Λευκάδα Γάμος και βάπτιση στη Λευκάδα!

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
Anel ευχαριστώ πολύ και σένα για τις ευχές και για την άμεση ανταπόκριση! Το εκκλησάκι της Αγ.Κυριακής που μας προτείνεις είναι υπέροχο! Έψαξα για φωτογραφίες και ενθουσιάστηκα. Ωστόσο επειδή είπαμε είμαστε άσχετοι, περιμένω από σένα όλες τις πρακτικές λεπτομέρειες καθώς και ιδέες για το βράδυ του γάμου και το επόμενο της βάπτισης. Και... συγνώμη για το αργοπορημένο της απάντησης αλλά είπαμε έχω έναν μικρούλη γιό που με κρατάει σε αποκλειστικότητα!


καλή μου Φανή,φοβάμαι πως δεν μπορώ ν'αναλάβω τις πρακτικές λεπτομέρειες ενός γάμου και μιας βάπτισης!
αυτό που μπορώ είναι να σου δώσω ιδέες,αρχικά για την εκκλησία και βλέπουμε μετά για τα άλλα!
σαν εναλλακτική στο εκκλησάκι της Αγ. Κυριακής θα πρότεινα και εγώ τον Αγ. Νικήτα,σαν το πιο γραφικό χωριό του νησιού...
ή αν σας πέφτει μακριά το μοναστήρι της Φανερωμένης,λίγο έξω απ'τη πόλη της Λευκάδας,πάνω στον λόφο της Κυράς.
για πρακτικές πληροφορίες ίσως σε βοηθήσουν εδώ 26450 22415(Μητρόπολη Λευκάδας).
όσο για catering το καλύτερο,κατά τη γνώμη μου,είναι του Σταύρακα
2645022813.
υπάρχει και κάποιο νεότερο στον δρόμο Λευκάδας-Νικιάνας,αλλά δεν ξέρω κάτι γι'αυτό...αν μάθω θα σε ενημερώσω.
αρχικά λύσε το θέμα της εκκλησίας.
καλή τύχη:)
 

fani.moli

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
καλή μου Φανή,φοβάμαι πως δεν μπορώ ν'αναλάβω τις πρακτικές λεπτομέρειες ενός γάμου και μιας βάπτισης!
αυτό που μπορώ είναι να σου δώσω ιδέες,αρχικά για την εκκλησία και βλέπουμε μετά για τα άλλα!
σαν εναλλακτική στο εκκλησάκι της Αγ. Κυριακής θα πρότεινα και εγώ τον Αγ. Νικήτα,σαν το πιο γραφικό χωριό του νησιού...
ή αν σας πέφτει μακριά το μοναστήρι της Φανερωμένης,λίγο έξω απ'τη πόλη της Λευκάδας,πάνω στον λόφο της Κυράς.
για πρακτικές πληροφορίες ίσως σε βοηθήσουν εδώ 26450 22415(Μητρόπολη Λευκάδας).
όσο για catering το καλύτερο,κατά τη γνώμη μου,είναι του Σταύρακα
2645022813.
υπάρχει και κάποιο νεότερο στον δρόμο Λευκάδας-Νικιάνας,αλλά δεν ξέρω κάτι γι'αυτό...αν μάθω θα σε ενημερώσω.
αρχικά λύσε το θέμα της εκκλησίας.
καλή τύχη:)
Anel ευχαριστώ πολύ για τις πολύτιμες πληροφορίες και σου ζητώ συγνώμη αν έγινα φορτική! Είναι που ενθουσιάστηκα με την ιδέα πως κάποιος που γνωρίζει καλά τη Λευκάδα θα μπορούσε να με προσανατολίσει σε αυτά που σκέφτομαι γιατί νιώθω λίγο μπλοκαρισμένη...
Θα το ψάξω για την εκκλησία απλά ήθελα να ξέρω αν συνδυάζεται η επιθυμία μας να ακολουθήσει μια γιορτή σε ένα μπαράκι.Αν δηλαδή υπάρχουν μπαράκια στο νησί που παραχωρούν το χώρο τους για μια τέτοια ¨δεξίωση¨.
Επιπλέον, θα ήθελα να γνωρίζω κάποιες ταβερνούλες παραδοσιακές του νησιού που έχουν καλό φαγητό και που θα μπορούσαν να φιλοξενήσουν τη μέρα της βάπτισης τους καλεσμένους μας.
Αν σκεφτείς κάτι, let me know! Kαι για τη μέχρι τώρα βοήθεια ωστόσο από μένα και την οικογένεια μου ένα μεγάλο ευχαριστώ!
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
fani,δεν έγινες φορτική.απλά αυτά που ζητάς είναι πολύ εξειδικευμένα και φυσικά δεν μπορώ να τα γνωρίζω...ξέρω όμως να σου πω πως τόσο τα μπαράκια όσο και οι ταβερνούλες,εξορισμού δεν μπορούν να φιλοξενήσουν τα 100 άτομα που νομίζω αναφέρεις πως θα είστε...για τόσα άτομα χρειάζεσαι αίθουσα συνεστιάσεων και όχι μπαράκι ή ταβερνούλα.τώρα τέτοιες αίθουσες υπάρχουν αρκετές στο νησί,αλλά δεν ξέρω αν σου κάνουν.μήπως θα σε ενδιέφερε κάποια τέτοιου τύπου αίθουσα σε ξενοδοχείο??και που???σκέψου και μετά τα ξαναλέμε!:)
 

fani.moli

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Το κόστος δεν το γνωρίζω, αλλά φαντάζομαι θα είναι ανάλογο ενός γάμου που γίνεται στα γνωστά κέντρα. Το μέρος που έγινε η δεξίωση ήταν στον Ερημίτη όπου το τραπέζι των νεόνυμφων ήταν σε ένα μέρος όπου κάτω είχε δέντρα και φόντο το γαλάζιο της θάλασσας. Το εκκλησάκι μας είχανε πει ότι δεν λειτουργεί, παρά μόνο 2 φορές το χρόνο.
Nenena σ΄ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.
Θα τις αξιοποιήσουμε ανάλογα... Α! και οι φωτογραφίες υπέροχες!
Μας ταξίδεψες...
 

fani.moli

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
fani,δεν έγινες φορτική.απλά αυτά που ζητάς είναι πολύ εξειδικευμένα και φυσικά δεν μπορώ να τα γνωρίζω...ξέρω όμως να σου πω πως τόσο τα μπαράκια όσο και οι ταβερνούλες,εξορισμού δεν μπορούν να φιλοξενήσουν τα 100 άτομα που νομίζω αναφέρεις πως θα είστε...για τόσα άτομα χρειάζεσαι αίθουσα συνεστιάσεων και όχι μπαράκι ή ταβερνούλα.τώρα τέτοιες αίθουσες υπάρχουν αρκετές στο νησί,αλλά δεν ξέρω αν σου κάνουν.μήπως θα σε ενδιέφερε κάποια τέτοιου τύπου αίθουσα σε ξενοδοχείο??και που???σκέψου και μετά τα ξαναλέμε!:)
ΟΚ! ANEL thanks για την προσπάθεια και τις ιδέες!
Λέμε να μην εγκαταλείψουμε ακόμα την αρχική μας επιθυμία. Αν παρόλο αυτά δε μας βγάλει πουθενά, τα ξαναλέμε....
 

dmarketou

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
εγώ θα σου πρότεινα το εκκλησάκι του Αγίου Νικήτα, που είναι κάτω χαμηλά στη παραλία, είναι το πιο ωραίο χωριό του νησιού έχει ταβέρνες όπου μπορείτε να πάτε μετά, θα μπορούν όλοι οι καλεσμένοι να μένουν στο χωριό και να μην έχουν μετακινήσεις με το αυτοκίνητο για να πάνε στο γάμο, και μετά στο τραπέζι αν είναι μακριά μεταξύ τους...επίσης μέσα στο χωριό δεν έχει αυτοκίνητα, οπότε είναι ασφαλές μέρος για παιδιά.
τώρα για beach bar δεν θυμάμαι κάτι εντυπωσιακό να σου προτείνω.. έχω και 4-5 χρόνια να πάω οπότε μπορεί κάτι καινούργιο να υπάρχει...
θυμάμαι να μου χουν πει για ένα beach bar σε μία από τις παραλίες κάτω από το Καλαμίτσι, αλλά δεν θυμάμαι λεπτομέρειες..
Συμφωνώ και εγώ με αυτή την επιλογή...είναι Πανέμορφα γιατί έχει φοβερή θέα (όλο το Ιόνιο), για μετά μπορείτε να προτιμήσετε το Κάθισμα που έχει beach bar super!!!!!! και είναι μόλις 1 km από το χωριό....πίστεψε με είμαι από Λευκάδα και έχω πάει άπειρες φορές στα μέρη αυτά. Η ξαδέρφη μου μάλιστα παντρεύτηκε εκεί, έγινε έξω ο γάμος και ήταν πολύ ειδυλλιακά...στην Αγία Κυριακή είναι όντως πολύ ωραία αλλά πρέπει να πάς με καραβάκι...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.273
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom