Αυστρία Γερμανία Κροατία Π.Γ.Δ.Μ. Σερβία Σλοβενία ΓΕΡΜΑΝΙΑ - ΕΛΛΑΔΑ - Ένας πλήρης ταξιδιωτικός οδηγός!

chabos

Member
Μηνύματα
7
Likes
7
Καλημερα σε ολους.

Η διαδρομη του φιλου Νικηφορου ειναι αυτη που χρησιμοποιουν συνηθως τα φορτηγα [αν δε κανω λαθος], και σιγουρα εχει την δικη της ομορφια οπως ολες αλλωστε;).

Δεν την εχω κανει ποτέ για να ξερω τι και πως. Αν μπορεις Νικηφορε καποια στιγμη να πας τα πεις λιγο πιο αναλυτικα ,οσο μπορεις βεβαια δεν ειμαστε και συγγραφεις:D

Προσωπικα τωρα, εγω διαλεγω την διαδρομη "μου" για 2 λογους.
1ον) επειδη πηγαινω απο Σερρες για να παρω την υπολοιπη παρεα..
2ον) Λογο της δουλειας μου, δεν ξερω πότε θα φυγω και πότε θα γυρισω.Οπότε δε μπορω να κανονισω τα εισητηρια για πλοιο:(.


Η ουσια ειναι να απολαυσουμε το ταξιδι με οποια διαδρομη κι αν επιλεξουμε
:clap:
 

nikiforos111

Member
Μηνύματα
54
Likes
13
Οι τιμές του πλοίου που αναφέρεις για ποια περίοδο είναι;
Ρωτάω γιατί έχω ακούσει κάποιες πολύ πιο ακριβές τιμές για το καλοκαίρι.
Α ναι σωστα...μιλαω για περιοδο εκτος Ιουλιου-Αυγουστου που ειναι πιο ακριβα.
Να πω την αληθεια,ποτε δεν παω διακοπες Ιουλιο-Αυγουστο γιατι ειναι ολα (εισητηρια-ξενοδοχεια-τιμες στα μαγαζια) πιο ακριβα.:)
Απο Τεργεστη εχει πλοιο η ''Μινωικες Γραμμες''http://www.minoan.gr/el και απο Βενετια η ''Ανεκ Λαινς''http://www.anek.gr/.

Οι Μινωικες εχουν καινουργια πλοια και ειναι λιγο πιο φθηνα απο την Ανεκ.Δυστυχως η Μινωικες δεν εχουν πια την γραμμη απο Βενετια οπως παλιοτερα,εχω κανει παρα πολλες βολτες στην Βενετια σε συνδιασμο με το ταξιδι προς Ελλαδα.
Και προς Γερμανια (Στουγκαρδη) που πηγαινα επισκεψη σε φιλους πριν μερικα χρονια,παντα απο Βενετια πηγαινα.
Οι φορτηγατζηδες προτιμουν πιο πολυ το λιμανι της Ανκονας.

Σημερα με το δρομολογιο των Μινωικων γραμμων απο Τεργεστη,βολευει πολυ στο γεγονος οτι γλυτωνεις τα πανακριβα διοδια της Ιταλιας,τα οποια μεταξυ μας τα αξιζουν γιατι ειναι τελειοι δρομοι και κυριως οχι τοσο σκοτεινοι την νυχτα οπως σε Αυστρια-Γερμανια.

Κατεβαινοντας λοιπον απο Μοναχο-Σαλτσμπουργκ μπαινοντας Ιταλια,εχεις πληρωσει μονο τα 8 ευρω της Αυστριας (βινιετα) και πληρωνεις αλλα 10 ευρω Ιταλια για Τεργεστη.Στην Ιταλια εχουν μηχανηματα οπου παιρνεις χαρτακι,το εχεις μαζι σου και οταν βγεις βαζεις το χαρτακι στο μηχανημα,σου δειχνει ποσο πρεπει να πληρωσεις,βαζεις λεφτα μεσα και τελειωσες.

Η Τεργεστη ειναι ομορφη πολη και το πιο σημαντικο για οσους ζουν Αυστρια-Γερμανια ειναι οτι εχει....παραθαλασιες ψαροταβερνες!!!:clap:
Οποτε και για εκει αξιζει τον κοπο να φθασεις 3-4 ωρες νωριτερα πρωτου παρεις το πλοιο.

Για τα πλοια τωρα,δειτε στα σαιτ τους τιμες κλπ.
Το θεμα ''καμπινα'' τωρα.
Εχω γνωρισει ατομα απο Αυστρια που εχουν ταξιδεψει Ελλαδα (παντα με το πλοιο) και μου λενε οτι δεν μπαινουν στα εξοδα να παρουν καμπινα.Ατομα που πανε διακοπες ακομα και για ενα μηνα Ελλαδα και ξοδευουν αρκετα χρηματα.

Ο Ελληνας τωρα...''πω πω... πως θα την βγαλω χωρις καμπινα!!!''
Τα πλοια ειναι ανετα,σαν ξενοδοχειο κατα καποιο τροπο,με καφε-εστιατορια κλπ,μπορειτε να δειτε φωτο στα σαιτ τους.

Επειδη ειναι ακριβες τιμες μπορειτε να κανετε καβατζα σε τροφιμα,σνακς,αναψυκτικα.
Εχει τηλεοραση που δειχνει ελληνικο προγραμμα σε ολη την διαδρομη,το 2011 που ταξιδεψα τελευταια φορα ειχε και με 5 ευρω καρτα ιντερνετ για ενα 24ωρο,αλλα απελπιστηκα αργο,μπορεις να εχεις και ταινιες η παιχνιδια στο λαπτοπ σου και να περνα η ωρα.

Ειναι αληθεια οτι αρχιζει και γινεται βαρετα απο καποιες ωρες και μετα,αλλα και το οδηγημα δεν ειναι κουραστικο?
Δεν αρχιζει και πιανεται η μεση σου απο καποιες ωρες και μετα?

ΥΓ.Να προσθεσω εδω,οτι στην διαρκεια του Ελληνικου Πασχα τωρα που ερχεται,ισχυουν στα πλοια οι τιμες χαμηλης περιοδου.Υψηλη περιοδος ειναι μονο μεσοκαλοκαιρο.
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ονειρεμένο Ταξίδι
RTW
Παλιά η ΑΝΕΚ πήγαινε Τεργέστη, και βόλευε με την ώρα (έφτανε 7 το πρωί) και είχες όλη την μέρα μετά.
Νομίζω πως η Minoan φτάνει το απόγευμα τώρα :/
 

nikiforos111

Member
Μηνύματα
54
Likes
13
Φθανει 01.30 το πρωι.Και φευγει απο Τεργεστη 05.30 το πρωι.Οι ωρες βολικες ειναι για οσους ταξιδευουν απο και προς Γερμανια.

Να προσθεσω ακομα,οτι και τα μπαρ-εστιατορια των βενζιναδικων,που βρισκονται στην εθνικη οδο της Αυστριας αλλα και της Ιταλιας ειναι πανακριβα.
Το καλο ομως στην Ιταλια ειναι οτι ο καφες καπουτσινο εχει μονο 1.40 ευρω,οπως και σε ολη την Ιταλια αλλωστε,για καποιο ανεξηγητο τροπο ο καφες ειναι φθηνος.
 

john_mx

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ελλαδα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κουβα
Καλησπερα
Με λενε Γιαννη και ζω στο Μοναχο Γερμανιας . Καταρχας ενα μεγαλο μπραβο για τον ταξιδιωτικο οδηγο με βοηθησε πολυ να καταλαβω τι με περιμενει . Θα Ηθελα να ρωτησω κατι . Αποφασησα να κατεβω Ελλαδα οδικος φετος και ειμαι αναμεσα στο να ακολουθησω τον δρομο Αυστρια-Σλοβενια-Κροατια-Σερβια-ΠΓΔΜ-Ελλαδα ή τον εναλακτικο Αυστρια-Ουγγαρια-Σερβια-ΠΓΔΜ-Ελλαδα . Τεινω προς την δευτερη διαδρομη γιατι ειναι ενα ενα συνορο λιγοτερο και ειναι κανα 50ρι ευρω πιο φθηνα . Ειναι βεβαια 120χλμ παραπανω . Ειναι ηπρωτη φορα που θα κανω αυτο το ταξιδι και θα ηθελα να ρωτησω ποια διαδρομη θα μου προτεινατε . Επισης ποσα θα ειναι τα εξοδα ? Ευχαριστω
 

red michi

Member
Μηνύματα
10
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβουργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδας
Καλησπερα
Με λενε Γιαννη και ζω στο Μοναχο Γερμανιας . Καταρχας ενα μεγαλο μπραβο για τον ταξιδιωτικο οδηγο με βοηθησε πολυ να καταλαβω τι με περιμενει . Θα Ηθελα να ρωτησω κατι . Αποφασησα να κατεβω Ελλαδα οδικος φετος και ειμαι αναμεσα στο να ακολουθησω τον δρομο Αυστρια-Σλοβενια-Κροατια-Σερβια-ΠΓΔΜ-Ελλαδα ή τον εναλακτικο Αυστρια-Ουγγαρια-Σερβια-ΠΓΔΜ-Ελλαδα . Τεινω προς την δευτερη διαδρομη γιατι ειναι ενα ενα συνορο λιγοτερο και ειναι κανα 50ρι ευρω πιο φθηνα . Ειναι βεβαια 120χλμ παραπανω . Ειναι ηπρωτη φορα που θα κανω αυτο το ταξιδι και θα ηθελα να ρωτησω ποια διαδρομη θα μου προτεινατε . Επισης ποσα θα ειναι τα εξοδα ? Ευχαριστω
ΓΙΑΝΝΗ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΤΙΣ 3 ΤΟΥ ΜΗΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΟΔΙΚΩΣ ΓΙΑ ΜΟΝΑΧΟ ΜΕΣΩ ΟΥΓΓΑΡΙΑΣ ΚΑΙ ΣΤΙΣ 14 ΓΥΡΙΣΑ ΑΠΟ ΤΕΡΓΕΣΤΗ ΣΛΟΒΕΝΙΑ ΚΡΟΑΤΙΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΣΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΑΥΤΑ ΤΑ120 ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΧΛΜ ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΑΝ.ΟΔΙΚΟ ΔΥΚΤΙΟ ΑΨΟΓΟ ΠΑΝΤΟΥ ΣΥΝΟΡΑ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΙΝΗΣΗ ΕΛΑΧΙΣΤΗ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΝΙΣ ΓΙΑ 100 ΠΕΡΙΠΟΥ ΧΛΜ ΜΕΧΡΙ ΤΑ ΣΥΝΟΡΑ ΜΕ ΤΑ ΣΚΟΠΙΑ ΠΟΥ ΦΙΑΧΝΟΥΝ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΚΥΛΑΕΙ ΤΟ ΠΡΑΜΑ ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ

CTRL + Q to Enable/Disable GoPhoto.it
CTRL + Q to Enable/Disable GoPhoto.it
 

chabos

Member
Μηνύματα
7
Likes
7
Καλησπερα
Με λενε Γιαννη και ζω στο Μοναχο Γερμανιας . Καταρχας ενα μεγαλο μπραβο για τον ταξιδιωτικο οδηγο με βοηθησε πολυ να καταλαβω τι με περιμενει . Θα Ηθελα να ρωτησω κατι . Αποφασησα να κατεβω Ελλαδα οδικος φετος και ειμαι αναμεσα στο να ακολουθησω τον δρομο Αυστρια-Σλοβενια-Κροατια-Σερβια-ΠΓΔΜ-Ελλαδα ή τον εναλακτικο Αυστρια-Ουγγαρια-Σερβια-ΠΓΔΜ-Ελλαδα . Τεινω προς την δευτερη διαδρομη γιατι ειναι ενα ενα συνορο λιγοτερο και ειναι κανα 50ρι ευρω πιο φθηνα . Ειναι βεβαια 120χλμ παραπανω . Ειναι ηπρωτη φορα που θα κανω αυτο το ταξιδι και θα ηθελα να ρωτησω ποια διαδρομη θα μου προτεινατε . Επισης ποσα θα ειναι τα εξοδα ? Ευχαριστω
Καλημερα Γιαννη.

Εγω προσωπικα εχω κανει την διαδρομη[4-5 φορες] Αυστρια-Σλοβενια-Κροατια-Σερβια-Βουλγαρια-Ελλαδα [μεσω Βουλγαριας γιατι ηθελα να βγω Σερρες]. 100χλμ πριν τα συνορα Σερβιας-Βουλγαριας ο δρομος ειναι στενος [δλδ δεν ειναι αυτοκινητοδρομος].
Οσο για τα εξοδα να υπολογιζεις 300€ μονο για το "ελα".
Τα διοδια εχουν ως εξης: [74€]
Βουλγαρια 5€ για βινιετα

Σερβια διοδια 6,5€ + 3,5€

Κροατια διοδια 17,5€ + 2€

Σλοβενια 15€ για βινιετα + 6,5€ για το τουνελ

Αυστρια 8€ για βινιετα + 10€ για τα τουνελ.
Οσο για την βενζινη,εξαρτατε απο το βαρος του ποδιου σου.

Επειδη ετυχε αρχες Σεπτεμβρη να ανεβω προς Γερμανια μεσω Ουγγαριας, τα συνορα Σερβιας-Ουγαριας τα περασα σε 3 ωρες!!!! Ειναι περιοδος με αρκετη κινηση γιατι πολλοι γυριζουν. Οπως και εσυ τωρα που θα ερθεις Ελλαδα,θα πεσεις στην περιοδο που ερχονται πολλοι. Απο Ουγγαρια βολευει αρκετα τους Τουρκους και γινετε χαμος.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ονειρεμένο Ταξίδι
γύρος του κόσμου
ΓΙΑΝΝΗ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΤΙΣ 3 ΤΟΥ ΜΗΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΟΔΙΚΩΣ ΓΙΑ ΜΟΝΑΧΟ ΜΕΣΩ ΟΥΓΓΑΡΙΑΣ ΚΑΙ ΣΤΙΣ 14 ΓΥΡΙΣΑ ΑΠΟ ΤΕΡΓΕΣΤΗ ΣΛΟΒΕΝΙΑ ΚΡΟΑΤΙΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΣΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΑΥΤΑ ΤΑ120 ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΧΛΜ ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΑΝ.ΟΔΙΚΟ ΔΥΚΤΙΟ ΑΨΟΓΟ ΠΑΝΤΟΥ ΣΥΝΟΡΑ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΙΝΗΣΗ ΕΛΑΧΙΣΤΗ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΝΙΣ ΓΙΑ 100 ΠΕΡΙΠΟΥ ΧΛΜ ΜΕΧΡΙ ΤΑ ΣΥΝΟΡΑ ΜΕ ΤΑ ΣΚΟΠΙΑ ΠΟΥ ΦΙΑΧΝΟΥΝ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΚΥΛΑΕΙ ΤΟ ΠΡΑΜΑ ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ

Σύμφωνα με τους όρους χρήσης:
Απαγορεύονται τα ΚΕΦΑΛΑΙΑ, στον τίτλο του μηνύματος αλλά και στο περιεχόμενό του. Όταν θέλετε να τονίσετε κάτι χρησιμοποιήστε bold χαρακτήρες. Eκτός του ότι είναι κουραστικό για αυτόν που διαβάζει το post με τους κεφαλαίους χαρακτήρες, γενικότερα ο συγκεκριμένος τρόπος γραφής στον χώρο του Internet σημαίνει ότι "φωνάζετε", οπότε η άσκοπη και συνεχή χρήση τους είναι δυνατόν να προκαλέσει παρεξηγήσεις.
http://www.travelstories.gr/community/help/terms
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Thodorh se xaireto..oraio to keimeno sou..Ego eeimaisto monaxo edo kai 7 mhnes kai sths 11 Augoustou tha epixhriso na kauteuo Ellada me to autokinito mou proth fora momos.aplos skeutome oti tha ksekiniso apo monaxo kata ths 12 to bradi ths kuriakhs.Gia ton logo oti thelo na eimai eos ths 10 to bradi Thessalonikh na paro thn shzhgomou kai ton gio mou apo to aerodromio..opote 22 ores na exo mprosta mou giati einai proth mou fora kai logo oti einai prin to 15 Augousto tha exei khnish..aplos thelo na rotiso.Logo tou oti tha ksekiniso nuxta ean gnorizeis me ta prathria kausimon gia vegnieta tha eixei anoixta??edo germamia kai sthn Austria?..s euxaristo pantos ek ton proteron kai to keimeno sou me bohthise pollh.
Σύμφωνα με τους όρους του φόρουμ:
Τα μηνύματα πρέπει να γράφονται στα ΕΛΛΗΝΙΚΑ για να είναι ευανάγνωστα. Η χρήση των greeklish απαγορεύεται στο φόρουμ.
 

panos80

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκοτία
Σύμφωνα με τους όρους του φόρουμ:
Τα μηνύματα πρέπει να γράφονται στα ΕΛΛΗΝΙΚΑ για να είναι ευανάγνωστα. Η χρήση των greeklish απαγορεύεται στο φόρουμ.
Zhto sugnomh.omos briskome sto eksoteriko kai to kunitomou den upostirizei ellhnikois xaraktires..ean enoxlhste akomh mporo na apoxoriso apo to forum.kai pallh sugnomh.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Thodorh se xaireto..oraio to keimeno sou..Ego eeimaisto monaxo edo kai 7 mhnes kai sths 11 Augoustou tha epixhriso na kauteuo Ellada me to autokinito mou proth fora momos.aplos skeutome oti tha ksekiniso apo monaxo kata ths 12 to bradi ths kuriakhs.Gia ton logo oti thelo na eimai eos ths 10 to bradi Thessalonikh na paro thn shzhgomou kai ton gio mou apo to aerodromio..opote 22 ores na exo mprosta mou giati einai proth mou fora kai logo oti einai prin to 15 Augousto tha exei khnish..aplos thelo na rotiso.Logo tou oti tha ksekiniso nuxta ean gnorizeis me ta prathria kausimon gia vegnieta tha eixei anoixta??edo germamia kai sthn Austria?..s euxaristo pantos ek ton proteron kai to keimeno sou me bohthise pollh.
http://speech.ilsp.gr/greeklish/
Θοδωρή σε χαιρετώ..ωραίο το κείμενο σου..Εγώ είμαι στο μοναχο εδώ και 7 μήνες και στης 11 Αυγούστου θα επιχειρήσω να kauteuo Ελλάδα με το αυτοκίνητο μου πρώτη φορα μώμος.απλός σκέφτομαι ότι θα ξεκινήσω από μοναχο κατά της 12 το βραδυ της κυριακής.Για το λόγο ότι θέλω να είμαι έως της 10 το βραδυ Θεσσαλονίκη να πάρο την "σηζηγομου" και τον γιο μου από το αεροδρόμιο..οποτε 22 ώρες να έχω μπροστά μου γιατί είναι πρώτη μου φορα και λόγο ότι είναι πριν το 15 Αύγουστο θα έχει κίνηση..απλός θέλω να ρωτήσω. Λόγο του ότι θα ξεκινήσω νύχτα εάν γνωρίζεις με τα πρατήρια καυσιμων για vegnieta θα έιχει ανοιχτά??εδώ "γερμαμια" και στην Austria?..s ευχάριστο πάντως εκ τον προτερων και το κείμενο σου με βοηθησε πολλή.
 

chabos

Member
Μηνύματα
7
Likes
7
Tα περισοτερα βενζιναδικα ειναι ανοιχτα. Στα συνορα καθε χωρας εχει παντα βενζιναδικο απο οπου μπορεις να παρεις βινιετα,οπως επισης σε καποια συνορα εχει ενα "γραφειο" οπου και εκει μπορεις να βρεις βινιετα.Καλο ταξιδι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom