Ισπανία Βόρεια Ισπανία και λεπτομέρειες

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.108
Ούσα ερωτευμένη με την Ισπανία είναι να απορείς πως ο τόσο όμορφος -κατά τη γνώμη όλων όσων τον έχουν δει-ισπανικός βορράς μου έχει ξεφύγει. Ξέρει κανείς που να τον έχει γυρίσει αν είναι εύκολες οι μετακινήσεις από πόλη σε πόλη με τρένα, λεωφορεία ; Ή θα ήταν καλύτερα να γίνει road-trip; Εκτός από Σαντιάγο ντε Κομποστέλα, ποιες πόλεις θεωρείτε not to miss;
Η κεντρική και νότια Ισπανία μου άρεσε πολύ, υποθέτω ότι και ο βορράς δεν θα με απογοήτευε.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.790
Πόσες μέρες έχεις;Νομίζω είναι καλύτερα να νοικιάσετε αυτοκίνητο.Σαντιάγκο
Κορούνια,Βιτόρια,Μπιλμπάο,Σαν Σεμπαστιάν,Παμπλόνα είναι από τις πόλεις
που πρέπει να δεις και ανάλογα με τον χρόνο που έχεις να βάλεις διανυκτερεύσεις.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.108
Δεν ξέρω γιατί ακόμα είναι υπό σκέψη αλλά μάλλον για 10ήμερο το κόβω...Επειδή θα προτιμούσα να είναι ανεξάρτητο και όχι με πρακτορείο, για αυτό ρωτάω για μετακινήσεις κλπ...Οι μετακινήσεις με ΜΜΜ είναι άβολες από πόλη σε πόλη;
Από τιμές τι λέει;
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.790
Δεκαήμερο είναι καλά.Δεν έχω χρησιμοποιήσει μμμ,αλλά σε γενικές γραμμές
είναι πάρα πολύ καλά και το οδικό δίκτυο καλό.
Σκέψου το να νοικιάσετε αυτοκίνητο αν το κλείσετε νωρίς βγαίνει φτηνά και
αποφεύγετε την ταλαιπωρία.
Όταν κατασταλάξετε στις ημέρες μπορούμε να τα πούμε καλύτερα.
Για πότε σκέφτεσαι;
Από τιμές είναι σχετικά φτηνά.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.108
Δεκαήμερο είναι καλά.Δεν έχω χρησιμοποιήσει μμμ,αλλά σε γενικές γραμμές
είναι πάρα πολύ καλά και το οδικό δίκτυο καλό.
Σκέψου το να νοικιάσετε αυτοκίνητο αν το κλείσετε νωρίς βγαίνει φτηνά και
αποφεύγετε την ταλαιπωρία.
Όταν κατασταλάξετε στις ημέρες μπορούμε να τα πούμε καλύτερα.
Για πότε σκέφτεσαι;
Από τιμές είναι σχετικά φτηνά.


Πρώτα ο Θεός για Φθινόπωρο. Αν τα καταφέρουμε πιθανά να σε ξαναενοχλήσω.:)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.676
Likes
50.531
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ούσα ερωτευμένη με την Ισπανία είναι να απορείς πως ο τόσο όμορφος -κατά τη γνώμη όλων όσων τον έχουν δει-ισπανικός βορράς μου έχει ξεφύγει. Ξέρει κανείς που να τον έχει γυρίσει αν είναι εύκολες οι μετακινήσεις από πόλη σε πόλη με τρένα, λεωφορεία ; Ή θα ήταν καλύτερα να γίνει road-trip; Εκτός από Σαντιάγο ντε Κομποστέλα, ποιες πόλεις θεωρείτε not to miss;
Η κεντρική και νότια Ισπανία μου άρεσε πολύ, υποθέτω ότι και ο βορράς δεν θα με απογοήτευε.
Η βόρεια Ισπανία για μένα είναι το καλύτερο κομμάτι της χώρας, σαφώς καλύτερο από το νότο και φυσικά από τις καστίλες. Πολύ καλά τα ΜΜΜ, αλλά όχι τρομερά φτηνά και λιγότερη ελευθερία, ειδικά αν είναι να πας σε χωριουδάκια και εθνικά πάρκα, που σε κάποιες περιοχές (π.χ. χώρα Βάσκων, Αστούρια) είναι και το κλου. Μονόδρομος το αμάξι για μένα, οι συχνότητες λεωφορείων δε βολεύουν, τα διόδια δεν είναι τόσο τραγικά, ελάχιστη κίνηση στους επαρχιακούς δρόμους και δε θα πληρώνετε και πάρκινγκ ιδιαίτερα.

Σε 10 μέρες (δε βάζεις άλλες 3-4;; ) θα έκανα:

3 Σαντιάγκο και περίχωρα
(Κορούνια, Μπετάνσος, Ποντεβέδρα πολύ εύκολα)
στο δρόμο περνάτε από Λούγο (ωραία τείχη, ειδικά για περπάτημα)
1 Σαντιγιάνα ντελ Μαροπωσδήποτε το desfiladero (απίστευτη διαδρομή) διανυκτέρευση
1 Σανταντέρ (και διαδρομές στα χωριουδάκια παραλιακά)
1 Picos de Europa
3 Xώρα των Βάσκων
(με βάση το Μπιλμπάο, αν και μπορείτε να κάνετε από μια διανυκτέρευση σε Σαν Σεμπαστιάν και Βιτόρια, πολύ διαφορετικές πόλεις μεταξύ τους, πολλά όμορφα χωριά στο ενδιάμεσο)
1. Παμπλόνα

Μια άλλη επιλογή -για μένα πιο ελκυστική) είναι να αφήσεις έξω Ναβάρρα και Βάσκους και να χτυπήσετε την τρομερά υποτιμημένη αλλά φανταστική Εξτρεμαδούρα. Χωριά ξεχασμένα στο χρόνο, μια ιστορική πόλη-φοιτητούπολη αποκάλυψη (εκπληκτική η Κάθερες), μπόλικη ιστορία (π.χ. Τρουχίγιο) και τελείως διαφορετικά τοπία από Γαλικία, Αστούρια και Καντάμπρια. Αλλά χιλιομετρικώς θα σας βγει η πίστη...
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.221
Likes
5.757
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Κάναμε αυτό το ταξίδι πέρισυ σε 11 μέρες. Προσγειωθήκαμε Μπιλμπάο και νοικιάσαμε αυτοκίνητο. Η Σαντιγιάνα ντελ Μαρ είναι κουκλίστικη, ευκαιρία να δείτε και την Αλταμίρα, Σαντιάγο Κομποστέλα φυσικά, η Ποντεβέδρα αξίζει μια ημερήσια, μας άρεσε και η Λεόν, ρίξαμε μια ματιά στο Μπούργος, αφιερώσαμε δυο μέρες στη Ριόχα να πιούμε τα κρασιά μας, Βιτόρια έκπληξη, Σαν Σεμπαστιάν και για το τέλος το Μπιλμπάο το οποίο εμένα μου άρεσε πολύ για το σύγχρονο χαρακτήρα του.
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
@alma σε ζηλεύω! Πραγματικά αυτό το ταξίδι που ετοιμάζεσαι να κάνεις είναι από τα καλύτερά μου!
Λοιπόν, μη σκέφτεσαι καθόλου τα ΜΜΜ. Το οδικό δίκτυο είναι εξαιρετικό και η σήμανση επίσης. Κι επειδή η περιοχή έχει πολλά χωριουδάκια θα είναι κρίμα να κινηθείτε μόνο από πόλη σε πόλη με τα μέσα.
Οπωσδήποτε διανυκτέρευση σε Σαν Σεμπαστιάν και Παμπλόνα, αλλά θα έλεγα να μην παραλείψετε και διανυκτέρευση σε κάποιο χωριό. Έχει αρκετά και για όλα τα γούστα και φυσικά είναι κουκλίστικα.
Σε γενικές γραμμές το πρόγραμμα του Γιώργου με βρίσκει σύμφωνη αν κι εγώ δεν είχα φτάσει μέχρι Σαντιάγκο.
Κι από οικονομικής άποψης δεν θα ζοριστείτε καθόλου. ;)
Αν θες μπορείς να πάρεις μια γεύση γι' αυτά τα μέρη από μια ιστορία που εχω γράψει: http://www.travelstories.gr/community/threads/Με-Ελ-Θιδ-και-Πελάγιο-σε-Βιθκάγια-και-Ναβάρα.48201/
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.676
Likes
50.531
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Eπειδή είστε και του καλού φαγητού...τα βράδια στη Γαλικία να τα περάσετε όλα στο Σαντιάγο. Τέτοιο φαγητό δύσκολα βρίσκεις στην Ευρώπη, δεν ξέρεις πού να πρωτοφάς. Και εξαιρετική νυχτερινή ζωή.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.108
Eπειδή είστε και του καλού φαγητού...
Τρολ είσαι όμως, ακόμα μας το φυλάς που φάγαμε τη μία μερίδα ουρά κροκόδειλου δια δυο(οκ δια πεντε αν βάλεις και τα σκυλάκια ,γατάκια που έφαγαν, τι να κάνουμε εμείς να τρώμε και αυτά να πεινάνε; )


Τέσπα ευχαριστώ όλους σας για τις πληροφορίες αν και δεν ξέρω τελικά αν θα πραγματοποιηθεί φέτος τελικά το ταξίδι. Οι καλοκαιρινές διακοπές δεν έχουν κανονιστεί ακόμα,(βάλε και κανένα ακόμα εξωτερικό πιθανόν) οπότε δεν ξέρω σίγουρα τι χρόνος και χρήμα θα μας μείνει.
Αν είναι για λιγότερο από δέκα μέρες, τη Βόρεια Ισπανία δεν την "καίω", θα προτιμήσω να το αναβάλλω.:(
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Εγώ θα σου πρότεινα να προγραμματίσεις αυτό το ταξίδι για αργά την Άνοιξη. Εμείς τότε είχαμε πάει και πραγματικά ο καιρός ήταν εξαιρετικός! Άσε που η μέρα είναι μεγαλύτερη, πράγμα πολύ σημαντικό για road trip.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.108
Εγώ θα σου πρότεινα να προγραμματίσεις αυτό το ταξίδι για αργά την Άνοιξη. Εμείς τότε είχαμε πάει και πραγματικά ο καιρός ήταν εξαιρετικός! Άσε που η μέρα είναι μεγαλύτερη, πράγμα πολύ σημαντικό για road trip.

Να σου πω την αλήθεια δεν είναι κακή ιδέα. Γιατί φέτος είναι κι άλλοι προορισμοί στο πλάνο....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.209
Μηνύματα
883.798
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom