Γάμος και τεκνοθεσία ομοφύλων ζευγαριών

GTS

Member
Μηνύματα
6.793
Likes
18.406
Εντάξει εννοώ τους εξαρτημένους τζογαδόρους που χάνουν περιουσίες και αδιαφορούν για τη ζωή της οικογένειας τους. Καλά παιδιά είναι όλοι και οι αλκοολικοί και οι τοξικομανείς και οι απατεώνες. Αλλά αποτελούν προβληματικές καταστάσεις με κυριότερα μειονεκτήματα τη δυσκολία στις διαπροσωπικές σχέσεις και συνεπαγομενα προβλήματα υγείας.
Ας πούμε ότι διαφωνούμε στο τι συνιστά έναν άνθρωπο κακό και ακατάλληλο για γειτονα.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.793
Likes
18.406
Το να υποχρεώσεις την δούλη σου να κάνει σεξ με τον άντρα σου (που τυγχάνει και μισός αδελφός ή μπάρμπας σου, ανάλογα το ανάγνωσμα) τι σχέση έχει με τον θεσμό της παρένθετης μητέρας; Μοιχεία, διγαμία, trafficking και πολλά άλλα μπορείς να το πεις, αλλά παρένθετη μητρότητα όχι. Το δικό της παιδί μετά από πιθανό βιασμό (αφού δεν ήταν δική της επιλογή) υποτίθεται ότι γέννησε.
Ρε παιδιά, μιλάμε τώρα σοβαρά για τον Αβρααμ και τη Σάρα; Ας μιλήσουμε στα σοβαρά και για τον Δια που έγινε ταύρος και βροχή για να πηδήξει οποία του γυάλιζε, το ίδια μυθολογικά παραμύθια είναι.
Άκου ο Αβρααμ και η Σάρα, ήμαρτον. Εκτός αν αναφέρθηκε σαν παράδειγμα μυθοπλασίας όποτε πάσο.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.792
Άκου ο Αβρααμ και η Σάρα, ήμαρτον. Εκτός αν αναφέρθηκε σαν παράδειγμα μυθοπλασίας όποτε πάσο.
Είχε αναφερθεί για το θέμα της παρένθετης και μόνο. Ότι ήταν μια πρακτική που εφηρμόζετο
παλαιόθεν και δεν είναι κατι που ανακαλύψαμε τις τελευταίες δεκαετίες.
Και ξαφνικά αναφέρθηκαν βιασμοί, διγαμίες, αιμομιξίες κλπ.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ας πούμε ότι διαφωνούμε στο τι συνιστά έναν άνθρωπο κακό και ακατάλληλο για γειτονα.
Δεν είπα πως είναι ακατάλληλος για γείτονας απλά υπάρχουν περισσότερες πιθανότητες να δημιουργήσει πρόβλημα/φασαρία απ' ότι ένας νηφάλιος και ήρεμος άνθρωπος. Επίσης ένας αλκοολικός, ένας φασίστας, ένας τζογαδόρος ή απατεώνας μπορεί αν μπλέξει κάποιος μαζί του να τον παρασύρει. Από έναν ομοφυλόφιλο δεν διατρέχεις κανέναν κίνδυνο μεγαλύτερο από κάθε άλλο γείτονα.

Δεν θεωρώ κανέναν άνθρωπο κακό. Θεωρώ πως απλώς υπάρχουν άνθρωποι απελπισμένοι, με αδυναμίες και από λίγο έως τέρμα ηλίθιοι. Ε, δεν μου αρέσει να έχω ηλίθιους γείτονες για πολλούς λόγους, αλλά είναι αναπόφευκτο.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ρε παιδιά, μιλάμε τώρα σοβαρά για τον Αβρααμ και τη Σάρα; Ας μιλήσουμε στα σοβαρά και για τον Δια που έγινε ταύρος και βροχή για να πηδήξει οποία του γυάλιζε, το ίδια μυθολογικά παραμύθια είναι.
Άκου ο Αβρααμ και η Σάρα, ήμαρτον. Εκτός αν αναφέρθηκε σαν παράδειγμα μυθοπλασίας όποτε πάσο.
Εδώ ρε μαλακά η άλλη γέννησε παιδί με κρίνο και σ' ενοχλεί που ο γέρος πήδηξε τη δούλα για να κάνει παιδί;
 

poised

Member
Μηνύματα
877
Likes
6.516
Η παρένθετη γεννάει ένα παιδί που δεν έχει δικό της γενετικό υλικό, χρησιμοποιείται σαν βιολογικός χώρος ανάπτυξης ενός ξένου εμβρύου αν μπορούμε να το πούμε έτσι.

Στην φαντασιακή ιστορία του Αβραάμ ή την πραγματική πρακτική αιώνων να βρίσκουν άντρες άλλη γυναίκα αν η δική τους δεν μπορούσε να κάνει παιδιά, το παιδί που γεννιέται έχει το γεννητικό υλικό της μητέρας. Δεν είναι λοιπόν παρένθετη, είναι μητέρα του παιδιού.

Ξεκολλήστε με την αναφορά στην θρησκεία και καταλάβετε τι λέμε. Δε μπορούμε να ονομάζουμε πρακτική αιώνων ή αναφερόμενη σε θρησκευτικά βιβλία κάτι εντελώς διαφορετικό. Τέλος από εμένα.
 
Last edited:

GTS

Member
Μηνύματα
6.793
Likes
18.406
Δεν είπα πως είναι ακατάλληλος για γείτονας απλά υπάρχουν περισσότερες πιθανότητες να δημιουργήσει πρόβλημα/φασαρία απ' ότι ένας νηφάλιος και ήρεμος άνθρωπος. Επίσης ένας αλκοολικός, ένας φασίστας, ένας τζογαδόρος ή απατεώνας μπορεί αν μπλέξει κάποιος μαζί του να τον παρασύρει. Από έναν ομοφυλόφιλο δεν διατρέχεις κανέναν κίνδυνο μεγαλύτερο από κάθε άλλο γείτονα.

Δεν θεωρώ κανέναν άνθρωπο κακό. Θεωρώ πως απλώς υπάρχουν άνθρωποι απελπισμένοι, με αδυναμίες και από λίγο έως τέρμα ηλίθιοι. Ε, δεν μου αρέσει να έχω ηλίθιους γείτονες για πολλούς λόγους, αλλά είναι αναπόφευκτο.
Φίλε έχω το Θεμη Αδαμαντίδη γείτονα if you know what I mean…
Αν και εκτός θέματος, κόλλησα με την αναφορά σου στους τζογαδόρους. Ίσως μας δοθεί η ευκαιρία να το συζητήσουμε κάπου αλλου, μέχρι τότε περαστικά κ κόψε τις μαλακιες γέρος άνθρωπος.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.792
Ο τριπακιας όταν κάποιος έχει διαφορετική άποψη από την δικιά του, τότε είναι φασίστας,θα έπρεπε να ντρέπετε, ή είναι ομοφοβικός. Εκείνος όμως μπορεί να χλευάζει, λοιδορεί, ειρωνεύεται θρησκευτικά πιστεύω εκατομμυρίων συνανθρώπων.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.793
Likes
18.406
Με όλο το σεβασμό, έχει κάθε δικαίωμα να λέει ότι θέλει, όπως κι εσυ να λες ότι θες.
Δε νόμιζω να σε πρόσβαλε προσωπικά, σε εμένα μιλούσε. Αν σε προσβάλει η άποψη του, η οποία δεν αφορά εσενα προσωπικά, τότε σορρυ, αλλά εσυ έχεις το πρόβλημα, μπορείς απλά να αγνοήσεις τη γνώμη του. Μη το κάνουμε φονταμελιστικο φαρ ουέστ πάλι, τα έχουμε περάσαμε αυτά. Άσε τον καθένα να πιστεύει ότι θέλει.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
548
Likes
4.013
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Επίσης ένας αλκοολικός, ένας φασίστας, ένας τζογαδόρος ή απατεώνας μπορεί αν μπλέξει κάποιος μαζί του να τον παρασύρει. Από έναν ομοφυλόφιλο δεν διατρέχεις κανέναν κίνδυνο μεγαλύτερο από κάθε άλλο γείτονα.
Τι εννοείς; Πως είναι πιο ελκυστικό να πίνεις και να τζογάρεις από το να κάνεις σεξ με άτομο του ίδιου φύλου; Πρώτον δεν φταίει για αυτό ο αλκοολικός ή ο τζογαδόρος. Μην παρασυρθείς. Δεύτερον μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι αλλά θα σε αποκηρύξει ο πολιτικός ορθολογισμός που του οποίου είσαι ένθερμος οπαδός με αυτά που λες! 😀

Στα σοβαρά πάντως όπως έχεις εσύ τις προκαταλήψεις σου απέναντι σε αλκοολικούς και τζογαδόρους εκφέροντας φοβικες απόψεις αφήστε και τους άλλους να εκφέρουν φοβικές απόψεις για τους ομοφυλόφιλους. Μην υποβαθμιζετε ένα θέμα δημοκρατίας σε θέμα προκαταλήψεων . Το ότι δεν μπορούσαν να έχουν οικογένεια οι ομοφυλόφιλοι ήταν αντιδημοκρατικό, αυτό είναι το μείζον όχι αν είναι ομοφοβικό ή όχι. Η ομοφοβία θα υπάρχει και αύριο όπως θα υπάρχει προκατάληψη για άλλες τόσες κοινωνικές ομάδες. Το θέμα είναι να υπάρχουν ίσα δικαιώματα. Αν εσύ θεωρείς πως έχεις δικαίωμα να μην θες γείτονα έναν τζογαδόρο γιατί να μην έχει κι ο άλλος δικαίωμα να μην θέλει γείτονα έναν ομοφυλόφιλο; Ίσα δικαιώματα για όλους. Όλα τα άλλα περί απαγόρευσης της αντίθετης άποψης σε δημόσιο λόγο είναι άκρως αυταρχικά και επικίνδυνα. Και δεν ξέρουμε που θα φτάσει όλο αυτό. Αν είναι να θεωρείται ρητορική μίσους οι λανθασμένες κατά τη γνώμη μου ενστάσεις περί του αν οι ομοφυλόφιλοι θα έπρεπε να έχουν οικογένεια, τότε να θεωρείται ρητορική μίσους και όταν κλαίει μια μάνα που έχασε το παιδί της και λέει έφυγε το παιδί μου κι ήταν 2 μέτρα παλικάρι. Ειναι μίσος απέναντι στους κοντούς που η ζωή τους δεν αξίζει και τόσο. Σαχλαμάρες είναι αυτά για μένα. Ίσα δικαιώματα για όλους μόνο αυτό. Όλα τα άλλα σαχλαμάρες του πολιτικού εξορθολογισμού.
 
Last edited:

GTS

Member
Μηνύματα
6.793
Likes
18.406
Τι σχέση έχει η χριστιανική και εβραϊκή μυθολογία με το θέμα;
Φαινομενικά καμία (έγινε μια αναφορά σε παράδειγμα παρένθετης μητέρας με τον Αβρααμ, νταξει) αλλά θα είχε ενδιαφέρον μια συζήτηση (ή και όχι) για το κατά ποσό η ομοφυλοφιλια έγινε ακόμα λόγος για θανάτωση ανθρώπων μέχρι και τις μέρες μας ενώ πριν την έλευση των αβρααμικων θρησκειών τα πράγματα ήταν ας πούμε πιο χαλαρά και σε πολλές περιπτώσεις και αποδεκτά.
Αλλά ας μη το ανοίξουμε καλύτερα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.856
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom