Βέλγιο Βρύγη ή Γάνδη ;

kokoui

Member
Μηνύματα
376
Likes
495
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινικη Αμερικη
Μπορεί να μην αφιέρωσα πολύ χρόνο και στις δυο όμως για πρωτη εντύπωση και με μεγάλη διαφορα μάλιστα ψηφίζω Βρυγη!! Όταν λέω πρώτη εντύπωση εννοώ ότι θα ξαναπάω εννοείται.
 

8avos

Member
Μηνύματα
687
Likes
6.848
Μπρυζ απο μενα,διοτι η Γάνδη ειχε αερα «μεγαλούπολης» κατι π το μέτρησα ως κατα.

Επισης το προτέρημα της Μπρυζ ειναι πως βρίσκετε κοντα στην Οστενδη,ενα παραθαλάσσιο μερος π λάτρεψα.
 

Ppetran

Member
Μηνύματα
124
Likes
19
Σε 10 ημέρες πάω βρυξέλλες με διαμονή 2 βράδια Γάνδη και 1 Μπριζ. Τι να προσέξω και στις δύο? Ετσι που τα λέτε θα προτιμήσω 2 ημέρες με 1 βράδυ να το περάσω Μπριζ.
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
918
Likes
2.064
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Χιλή, Βολιβία
Σε 10 ημέρες πάω βρυξέλλες με διαμονή 2 βράδια Γάνδη και 1 Μπριζ. Τι να προσέξω και στις δύο? Ετσι που τα λέτε θα προτιμήσω 2 ημέρες με 1 βράδυ να το περάσω Μπριζ.
Οι προτιμήσεις είναι μοιρασμένες. Γούστα είναι αυτά.
 

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
291
Likes
693
Σε 10 ημέρες πάω βρυξέλλες με διαμονή 2 βράδια Γάνδη και 1 Μπριζ. Τι να προσέξω και στις δύο? Ετσι που τα λέτε θα προτιμήσω 2 ημέρες με 1 βράδυ να το περάσω Μπριζ.
Εγώ νομίζω καλά τα έκλεισες!

Η Μπριζ μπορεί να είναι πιο όμορφη (σχετικό αυτό) αλλά η Γάνδη έχει περισσότερα πράγματα να δεις!

Οπότε νομίζω καλά είναι μοιρασμένες οι μέρες!
 

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
291
Likes
693
Πριν λίγο καιρό θα έλεγα Μπρυζ με χίλια! Αλλά αφού την επισκέφτηκα 5 φορές, δεν είχε την ίδια γλύκα με την πρώτη! Χάνει τη μαγεία της!

Οπότε νομίζω θα δώσω πόντο στη Γάνδη 🤩
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.388
Likes
42.641
Η Μπριζ μπορεί να είναι πιο όμορφη (σχετικό αυτό) αλλά η Γάνδη έχει περισσότερα πράγματα να δεις
Τι περισσοτερο? Η Γανδη εχει εναν καθεδρικο με το πολυπτυχο, δυο γεφυρες και ενα μικρο καστρο. Μιση μερα υποθεση.
 

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
291
Likes
693
Τι περισσοτερο? Η Γανδη εχει εναν καθεδρικο με το πολυπτυχο, δυο γεφυρες και ενα μικρο καστρο. Μιση μερα υποθεση.
Έχει και το εξαιρετικό μουσείο της (STAM) αλλά και πολλές εκθέσεις και φεστιβάλ, καθώς θεωρείται περισσότερο καλλιτεχνική πόλη από τη Μπρυζ.

Η ομορφιά της Μπρυζ τα Χριστούγεννα σίγουρα δεν συγκρίνεται, αλλά επειδή το thread λέει να συγκρίνουμε γενικά και όχι εποχιακά, επιλέγω Γάνδη!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.388
Likes
42.641
Τα σημαντικοτερα μουσεια και μνημεια τα εχει η Αμβερσα, αλλα δεν ετεθη ως ερωτημα εδω.
Η Μπριζ εχει ενα σημαντικο μουσειο με σημαντικοτερα εργα και απο κει και περα υπερεχει στη γραφικοτητα ολου του ιστορικου κεντρου.
Η Γανδη ακολουθει σε ολα. Αν πεσεις σε φεστιβαλ μπορει να ειναι κατι σπουδαιο, αλλα πχ το Aalst εχει γνωστο καρναβαλι ομως δεν θα το εβαζα ως σημαντικο γενικως για ολη τη χρονια.
Edit: Για να ειμαι ειλικρινης γκουγλαρα τι μουσειο ειναι το STAM και αφορα την ιστορια της πολης. Τι να πω, εξαρταται και απο τα ενδιαφεροντα. Εγω δεν θα εχανα χρονο.
Ghent City Museum - Wikipedia
 
Last edited:

Klair

Member
Μηνύματα
2.288
Likes
27.127
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Μουσεία της Γάνδης, εκτός του STAM:

1. Μουσείο Καλών Τεχνών της Γάνδης
Museum voor Schone Kunsten

Museum of Fine Arts, Ghent - Wikipedia

2. Μουσείο Μοντέρνας Τέχνης της Γάνδης SMAK - Stedelijk Museum voor Actuele Kunst

Stedelijk Museum voor Actuele Kunst - Wikipedia

3. Museum of Industry Ghent

Museum of Industry (Ghent) - Wikipedia

4. Design Museum Gent

Design Museum Gent - Wikipedia

5. Huis van Alijn

Huis van Alijn - Wikipedia

6. The world of Kina: the House

The world of Kina: the House

7. The World of Kina: the Garden

The World of Kina: the Garden
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.444
Μηνύματα
892.735
Μέλη
39.088
Νεότερο μέλος
MotherofDragons

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom