Βέλγιο Βρυξέλλες και ημερήσιες εκδρομές

Kyriakosm

Member
Μηνύματα
291
Likes
830
Πιστευω οτι στο Ααχεν πρεπει να πας και εαν μπορεις να κανεις και διανυκτερευση.Αφου και για σενα το Μααστριχ δεν λεει και πολλα μην πας οπως και στο Μechelen.
 

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
304
Likes
1.054
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΒΡΟΤΣΛΑΒ
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο !!!!
Πιστευω οτι στο Ααχεν πρεπει να πας και εαν μπορεις να κανεις και διανυκτερευση.Αφου και για σενα το Μααστριχ δεν λεει και πολλα μην πας οπως και στο Μechelen.
Οι διανυκτερεύσεις είναι στις και οι 3 στις Βρυξελες (4 ημερες συνολικά το ταξίδι) όχι απο εππιλογή μας :( και ήδη πληρωμένες . Για το λογο αυτο νοικιάσαμε αυτοκινητο να δουμε κάτι άλλο εκτος από τις μεγάλες πόλεις που τις έχουμε ξαναδεί. Βλέπω ότι και εσύ θεωρείς το Αaahen ωραίο . Μπορει τελικά να μην περάσω καν από το Μάαστριχ απλά πιστεύω ότι επειδή είναι μικρο το Aaahen πρέπει να βάλω και κάτι άλλο εκείνη την ημέρα πριν;). την Dinant θα την αφήσω για την τελευταία μέρα μια που είναι προς την κατεύθυνση του αεροδρομίου μας
 

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
304
Likes
1.054
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΒΡΟΤΣΛΑΒ
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο !!!!
Βαλε το leuven αλλα τι να σου πω οτι αυτη η πολη ειναι απαιχτη το βραδυ που ειναι φωτισμενο το δημαρχειο; View attachment 241673
Πολυ ωραία η φωτογραφία σου !!! Δεν είναι κακή ιδέα να την βάλω στην επιστροφή λοιπόν.
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
Δες και 3 πόλεις που δεν τις αναφέρεις αλλά έχουν αρκετό ενδιαφέρον Αμβέρσα., οστανδη και lier
 

eleni16

Member
Μηνύματα
48
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Εγώ θέλω να ρωτήσω, πως κλείνουμε εισιτήριο με στάση στο ενδιάμεσο.
Εμένα μου εμφανίζει μόνο το με επιστροφή εισιτήριο για Βρυξέλλες και Μπριζ. Με το ίδιο εισιτήριο μπορούμε να κατέβουμε Γάνδη στον γυρισμό και μετά με το ίδιο να πάρουμε τρένο και να γυρίσουμε Βρυξέλλες;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Βρυξελλες Γανδη με επιστροφη.
Γανδη Μπριζ με επιστροφη.
Ετσι εχεις και σταση και εκπτωση επιστροφης. Το εχω κανει.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Ήξερα ότι δεν επιτρεπόταν το στοπόβερ στα εισιτήρια τρένου, μάλιστα παλιότερα υπήρχε η επιλογή via στα απλά εισιτήρια για να μπορείς να κλείσεις εισιτήριο με ενδιάμεσο σταθμό.
Όμως κοιτάζοντας τώρα τυχαία τους νέους κανονισμούς πρόσεξα το παρακάτω:

PUIS-JE FAIRE UNE HALTE DURANT MON VOYAGE ?
Oui. Vous pouvez interrompre* votre voyage dans n’importe quel(le) gare* ou point d’arrêt* situé(e) sur l’itinéraire le plus court en kilomètres, et ce, dans le sens de votre destination. Dans ce cas, votre voyage « aller » sera totalement terminé avant l’interruption de nuit* du jour où vous avez commencé votre voyage. Il en sera de même pour votre voyage « retour ».
(Πηγή More info on the Weekend Ticket (French version))

Που σημαίνει ότι και με το weekend ticket μπορείς να σταματήσεις σε κάποιο ενδιάμεσο σταθμό στη φορά του προορισμού σου όμως έχεις δικαίωμα να συνεχίσεις στον τελικό προορισμό μόνο μέχρι το τέλος της τρέχουσας ημέρας.
Δηλαδή θεωρητικά σύμφωνα με το παραπάνω κάποιος θα μπορούσε να κλείσει ένα weekend ticket για Μπρυζ και να επισκεφτεί στο πήγαινε τη Γάνδη σαν ενδιάμεσο σταθμό και στην επιστροφή στις Βρυξέλλες κάποιο άλλο μέρος πχ Ααλστ.
 
Last edited:

Thponer

Member
Μηνύματα
38
Likes
5
Να κάνω μια ερώτηση και εγώ. Μπορώ να έχω σαν βάση τις Βρυξέλλες και να κάνω μονοήμερες ή αξίζει να μετακινούμαι ανά 2 μέρες σε διαφορετικό μέρος; Έχω 6 μέρες στην διάθεση μου και έχω σκοπό να δω Μπριτζ, Γάνδη, Λιέγη.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Θα εβαζα 2 βραδια σε Μπριζ για να καλυφθει και η Γανδη και τα υπολοιπα Βρυξελλες με μονοημερη στη Λιεγη.
 

duty_free

Member
Μηνύματα
903
Likes
3.220
Θα εβαζα 2 βραδια σε Μπριζ για να καλυφθει και η Γανδη και τα υπολοιπα Βρυξελλες με μονοημερη στη Λιεγη.
Δυό βράδια εκεί ναι, με γεμάτες όμως τις δύο μερες.

Η Λιέγη πόσο Βρύγη είναι; Δεδομένου του ότι η Βρ. είναι υπέροχη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.765
Μέλη
38.882
Νεότερο μέλος
aggelostzava

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom