Γάμος και τεκνοθεσία ομοφύλων ζευγαριών

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Τι έχουν οι τζογαδόροι μου λες; Είναι τα καλύτερα παιδιά.
Εντάξει εννοώ τους εξαρτημένους τζογαδόρους που χάνουν περιουσίες και αδιαφορούν για τη ζωή της οικογένειας τους. Καλά παιδιά είναι όλοι και οι αλκοολικοί και οι τοξικομανείς και οι απατεώνες. Αλλά αποτελούν προβληματικές καταστάσεις με κυριότερα μειονεκτήματα τη δυσκολία στις διαπροσωπικές σχέσεις και συνεπαγομενα προβλήματα υγείας.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.049
Εντάξει εννοώ τους εξαρτημένους τζογαδόρους που χάνουν περιουσίες και αδιαφορούν για τη ζωή της οικογένειας τους. Καλά παιδιά είναι όλοι και οι αλκοολικοί και οι τοξικομανείς και οι απατεώνες. Αλλά αποτελούν προβληματικές καταστάσεις με κυριότερα μειονεκτήματα τη δυσκολία στις διαπροσωπικές σχέσεις και συνεπαγομενα προβλήματα υγείας.
Δηλαδη ολοι οι "εχω παει" που δινουν μια μικρη περιουσια στα ταξιδια, δυσκολευονται στις διαπροσωπικες τους σχεσεις γιατι ποιος εχει ορεξη να ακουει που εχουν παει, το ωραιοποιουν λεγοντας οτι ειναι επενδυση, ειναι υγιεις και μη εξαρτημενοι λες ε?
 

poised

Member
Μηνύματα
877
Likes
6.516
Όταν η σύζυγος του, Σάρα, δεν μπορούσε να κάνει παιδιά του έδωσε παρένθετη την δούλη της,
Άγαρ και έκανε μαζί της τον Ισμαήλ. Δεν το λέω εγώ, το γράφει η παλαιά διαθήκη.
Το να υποχρεώσεις την δούλη σου να κάνει σεξ με τον άντρα σου (που τυγχάνει και μισός αδελφός ή μπάρμπας σου, ανάλογα το ανάγνωσμα) τι σχέση έχει με τον θεσμό της παρένθετης μητέρας; Μοιχεία, διγαμία, trafficking και πολλά άλλα μπορείς να το πεις, αλλά παρένθετη μητρότητα όχι. Το δικό της παιδί μετά από πιθανό βιασμό (αφού δεν ήταν δική της επιλογή) υποτίθεται ότι γέννησε.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.790
Ντροπη στους 11 του ΠΑΣΟΚ, τους 2 της ΝΑ και τους 3 του ΣΥΡΙΖΑ που απειχαν.
Δηλαδή να καταλάβω.
Μία κυβέρνηση "συντηρητική" με τις απώλειες της ψήφισε τον γάμο των ομόφυλων
ζευγαριών. όταν πριν μια κυβέρνηση σύριζα Και καλά "προοδευτική" δεν τόλμησε
να φέρει τον νόμο προς συζήτηση.
Και υπάρχουν βουλευτές του λεγόμενου "προοδευτικού " χώρου που αρνήθηκαν να ψηφίσουν
ένα προοδευτικό νομοσχέδιο. Έχω την εντύπωση και το ΚΚΕ καταψήφισε.
Κάποια στιγμή θα πρέπει να γίνει αυτοκριτική και να κοιτάξουν στο καθρέφτη οι βουλευτάδες
και να αναθεωρήσουν τους όρους προοδευτικός-συντηρητικός.
Το δικό της παιδί μετά από πιθανό βιασμό (αφού δεν ήταν δική της επιλογή) υποτίθεται ότι γέννησε.
Άλλες εποχές, άλλα έθιμα, άλλοι νόμοι. Η δούλη προσφέρθηκε από την Σάρα να κάνει παιδί με τον
άντρα της γιατί η ίδια δεν μπορούσε. Δεν ήταν βιασμός , γιατί μπορούσε να αρνηθεί. Το θεωρούσε
η Άγαρ προνόμιο να φέρει το παιδί του κυρίου της. Και γι αυτό μόλις έκανε παιδί φέρθηκε υποτιμητικά στην Σάρα και η Σάρα την έδιωξε από το σπίτι. Είπαμε άλλες εποχές.
Καλό μου παιδί. Δεν υπήρχε τότε διγαμία. Απόδειξη ότι ο Αβραάμ πήρε και δεύτερη γυναίκα
την Χεττούρα. Μετά άλλαξαν τα πράγματα και εμείς φεύγουμε από το θέμα.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Προσπαθώντας όσο γίνεται να μην ακουμπήσω το θέμα, θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους συμμετέχοντες του νήματος για την πολύ ώριμη, καταρτισμένη και σοβαρή (στην πλειοψηφία της) συζήτηση που παρακολουθώ εδώ και μέρες.

Όσον αφορά το ζήτημα δε της τεκνοθεσίας, εννοείται πως απαγορεύεται να έχω/ουμε άποψη. Όταν μιλάμε για ζητήματα επιστημονικά υπάρχει τεκμηρίωση, όχι άποψη.
Οι απόψεις είναι για θέματα που τυχόν γνωρίζουμε ή μπορούμε να γνωρίζουμε, όχι γι' αυτά που θα κληθεί να απαντήσει η επιστημονική κοινότητα.

Τέλος όσον αφορά το νομοσχέδιο που ψηφίστηκε -προσπαθώντας να μη θίξω πολιτικά το ζήτημα μιας κι απαγορεύεται- μόνο αισιόδοξος δε μπορώ να είμαι, μιας κι έχω μάθει να μη στηρίζομαι σε ότι έρχεται από κυβερνήσεις που μας έχουν δείξει ότι δε δίνουν την παραμικρή σημασία για τα δικαιώματα των πολιτών...
Στηρίζω απαρέγγλιτα και συμφωνώ με την ίση αντιμετώπιση όλων των ανθρώπων απέναντι στο νόμο, όχι όμως ξεπερασμένους, αναχρονιστικούς και παλαιάς αντίληψης θεσμούς.
Βέβαια γεγονός είναι πως στην Ελλάδα διαχρονικά ο νόμος είναι με τους «ισχυρούς», αλλά αυτό είναι μια άλλη -ίσως και όχι- κουβέντα.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Δηλαδη ολοι οι "εχω παει" που δινουν μια μικρη περιουσια στα ταξιδια, δυσκολευονται στις διαπροσωπικες τους σχεσεις γιατι ποιος εχει ορεξη να ακουει που εχουν παει, το ωραιοποιουν λεγοντας οτι ειναι επενδυση, ειναι υγιεις και μη εξαρτημενοι λες ε?
Τι σχέση έχουν τα ταξίδια και οι εμπειρίες με το να είσαι κλεισμένος ολημερίς και ολονυχτίς σε ένα καζίνο, μια λέσχη, ένα σπίτι ή έξω αλλά να μην ζεις;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Στηρίζω απαρέγγλιτα και συμφωνώ με την ίση αντιμετώπιση όλων των ανθρώπων απέναντι στο νόμο, όχι όμως ξεπερασμένους, αναχρονιστικούς και παλαιάς αντίληψης θεσμούς.
Κι εγώ ποτέ μου δεν κατάλαβα το νόημα του γάμου πέρα από αυτό που του έχει δώσει η κοινωνία. Ποια η χρησιμότητα του αν δεν υπήρχαν οι νομικές δυσκολίες που υπάρχουν για όσο ζευγάρια δεν επιθυμούν να παντρευτούν. Και αφού υπάρχει τέλος πάντων γιατί να μην είναι δυνατός ο γάμος μεταξύ περισσοτέρων των 2 ατόμων;
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
469
Likes
1.540
Κάποια στιγμή θα πρέπει να γίνει αυτοκριτική και να κοιτάξουν στο καθρέφτη οι βουλευτάδες
και να αναθεωρήσουν τους όρους προοδευτικός-συντηρητικός.
Τεράστιες κουβέντες. Γενικά έχουν χαθεί αυτοί οι όροι πια. Εδώ γίνονται μετεγγραφές όπως το ποδόσφαιρο, καμία έννοια ιδεολογίας πια.

Επίσης έχω την απορία πόσο πολιτικοί νάνοι είναι αυτοί, όλων των παρατάξεων, που δεν έδωσαν το παρόν στη ψηφοφορία ώστε να ψηφίσουν όχι ή παρόν εφόσον διαφωνούν. Είναι η απόλυτη υποκρισία να διαφωνούν και να απέχουν εκ του ασφαλούς .

Τέλος για τον νόμο θα έπρεπε να είμαστε σε προβληματισμο που αποδεχόμαστε διάκριση. Γιατί η τεκνοποιηση μέσω παρένθετης μητέρας απαγορεύτηκε βάση του καινούριου νόμου. Ή μήπως επιτρέπεται μόνο για αυτούς που έχουν την οικονομική δυνατότητα να το πράξουν στο εξωτερικό; Πλήρης στρουθοκαμηλισμος....
 
Last edited:

bandit650

Member
Μηνύματα
623
Likes
2.853
Και το κυριότερο αν η Ελλάδα δεν καταδικαζόταν από το Ευρωπαϊκό Δικαστήριο Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων εικάζω πως δεν θα περνούσε ποτέ αυτός ο νόμος από την παρούσα Βουλή. Νόμος που εισήχθη ακριβώς ως αντίβαρο της αναμενόμενης καταδίκης.
Aυτος ειναι ο λογος που "τολμησε η συντηρητικη κυβερνηση" να περασει τον νομο.

Μία κυβέρνηση "συντηρητική" με τις απώλειες της ψήφισε τον γάμο των ομόφυλων
ζευγαριών. όταν πριν μια κυβέρνηση σύριζα Και καλά "προοδευτική" δεν τόλμησε
να φέρει τον νόμο προς συζήτηση.

Καλό μου παιδί. Δεν υπήρχε τότε διγαμία. Απόδειξη ότι ο Αβραάμ πήρε και δεύτερη γυναίκα
την Χεττούρα. Μετά άλλαξαν τα πράγματα και εμείς φεύγουμε από το θέμα.
αν σοβαρα φερνεις κειμενα της παλαιας διαθηκης σαν παραδειγμα,
να σου θυμισω οτι ο αδαμ και η ευα εκαναν δυο αγορια. το ενα σκοτωσε το αλλο. αρα ολος ο κοσμος εγινε με ενα πατερα μια μανα και ενα γιο...... ολοι συγγενεις ειμαστε...
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.790
αν σοβαρα φερνεις κειμενα της παλαιας διαθηκης σαν παραδειγμα,
Ήταν μια απάντηση σε κάτι που ανέφερα ο Poised.
να σου θυμισω οτι ο αδαμ και η ευα εκαναν δυο αγορια. το ενα σκοτωσε το αλλο. αρα ολος ο κοσμος εγινε με ενα πατερα μια μανα και ενα γιο......
Αν έχεις γνώση να το συζητήσουμε. Αν όχι σταμάτα να λές μπαρούφες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.791
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom