Γάμος και τεκνοθεσία ομοφύλων ζευγαριών

annoula

Member
Μηνύματα
259
Likes
530
Από πού προκύπτει αυτή η υποχρεωση;



Απο τον στοιχειωδη σεβασμο στα δικαιωματα των αλλων. Αραγε ποσο ψευτικη η συζητηση περι σεβασμου δικαιωματων συγκεκριμενων μεριδων οταν καποιος δεν μπορει να σεβαστει εν γενει βασικα ανθρωπινα δικαιωματα...
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
595
Likes
2.405
Τι είναι-βασικό κιόλας-ανθρώπινο δικαίωμα; Να μην μπορούμε να αγγίξουμε θεσμούς χιλιετιών και να τους κρίνουμε, σατιρίσουμε, τρολλάρουμε, όπως θες πες το; Όταν ακριβώς αυτοί οι θεσμοί μας έφεραν στο σήμερα να παλεύουμε για τα πράγματι βασικά ανθρώπινα δικαιώματα. Δεν είμαστε καλά μου φαίνεται.
 

annoula

Member
Μηνύματα
259
Likes
530
Τι είναι-βασικό κιόλας-ανθρώπινο δικαίωμα; Να μην μπορούμε να αγγίξουμε θεσμούς χιλιετιών και να τους κρίνουμε, σατιρίσουμε, τρολλάρουμε, όπως θες πες το; Όταν ακριβώς αυτοί οι θεσμοί μας έφεραν στο σήμερα να παλεύουμε για τα πράγματι βασικά ανθρώπινα δικαιώματα. Δεν είμαστε καλά μου φαίνεται.
Η θρησκευτικη ελευθερια ειναι απαραβιαστο, συνταγματικα κατοχυρωμενο δικαιωμα. Τωρα το σε ποια κατασταση πιστευεις οτι εισαι και τι πιστευεις οτι σε εφερε εκει εχει να κανει με αλλο απαραβιαστο δικαιωμα σου 🤣🤣🤣🤪🤪🤪
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
595
Likes
2.405
Η θρησκευτικη ελευθερια ειναι απαραβιαστο, συνταγματικα κατοχυρωμενο δικαιωμα. Τωρα το σε ποια κατασταση πιστευεις οτι εισαι και τι πιστευεις οτι σε εφερε εκει εχει να κανει με αλλο απαραβιαστο δικαιωμα σου 🤣🤣🤣🤪🤪🤪
Η ελευθερία. Άλλο η ελευθερία, άλλο πράγμα τελείως να μιλάει κάποιος αρνητικά για αυτό που εσύ θεωρείς θείο. Καμία σχέση το ένα με το άλλο. Προφανώς είσαι συνταγματικά ελεύθερη να ασκείς τα θρησκευτικά σου πιστεύω, και εγώ μπορώ να κατακρίνω τα θεία όσο θέλω. Και τα δύο αποδεκτά, νόμιμα, συνταγματικά.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.144
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Δεν σου είπα πως προσπαθείς να στερήσεις δικαίωμα από κανέναν ούτε υπαινίχθηκα πως είσαι φασίστας.

Όπως εσύ προτιμάς έναν ομοφυλόφιλο από έναν τζογαδόρο για γείτονα έτσι και ένας άλλος μπορεί να προτιμά έναν ετεροφυλόφιλο γείτονα από έναν ομοφυλόφιλο. Γιατί εκείνος είναι ομοφοβικός και φασίστας ενώ εσύ κομπλέ και όχι τζογαδόροφοβικός ? Όλοι έχουμε προκαταλήψεις. Όλοι π.χ. αποκτούμε γνώμη για κάποιον και μόνο από το παρουσιαστικό του ή γενικότερα για ανθρώπους και πράγματα χωρίς να έχουμε την απαραίτητη γνώση . Αυτό λέγεται προκατάληψη. Και υπάρχει σε μια κοινωνία. Όταν αντιμετωπίζεις τον ρατσισμό ως θέμα προκαταλήψεων μεταξύ κοινωνικων ομάδων και όχι ως κρατική διάκριση απέναντι σε συγκεκριμένα άτομα τον υποβαθμίζεις έστω και άθελά σου.

Οπως δεν θεωρώ ρητορική μίσους την δική σου προκατάληψη απέναντι στους τζογαδόρους δεν θεωρώ ρητορική μίσους και την προκατάληψη κάποιων απέναντι στους ομοφυλόφιλους.

Τεσπά κουβέντα να γίνεται. Σημασία έχει πως συμφωνούμε στο πως έπρεπε να περαστεί αυτό το νομοσχέδιο οπωσδήποτε.
Καταλαβαίνω το point σου αλλά εγώ είμαι τζογαδοροφοβικος κι ούτε προσπαθώ να το κρύψω. Είναι μία από τις μεγαλύτερες φοβίες μου για τα παιδιά μου.
 

Sevro

Member
Μηνύματα
130
Likes
824
Ακουγοντας τον Χρηστιδη που ειναι

1) νεος σε ηλικια,
2) απο προοδευτικο θεωρητικα κομμα,
3) εκλεγεται στην Αθηνα και οχι την επαρχια και
4) οντως ψηφισε σωστα (δεν απειχε).

Να νιωθει την αναγκη να πει στη συνεντευξη του στο Action24 σημερα οτι παει εκκλησια, ειναι πιστος και φορα κομποσκινι, απορω ποτε θα δουμε ελληνες πολιτικους να σταματησουν να νιωθουν την αναγκη να μιλανε για πιστη, θρησκεια, εκκλησια κλπ. στον δημοσιο λογο τους.

Οταν μπουν στην πολιτικη σκηνη οσοι γεννηθηκαν τον 21ο αιωνα; Ακομα πιο αργα; Καλα για να φτασουμε σε επιπεδο Γαλλιας και Βελγιου με laicete που να ειναι πολιτικη αυτοκτονια η αναμειξη θρησκειας και πολιτικης καναν αιωνα...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.899
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom