Ινδία Βόρεια Ινδία καλοκαίρι 2011

alexmaths

Member
Μηνύματα
42
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ωκεανίας
Το ερχόμενο καλοκαίρι σχεδιάζω ένα ταξίδι σχεδόν 2 μηνών και αρχίζω να σκέφτομαι τη διαδρομή που θα ακολουθήσω... Το αρχικό δίλημμα ήταν βόρεια Ινδία ή Κίνα. Τελικά κατέληξα (με διαφορά στήθους) στην Ινδία. Το κυριότερο ερώτημά μου είναι ο καιρός. Τον Ιούλιο και τον Αύγουστο είναι οι μουσώνες. Πόσο θα δυσκολέψει η κατάσταση; Είναι παρόμοια με Ταϋλάνδη (όπου την πάλεψα άνετα) ή οι βροχές δε σταματάνε; Θα επηρεάσει το ταξίδι μου;

Το επόμενο ερώτημα είναι το εξής... Σκεφτόμουνα το ταξίδι να γίνει περίπου 6 εβδομάδες Β.Ινδία, μία εβδομάδα Νεπάλ και μία εβδομάδα Θιβέτ ή Μπαγκλαντές... Τι θα προτείνατε; Είναι κάπου τα πράγματα πολύ άσχημα-σχεδόν απαγορευτικά με τον καιρό; Θα ήθελα τις γνώμες σας σε 1η φάση...
 

amsterdam

Member
Μηνύματα
814
Likes
280
Σκεφτόμουνα το ταξίδι να γίνει περίπου 6 εβδομάδες Β.Ινδία, μία εβδομάδα Νεπάλ και μία εβδομάδα Θιβέτ ή Μπαγκλαντές...
Υπάρχουν περιορισμοί για τα μπες-βγες στην Ινδία,προς το παρόν τουλάχιστον.Πρέπει να κάνεις αίτηση-εις για reentry (εφόσον έχει εγκριθεί και εκδοθεί η βίζα σου) για κάθε φορά που θα μπαίνεις και θα βγαίνεις από την χώρα.Επίσης για κάθε αίτηση για re entry θα πρέπει να συνυποβάλεις και επιστολή,στα αγγλικά,στην οποία αναφέρονται οι λόγοι εξόδου-εισόδου.Περισσότερα εδώ.
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Oπως ορθώς γράφεται παραπάνω, για να μπορέσεις να συνδυάσεις άλλες χώρες με Ινδία απαιτούνται ή διαδικασίες περαιτέρω για την βίζα ή πολύ απλά επιλέγεις (συμφέρει και περισσότερο) να μπείς απο Δελχί πχ και να φύγεις απο Κατμαντού ή Ντάκα.
Θιβέτ που σκέπτεσαι για να πας πρέπει να πας απο Κατμαντού αεροπορικώς (οργανωμένο πακέτο) και να έχεις υπόψην σου ότι τα εισιτήρια μόνο φτηνά δεν τα λες.
Η Ντάκα είναι καλύτερη λύση. Υπάρχουν πούλμαν απο Καλκούτα, κοστίζουν 6 ευρώ η διαδρομή και θα σου πάρει 10-12 ώρες.
Να έχεις υπόψην σου όμως ότι απο 1 Αυγούστου μέχρι τέλος είναι το Ραμαζάνι και το Μπαγκλαντές είναι μια ισλαμική χώρα.
Εγω προσωπικά θα έμπαινα απο Δελχί, θα γύριζα με τρένο τα γύρωθεν (Ρατζασταν, Βαρανάσι κλπ), θα κατέληγα Καλκούτα, θα έφευγα με πούλμαν για Ντάκα -η οποία είναι ιδιαίτερος προορισμός και δεν αρέσει σε πολλούς- και θα έφευγα αεροπορικώς απο Μπαγκλάντές για Ελλάδα.
Μην παραλείψεις να πας εκδρομη στα Sundarbans - Wikipedia, the free encyclopedia. Υπάρχουν αντίστοιχα πακέτα και απο Καλκούτα αλλά απο την πλευρά του Μπαγκλαντες είναι απείρως καλύτερα.
Αλλη λύση είναι πάλι Δελχι και γύρωθεν με κατάληξη στο Βαρανάσι και μετά απο εκεί οδικώς (απαιτεί 2 ημέρες) Κατμαντού και πάλι πίσω απο εκεί Αθήνα.
Δική σου η επιλογή.
Οτι θέλεις ρωτάς...
υγ Για Θιβέτ υπάρχουν επιλογές απο Κατμαντού ή να μπείς αεροπορικώς και να φύγεις οδικώς ή αντίστροφα, ή και τα δύο σκέλη αεροπορικώς. Δεν μπορείς δηλαδή να μπεις και να βγεις μόνο οδικώς
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
απο Ινδια νεπαλ και πισω Ινδια το 2009 παντως δεν ειχαμε κανενα προβλημα με τη βιζα, απλα απο την αρχη ειχαμε δηλωσει να ειναι re-entry.... Κατι χαρτια γραψαμε , υπο8εση δεκα λεπτων......και ξανα σφραγιδες....
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Αλλαξαν οι προυποθέσεις. Τωρα απαιτούν 2μηνη παραμονή εκτός, για να σου επιτρέψουν ξανά την είσοδο στην Ινδία. Multie entry ούτως ή άλλως εξακολουθούν να την βγάζουν.
Η σελιδα του Amsdterdam τα λέει αναλυτικά .
 

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Azerbaijan/Bhutan
απο Ινδια νεπαλ και πισω Ινδια το 2009 παντως δεν ειχαμε κανενα προβλημα με τη βιζα, απλα απο την αρχη ειχαμε δηλωσει να ειναι re-entry.... Κατι χαρτια γραψαμε , υπο8εση δεκα λεπτων......και ξανα σφραγιδες....
Εγώ που ήθελα re-entry visa για την Ινδία (όπου έκανα transit αλλά χρειαζόμουν τουριστική βίζα), δεν τους πολυάρεσε η ιδέα. Ζήτησαν όλο το ταξιδιωτικό μου πρόγραμμα και πάλι μου είπαν ότι δεν ήταν σίγουροι ότι θα μου την έβγαζαν. Πάντως μου είπαν ότι κάνει τουλάχιστον άλλες 3 μέρες. Τελικά λόγω χρονικού περιορισμού όντως δεν την έκανα την αίτηση. Στο προξενείο του Λονδίνο έδωσαν reentry μαζί με την βίζα στο φίλο μου χωρίς καμία επιπλέον αίτηση...Ινδική γραφειοκρατεία.
 

alexmaths

Member
Μηνύματα
42
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ωκεανίας
Ευχαριστώ! όσον αφορά τον καιρό; ξέρω ότι είναι οι μουσώνες τότε, αλλά πόσο θα επηρεάσουν το ταξίδι μου σε εκείνα τα μέρη;
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Αυγουστο είχα πάει και εγώ. Μια χαρά ζέστη. Βροχή μόνο στο Κασμίρ συνάντησα. Δελχί και Ρατζασταν δεν έβρεξε ούτε μια φορά. Θα μου πεις μπορεί να σταθηκες τυχερή. Το αποκλείω όμως. Η τύχη και εγώ έχουμε πάρει διαζύγιο. Αρα, όσο αφορά την δική μου εμπειρία θα έλεγα ότι οι μουσώνες τον Αυγουστο στην Β. Ινδία δεν θα σου δημιουργήσουν κανένα πρόβλημα... (ίσως μόνο στην περιοχή του Darjling και γενικότερα Αsam που ούτως ή άλλως δεν πιστεύω να πας)
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
συγνώμη επειδή ενδιαφέρομαι και γω αλλά το καλοκαίρι το είχα αποκλείσει λόγω ζέστης.. Οταν λέτε ζέστη για τι θερμοκρασία περίπου μιλάμε;;;;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.220
Μηνύματα
884.135
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom