Βρώμικοι λαοί (στην Ευρώπη)!

Clemence

Member
Μηνύματα
305
Likes
80
Τη δεκαετία του '70 στο μέσο ελληνικό σπίτι, το πλειοψηφικό δηλαδή, το μπάνιο ήταν κανονισμένο κάθε Σάββατο! ο λόγος? το ακριβό ηλεκτρικό ρεύμα για το θερμοσίφωνο, πράγμα που ισχύει σήμερα για την περισσότερη Ευρώπη: αξιοσημείωτα ακριβότερο ρεύμα από την Ελλάδα. Και έχει πολλά χρόνια ακριβότερο, από τότε που ιδιωτικοποιήθηκε. Πιστεύω ότι κάποιος πιο ενημερωμένος θα ξέρει και την αιτία για παροιμίες του τύπου "...και Κυριακή να μη λουσθείς αν θέλεις να προκόψεις"
Δεν ξέρω αν έχει τύχει να διαβάσεις αυτό:

fashion and look - Ο Γιώργος Παυριανός αποφασίζει να κάνει mani- pedi-cure | www.athensvoice.gr

και μάλιστα το ζεστό νερό υπάρχει όλη την διάρκεια του 24ωρου...
Και στην Ιταλία το ζεστό νερό δεν προϋποθέτει θερμοσίφωνα, ζεσταίνεται όσο τρέχει προς την ανοιχτή βρύση περνώντας από τη φλόγα του αυτόνομου καυστήρα (με φυσικό αέριο) που συνήθως έχει στο μπαλκόνι του το κάθε διαμέρισμα.

Για το βγάλσιμο των παπουτσιών, λογικά όπου υπάρχουν μουσουλμάνοι κρατεί γερά, ας πούμε και Κόσοβο το συνάντησα σε οικογένειες αλβανόφωνων μουσουλμάνων. Παλιά δεν το κάναμε και Ελλάδα; Εννοώ σε περασμένες δεκαετίες, με παντόφλες σπιτιού για τους επισκέπτες; Δύσκολο πάντως να εφαρμοστεί σήμερα, άσε που θα ένιωθα απίστευτα υποχόνδρια αν έλεγα τέτοιο πράγμα σε καλεσμένους (σίγουρα υπάρχει σοβαρή αιτιολόγηση από άποψη υγιεινής, αλλά ντροπή μου φαίνεται).
Τώρα μου θύμισες εκείνο το επεισόδιο του Sex and the City που η Carrie αναγκάζεται να βγάλει τα πανάκριβα σανδάλια της στο πάρτι μιας ''φίλης'' της μετά από απαίτησή της και τελικά τα χάνει και τ΄ακούει κι από πάνω όταν η οικοδέσποινα ακούει πόσο κόστισαν και της λέει ορθά - κοφτά ότι δεν υπάρχει περίπτωση να την αποζημιώσει για τόσο παράλογα μεγάλο ποσό!

The Shoes of Sex and the City!

Όσο αφορά την εξοικονόμηση νερού, ήθελα μόνο να σας ρωτήσω, όσοι τυχαίνει να επισκέπτεστε χωριά της χώρας μας, προσέξατε πόσο εύκολα κατέστρεψαν τις παλιές υποδομές (στέρνες, λατσίες, ειδικές υδροροές) που αποθήκευαν το βρόχινο νερό? Τα φωτοβολταϊκά μας μάραναν, τα όσα βρήκαμε απ΄τους παππούδες τα καταστρέψαμε όλα :roll:

Το νήμα γίνεται όλο και πιο ενδιαφέρον ... η ''βρωμικότητα'' έχει πολλές παραμέτρους τελικά ;)
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Τώρα μου θύμισες εκείνο το επεισόδιο του Sex and the City που η Carrie αναγκάζεται να βγάλει τα πανάκριβα σανδάλια της στο πάρτι μιας ''φίλης'' της μετά από απαίτησή της και τελικά τα χάνει και τ΄ακούει κι από πάνω όταν η οικοδέσποινα ακούει πόσο κόστισαν και της λέει ορθά - κοφτά ότι δεν υπάρχει περίπτωση να την αποζημιώσει για τόσο παράλογα μεγάλο ποσό!
Χαχα ναι! Δεν είχα όμως την τιμημένη Carrie και τα Manolo της κατά νου, είχα αυτό

Με τρύπιες κάλτσες ο Πολ Γούλφοβιτς! | διεθνη | ethnos.gr
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.049
Likes
41.166
έβαλες κι έσύ το δακτυλάκι σου...ή μάλλον δεν το έβαλες...στο κουμπάκι...
Γράφει η paefstra φεύγοντας ξοπίσω "σε προδίνω"
:haha: Υπόσχομαι ότι θα είμαι αυτή που θα διασφαλίσει την παρουσία σου στο forum: Θα είμαι η 100ή που θα πατήσει το κουμπί!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Παντοφλιτσες ναι! Και οι επισκεπτες μου ειναι μονο φιλοι και συγγενεις... δεν φωναζω ασχετους... Αλλη μια ιδιοτροπια που εχω ειναι οτι δεν ανοιγω την πορτα μου στον καθενα, αλλα μονο σε κολλητους και οικογενεια!
Μαστορια βαζεις στο σπιτι ή εχεις αγορασει το 7τομο "φτιαξτο μονος σου" και εκπαιδευεσαι διαβαζοντας το, προκειμενου να αποφυγεις να πατησουν το ποδι τους στο σπιτι σου;
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Το διάβασα τώρα! έκλεισα ραντεβού για μανικιούρ την τετάρτη να δώ τι θα γίνει:D

Και στην Ιταλία το ζεστό νερό δεν προϋποθέτει θερμοσίφωνα, ζεσταίνεται όσο τρέχει προς την ανοιχτή βρύση περνώντας από τη φλόγα του αυτόνομου καυστήρα (με φυσικό αέριο) που συνήθως έχει στο μπαλκόνι του το κάθε διαμέρισμα.
Μιλάμε πάντα για ενέργεια καταναλισκόμενη, είτε από ρεύμα ή αέριο ή πετρέλαιο, όχι ανανεώσιμες μορφές, οπότε υπάρχει πάντα δεδομένο ενεργειακό κόστος του νερού χρήσης, του ζεστού δηλαδή. Στη μεγαλύτερη ποσότητα του αυτό χρησιμοποιείται για την καθαριότητα. 'Ο,που κόστος ρεύματος =κόστος ενέργειας οποιασδήποτε μορφής και υπάρχει πάντα ως βασική παράμετρος στα περί συνηθειών καθαριότητας.

Το νήμα γίνεται όλο και πιο ενδιαφέρον ... η ''βρωμικότητα'' έχει πολλές παραμέτρους τελικά ;)
Η βρωμικότητα έχει άπειρες παραμέτρους, κάποιες συνδεδεμένες με τις παραδόσεις, από τα λουτρά των αρχαίων ελλήνων και ρωμαίων, (κολλημένοι με την καθαριότητα) μέχρι και αντίθετες συνήθειες, όπως τις παράξενες παραγγελιές του Ναπολέοντα προς την Ιωσηφίνα (σε κάποιο γράμμα του), που μπορεί να τις είχαν και άλλοι Γάλλοι.. Αλλά μάλλον φτάνει, θα πρέπει να αλλάξει το τόπικ..
 

papastef

Member
Μηνύματα
37
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
ψήνεται...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατ. Αμερική, Β. Πόλος
Έβλεπες όμορφες και περιποιημένες κυρίες και όταν πλησίαζες βρωμούσαν σαν άστεγοι.
Οι άστεγοι δεν έχουν (ή έστω έχουν επιλέξει να μην έχουν) σπίτι. Οι άπλυτοι βρωμάνε, όχι οι άστεγοι.
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Οι άστεγοι δεν έχουν (ή έστω έχουν επιλέξει να μην έχουν) σπίτι. Οι άπλυτοι βρωμάνε, όχι οι άστεγοι.
κατά κανόνα δεν επιλέγουν.. τους πετούν τα συστήματα...σα σκουπίδια... και στην κυριολεξία, (θυμηθείτε το τραγικό με τον άστεγο που πέταξαν στον κάδο).. και σαφώς η συμφορουμίτισα δεν σκεφτόταν έτσι, αλλά βλέπεις πώς ύπουλα υφέρπει και ο κοινωνικός αποκλεισμός?! (... σαν άστεγοι). Μήπως η βρωμιότητα έχει πολύ και από τΑξικότητα? εντός των ορίων των λαών αλλά ακόμη και μεταξύ των λαών?
 

Clemence

Member
Μηνύματα
305
Likes
80
Οκ, επειδή λόγω δουλειάς κάθε μέρα μυρίζω πολλά και όχι ιδιαίτερα ευχάριστα, δε νομίζω ότι είναι απαραίτητα ταξικό το να αναφερόμαστε σε μια μυρωδιά εύκολα αναγνωρίσιμη από όλους μας (όπως του άστεγου) - δεν ήταν ξεκάρφωτο, είχε ένα συγκεκριμένο νόημα μέσα στη συζήτηση που κάναμε.

Άσε που και για τους άστεγους θα έπρεπε να είχαν φτιαχτεί δημόσια λουτρά, είναι θέμα δημόσιας υγιεινής και μας αφορά όλους! Αλλά τι να λέμε τώρα ...
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.032
Μαστορια βαζεις στο σπιτι ή εχεις αγορασει το 7τομο "φτιαξτο μονος σου" και εκπαιδευεσαι διαβαζοντας το, προκειμενου να αποφυγεις να πατησουν το ποδι τους στο σπιτι σου;
αυτο ειναι το χειροτερο μου...ακολουθω κατα ποδας με την φιλη μου τη vileda...:rolleyes:
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
αυτο ειναι το χειροτερο μου...ακολουθω κατα ποδας με την φιλη μου τη vileda...:rolleyes:
Ασε στην ακρη τη vileda για το τελος και πηγαινε να κανεις κανα καφε και να βαλεις κανενα γλυκακι να τραταρεις τα παιδια...
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
κατά κανόνα δεν επιλέγουν.. τους πετούν τα συστήματα...σα σκουπίδια... και στην κυριολεξία, (θυμηθείτε το τραγικό με τον άστεγο που πέταξαν στον κάδο).. και σαφώς η συμφορουμίτισα δεν σκεφτόταν έτσι, αλλά βλέπεις πώς ύπουλα υφέρπει και ο κοινωνικός αποκλεισμός?! (... σαν άστεγοι). Μήπως η βρωμιότητα έχει πολύ και από τΑξικότητα? εντός των ορίων των λαών αλλά ακόμη και μεταξύ των λαών?
Ξαναδιαβάστε το .
Να σαι καλά Vasileti
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Ξαναδιαβάστε το .
Να σαι καλά Vasileti
Όντως, ας διαβάζουμε καλύτερα- και όλο το κείμενο- κάθε φορά...και πρώτος εγώ!

Όταν γίνονται συγκρίσεις για βρώμικους και καθαρούς λαούς, θα πρέπει να λαμβάνουμε υπόψη και τις κλιματικές συνθήκες του κάθε τόπου. Πόσο συχνά γίνεται να ιδρώσει κάποιος όταν η μέση θερμοκρασία όλο το χρόνο είναι 10 βαθμοί και πόσα ντους πρέπει να κάνει την ημέρα όταν οι μισές μέρες του καλοκαιριού έχουν θερμοκρασία πάνω από 30;
Συγγνώμη τώρα το είδα. Η σύγκριση μεταξύ λαών κατά τη γνώμη μου είναι ατυχής. Εγώ κατέληξα "Τέλος πάντων βρώμικοι και καθαροί, καλοί και κακοί , έξυπνοι και όχι υπάρχουν σε όλους τους λαούς και η πυκνότητα δεν μπορεί να προσδιορισθεί επακριβώς" μιλώντας-φαίνεται κιόλας συντακτικά- για ανθρώπους. Κουράζουμε τώρα, αλλά πολύ σωστά, η παράμετρος που αναφέρεις είναι όντως ενταγμένη στις τεχνικές μελέτες. Το ξέρεις επίσης πιστεύω ότι οι συντελεστές βαρύτητας κάθε παραμέτρου ορίζονται με κάποια στατιστικά μοντέλα κλπ. πεπλεγμένες συναρτήσεις αφού πχ και το κόστος ανύψωσης της θερμοκρασίας του νερού είναι διαφορετικό στις δύο περιπτώσεις.
Το θέμα των στατιστικών ας το βλέπουμε με την ταξιδιωτική ματιά, την ¨καθαρή", για να ερμηνεύσουμε καλύτερα τις εμπειρίες μας. Για την ιστορία των όπλων πάντως, αυτοί που έχουν σπουδάσει οικονομικά ή πολυτεχνείο θα προσέγγιζαν την προσέλευση για κατούρημα σε δημόσιο ουρητήριο με την κατανομή poisson "λ". Λέω ότι έχει νόημα να σταματήσουμε εδώ.

Έβλεπες όμορφες και περιποιημένες κυρίες και όταν πλησίαζες βρωμούσαν σαν άστεγοι.
Καμία μομφή φυσικά, είπα διακριτικά κάτι για τον κοινωνικό αποκλεισμό, πέρασε απαρατήρητο-ευχαριστώ vagantos- το θεωρώ σοβαρό γιαυτό το επαναλαμβάνω, απευθυνόμενος στον papastef:

"κατά κανόνα δεν επιλέγουν.. τους πετούν τα συστήματα...σα σκουπίδια... και στην κυριολεξία, (θυμηθείτε το τραγικό με τον άστεγο που πέταξαν στον κάδο).. και σαφώς η συμφορουμίτισα δεν σκεφτόταν έτσι, αλλά βλέπεις πώς ύπουλα υφέρπει και ο κοινωνικός αποκλεισμός?! (... σαν άστεγοι). Μήπως η βρωμιότητα έχει πολύ και από τΑξικότητα? εντός των ορίων των λαών αλλά ακόμη και μεταξύ των λαών?"

Το καλοκαίρι, που πήγα στο Παρίσι, βαρέθηκα να βλέπω μπροστά μου Γάλλους που ουρούσαν στο πεζοδρόμιο, οποιαδήποτε ώρα της ημέρας. Βρωμερότατο!.
Τη δεκαετία του '80 υπήρχε η σπάνια εικόνα αστέγων να σκαλίζουν κάδους, όχι αυτό που λες. Κάνω τη σκέψη ότι στην ουσία είναι έκφραση απαξίωσης και δυσφορίας κατά της κοινωνίας, που γενικεύεται μάλιστα, πώς λέμε "φτύσιμο", εδώ όμως σε άλλη, χειρότερη έκδοση, υγρή πάντα. Είσαι ευγενέστατη, αλλά δεν ουρούσαν... ΚΑΤουρούσαν (κατά με την έννοια του εναντίον).

Καλά, όσον αφορά την δημόσια ενούρηση, εμένα το πιο extreme που μου έχει τύχει ήταν στην Γλασκώβη, όταν ένα απόγευμα καθημερινής που περίμενα στον μικρό σταθμό κοντά στο σπίτι μου για να κατέβω κέντρο, είδα έναν τύπο στην άλλη άκρη της (μικρής) αποβάθρας να έχει βγάλει τα απόκρυφά του και να ουρεί στις ράγες! Ήμουν μόνη μου, είχα σοκαριστεί και ελαφρώς αηδιάσει!
Εδώ θα τολμήσω μια risky φιλοφρόνηση στην underwater. Εάν θεωρηθεί ότι αυτό το σχόλιο προσβάλλει να αφαιρεθεί. Σε καμία περίπτωση δεν υπάρχει πρόθεση τέτοια. Ισα ίσα που το κείμενο σου το θεωρώ από τις υγιέστερες γραφές και αναδεικνύει υγιέστατη γυναίκα.

Δεν μπορώ να αφαιρέσω κάποια λέξη, αν δε θέλω να καταστρέψω μια υπέροχη δημιουργία μίνι ερωτικής ιστορίας καθημερινής τρέλας του Μπουκόφσκι στις παλιές ταινίες, ('76-'80 κάτι), δείτε τις. Ένα "ελαφρώς" σπεύδει αδύναμα να ακυρώσει ένα "αηδιάσει" με το αμήχανο χαμόγελο μετά να μη με πείθει. Μια σύντομη αλλά περιεκτικότατη περιγραφή τύπου Χιτσκοκ ασπρόμαυρης του '50 όρισε πληρέστατα το frame που υποθέτω οι περισσότεροι σχημάτισαν αυτόματα στο μυαλό τους...μικρός σταθμός (είμασταν κοντά...) μικρή αποβάθρα...(είδα...) μόνη...(σκέφτηκα...) ράγες... πολλά πολλλά +

Οι άστεγοι δεν έχουν (ή έστω έχουν επιλέξει να μην έχουν) σπίτι. Οι άπλυτοι βρωμάνε, όχι οι άστεγοι.
Φίλτατε papastef το "ευχαριστώ" το έβαλα αποδοκιμαστικά, για την προσφορά του λακωνικότερου απάνθρωπου ορισμού του σύγχρονου ειδικά άστεγου! Μάλλον το συναισθηματικό "Οι άπλυτοι βρωμάνε, όχι οι άστεγοι" παραπλάνησε τα άλλα ευχαριστώ. Κάτι σαν τους υπεροπλίστες, ρίχνουν τις βόμβες και μετά διαμηνύουν συμπάθεια και στέλνουν ανθρωπιστική βοήθεια! Οι άστεγοι, δε βρωμάνε καθόλου ναι, εξάλλου έχουν επιλέξει...Λάθος και κατά τον τύπο και κατά την ουσία..Η απλυσιά είναι εξ'ορισμού ιδιότητα του άστεγου ενώ ο άπλυτος δεν είναι κατ'ανάγκη άστεγος. Μην αναμιγνύουμε ιδιότητες με έννοιες απλά για να κάνουμε στρακαστρούκες.
Στην ουσία...Στερεότυπο της προηγούμενης δεκαετίας και νουθεσία των επιτυχυμένων...(το "χυ" επίτηδες με ύψιλον". Ο ανεπρόκοπος, ο τεμπέλης, ο ναρκομανής, ο βιολιτζής, ο καλλιτέχνης, ο αλήτης, η ψάθα... (πιο παλιές δεκαετίες)..Αυτός που επέλεξε να μην έχει σπίτι! Ειδικά σήμερα...Τυχαίο που κανένα λαμόγιο δεν είναι άστεγος...Τυχαίο που παλιός πελάτης, από τα ψηλά στα χαμηλά, έχασε τα πάντα, ξεπλήρωσε όλες τις ακάλυπτες, έχασε και το σπίτι βέβαια..Το μόνο που μπορεί να θεωρηθεί "επιλογή" του ήταν η αυτοκτονία του πριν τα 40...Τα άλλα δεν ήταν επιλογές του.

Άσε που και για τους άστεγους θα έπρεπε να είχαν φτιαχτεί δημόσια λουτρά, είναι θέμα δημόσιας υγιεινής και μας αφορά όλους! Αλλά τι να λέμε τώρα ...
Με συγχωρείς που λίγο νιτσεικό μου φαίνεται αυτό, έτσι λίγο για ...λεπρούς ας πούμε..Εάν δεν επανεντάσσονται, εξαθλιωμένοι θάναι...Αν πηγαίνουν στα λουτρά μπορεί και να χε... στους διαδρόμους, όπως κάναν κάποιοι φοιτητές στους διαδρόμους των πεντακάθαρων ρουμάνικων εστιών, έξω από τα μπάνια, στο τέλος του έτους. Μισούσαν το κατεστημένο...(το είδα στα πλαίσια του τότε Erasmus που λεγόταν IAESTE). Λες οι άθλιοι απόβλητοι να αγαπήσουν την κοινωνία που τους κατάντησε έτσι? Το προφίλ βρωμιότητας των Ευρωπαίων θα επιδεινωθεί..Φαντάζεσαι να πλησιάζουν τους γιατρούς με τη διάθεση των ζόμπι του Michael? :)

Φυσικά και είμαστε εδώ, όπως και στα ταξίδια μας, για να περνάμε καλά. Μακριά από μας η μιζέρια. Πιστεύω όμως ότι σαν ταξιδιώτες, στο τραίνο των ταξιδιών αλλά και της ζωής μας, πρέπει να κρατάμε τις κουρτίνες στα παράθυρα ανοιχτές, μαζί βέβαια με τις χαρές, τις απολαύσεις, το χαχαχούχα στο "βαγόνι" μας.

Δε με νοιάζει πως ορίζεται η ταξικότητα, πείτε την αφραγκιότητα, αλλά πιστεύω δεν πρέπει να περάσει απαρατήρητη η σχέση και αυτής με τη βρωμιότητα, σε όλες τις εποχές.

Δεν έχουμε να χωρίσουμε τίποτα εκτός ίσως από απόψεις.
Και επειδή τα «βρώμικα» θέματα ποτέ δεν "κλείνουν", ειδικά στην Ελλάδα:mad:, εγώ θα πάω για ύπνο, ζητώντας συγγνώμη από τον papastef που λόγω φόρτισης με σχετικό θέμα τον πήρα απ'τα μούτρα. Ελπίζω μετά που θα ξυπνήσω να δω χαμόγελα...
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.150
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom