Γέμισε φόλες η Αθήνα: πτώματα σκυλιών, γατιών και περιστεριών στο Ζάππειο!

Μηνύματα
7
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Jamaica
Με ένα μακάβριο θέαμα ήρθαν αντιμέτωποι σήμερα οι φιλόζωοι αλλά και διάφοροι περαστικοί στο Ζάππειο. Δεκάδες αδέσποτα σκυλιά και γάτες αλλά και πολλά περιστέρια βρέθηκαν θανατωμένα, από δηλητηρίαση. Από το πρωϊ υπεύθυνοι του Δήμου μαζεύουν πτώματα από παρτέρια, πεζοδρόμια και γωνίες αφού τα άτυχα ζώα πέθαναν με πολύ πόνο, αιμορραγώντας.
Σύμφωνα με φιλόζωο της περιοχής που μίλησε στην κάμερα της εκπομπής Εδώ και τώρα του Alter, δυστυχώς οι δηλώσεις του νέου Δήμαρχου Αθήνας που δεν ήταν καθόλου θετικές προς τα αδέσποτα πριν τις εκλογές, φαίνεται ότι ενισχύουν τους εχθρούς των ζώων που αποφασίζουν να πετάξουν φόλες για να εξαφανίσουν ό,τι τους...ενοχλεί.

Αυτή είναι κοινή άποψη σχεδόν για όλους τους φιλόζωους και καλούν το Δήμο Αθηναίων να βοηθήσει τα αδέσποτα όπως οφείλει από το νόμο 3170/2003 και όχι να ενισχύει την επιθετικότητα έναντι τους. Αίσχος.


Στη συνέντευξη που είχε δώσει στον ραδιοφωνικό σταθμό Φλας 9,61, στις 30/9, ο κος Καμίνης είχε δηλώσει μεταξύ άλλων ότι: "Η Αθήνα είναι μια πόλη, η πιο βρώμικη της Ευρώπης, η Αθήνα είναι μια πόλη που δεν έχει φωτισμό, που δεν έχει πεζοδρόμια, η Αθήνα είναι μια πόλη στο κέντρο της οποίας κυκλοφορούνε σκυλία. [...] και σχετικά με του φιλόζωους και τα ζώα, θα πρέπει να εξηγήσετε στους Αθηναίους, ποιοί είναι αυτοί οι φιλόζωοι που επιβάλουν τελικά να αφήνετε τα σκυλιά να κυκλοφορούν στην πλατεία Συντάγματος", όπως γράφει η Ελευθεροτυπία.

Adespoto.gr - Γέμισε φόλες η Αθήνα: πτώματα σκυλιών, γατιών και περιστεριών στο Ζάππειο!

ΠΡΟΣΟΧΗ! Γέμισε φόλες ΚΑΙ η Ηλιούπολη!


Σήμερα το πρωί, 10/2, δεσποζόμενο σκυλί δηλητηριάστηκε από φόλα πίσω από το Δημαρχείο της Ηλιούπολης. Δυστυχώς, δεν το πρόλαβαν...
Φόλες και στην Αγ. Μαρίνα, στην οδό Βερμίου. Φυσικό είναι αφού ο Δήμος δεν αναλαμβάνει τις ευθύνες του και το τοπικό ζωοφιλικό σωματείο δεν είναι σε θέση να περιθάλψει κανένα ζώο λόγω προβλημάτων. Παρόλο που ο Δήμος αδιαφόρησε στις κλήσεις των δημοτών, το Σωματείο Ηλιούπολης ανταποκρίθηκε άμεσα και μετέφερε το μισοπεθαμένο σκυλί από την Βερμίου στον κτηνίατρο κο Γιάννη Σαμολαδά, στην οδό Αναστάσεως, τον οποίο ευχαριστούμε θερμά που άφησε όλα τα άλλα περιστατικά και ασχολήθηκε με αυτό το ζώο.


ΠΡΟΣΟΧΗ! Γέμισε φόλες η Ηλιούπολη! | Facebook
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Δεν θα γράψω εδώ...
θα γραψω στις εφημερίδες των ζώων!!
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.890
Likes
14.557
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
αντι να γεμισουν φολες τη βουλη μπας και τις φαει κανενας βουλευτης, γεμισαν το ζαπειο
τετοια ζωα ειμαστε, η ευθυνη ειναι καθαρα του δημου
εγω που μενω θεσσαλονικη στη γειτονια μου εχουμε φοβερο προβλημα με αδεσποτα. μιλαμε για συμμοριες αδεσποτων που τη νυχτα επιτιθονται σε ανθρωπους και γατες
και οταν λεω συμμοριες εννοω μεχρι και 25 σκυλια μαζι , δε μπορεις να τους ξεφυγεις
Μια μερα που πηγαινα την κορη μου στο σχολειο μας την "επεσαν" 7-8 μαζι
Μου συνεβη και αλλη μια φορα.
Τηλεφωνησα στο δημο στην αρμοδια υπηρεσια για τα αδεσποτα και μου ειπαν οτι καθε μερα δεχονται απ τη γειτονια μου μονο 20 κλησεις
Αντι να μου πει οτι θα το διευθετησουν !!
Τα σκυλια ειναι ακομα εδω και αυξανονται και πληθυνονται.
Λογικο το βρησκω καποιος να ριξει φολες λοιπον, αν την εχει παθει.
Το καταδικαζω σα γεγονος, αντιλαμβανομαι ομως οτι προερχεται απο την αγανακτηση.
Στη γειτονια μου παντως δεν εχει πειραχτει κανενα ζωντανο - εκτος απο τη χελωνα μου την Τιφανι που την σκοτωσε ο πρωην μου -
........................................................................
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.988
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
προμηθευθείτε οι κάτοχοι σκύλων και γατιών με εμβόλια κατά της φόλας. Πριν μια βδομάδα η μια σκύλα μας έφαγε φόλα και την σώσαμε την τελευταία στιγμή.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Στη γειτονια μου παντως δεν εχει πειραχτει κανενα ζωντανο - εκτος απο τη χελωνα μου την Τιφανι που την σκοτωσε ο πρωην μου -
........................................................................
fenia και μονο για αυτό του αξίζει να ειναι πρώην......
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
προμηθευθείτε οι κάτοχοι σκύλων και γατιών με εμβόλια κατά της φόλας. Πριν μια βδομάδα η μια σκύλα μας έφαγε φόλα και την σώσαμε την τελευταία στιγμή.
τι εννοείς εμβόλια???
εγω ξέρω για φόλες (οπως ποντικοφάρμακο)που προκαλούν αιμορραγία δίνομε κονάκιο--ειναι για την πήξη του αίματος.
τώρα αν δείτε το ζώο σας να έχει σπασμούς και να κάνει εμετούς καντε του στο μπουτι ενδομυικά ατροπίνη.
μισή αμπουλα αν ειναι περί τα 7 κιλά,αν ειναι μεγαλόσωμο ολόκληρη.
αυτο δρα αμέσως στην βραδυκαρδία που προκαλείται στο ζώο και το σώζει κυριολεκτικά!!
 

Christian

Member
Μηνύματα
595
Likes
95
Όπως κάποιοι βλέπουν τους μετανάστες έτσι κάποιοι άλλοι βλέπουν τα ζώα, τελικά όντως είμαστε ......φιλόξενος λαός.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.890
Likes
14.557
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Ρενατα,μην ανησυχεις, το εκδικηθηκα καταλληλα τον κωλοαγγλο :bleh:
 

happiness

Member
Μηνύματα
235
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
...τελικά δεν άργησε :)
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Κούβα
αντι να γεμισουν φολες τη βουλη μπας και τις φαει κανενας βουλευτης, γεμισαν το ζαπειο
τετοια ζωα ειμαστε, η ευθυνη ειναι καθαρα του δημου
εγω που μενω θεσσαλονικη στη γειτονια μου εχουμε φοβερο προβλημα με αδεσποτα. μιλαμε για συμμοριες αδεσποτων που τη νυχτα επιτιθονται σε ανθρωπους και γατες
και οταν λεω συμμοριες εννοω μεχρι και 25 σκυλια μαζι , δε μπορεις να τους ξεφυγεις
Μια μερα που πηγαινα την κορη μου στο σχολειο μας την "επεσαν" 7-8 μαζι
Μου συνεβη και αλλη μια φορα.
Τηλεφωνησα στο δημο στην αρμοδια υπηρεσια για τα αδεσποτα και μου ειπαν οτι καθε μερα δεχονται απ τη γειτονια μου μονο 20 κλησεις
Αντι να μου πει οτι θα το διευθετησουν !!
Τα σκυλια ειναι ακομα εδω και αυξανονται και πληθυνονται.
Λογικο το βρησκω καποιος να ριξει φολες λοιπον, αν την εχει παθει.
Το καταδικαζω σα γεγονος, αντιλαμβανομαι ομως οτι προερχεται απο την αγανακτηση.
Στη γειτονια μου παντως δεν εχει πειραχτει κανενα ζωντανο - εκτος απο τη χελωνα μου την Τιφανι που την σκοτωσε ο πρωην μου -
........................................................................
fenia42 σε καταλαβαίνω αρκετά. Τα αδέσποτα στην γειτονιά μας δεν έχουν γίνει τόσο επιθετικά, αλλά είναι πολλά σε αριθμό (καμιά 20αριά σε περιοχή 2 τετραγώνων) . Τσακώνονται με όποιο άλλο σκυλί τύχει να περάσει από την περιοχή τους, κυνηγάνε ποδηλάτες και δυστυχώς ενοχλούν πολύ με δυνατά και συνεχή γαβγίσματα καθ' όλη την διάρκεια της νύχτας. Ειδικά το καλοκαίρι, κάθε βράδυ αποφάσιζα ότι το πρωί θα πάω να αγοράσω σκυλοτροφή και ποντικοφάρμακο ... και κάθε πρωί το "ανέβαλα".

Και ΔΥΣΤΥΧΩΣ το δικό μας πρόβλημα οφείλεται αποκλειστικά σε έναν ΤΡΕΛΟ (γιατί φιλόζωο δεν τον λέω με καμία Παναγία) που αποφάσισε σε κάποια φάση να αρχίσει να ταΐζει τακτικά τα 2-3 αδέσποτα που υπήρχαν τότε. Αυτά μετά ζευγαρώσαν, γέννησαν, ξαναζευγαρώσαν ... και ούτω καθεξής. Και όόόλα αυτά τα σκυλιά έχουν παραμείνει στην ίδια περιοχή γιατί ο ΤΡΕΛΟΣ τους εξασφαλίζει φαϊ σε ένα συγκεκριμένο σημείο. Καμιά φορά τσακώνονται και μεταξύ τους για το φαϊ. :(

Βέβαια, δεν αφορούν όλα τα περιστατικά με φόλες ζώα που έχουν δημιουργήσει μεγάλα προβλήματα ή είναι επιθετικά.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.890
Likes
14.557
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
H λυση ειναι μια,
ριξε φολα στον τρελο :!!!!!!!:D:D:D:D
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
fenia42;256170 Λογικο το βρησκω καποιος να ριξει φολες λοιπον said:
Μπορεις να μας πεις σε ποια γειτονια της Θεσσαλονικης υπαρχουν συμμοριες επικινδυνων αδεσποτων που επιτιθενται απροκλητα στους πολιτες??
Λυπαμαι που θα διαφωνησω μαζι σου αλλα δεν βρισκω καμια λογικη στη φολα και αδυνατω δικαιολογησω ή να βρω ελαφρυντικα σε αυτο ειδικα το εγκλημα..
Αυτη η ναζιστικη λογικη του "ο,τι με ενοχλει το σκοτωνω" ανηκει σε αλλες εποχες και αλλες κοινωνιες..Αλλα οπως πολυ σωστα ειπες, τετοια ζωα που ειμαστε, αυτα μας χρειαζονται..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.270
Μηνύματα
885.829
Μέλη
38.948
Νεότερο μέλος
Stella_r

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom