεργα έχω νιώσει τα μεσάνυχτα στα δρομάκια πίσω από τη Grand-Place ή στο Gare du Nord παρά στο Midi.

Απλά επειδή στον ίδιο σταθμό φτάνουν και τρένα και μετρό και τραμ και λεωφορεία (αστικά και υπεραστικά) σε διαφορετικά επίπεδα (υπέργεια και υπόγεια), χρειάζεται προσοχή πού ακριβώς θα κατευθυνθείς.
 
Last edited:

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.321
Likes
1.423
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Έχω τόσες μέρες που κοιτάζω να δω πως θα μετακινηθούμε. Βλέπω το flibco bus είναι μονόδρομος αλλά βγαίνει στα 150€ πήγαινε έλα. Απο την άλλη παρόμοια τιμή μου έρχεται το gate2door αλλά δεν φοβάμαι μήπως μας πάρει πολλή ώρα να βγούμε από το αεροδρόμιο. Αυτό λέει δεν σε περιμένει αν καθυστερήσεις. Το έχει πάρει κανείς; Φτάνουμε 15.00 και λένε τα χειρότερα για το αεροδρόμιο. Ότι έχει τεράστιες ουρές και μπορεί να πάρει πολλές ώρες. Έχει προσγειωθεί κανείς στις 15.00 . Τεράστια ταλαιπωρία βλέπω με το Σαρλερουά, αν ήξερα ότι θα ήταν τόσο χάλια θα έκλεινα κάτι άλλο. Και τρένο που υποτίθεται έχει κάνουν έργα είδα, οπότε λ αυτό δεν συμφέρει, αν κ θα έβγαινε πολύ πιο οικονομικό.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.172
Likes
41.571
Έχω τόσες μέρες που κοιτάζω να δω πως θα μετακινηθούμε. Βλέπω το flibco bus είναι μονόδρομος αλλά βγαίνει στα 150€ πήγαινε έλα. Απο την άλλη παρόμοια τιμή μου έρχεται το
Μια φορα που πεταξα απο αυτο το αεροδρομιο, ειδα οτι τοπικο λεωφορειο συνδεει το αεροδρομιο με τον σιδηροδρομικο σταθμο Charleroi και το τρενο ξεκινα απο εκει. Ψαξε στο omio τι ωρα εχει τρενο απο τον σταθμο γιατι αποκλειεται να μην εχει. Το αεροδρομιο δεν εχει σιδηροδρομικο σταθμο, εχει η πολη.
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.321
Likes
1.423
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Θέλει αστικό για την πόλη 25 λεπτά και μετά τρένο και μετά μέτρο.... Πολλές αλλαγές και με προειδοποίηση ότι στη γραμμή θα έχει έργα... Με παιδιά θα είναι ταλαιπωρία... Απλά αγχώνομαι μην κλείσω gate2door , το χάσω και πληρώσω αλλά 75€ και ταλαιπωρήθουμε κιόλας....
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.172
Likes
41.571
Θέλει αστικό για την πόλη 25 λεπτά και μετά τρένο και μετά μέτρο.... Πολλές αλλαγές και με προειδοποίηση ότι στη γραμμή θα έχει έργα... Με παιδιά θα είναι ταλαιπωρία...
Μα την ιδια ακριβως ταλαιπωρια θα εχετε για να πατε ημερησια στη Γανδη. Μετρο, μετα τρενο και μετα τραμ γιατι ο σταθμος ειναι μακρια απο την παλια πολη ×2 για να γυρισετε πισω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.300
Μηνύματα
887.371
Μέλη
38.973
Νεότερο μέλος
vkaravasili@d-mar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom