Λευκάδα Γάμος και βάπτιση στη Λευκάδα!

fani.moli

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Παιδιά καλημέρα!
Θέλουμε επειγόντως την βοήθεια σας προκειμένου να οργανώσουμε τον γάμο και την βάπτιση του μόλις 3 μηνών γιού μας στην Λευκάδα.
Η βοήθεια σας μας είναι απαραίτητη , δεδομένου ότι οι εικόνες που έχουμε από το συγκεκριμένο νησί είναι πολύ περιορισμένες. Η μοναδική μας εμπειρία από την Λευκάδα είναι ένα ταξίδι που κάναμε πέρυσι, ξεκινήσαμε τη μια μέρα από Θεσσαλονίκη κι επιστρέψαμε την επόμενη. Όπως καταλαβαίνετε δεν είδαμε και πολλά…
Για να σας δώσω μια εικόνα του τι ακριβώς ψάχνουμε…ένα μικρό ξωκλήσι οπού θα τελεστούν τα 2 μυστήρια, με πρώτο το γάμο και την επόμενη το απόγευμα τη βάπτιση.
Για την πρώτη μέρα αναζητούμε ένα beach bar με υπηρεσίες catering για να το γιορτάσουμε, και για την επόμενη ένα παραδοσιακό ταβερνάκι. Ο μήνας που επιλέγουμε είναι ο Ιούνιος για να αποφύγουμε την πολυκοσμία ενώ οι καλεσμένοι γύρω στους 100.
Οποιαδήποτε άλλη ιδέα είναι ευπρόσδεκτη.
Mpiftex, Diver και Anel χρειαζόμαστε τα φώτα σας!!!
Ευχαριστούμε εκ των προτέρων και ανυπομονούμε να σας ακούσουμε.
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Κατ΄αρχήν η ώρα η καλή σου εύχομαι και καλό όνομα στο ζουζούνι σου!

Για τη Λευκάδα δεν έχω να σου πω κάτι, δεν την έχω επισκεφτεί ακόμα, αλλά σε γενικές γραμμές έχω ακούσει καλά λόγια. Θα σε βοηθήσουν οι γνώστες σε αυτά που ρωτάς.

Παρόμοια εμπείρια είχα πέρυσι το Μάιο όταν παντρεύτηκαν δυο φίλοι στους Παξούς. Δεν είχα ξαναπάει σε γάμο σε νήσί με τόσο λίγο κόσμο (περίπου 100 άτομα). Η τελετή έγινε σε ένα εκκλησάκι χωμένο μέσα στο βουνό και η δεξίωση σε ένα μπαράκι με θέα στο Ιόνιο την ώρα που έδυε ο ήλιος.
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
παιδιά να σας ζήσει ο μικρός,να τον χαίρεστε..και μια που κατάλαβα πως θα παντρευτείτε,εύχομαι να ζήσετε ευτυχισμένοι!
δεν ξέρω πως και γιατί επιλέξατε τη Λευκάδα για τα 2 μυστήρια που αναφέρεις,αλλά θα σου πω τώρα το 1ο που μου έρχεται στο μυαλό,σαν την καλύτερη επιλογή για μένα..μετά λες πως το σκέφτεσαι και εσύ και βλέπουμε.λοιπόν για μένα η καλύτερη επιλογή είναι το εκκλησάκι στη Μαδουρή,το νησί του Βαλαωρίτη, που βρίσκεται απέναντι απ'το Νυδρί.Το ζευγάρι και οι καλεσμένοι πηγαίνουν εκεί με βάρκα απ΄το Νυδρί..μη φανταστείς καμιά μεγάλη απόσταση,είναι τόσο κοντά που πας και κολυμπώντας...αν σ'ενδιαφέρει αυτό,κοιτάμε για τις πρακτικές λεπτομέρειες,αλλιώς η Λευκάδα έχει πολλές εκκλησίες τόσο μέσα στη πόλη,όσο και στα διάφορα χωριά της..αρκεί να πεις πως το φαντάζεσαι!
 

fani.moli

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Κατ΄αρχήν η ώρα η καλή σου εύχομαι και καλό όνομα στο ζουζούνι σου!

Για τη Λευκάδα δεν έχω να σου πω κάτι, δεν την έχω επισκεφτεί ακόμα, αλλά σε γενικές γραμμές έχω ακούσει καλά λόγια. Θα σε βοηθήσουν οι γνώστες σε αυτά που ρωτάς.

Παρόμοια εμπείρια είχα πέρυσι το Μάιο όταν παντρεύτηκαν δυο φίλοι στους Παξούς. Δεν είχα ξαναπάει σε γάμο σε νήσί με τόσο λίγο κόσμο (περίπου 100 άτομα). Η τελετή έγινε σε ένα εκκλησάκι χωμένο μέσα στο βουνό και η δεξίωση σε ένα μπαράκι με θέα στο Ιόνιο την ώρα που έδυε ο ήλιος.
nenena σ΄ευχαριστώ πολύ για τις ευχές και ομολογώ πως μας ξεσήκωσες!
Η αλήθεια είναι πως επιλέξαμε τη Λευκάδα γιατί πέρα απ΄την ομορφιά της είναι ένα νησί στο οποίο έχεις πρόσβαση οδικώς και αυτό θα διευκόλυνε πολύ τους καλεσμένους μας. Η εικόνα του γάμου που περιγράφεις είναι μαγική...έτσι το φανταζόμαστε και μεις. Θα ήταν ιδιαίτερα χρήσιμο για μας αν μπορούσες να μας δώσεις επιπλέον πληροφορίες όπως το όνομα από το εκκλησάκι στους Παξούς, το μπαράκι και αν είναι δυνατόν πληροφορίες για το πόσο κόστισε η δεξίωση για να έχουμε μια εικόνα και γιατί όχι και μια εναλλακτική.
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
εγώ θα σου πρότεινα το εκκλησάκι του Αγίου Νικήτα, που είναι κάτω χαμηλά στη παραλία, είναι το πιο ωραίο χωριό του νησιού έχει ταβέρνες όπου μπορείτε να πάτε μετά, θα μπορούν όλοι οι καλεσμένοι να μένουν στο χωριό και να μην έχουν μετακινήσεις με το αυτοκίνητο για να πάνε στο γάμο, και μετά στο τραπέζι αν είναι μακριά μεταξύ τους...επίσης μέσα στο χωριό δεν έχει αυτοκίνητα, οπότε είναι ασφαλές μέρος για παιδιά.
τώρα για beach bar δεν θυμάμαι κάτι εντυπωσιακό να σου προτείνω.. έχω και 4-5 χρόνια να πάω οπότε μπορεί κάτι καινούργιο να υπάρχει...
θυμάμαι να μου χουν πει για ένα beach bar σε μία από τις παραλίες κάτω από το Καλαμίτσι, αλλά δεν θυμάμαι λεπτομέρειες..
 

fani.moli

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
παιδιά να σας ζήσει ο μικρός,να τον χαίρεστε..και μια που κατάλαβα πως θα παντρευτείτε,εύχομαι να ζήσετε ευτυχισμένοι!
δεν ξέρω πως και γιατί επιλέξατε τη Λευκάδα για τα 2 μυστήρια που αναφέρεις,αλλά θα σου πω τώρα το 1ο που μου έρχεται στο μυαλό,σαν την καλύτερη επιλογή για μένα..μετά λες πως το σκέφτεσαι και εσύ και βλέπουμε.λοιπόν για μένα η καλύτερη επιλογή είναι το εκκλησάκι στη Μαδουρή,το νησί του Βαλαωρίτη, που βρίσκεται απέναντι απ'το Νυδρί.Το ζευγάρι και οι καλεσμένοι πηγαίνουν εκεί με βάρκα απ΄το Νυδρί..μη φανταστείς καμιά μεγάλη απόσταση,είναι τόσο κοντά που πας και κολυμπώντας...αν σ'ενδιαφέρει αυτό,κοιτάμε για τις πρακτικές λεπτομέρειες,αλλιώς η Λευκάδα έχει πολλές εκκλησίες τόσο μέσα στη πόλη,όσο και στα διάφορα χωριά της..αρκεί να πεις πως το φαντάζεσαι!
Anel ευχαριστώ πολύ και σένα για τις ευχές και για την άμεση ανταπόκριση! Το εκκλησάκι της Αγ.Κυριακής που μας προτείνεις είναι υπέροχο! Έψαξα για φωτογραφίες και ενθουσιάστηκα. Ωστόσο επειδή είπαμε είμαστε άσχετοι, περιμένω από σένα όλες τις πρακτικές λεπτομέρειες καθώς και ιδέες για το βράδυ του γάμου και το επόμενο της βάπτισης. Και... συγνώμη για το αργοπορημένο της απάντησης αλλά είπαμε έχω έναν μικρούλη γιό που με κρατάει σε αποκλειστικότητα!
 

fani.moli

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
εγώ θα σου πρότεινα το εκκλησάκι του Αγίου Νικήτα, που είναι κάτω χαμηλά στη παραλία, είναι το πιο ωραίο χωριό του νησιού έχει ταβέρνες όπου μπορείτε να πάτε μετά, θα μπορούν όλοι οι καλεσμένοι να μένουν στο χωριό και να μην έχουν μετακινήσεις με το αυτοκίνητο για να πάνε στο γάμο, και μετά στο τραπέζι αν είναι μακριά μεταξύ τους...επίσης μέσα στο χωριό δεν έχει αυτοκίνητα, οπότε είναι ασφαλές μέρος για παιδιά.
τώρα για beach bar δεν θυμάμαι κάτι εντυπωσιακό να σου προτείνω.. έχω και 4-5 χρόνια να πάω οπότε μπορεί κάτι καινούργιο να υπάρχει...
θυμάμαι να μου χουν πει για ένα beach bar σε μία από τις παραλίες κάτω από το Καλαμίτσι, αλλά δεν θυμάμαι λεπτομέρειες..
Σ' ευχαριστούμε πολύ!!!
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Θέλω λίγο χρόνο για να σου πω λεπτομέρειες, γιατί δεν έχω κρατήσει σημειώσεις! Πάρε μια γεύση από τη θέα.
 

fani.moli

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Θέλω λίγο χρόνο για να σου πω λεπτομέρειες, γιατί δεν έχω κρατήσει σημειώσεις! Πάρε μια γεύση από τη θέα.
[/IMG]
Δεν μπορώ να δω τη φωτογραφία. Δεν κάνω κάτι σωστά;
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Το κόστος δεν το γνωρίζω, αλλά φαντάζομαι θα είναι ανάλογο ενός γάμου που γίνεται στα γνωστά κέντρα. Το μέρος που έγινε η δεξίωση ήταν στον Ερημίτη όπου το τραπέζι των νεόνυμφων ήταν σε ένα μέρος όπου κάτω είχε δέντρα και φόντο το γαλάζιο της θάλασσας. Το εκκλησάκι μας είχανε πει ότι δεν λειτουργεί, παρά μόνο 2 φορές το χρόνο.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom