Γάμος και τεκνοθεσία ομοφύλων ζευγαριών

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Νομικος δεν ειμαι, αλλα επειδη τα εχω περασει ολα αυτα, ΝΟΜΙΜΗ ειναι απο το ΜΗΤΕΡΑ, το ΠΙΚΠΑ (Νοσ. Πεντελης)[αυτα εχουν συνχωνευθει] και καπου στην Θεσ/κη απο τον Αγιο Σπυριδωνα η Αγ. Στυλιανο (δεν θυμαμαι το ονομα ακριβως, και αν θυμαμαι το τελευταιο εχει και καποιο price tag attached to it).
Λυπάμαι πολύ για την ταλαιπωρία που έχετε βιώσει, απλά προς αποφυγήν παρανοήσεων από άτομα που ενδεχομένως διαβάσουν την ανάρτησή σας και τα ενδιαφέρει το ζήτημα, να αναφέρω ότι νόμιμες τεκνοθεσίες πλέον δε γίνονται μόνο από τα ιδρύματα που κατονομάζετε.
Επίσης οι διαδικασίες δεν είναι πλέον πάντα τόσο χρονοβόρες.
Αλλά ξαναλέω ότι γενικώς όλα κυλούν πιο γρήγορα/εύκολα όταν ο υποψήφιος θετός γονέας δεν επιθυμεί αποκλειστικά να τεκνοθετήσει μωρό, αλλά και μεγαλύτερο παιδί. Επίσης υπάρχουν πολλά παιδιά Ρομά ή και αλλοδαπά που μένουν σε πλαίσια φιλοξενίας, τα λευκά παιδιά ελληνικής καταγωγής δεν είναι η μόνη επιλογή για έναν υποψήφιο γονέα.
 

Eva Dreamer

Member
Μηνύματα
93
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΑΖΟΝΙΟΣ
Αν δεν κανω λαθος το φορουμ ειναι για ταξιδια, και οχι περι γαμου και τεκνοθεσιας.

Εχω την απορια τι ξερετε μερικοι ή ολοι για την τεκνοθεσια και τι ειναι παρανομη και νομιμη.
Νομικος δεν ειμαι, αλλα επειδη τα εχω περασει ολα αυτα, ΝΟΜΙΜΗ ειναι απο το ΜΗΤΕΡΑ, το ΠΙΚΠΑ (Νοσ. Πεντελης)[αυτα εχουν συνχωνευθει] και καπου στην Θεσ/κη απο τον Αγιο Σπυριδωνα η Αγ. Στυλιανο (δεν θυμαμαι το ονομα ακριβως, και αν θυμαμαι το τελευταιο εχει και καποιο price tag attached to it).
Mετα εχουμε τις ιδιωτικες η ξαδελφη μου η η χωριανη μου ή η Α η Β δεν εχει χρηματα να μεγαλωσει το παιδι της και γινεται εκει αναδοχη. Στις ιδιωτικες ειναι και οι παρανομες που δυστυχως εχει τρυπα ο νομος και γινονται ΝΟΜΙΜΕΣ. Παλαμακια επαιζα οταν λεγανε θα το βελτιωσουνε το συστημα της υιοθεσιας στην Ελλαδα και ο μεν και ο δε, αλλα τζιφος. Για τις παρανομες μιλω υιοθεσια και παρενθετη μητερα που εχει γινει χρηματικη ανταλλαγη. Το παρανομο γινεται νομιμο με δικηγορο και συμβολαιογραφο και μια παιδιατρο και η φυσικη μανα φευγει για τα μερη της με μια αμοιβη οπως και ολοι οι μεσαζοντες με πολυ μεγαλιτερες! Την πρωτια εχουνε η Λαρισα, η Θεσ/κη και τα Χανια μου'χανε πει το 2012. Ο νομος νμζ σου δινει 2 χρονια αν αλλαξεις αποψη, αλλα που να'ρθει η Πενκα και η Γιορντανκα απο τα Βορεια. Μια νομιμη, που το παιδι μπορει να δοθει με απολυτη νομιμοτητα, παιρνει 5 χρονια και...
Τα παιδακια των καδων ή αυτα που εχουν μεινει πισω στα νοσοκομεια στην καλλιτερη περιπτωση θα φυγουν μετα απο χρονο ισως 2 χρονια. Ειναι το δικ. συστημα η γραφειοκρατεια, δεν ξερω.
Δεν μιλαμε για τα παιδια που εκρεμει η δικ. αποφαση και γινται η αναδοχη ή η υιοθεσια με το ρισκο εφ'οσον δεν εχει βγει η δικ. αποφαση το παιδι να γυρισει πισω στην φυσ. μητερα.
Λοιπον πολλοι μπουνταλαδες σαν και μας να μπουνε στην φασαρια να αποκτησουν ενα παιδι της καρδιας που μας πηρε σχεδον 7 χρονια δεν μπαινουνε...
Κανανε σταση εργασιας οι κυριες του Μητερα λογω μνημονιου και ανεβαλαν το ραντεβου μας και η ερωτηση τους ηταν αν μπορουμε να καθισουμε παραπανω στην Αθηνα ερχομενοι απο επαρχια/αεροπορικα/αδειες εργασιας/ξενοδοχεια κλπ.

Επειδη το παρατραβηξα ολο αυτο το ποστ, αγαπητοι συμφορουμητες ειναι αλλου παπα ευαγγελιο.
Το gov.gr κανει παπαδες, εχει δειξει φοβερη αναπτυξη που πολλες ευρωπαικες χωρες θα το ζηλευαν, ας δημιουργησουν μια πλατφορμα ηλ. δημοψηφισματος με βαση τα φορ. στοιχεια ΑΜΚΑ/ΑΦΜ/Εθνικοτητα και να ψηφισει ο κοσμος. Ετσι η κυβερνηση και η καθε κυβερνηση δεν θα επηρεαστει απο το πολιτικο κοστος και οι συνετοι χωρις κανενα εξ. παραγοντα (εκκλησια/και αλλοι) ας ψηφισουν αυτο που θελουν.

Αλλαξτε σελιδα...
Τι λέτε σοβαρά; Άμα είναι έτσι να κάνουμε δημοψήφισμα και για το αν οι άντρες επιτρέπεται να ψηφίζουν ή όχι, για το αν οι γυναίκες πρέπει να δουλεύουν ή όχι, για το αν τα παιδιά έχουν δικαίωμα να πηγαίνουν σχολείο ή όχι. Από πού κι ως που τα δικαιώματα ανθρώπων θα μπουν σε δημοψήφισμα λες και αφορούν τους πάντες; Τα δικαιώματα θα έπρεπε να είναι αυτονόητα για όλους μας και όχι να τίθεται θέμα δημοψηφίσματος. Ντροπή.
 

patrizia

Member
Μηνύματα
186
Likes
174
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ταξίδι-Όνειρο
Κινα
Υπαρχει μια χονδροειδης πεποιθηση οτι τα παιδια ολων των ανθρωπων δεν πρεπει να ειναι ΠΟΤΕ μπερδεμενα στη ζωη τους και αυτο θα εξασφαλισει αιωνια ευτυχια για αυτα.

Η πραγματικοτητα ειναι οτι σε οποιαδηποτε οικογενεια τα παιδια ζουν σε μια προστατευμενη γυαλα απο "μπερδεματα" που ολοι χαμογελανε ψευτικα μεταξυ τους θαβοντας θυελλωδη συναισθηματα η σε μιότι α νεκρη κακομοιρια, τα παιδια ειναι στα ορια.
Δεν νομίζω ότι συμβαίνει αυτό τουλάχιστον στην πλειοψηφία των οικογενειών.
Ότι οι γάμοι είναι νεκροί αν καταλαβαίνω σωστά και συμβιώνουν συμβατικά παρουσιάζοντας μια ωραιοποιημενη κατάσταση στα παιδιά για πολλά χρόνια για να τα προστατευσουν. Συνήθως χωρίζουν, δεν το αντέχουν όπως οι παλιότεροι και σε αυτή την περίπτωση είναι προτιμότερο.
Ομως τωρα που οι άνθρωποι παντρεύονται και τεκνοποιουν σε μεγαλυτερες ηλικίες εχοντας ζήσει τη ζωή τους και το σπουδαιότερο συζουν πριν παντρευτούν άρα ξέρουν πολύ καλά με ποιον κάνουν οικογένεια και ποιοι είναι οι ίδιοι δεν θα έπρεπε να λέμε ότι δεν μπορούν να κρατησουν ένα γάμο χωρίς σοβαρα προβλήματα και να προσφέρουν ένα ήρεμο και σταθερό περιβάλλον στα παιδιά τους.
Άλλωστε το νομοσχέδιο αφορά τη σημερινή εποχή.
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.329
Likes
3.469
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
@panpan μπράβο κ σε συγχαίρω χωρίς καμία διαθεση ειρωνείας

Δεν γνωρίζω τι γινόταν δεκαετίες πίσω, βλέπω τι γίνεται στην Ελλάδα του σήμερα
Τα παιδιά «όμηροι» στο κυνήγι των δωρεών - ΤΟ ΒΗΜΑ

Δεν τα βγάζουμε απτό κεφάλι μας ούτε έχουμε εμπάθεια με τον παπά της γειτονιάς --- ούτε οι ιστορίες κακομεταχείρισης, σεξουαλικής εκμετάλλευσης κλπ είναι μεμονωμένες περιπτώσεις

Κ για ν επανερθω στο θέμα του τοπικ, όπως ανέφερε κ ο/η agmi, όταν ο νόμιμος δρόμος της υιοθεσίας βρίσκει τοίχο ή τραβάει 7 χρόνια κ βάλε κ αν γίνει, τότε το αν είσαι straight ή gay δεν έχει κ πολύ σημασία ---
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
756
Likes
250
Τι λέτε σοβαρά; Άμα είναι έτσι να κάνουμε δημοψήφισμα και για το αν οι άντρες επιτρέπεται να ψηφίζουν ή όχι, για το αν οι γυναίκες πρέπει να δουλεύουν ή όχι, για το αν τα παιδιά έχουν δικαίωμα να πηγαίνουν σχολείο ή όχι. Από πού κι ως που τα δικαιώματα ανθρώπων θα μπουν σε δημοψήφισμα λες και αφορούν τους πάντες; Τα δικαιώματα θα έπρεπε να είναι αυτονόητα για όλους μας και όχι να τίθεται θέμα δημοψηφίσματος. Ντροπή.
να κανουμε ενα δημοψηφισμα για το τι ειναι δικαίωμα
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.790
Η δε εκκλησία κοιμάται τον ύπνο του δικαίου και γι άλλη μια φορά αποδικνύεται κατώτερη των περιστάσεων.
Όταν λες εκκλησία κοιμάται τι εννοείς; Την Ιεραρχία της εκκλησίας ή το κόσμο που πάει στην εκκλησία;
Ας το πάρουμε αναλυτικά. Η ελληνική ορθόδοξη ιεραρχία είπε όχι στον γάμο.
Ας δούμε και τις άλλες θρησκείες και δόγματα που υπάρχουν στην Ελλάδα.
Οι καθολικοί. Όχι
Οι Προτεστάντες όχι. Και εδώ έχουμε διάφορα προτεσταντικά παρακλάδια. πχ
Πεντηκοστιανοί.Όχι
Μεθοδιστές. όχι,
Λουθηρανοί ομολογιακοί. όχι.
.Οι Μουσουλμάνοι. Όχι.
Δεν ξέρω την άποψη των Ελλήνων εβραίων.
Η γκέι κοινότητα ζητά ισότιμο πολιτικό γάμο και όχι θρησκευτικό.
'Αντε και ένα τιπ για να πούμε ότι μάθαμε κάτι και δεν βγήκαμε από το θέμα.
Τον Αβραάμ πιστεύω το γνωρίζουμε λιγο πολύ όλοι. Θεωρείται ο πατριάρχης της ανθρωπότητας
Από όλες τις μεγαλύτερες θρησκείες . Χριστιανισμός, Μουσουλμανισμός Και Εβραισμός τον θεωρούν
πατριάρχη.
Όταν η σύζυγος του, Σάρα, δεν μπορούσε να κάνει παιδιά του έδωσε παρένθετη την δούλη της,
Άγαρ και έκανε μαζί της τον Ισμαήλ. Δεν το λέω εγώ, το γράφει η παλαιά διαθήκη.
Φιλάκια.
 

Dr. Claw

Member
Μηνύματα
23
Likes
54
Τι κυριότερο όμως είναι : Τι δουλειά έχει η εκκλησία ή ο κάθε τυχαίος να έχει τέτοιες δομές ? Αυτό είναι ευθύνη του κράτους.
Δεν έχει γίνει ο διαχωρισμός ακόμα. Γιατί σβήστηκε το βίντεο με τον Κασσελάκη;
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Ευτυχώς σήμερα δε νίκησαν οι "απόψεις", αλλά η δικαιοσύνη και τα ανθρώπινα δικαιώματα.
Απίστευτα συγκινημένη για όλους τους φίλους και τις φίλες μου, αλλά και για όλα τα άτομα σε αυτή τη χώρα που έρχονται ακόμα ένα βήμα πιο κοντά στην ισότητα με όλα εμάς. 🌈🥹
 

Sevro

Member
Μηνύματα
130
Likes
824
Ευτυχώς σήμερα δε νίκησαν οι "απόψεις", αλλά η δικαιοσύνη και τα ανθρώπινα δικαιώματα.
Απίστευτα συγκινημένη για όλους τους φίλους και τις φίλες μου, αλλά και για όλα τα άτομα σε αυτή τη χώρα που έρχονται ακόμα ένα βήμα πιο κοντά στην ισότητα με όλα εμάς. 🌈🥹
Συγχαρητηρια σε οσους βουλευτες το ψηφισαν, ακομα και αυτους που το εκαναν απροθυμα. Εν τελει βαλανε το ονομα τους στη σωστη πλευρα των βιβλιων της ιστοριας.

Ειδικη αναφορα στις εξαιρετικες ομιλιες του Τασουλα απο τη ΝΔ και του Κουκουλοπουλου απο το ΠΑΣΟΚ που παροτι μεγαλης ηλικιας και εκλεγμενοι στην επαρχια, ο 1ος εξεθεσε με απλα λογια στους διαφωνουντες της ΝΔ την υποκρισια του "φοβου" τους για την παραδοσιακη οικογενεια, ο 2ος προετρεψε τους απεχοντες που παριστανουν τους θρησκους υπερπατριωτες να αναψουν ενα κερι στην εκκλησια για τον Alan Turing ως ευχαριστω που δε μιλανε γερμανικα.

Μπραβο και στην Πλευση Ελευθεριας που ψηφισανε ολοι "Ναι".

Ντροπη στους 11 του ΠΑΣΟΚ, τους 2 της ΝΑ και τους 3 του ΣΥΡΙΖΑ που απειχαν.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.141
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ένα βήμα πιο κοντά στην ισότητα θα είμαστε όταν οι περισσότεροι άνθρωποι θα προτιμούν να έχουν για γείτονα έναν ομοφυλόφιλο παρά έναν τζογαδόρο, κάποιον βίαιο αλκοολικό ή έναν απατεώνα.

Εμένα το 176 στα 300 μου φαίνεται πολύ λίγο. Αν έπρεπε να περάσει συνταγματικά θα αποτυχαινε. Και το κυριότερο αν η Ελλάδα δεν καταδικαζόταν από το Ευρωπαϊκό Δικαστήριο Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων εικάζω πως δεν θα περνούσε ποτέ αυτός ο νόμος από την παρούσα Βουλή. Νόμος που εισήχθη ακριβώς ως αντίβαρο της αναμενόμενης καταδίκης.

Έστω κι έτσι όμως είμαι κι εγώ χαρούμενος που κάποιοι άνθρωποι θα μπορούν επιτέλους να κάνουν κάτι που για όλους εμάς ήταν τόσο εύκολο αλλά για αυτούς αδύνατο.

Συγχαρητήρια σε όλους τους ανθρώπους που στηρίζουν έμπρακτα τα ανθρώπινα δικαιώματα. Οι Βουλευτές που είτε καταψήφισαν είτε απηχαν σε μια ιδανική κοινωνία δεν θα είχαν θέση στην επόμενη Βουλή καθώς χθες ήθελαν να στερήσουν από τους ομοφυλόφιλους να αποκτήσουν ένα δικαίωμα, αύριο μπορεί να θέλουν να στερήσουν από άλλη κοινωνική ομάδα κάποιο άλλο δικαίωμα. Δεν τους είναι τίποτα να δρουν αυταρχικά. Απεναντίας τους μοιάζει φυσιολογικό. Αν ήμουν πρόεδρος κόμματος θα τους διαγραφα άμεσα και δεν θα ήθελα να έχω καμία σχέση μαζί τους. Αλλά δεν είμαι...
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.780
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom