Ιρλανδία Β. Ιρλανδία- Belfast

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Το τελευταίο deadline έφυγε, η τελευταία εργασία παραδόθηκε, το απαραίτητο (αλλά όχι τελευταίο) μεθύσι έγινε, ήρθε η ώρα να ασχοληθούμε με κάτι πιο σοβαρό από τα papers :D

Τον Ιούνιο θα πραγματοποιήσω ένα long weekend στη Β. Ιρλανδία. Έχω τρεις μόνον ημέρες, από τις οποίες υποθέτω ότι θα μείνω τις δύο στο Belfast. Την τρίτη ημέρα θα ήθελα να βγω εκτός. Το ερώτημα είναι: Που να πάω;

Το πρώτο που μου έρχεται φυσικά στο μυαλό είναι επίσκεψη στο Giant’s Causeway, θέλω πολύ να το δω και μπορεί κι όλας να συνδυαστεί με μια βόλτα από το χωριό Bushmills, μιας κι έχω ακούσει ότι είναι πολύ γραφικό :rolleyes:

Το δεύτερο που θέλω πάρα πολύ είναι το Derry. Για τους γνωστούς λόγους

Τι γνώμη έχετε? Έχετε κάποια άλλη πρόταση?

Επίσης, θα ήθελα αν έχετε κάποιες δοκιμασμένες online πηγές η βιβλιογραφία, ή ταινίες ή ότι περί της ιστορίας της Β. Ιρλανδίας και κυρίως των Troubles. Δεν θα επιμείνω στην αντικειμενικότητα (που ούτως ή άλλως δεν υπάρχει) αλλά να μην είναι και λιακόπουλος..

go raibh maith agat!
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Εγω το μονο που ξερω απο Β. Ιρλανδια ειναι ο Bobby Sands και το "Breakfast on Pluto"
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Αχ...δεν ξέρω...
Και στα δύο!! :D
Ε...αναλόγως τι σ'ενδιαφέρει. Να βγάλεις μερικές καλές φωτό (Giant's Causeway) ή σε συγκινεί περισσότερο η ιστορία;
Υποκειμενικό είναι - οτι νομίζεις πως αρέσει σε σένα περισσότερο γιατί είναι δύο άλλα πράγματα. Βέβαια το Μονοπάτι δεν το βλεπεις όπου να'ναι ενώ το Derry και να μην πάς την ιστορία την ξέρεις...
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
αχ βρε αντώνη! αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα -ότι είναι δύο διαφορετικά εντελώς πράγματα και τα δύο εξίσου συναρπαστικά! Και θέλω να τα κάνω όλα.. !

ότι άλλη πρόταση δεκτή, αν και έχω την εντύπωση ότι εδώ δεν χωρούν πρωτοτυπίες
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
αχ βρε αντώνη! αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα -ότι είναι δύο διαφορετικά εντελώς πράγματα και τα δύο εξίσου συναρπαστικά! Και θέλω να τα κάνω όλα.. !

ότι άλλη πρόταση δεκτή, αν και έχω την εντύπωση ότι εδώ δεν χωρούν πρωτοτυπίες
Ε, τότε σου είπα, και στα 2!!! :D
Θέλω να ξαναπάω Ιρλανδία! Πραγματικά δεν ξέρω τι είναι αυτό που με συγκινεί σ'αυτό το μέρος. Και σίγουρα ότι δεν τη γύρισα όλη......
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Επίσης, θα ήθελα αν έχετε κάποιες δοκιμασμένες online πηγές η βιβλιογραφία, ή ταινίες ή ότι περί της ιστορίας της Β. Ιρλανδίας και κυρίως των Troubles. Δεν θα επιμείνω στην αντικειμενικότητα (που ούτως ή άλλως δεν υπάρχει) αλλά να μην είναι και λιακόπουλος..

go raibh maith agat!

μιας κι έχω μεγάλη τρέλα με αυτές τις ταίνειες, θα σου πω τι έχω στην βιβλίοθήκη κι το νομίζω μαστ

Bloody Sunday (δε υπάρχει καλύτερη ταίνια)
In The Name Of The Father (με μουσική από Μπόνο, Γκαβιν κι παίζει ο φοβερός Danny Day Lewis)
Omagh (από το διάσημο περιστατικό Omagh Bomb)
Some Mothers Son
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Το πρώτο που μου έρχεται φυσικά στο μυαλό είναι επίσκεψη στο Giant’s Causeway, θέλω πολύ να το δω και μπορεί κι όλας να συνδυαστεί με μια βόλτα από το χωριό Bushmills, μιας κι έχω ακούσει ότι είναι πολύ γραφικό :rolleyes:
Must και το ένα και το άλλο.Μη και δεν πας στο δεύτερο,δεν θα σου ξαναμιλήσω.
awww.whiskyboys.com_wp_content_uploads_2009_04_bushmills_distillery.jpg
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
και να συνεχισουμε με ταινιες (Θαναση τις εχω δει ολες αυτες που προτεινεις και ειναι καταπληκτικες)
Οπως ειπα πριν "Breakfast on Pluto"
"The Butcher Boy"
"Angela's Ashes" γυρισμενο στο Limerick (απωθημενο μου) με τον ασυναγωνιστο Robert Carlyle
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.047
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
E, πόσες ώρες θα σου πάρει πια το Giant's Causeway? Καλοκαίρι είναι, μεγάλες μέρες, γιατί όχι ΚAI αυτό ΚΑΙ Derry?
Δεν το έχω ψάξει, αλλά ΚΑΠΟΙΟΣ τρόπος θα υπάρχει να πας απευθείας από το ένα στο άλλο (με αυτοκίνητο, είναι 1 ώρα και 15 λεπτά σύμφωνα με το Google...)
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
E, πόσες ώρες θα σου πάρει πια το Giant's Causeway? Καλοκαίρι είναι, μεγάλες μέρες, γιατί όχι ΚAI αυτό ΚΑΙ Derry?
Δεν το έχω ψάξει, αλλά ΚΑΠΟΙΟΣ τρόπος θα υπάρχει να πας απευθείας από το ένα στο άλλο (με αυτοκίνητο, είναι 1 ώρα και 15 λεπτά σύμφωνα με το Google...)
Συμφωνώ.
Αν είσαι με αμάξι και η απόσταση του ενός απο το άλλο ειναι τόση, προλαβαίνεις.
Το Μονοπάτι είναι μόνο μια βολτίτσα, αν θες κάθεσαι λίγο να....ρεμβάσεις, φωτος και φεύγεις. Άντε, το πολύ να σου πάρει 1,5 ώρα (έχει και ένα εστιατόριο πάνω πριν κατέβεις που τρώνε τουρίστες, αλλά ήταν καλό και καλές τιμές!!! αν και καλύτερα αν πας και Derry να σπαταλήσεις εκεί χρόνο για γεύμα).
Λέω και γω να πας και στα δύο...ψάξ'το τουλάχιστον...
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Λοιπόν επανέρχομαι στο ταξίδι μου στη βόρειο Ιρλανδία. Το δίλημμα δεν υπάρχει πια αφού αποφάσισα να πάω και στα δύο και να ρίξω το Μπέλφαστ στη μοιρασιά και σε μια μονον ημέρα (άλλωστε εκεί θα γυρνάμε κάθε μέρα)

Η μία μέρα λοιπόν θα περιλαμβάνει το Μονοπάτι, to Bushmills και πιθανότατα ένα δυο άλλα πραγματάκια εκεί γύρω, αν υπάρχει χρόνος και διάθεση. Η φίλη μου πρότεινε ένα εύρος ημερήσιων εκδρομών που καλύπτουν τα προαναφερθέντα και κοστίζουν από 20-25λιρόνια -αξίζουν λέτε? Ή θα είμαστε ο ένας κανένας και εκατό χιλιάδες? Θα ήθελα, να πω την αλήθεια, να το κάνω με αυτοκίνητο και να το πάω όλο παραλιακά, αλλά αφενός βγαίνει κάπως πιο ακριβό, αφετέρου είμαι διστακτική μετην αριστερή οδήγηση.

Μία ημέρα λέμε επίσης να αφιερώσουμε στο Derry και αναλόγως τι χρόνο θα μας πάρει, να βγούμε κ έξω (η ταξιδιωτική απληστία του νεοφώτιστου με έκανε να γλυκοκοιτάω το Donegal, αλλά το αυστηρό βλέμμα της Λιζ με έκανε να μείνω τελικά πιστή στο Ηνωμένο Βασίλειο) έχετε κάτι υπόψιν στα εκεί να προτείνετε? Σκέφτομαι το Μπελφαστ Ντερυ Μπελφαστ να το κάνω με τρένο, να δω τα τοπία της ενδοχώρας.

Τέλος, στην ηρωική δημοτική βιβλιοθήκη του Bethnal Green (τόσο καλτ όσο είναι και η γειτονιά η ίδια) βρέθηκε αυτό: J. G. Farrell : Troubles : Book Review πως σας φαίνεται? Κάτι άλλο κάποιος να έχει διαβάσει?

(maltakias, borealis, εσάς περιμένω όπως καταλάβατε.. κάπου πήρε το μάτι μου ότι είστε διαβασμένοι επί του θέματος.:D)


Μπορεί να φαίνεται μικρο ταξίδι, αλλά ανυπομονώ!
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
και τώρα που έψαξα θυμήθηκα αυτό

Μόνο αυτό βρήκες? ο επίσημος αγώνας ανεξαρτησίας (1918-21) έγινε τρομοκρατική επίθεση με τους σημερινους όρους και άλλα πολλά πολλά που μπορούμε να τα μεταφέρουμε αλλού αν θεωρείται ότι παρεμβαίνουμε στη ροή της ''ιστοριας''
και αυτό

Δεν έχω πρόβλημα να συζητήσω το οτιδήποτε,δεν θα ήθελα να χαλάσουμε την ιστορία σου όμως γιατί είναι βέβαιο πως μια τέτοια συζήτηση θα προκαλέσει ένα ψιλομπάχαλο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.211
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom