Γάμος και τεκνοθεσία ομοφύλων ζευγαριών

paefstra

Member
Μηνύματα
13.038
Likes
41.045
Αυτό δεν δημιουργεί ψυχολογικά προβλήματα όμως ή έντονα συναισθήματα ανασφάλειας.
Παμε παλι: δεν εχει αποδειχθει ποτε πουθενα οτι δημιουργουνται ψυχολογικα προβληματα η ανασφαλεια απο οποιονδηποτε μη μικροαστικο τροπο ζωης.
Ουτε οτι το μικροαστικο ζευγαρι της πυρηνικης οικογενειας εγγυαται ψυχικη υγεια των παιδιων.
Ολα αυτα ειναι αναμασημα πεποιθησεων πολυ ισχυρων οπως φαινεται, αλλα τιποτε παραπανω.
Τιποτε δεν ειναι τοσο απλοικο.
 

patrizia

Member
Μηνύματα
186
Likes
174
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ταξίδι-Όνειρο
Κινα
Ε φαντάζομαι όταν μιλάμε για τεκνοθεσια από ομόφυλα ζευγάρια εννοούμε με τους ίδιους όρους και προϋποθέσεις που τεκνοθετουν και τα ετερόφυλα
Υπάρχει μεγάλη δυσκολία σε αυτό το κομμάτι για όλους
 

patrizia

Member
Μηνύματα
186
Likes
174
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ταξίδι-Όνειρο
Κινα
Παμε παλι: δεν εχει αποδειχθει ποτε πουθενα οτι δημιουργουνται ψυχολογικα προβληματα η ανασφαλεια απο οποιονδηποτε μη μικροαστικο τροπο ζωης.
Ουτε οτι το μικροαστικο ζευγαρι της πυρηνικης οικογενειας εγγυαται ψυχικη υγεια των παιδιων.
Ολα αυτα ειναι αναμασημα πεποιθησεων πολυ ισχυρων οπως φαινεται, αλλα τιποτε παραπανω.
Τιποτε δεν ειναι τοσο απλοικο.
Σε ευαίσθητες ηλικίες αποτελεί πρόβλημα. Αργότερα οι άνθρωποι βρίσκουν ισορροπία μέσα τους
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.496
Likes
8.014
Έτσι ακριβώς Paefstra το ίδιο άκουσα από γνωστούς κι εγώ. Ότι η δημιουργία οικογένειας δεν συνάδει με τον τρόπο ζωής που έχουν επιλέξει ο οποίος είναι απόλυτα σεβαστός από εμένα.
Συγγνωμη κιολας αλλα απο τα λιγα που ξερω ο σεξουαλικος προσανατολισμος δεν ειναι επιλογη καποιου ιδιαιτερου τροπου ζωης.
 

patrizia

Member
Μηνύματα
186
Likes
174
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ταξίδι-Όνειρο
Κινα
Θεωρητικά. Η συναναστροφη με guy άτομα άντρες τουλάχιστον που γνωρίζω εγώ γιατι για γυναίκες λεσβιες δεν μπορώ να πω δεν έτυχε να συναναστραφω θα σε κάνει να τις διακρίνεις.
Εγώ διαφωνώ με το θέμα δικαίωμα πάνω σε κάποιον άλλο.
Οι straight έκαναν και κάνουν παιδιά γιατί η φύση τους το επέτρεψε και πολλοί από αυτούς απλά για να διαιωνιστεί το είδος.
Το θεωρούσαν και υποχρέωση και δεν νομίζω ότι λάμβαναν υπόψη τους τα δικαιώματα των παιδιών. Άλλοι για κοινωνικοοικονομικους λόγους και γενικά για το εγώ τους όχι για το καλό των παιδιών. Λάθος λόγοι για μένα.
Και έρχονται και οι guy και λένε κι αν κάνουμε και μεις τα ίδια λάθη είναι οκ. Γενικά όλοι για τα δικά μας δικαιώματα οσον αφορά τους άλλους ομως ενδιαφερόμαστε. Η οικογένεια προϋποθέτει αλληλοσεβασμό, αγάπη, πίστη, αφοσίωση, υποχωρήσεις και θυσίες οταν είναι απαραίτητες.
Το εγώ γίνεται εμείς.
Όποιος μπορεί και θέλει να δώσει όλα αυτά στην οικογένεια του ας κάνει η υιοθετήσει και 10 παιδιά.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Οχι. Ειναι πολυ λογικο.
Η @underwater νομιζω οτι ως πιο ειδικη θα επιβεβαιωσει οτι η παιδικη φαντασιωση οτι ειμαστε σε λαθος οικογενεια και θα εμφανιστει καποια στιγμη ως σωτηρας ο πραγματικος παμπλουτος γονιος να μας σωσει ειναι παρα πολυ συνηθισμενη.
Οποτε η παιδικη δυσαρεσκεια ειναι αποδεδειγμενη και αποδεκτη σε ολες τις οικογενειες, στρειτ η οχι.
Γενικά ναι, δεν είναι σπάνιο ή παράλογο τα παιδιά να περάσουν φάσεις δυσαρέσκειας/απομυθοποίησης/αμφισβήτησης της οικογένειάς τους.
Δε χρειάζεται να είναι "ειδικός" κάποιος για να το εντοπίσει θαρρώ. 🙂
Που μπορεί να σχετίζονται με διάφορες συνθήκες βέβαια, δε θεωρώ ότι η οικονομική είναι η πιο συνηθισμένη.
Και φυσικά όταν το παιδί μπαίνει στην εφηβεία, το όλο "απαξιωτικό" ανά φάσεις είναι σχεδόν ο κανόνας.
Μπακαλιστικα βέβαια όλα αυτά που λέω, είναι πολύπλοκα θέματα αυτά. 😀
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.572
Likes
12.779
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Ωραία τα επιχειρήματα και σε σχέση με το τι ακούμε δεξιά αριστερά, στο συγκεκριμένο νήμα επικρατεί αρκετός πολιτισμός.

Εγώ θα ήθελα να πω πως απλά, ασχέτως με το τι διεκδικεί αυτή τη στιγμή η κοινότητα ΛΟΑΤΚΙ στην Ελλάδα, πρώτον δεν θα υπάρξει καμία επιστημονική έρευνα που να αποδεικνύει ότι τα παιδιά που μεγαλώνουν σε μια ορθόδοξη οικογένεια είναι πιο ευτυχισμένα από αυτά που μεγαλώνουν σε οικογένεια γκέι γονέων, αν δε ληφθούν υπόψη κ ένα σωρό άλλοι παράγοντες.
Συμφωνώ με τους προλαλλήσαντες ότι εν πολλοίς το θέμα είναι και ταξικό αλλά επίσης θέλω να δώσω άλλη μιά διάσταση. Ασχέτως αν συμφωνούμε ή όχι, όσο η κοινωνία γίνεται πιο ανοιχτή και όσο τα δύο φύλλα γίνονται ολοένα και πιο fluid, τόσο στο μέλλον η μορφή της οικογένειας δεν θα έχει καμία σχέση με αυτό που έχουμε στο μυαλό μας ως στερεότυπο. Πιστεύω πως σε πολύ λίγα χρόνια θα είναι κοινώς αποδεκτό να τεκνοθετούν και να συμβιώνουν εντός θεσμικών πλασίων διάφορες παραλλαγές γονέων, ετερόφυλλα ζευγάρια, γκέ ζευγάρια, 3 φίλες μαζί που δε θέλουν σύζυγο αλλά επιθυμούν παιδιά, 2 κουμπάροι και τα παιδάκια τους και ....τρέχα γύρευε. 'Οσο η κοινωνίες γίνονται ανεκτικές σε διαφορετικές μορφές οικογένειας. τόσο λιγότερα προβλήματα θα έχουν τα παιδιά που μεγαλώνουν σε αυτές, εφόσον αυτό δεν θα θεωρείται κάτι αφύσικο.

Και για μένα πάντως αυτό που προέχει είναι τα παιδιά να έχουν αγάπη, αποδοχή και στήριξη-λάθη κάνουν όλοι οι γονείς ανεξαρτήτως σεξουαλικού προσανατολισμού, το καλύτερο δυνατό θα ήταν να υπήρχε κάποιου είδους γονεικού σχολείου από την πολιτεία, με σοβαρή καθοδήγηση ώστε να μη βγάζει ο καθένας τα κόμπλεξ του πάνω στη διαπεδαγώγηση των παιδιών αλλά τι να λέμε τώρα..
Σε κάθε περίπτωση η ελληνική κοινωνία ναι μεν έχει κάνει άλματα από κει που βρισκόταν 20-30 χρόνια πριν, ωστόσο εμείς ακόμη συζητάμε αυτά που για άλλους λαούς είναι πια αυτονόητα.

Η δε εκκλησία κοιμάται τον ύπνο του δικαίου και γι άλλη μια φορά αποδικνύεται κατώτερη των περιστάσεων.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.038
Likes
41.045
Θεωρητικά. Η συναναστροφη με guy άτομα άντρες τουλάχιστον που γνωρίζω εγώ γιατι για γυναίκες λεσβιες δεν μπορώ να πω δεν έτυχε να συναναστραφω θα σε κάνει να τις διακρίνεις.
Εγώ διαφωνώ με το θέμα δικαίωμα πάνω σε κάποιον άλλο.
Οι straight έκαναν και κάνουν παιδιά γιατί η φύση τους το επέτρεψε και πολλοί από αυτούς απλά για να διαιωνιστεί το είδος.
Το θεωρούσαν και υποχρέωση και δεν νομίζω ότι λάμβαναν υπόψη τους τα δικαιώματα των παιδιών. Άλλοι για κοινωνικοοικονομικους λόγους και γενικά για το εγώ τους όχι για το καλό των παιδιών. Λάθος λόγοι για μένα.
Και έρχονται και οι guy και λένε κι αν κάνουμε και μεις τα ίδια λάθη είναι οκ. Γενικά όλοι για τα δικά μας δικαιώματα οσον αφορά τους άλλους ομως ενδιαφερόμαστε. Η οικογένεια προϋποθέτει αλληλοσεβασμό, αγάπη, πίστη, αφοσίωση, υποχωρήσεις και θυσίες οταν είναι απαραίτητες.
Το εγώ γίνεται εμείς.
Όποιος μπορεί και θέλει να δώσει όλα αυτά στην οικογένεια του ας κάνει η υιοθετήσει και 10 παιδιά.
[/QUO
Που μπορεί να σχετίζονται με διάφορες συνθήκες βέβαια, δε θεωρώ ότι η οικονομική είναι η πιο συνηθισμένη.
Πραγματι, μπορει να ειναι το power. Πχ εγω πιστευα οτι ειμαι κορη του πριγκιπα του Μονακο και μας μπερδεψαν στο μαιευτηριο και οτι καποια στιγμη θα αποκαλυφθει η αληθεια να παω επιτελους στο πραγματικο μου παλατι να ζησω :D.
Τελος παντων αυτο το ασπρο/μαυρο "παιδια των στρειτ ευτυχισμενα/ παιδια των γκει με ανασφαλειες και ψυχολογικα" ειναι πολυ χοντροκομμενο σχημα για να ισχυει.
 

patrizia

Member
Μηνύματα
186
Likes
174
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ταξίδι-Όνειρο
Κινα
Σαφώς και δεν ισχύει, αλλά θα παραθέσω δύο προσωπικές εμπειρίες που με επηρέασαν βαθιά. Παντρεμένο ζευγάρι γειτόνων με 2 παιδιά (αγορια) ο άντρας guy που φαινόταν απο 28 χλμ. αποφασίζουν να συγκατοίκησουν όλοι μαζί με έτερο άντρα.
Κατάληξη κακοποίηση των παιδιών και από τον τρίτο της παρέας και εγκλεισμός της μάνας στο ψυχιατρείο για κάποιους μήνες. Στη συνέχεια το ζευγάρι παραμένει με τα παιδιά και ο ένας γιος παντρεύεται και κάνει αλλά 3 παιδιά και ο άλλος είναι guy.
Ο παντρεμένος αυτοκτονεί στα 48 αφού μας δήλωσε ότι το μόνο που θέλει να κάνει είναι να πίνει και να πηγαίνει κάθε μέρα στα μπαρ κονσομασιον πράγμα που βέβαια έκανε μέχρι το θάνατο του. Ο αδερφός του και φίλος μου δεν έχει καταφέρει να κάνει μια σταθερή πολύχρονη σχέση και ούτε θέλει.
Άλλο ζευγάρι γονείς φίλων ο άντρας guy συζει μετά το θάνατο της γυναίκας του με τον φίλο του και τα παιδιά του, αγόρι και κορίτσι. Το κορίτσι σχεδόν λάλησε και μετά από ψυχολογική βοήθεια παντρευτηκε και μετακόμισε σε άλλη πόλη κόβοντας κάθε επαφή με τον πατέρα και τον αδερφό της.
Ο αδερφός της guy είναι κατά του νομοσχεδίου και υπέρ της ελευθερίας του. Ούτε αυτός έχει μόνιμη σχέση.
Όλα αυτά τα προχω συνέβαιναν πολλά χρόνια πριν μιας και η ηλικία μου είναι σχεδόν 56 και οι φίλοι μου πάνω κάτω στην ηλικία αυτή. Και δεν είναι μόνο αυτοί.
Στο όνομα της ελευθερίας του καθένα γίνονται άλλοι άνθρωποι δυστυχισμένοι και αυτό δεν αποτελεί δικαίωμα
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
595
Likes
2.405
Σαφώς και δεν ισχύει, αλλά θα παραθέσω δύο προσωπικές εμπειρίες που με επηρέασαν βαθιά. Παντρεμένο ζευγάρι γειτόνων με 2 παιδιά (αγορια) ο άντρας guy που φαινόταν απο 28 χλμ. αποφασίζουν να συγκατοίκησουν όλοι μαζί με έτερο άντρα.
Κατάληξη κακοποίηση των παιδιών και από τον τρίτο της παρέας και εγκλεισμός της μάνας στο ψυχιατρείο για κάποιους μήνες. Στη συνέχεια το ζευγάρι παραμένει με τα παιδιά και ο ένας γιος παντρεύεται και κάνει αλλά 3 παιδιά και ο άλλος είναι guy.
Ο παντρεμένος αυτοκτονεί στα 48 αφού μας δήλωσε ότι το μόνο που θέλει να κάνει είναι να πίνει και να πηγαίνει κάθε μέρα στα μπαρ κονσομασιον πράγμα που βέβαια έκανε μέχρι το θάνατο του. Ο αδερφός του και φίλος μου δεν έχει καταφέρει να κάνει μια σταθερή πολύχρονη σχέση και ούτε θέλει.
Άλλο ζευγάρι γονείς φίλων ο άντρας guy συζει μετά το θάνατο της γυναίκας του με τον φίλο του και τα παιδιά του, αγόρι και κορίτσι. Το κορίτσι σχεδόν λάλησε και μετά από ψυχολογική βοήθεια παντρευτηκε και μετακόμισε σε άλλη πόλη κόβοντας κάθε επαφή με τον πατέρα και τον αδερφό της.
Ο αδερφός της guy είναι κατά του νομοσχεδίου και υπέρ της ελευθερίας του. Ούτε αυτός έχει μόνιμη σχέση.
Όλα αυτά τα προχω συνέβαιναν πολλά χρόνια πριν μιας και η ηλικία μου είναι σχεδόν 56 και οι φίλοι μου πάνω κάτω στην ηλικία αυτή. Και δεν είναι μόνο αυτοί.
Στο όνομα της ελευθερίας του καθένα γίνονται άλλοι άνθρωποι δυστυχισμένοι και αυτό δεν αποτελεί δικαίωμα
Δεν ξερω αν εισαι τρολλ η οχι αλλα τι σε κανει να πιστευεις οτι οτιδηποτε απο ολα αυτα εχει να κανει με το αν ενας ανθρωπος θελει να συνευρισκεται ερωτικα με ατομο που εχει ΧΧ ή ΧΥ χρωμοσωματα φυλου.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Σαφώς και δεν ισχύει, αλλά θα παραθέσω δύο προσωπικές εμπειρίες που με επηρέασαν βαθιά. Παντρεμένο ζευγάρι γειτόνων με 2 παιδιά (αγορια) ο άντρας guy που φαινόταν απο 28 χλμ. αποφασίζουν να συγκατοίκησουν όλοι μαζί με έτερο άντρα.
Κατάληξη κακοποίηση των παιδιών και από τον τρίτο της παρέας και εγκλεισμός της μάνας στο ψυχιατρείο για κάποιους μήνες. Στη συνέχεια το ζευγάρι παραμένει με τα παιδιά και ο ένας γιος παντρεύεται και κάνει αλλά 3 παιδιά και ο άλλος είναι guy.
Ο παντρεμένος αυτοκτονεί στα 48 αφού μας δήλωσε ότι το μόνο που θέλει να κάνει είναι να πίνει και να πηγαίνει κάθε μέρα στα μπαρ κονσομασιον πράγμα που βέβαια έκανε μέχρι το θάνατο του. Ο αδερφός του και φίλος μου δεν έχει καταφέρει να κάνει μια σταθερή πολύχρονη σχέση και ούτε θέλει.
Άλλο ζευγάρι γονείς φίλων ο άντρας guy συζει μετά το θάνατο της γυναίκας του με τον φίλο του και τα παιδιά του, αγόρι και κορίτσι. Το κορίτσι σχεδόν λάλησε και μετά από ψυχολογική βοήθεια παντρευτηκε και μετακόμισε σε άλλη πόλη κόβοντας κάθε επαφή με τον πατέρα και τον αδερφό της.
Ο αδερφός της guy είναι κατά του νομοσχεδίου και υπέρ της ελευθερίας του. Ούτε αυτός έχει μόνιμη σχέση.
Όλα αυτά τα προχω συνέβαιναν πολλά χρόνια πριν μιας και η ηλικία μου είναι σχεδόν 56 και οι φίλοι μου πάνω κάτω στην ηλικία αυτή. Και δεν είναι μόνο αυτοί.
Στο όνομα της ελευθερίας του καθένα γίνονται άλλοι άνθρωποι δυστυχισμένοι και αυτό δεν αποτελεί δικαίωμα
Καταλαβαίνεις οτι αναφέρεσαι σε δυο περιπτώσεις που έχουν κοινη συνισταμένη την αρχική μη αποδοχή/ αναγνωριση του ατόμου για τον εαυτό του. Τα παιδιά γεννήθηκαν σε ετεροφυλες οικογένειες που μετασχηματίστηκαν κ δεν ξέρουμε με πόσο ομαλό τρόπο έχει η μεταβαση κ πόσο δούλεψαν οι γονείς στο να γίνει αποδεκτη η αλλαγή αυτή.
Δεν είναι ίδια περίπτωση τα παιδια που γεννιουνται σε ομοφυλη σχεση κ αυτή ειναι η μονη πραγματικοτητα που γνωριζουν απο την αρχη της υπαρξης τους.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.762
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom