Αυστρία Γερμανία Κροατία Π.Γ.Δ.Μ. Σερβία Σλοβενία ΓΕΡΜΑΝΙΑ - ΕΛΛΑΔΑ - Ένας πλήρης ταξιδιωτικός οδηγός!

steliosfkr

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα και από μένα σε όλο το φόρουμ.
Βρήκα τυχαία το φόρουμ Γιατί έψαχνα πληροφορίες για το ταξίδι που θα κάνω την άλλη εβδομάδα απο Bielefeld για καβαλα.
Πέρσι που πηγα μέσω Αυστρία-Σλοβενια-Κροατία-Σερβια-Σκοπια και βγήκα στο Γευγέλη.
Όλα πήγαν μια χαρά εκτός τα σύνορα Σλοβενία-κροατια που περιμανα 2 ώρες.
Φέτος σκέφτομαι να πάω Ουγγαρία-Τσεχία και από Βουλγαρία αλλά πολλοί γνωστοί μου λένε οτι εχει πολλοί κίνηση από Ουγγαρία λογο του ότι πολλοί Τούρκοι ταξιδεύουν από εκεί και ότι στην Βουλγαρία οι δρόμοι δεν είναι καλή.

Ποια διαδρομή μου προτείνετε να κάνω?
Ευχαριστώ !!!
 

theo2905

Member
Μηνύματα
21
Likes
79
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χιλή
Καλωσόρισες φίλε.


Λοιπον...
Εγώ προσωπικά ΔΕΝ συμμερίζομαι την άποψη οτι οι περισσότεροι Τούρκοι πάνε απο Ουγγαρία.
Κάθε άλλο... Οι περισσότεροι πάνε απο Σλοβενία και Κροατία μιας και γλιτώνουν χιλιόμετρα.
Ασχέτως με αυτό η Ουγγαρία βγαίνει πιο φτηνή καθαρά στο θέμα των διοδίων καθώς πληρώνεις μονάχα βινιέτα ενώ απο Κροατία και ΣΛοβενία έχεις τα πανάκριβα διόδια των Κροατών απο την μια και την επίσης τσουχτερή βινιέτα των Σλοβένων.

Σε ό,τι αφορά τώρα την Βουλγαρία σε πληροφορώ πως οι Βούλγαροι έχουν πλέον αυτοκινητόδρομο μια κι έξω από την Σόφια που τελειώνει λίγο πιο έξω απο την πόλη Μπλαγκόεβγκραντ.
Απο εκεί συνεχίζεις σε μια κλασική εθνική οδο για περίπου 40 χιλιόμετρα ως το γνωστό Σαντάνσκι. Λίγο έξω απο το Σαντάνσκι ο δρόμος για την Ελλάδα ξαναγίνεται αυτοκινητόδρομος.
Γενικά το οδικό δίκτυο των Βουλγάρωβ είναι πλέον πολύ καλύτερο απο αυτό των Σκοπιανών.
Υπάρχουν όμως δύο άλλα μειονεκτήματα απο Βουλγαρία.
Το ένα είναι αυτό που φοβάσαι περισσότερο στην Ουγγαρία.
Οι Τούρκοι λοιπον κάνουν κυριολεκτικά ΑΠΟΒΑΣΗ κάθε χρόνο στον (ημιτελή) αυτοκινητόδρομο του Νις (Σερβία) μέχρι την Σόφια. Στα σύνορα τα σερβοβουλγαρικά άνετα μπορεί να φας και πεντάωρο.
Αυτό οφείλετε στο γεγονός οτι για τους Τούρκους ο άξονας Νίς, Σόφια, συνεχίζει μέχρι την Κωνσταντινούπολη...
Τα υπολοιπα νομίζω οτι μπορείς να τα φανταστείς κι απο μόνο σου...
Επιπλέον εδώ και λιγο καιρό έχουν αναφερθεί τεράστια μποτιλιαρίσματα στον Προμαχώνα λόγω των αυστηρών ελέγχων (100%) που επιβάλλουν οι ελληνικές τελωνιακές και αστυνομικές αρχές στα διερχόμενα αυτοκίνητα που μπαίνουν και βγαίνουν απο τα σύνορα.

Εάν θες λοιπον να τα αποφύγεις όλα αυτά σου συνιστώ να πας ξανά απο Σκόπια με την μόνη διαφορά οτι προτείνω να περάσεις απο το συνοριακό περασμα της Δοϊράνης στο οποίο πάντα επικρατεί ηρεμία.
Είναι μεν εναλλακτική διαδρομή (αντί αυτής στη Γεβγελή) κι οντως το οδόστρομα δεν είναι το καλύτερο αλλά γλιτώνεις ενδεχωμενο μποτιλιάρισμα.
 
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλημερα σε ολους.

Η διαδρομη του φιλου Νικηφορου ειναι αυτη που χρησιμοποιουν συνηθως τα φορτηγα [αν δε κανω λαθος], και σιγουρα εχει την δικη της ομορφια οπως ολες αλλωστε;).

Δεν την εχω κανει ποτέ για να ξερω τι και πως. Αν μπορεις Νικηφορε καποια στιγμη να πας τα πεις λιγο πιο αναλυτικα ,οσο μπορεις βεβαια δεν ειμαστε και συγγραφεις:D

Προσωπικα τωρα, εγω διαλεγω την διαδρομη "μου" για 2 λογους.
1ον) επειδη πηγαινω απο Σερρες για να παρω την υπολοιπη παρεα..
2ον) Λογο της δουλειας μου, δεν ξερω πότε θα φυγω και πότε θα γυρισω.Οπότε δε μπορω να κανονισω τα εισητηρια για πλοιο:(.


Η ουσια ειναι να απολαυσουμε το ταξιδι με οποια διαδρομη κι αν επιλεξουμε
:clap:
Καλησπέρα στην παρέα λεγωμε παναγιωτης πολύ αναλυτικό το άρθρο αλλά θα ήθελα να ρωτήσω πια διαδρομή είναι καλητερα να πάρω γιατη εχτές πήγα στην adac εδώ στην Γερμανία και με βγάλανε να πάω από Βουλγαρία τι γνώμη έχετε;
 

Vakis

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλημερα σας !!!Σας ευχαριστω πολυ ολους για ολες αυτες της πληροφοριες!Φανταστικο αυτο το φορουμ ταξιδευω μεσα απο τις ιστοριες σας !Σκεφτομαι να κανω ενα γυρω στα βαλκανια δηλαδη να ξεκινησω απο θεσσαλονικη να παω σλοβενια(απο σοφια βελιγραδι) και να κατεβω απο κροατια ,σπλιτ, σκοπια και επιστροφη.θα ηθελα να μου πειτε σε ποιες χωρες πρεπει να παρω τη βινιετα (για να μη φαω κανα προστιμο)ξερω σιγουρα οτι μια απο αυτες ειναι η βουλγαρια γιατι εχω παει προσφατα και το κοστος εχει ανεβει στα 8Ε πλεον να ξερετε,οποτε σε ποιες αλλες χρειαζετεκαι τιμες αν ξερετε και λιγο με τα διοδια εχω μπερδευτει η αληθεια .....οποιος μπορει ας βοηθησει παρακαλω! ευχαριστω !
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Καλημερα σας !!!Σας ευχαριστω πολυ ολους για ολες αυτες της πληροφοριες!Φανταστικο αυτο το φορουμ ταξιδευω μεσα απο τις ιστοριες σας !Σκεφτομαι να κανω ενα γυρω στα βαλκανια δηλαδη να ξεκινησω απο θεσσαλονικη να παω σλοβενια(απο σοφια βελιγραδι) και να κατεβω απο κροατια ,σπλιτ, σκοπια και επιστροφη.θα ηθελα να μου πειτε σε ποιες χωρες πρεπει να παρω τη βινιετα (για να μη φαω κανα προστιμο)ξερω σιγουρα οτι μια απο αυτες ειναι η βουλγαρια γιατι εχω παει προσφατα και το κοστος εχει ανεβει στα 8Ε πλεον να ξερετε,οποτε σε ποιες αλλες χρειαζετεκαι τιμες αν ξερετε και λιγο με τα διοδια εχω μπερδευτει η αληθεια .....οποιος μπορει ας βοηθησει παρακαλω! ευχαριστω !
Βινιέτα θέλει η Βουλγαρία και η Σλοβενία.

Η 7ημερη της Σλοβενίας κάνει 15€
https://www.dars.si/Vignette_system/About_the_vignette

H 7ημερη της Βουλγαρίας 15lev (8€)
https://www.bgtoll.bg/el/tele-diodion
https://web.bgtoll.bg/

Θα σε βοηθήσει κι αυτό το site για τα διόδια σε κάθε χώρα
https://www.tolls.eu/europe

Θα μπορούσες βέβαια να αποφύγεις τη Βουλγαρία και να πας στη Σερβία μέσω της ΠΓΔΜ.
 

Vakis

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Σε ευχαριστω πολυ !!! Θελω να ψωνισω καποια πραγματα απο βουλγαρια οπως κανα ουισκι καμια μπυρα τσιγαρα και νομιζω οτι δεν μπορω να περασω απο σκοπια στο γυρισμο γι"αυτο σκεφτηκα να το παω αναποδα .εσεις τι λετε ? Μπορω να περασω πραγματα που εχω ψωνισει απο χωρα της ευρωπαικης ενωσης μεσα απο σκοπια? Ευχαριστω εκ τον προτερον!
 

Nitrous

Member
Μηνύματα
145
Likes
113
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΟΥΒΑ
Καλησπέρα.

Ξέρετε κανένα οικονομικό ξενοδοχείο για τη διαδρομή αγκονα Γαλλία κοντά στα σύνορα με Ελβετία? Κάτι πάνω στην εθνική και οικονομικό για έναν ύπνο και συνέχιση του ταξιδιού?
 

gionbill

Member
Μηνύματα
14
Likes
4
Καλωσόρισες φίλε.


Λοιπον...
Εγώ προσωπικά ΔΕΝ συμμερίζομαι την άποψη οτι οι περισσότεροι Τούρκοι πάνε απο Ουγγαρία.
Κάθε άλλο... Οι περισσότεροι πάνε απο Σλοβενία και Κροατία μιας και γλιτώνουν χιλιόμετρα.
Ασχέτως με αυτό η Ουγγαρία βγαίνει πιο φτηνή καθαρά στο θέμα των διοδίων καθώς πληρώνεις μονάχα βινιέτα ενώ απο Κροατία και ΣΛοβενία έχεις τα πανάκριβα διόδια των Κροατών απο την μια και την επίσης τσουχτερή βινιέτα των Σλοβένων.

Σε ό,τι αφορά τώρα την Βουλγαρία σε πληροφορώ πως οι Βούλγαροι έχουν πλέον αυτοκινητόδρομο μια κι έξω από την Σόφια που τελειώνει λίγο πιο έξω απο την πόλη Μπλαγκόεβγκραντ.
Απο εκεί συνεχίζεις σε μια κλασική εθνική οδο για περίπου 40 χιλιόμετρα ως το γνωστό Σαντάνσκι. Λίγο έξω απο το Σαντάνσκι ο δρόμος για την Ελλάδα ξαναγίνεται αυτοκινητόδρομος.
Γενικά το οδικό δίκτυο των Βουλγάρωβ είναι πλέον πολύ καλύτερο απο αυτό των Σκοπιανών.
Υπάρχουν όμως δύο άλλα μειονεκτήματα απο Βουλγαρία.
Το ένα είναι αυτό που φοβάσαι περισσότερο στην Ουγγαρία.
Οι Τούρκοι λοιπον κάνουν κυριολεκτικά ΑΠΟΒΑΣΗ κάθε χρόνο στον (ημιτελή) αυτοκινητόδρομο του Νις (Σερβία) μέχρι την Σόφια. Στα σύνορα τα σερβοβουλγαρικά άνετα μπορεί να φας και πεντάωρο.
Αυτό οφείλετε στο γεγονός οτι για τους Τούρκους ο άξονας Νίς, Σόφια, συνεχίζει μέχρι την Κωνσταντινούπολη...
Τα υπολοιπα νομίζω οτι μπορείς να τα φανταστείς κι απο μόνο σου...
Επιπλέον εδώ και λιγο καιρό έχουν αναφερθεί τεράστια μποτιλιαρίσματα στον Προμαχώνα λόγω των αυστηρών ελέγχων (100%) που επιβάλλουν οι ελληνικές τελωνιακές και αστυνομικές αρχές στα διερχόμενα αυτοκίνητα που μπαίνουν και βγαίνουν απο τα σύνορα.

Εάν θες λοιπον να τα αποφύγεις όλα αυτά σου συνιστώ να πας ξανά απο Σκόπια με την μόνη διαφορά οτι προτείνω να περάσεις απο το συνοριακό περασμα της Δοϊράνης στο οποίο πάντα επικρατεί ηρεμία.
Είναι μεν εναλλακτική διαδρομή (αντί αυτής στη Γεβγελή) κι οντως το οδόστρομα δεν είναι το καλύτερο αλλά γλιτώνεις ενδεχωμενο μποτιλιάρισμα.
Theo σε παραδέχομαι!!! Είσαι άριστος γνώστης της κατάστασης!! Τα φώτα σου σε παρακαλώ.... Δευτέρα 10/7/2023 ανεβαίνω από Θεσσαλονίκη για Ζάγκρεμπ. Επιστρέφω Σάββατο 15/7/2023. Πιστεύεις θα φάω πολύ καθυστέρηση στα σύνορα????
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.641
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom