Βέλγιο Βρυξέλλες και ημερήσιες εκδρομές

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Η.Π.Α.
Θα ηθελα τα φωτα σας.
Με βαση τις Βρυξελλες,θα ηθελα προτασεις για ημερησιες εκδρομες τοσο μεσα στο Βελγιο,οσο και στις γειτονικες χωρες,σιδηροδρομικως.Περα απο τις γνωστες διαδρομες (Μπρυζ,Γανδη και Αμβερσα).
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
οστανδη βεβαια. να βγεις θαλασσα. Αν παει ντελφ, μεχελεν οπως εχουν γραψει, λιεγη, luxembourg
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Η Οστάνδη δεν λέει και πολλά πράγματα.Το μόνο που αξίζει είναι το τραμ μέχρι Blankenberge,αλλά πρέπει να σταματήσεις στην μέση του πουθενά,για να βρεθείς,σκαρφαλώνοντας τους αμμόλοφους,στις αχανείς παραλίες της Βορείου Θάλασσας.Και μετά να περιμένεις το επόμενο δρομολόγιο...
 

amsterdam

Member
Μηνύματα
814
Likes
280
Η Οστάνδη δεν λέει και πολλά πράγματα.Το μόνο που αξίζει είναι το τραμ μέχρι Blankenberge,αλλά πρέπει να σταματήσεις στην μέση του πουθενά,για να βρεθείς,σκαρφαλώνοντας τους αμμόλοφους,στις αχανείς παραλίες της Βορείου Θάλασσας.Και μετά να περιμένεις το επόμενο δρομολόγιο...
Το οποίο είναι κάθε 15' περίπου,ανάλογα με την εποχή.Παρεμπιπτόντως για να ακυρώσεις το εισιτήριο πρέπει να έχει ξεκινήσει το τραμ.Δεν ξεχνιέται η νεαρή καλλίγραμμη Βελγιδούλα..

Περισσότερα εδώ.
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Παρεμπιπτόντως για να ακυρώσεις το εισιτήριο πρέπει να έχει ξεκινήσει το τραμ.
Καλά που το θυμήθηκες!!!!! Ψαχνόμασταν άσχημα,μέχρι που νομίζαμε οτι δεν αγοράσαμε το σωστό εισιτήριο...

Δεν ξεχνιέται η νεαρή καλλίγραμμη Βελγιδούλα..
Φτου σου και πάλι φτου σου....
 

amsterdam

Member
Μηνύματα
814
Likes
280
Φτου σου και πάλι φτου σου....
Ναι ,ναι,φτύσε με κιόλας,που έκανα πάνω κάτω το τραμ δύο φορές για να ακυρώσω τα εισιτήρια.
Καλά που ήταν και η Βελγιδούλα και μας ενημέρωσε σχετικά,συν τοις άλλοις ήταν το καλύτερο συνοδευτικό με την διαδρομή.:bleh:
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Η.Π.Α.
Kαπου μου ειπαν οτι μπορω να παω Μααστριχτ,Ααχεν και Κολωνια αλλα και προς Γαλλια.Ξερει κανεις σχετικο,κατα ποσο βολευει ημερησια;
Η Ντελφτ ,ποση ωρα ειναι απο Βρυξελλες πειρπου;
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Kαπου μου ειπαν οτι μπορω να παω Μααστριχτ,Ααχεν και Κολωνια αλλα και προς Γαλλια.Ξερει κανεις σχετικο,κατα ποσο βολευει ημερησια;
Η Ντελφτ ,ποση ωρα ειναι απο Βρυξελλες πειρπου;
Απο βρυξελες ντελφτ ειναι περιπου 2 ωρες. 170 χιλιομετρα. το ααχεν που επισης ειναι αρκετα ομορφο στα 150 χιλιομετρα.
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Η.Π.Α.
Απο βρυξελες ντελφτ ειναι περιπου 2 ωρες. 170 χιλιομετρα. το ααχεν που επισης ειναι αρκετα ομορφο στα 150 χιλιομετρα.
Με τρενο,εννοεις,2 ωρες;
2 ωρες ειναι καλα.Απο οτι εχουν πει εδω,παντως,το Λουξεμβουργο ειναι 3 ωρες.Θα κοιταξω τη σελιδα των Βελγικων σιδηροδρομων.
Thanks.
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Η.Π.Α.
Αν ξερει καποιος,ας μου προτεινει ποιο ειδος καρτας θα μας συνεφερε (2 ατομα),για 4-5 ημερησιες εκδρομες στο Βελγιο(συν 1-2 στην Ολλανδια).
 

stellareal

Member
Μηνύματα
17
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΜΟΣΧΑ ΑΓΙΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
καναδας
εκδρομές στην περιφέρεια των βρυξελλών

Εμείς επιλεξαμε να πάμε αυτή την εκδρομή μεσω τουριστικου γραφείου της περιοχής και πήγαμε λουξεμβουργο(δεν έλεγε και τίποτα) αλλα περάσαμε και απο την dinant παραποτάμια μικρή πόλη με ένα πολύ ωραίο κάστρο που ανεβήκαμε με τελεφερικ η θέα ήταν μοναδική.
Νομιζω ότι ήταν ο πιο ξεκούραστος τρόπος να κάνουμε αυτη την διαδρομή.;)
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Η.Π.Α.
Μονο,που με το τουριστικο (περα απο ολα τα αλλα) καθεσαι λιγοτερες μερες και πληρωνεις πιο πολλα.Εγω κοιτω για κανα δεκαημερο,με επσικεψεις και σε γειτονικες μερες.Η Ντιναν,απο οτι εχω δει σε φωτο ειναι πολυ ομορφη.Αυτες τις μερες εχω στην επιφανεια εργασιας,μια φοβερη φωτο απο εκει!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.686
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom