Γαμήλιο Βενετία - Παρίσι

stavpan

Member
Μηνύματα
21
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Βενετια Παρισι
Καλησπέρα σας και καλή χρονιά.
Παντρεύομαι τον Αύγουστο και επειδή δεν έχουμε πολλές μέρες περιθώριο είπαμε να κάνουμε το ταξίδι μας Ευρώπη μιας και για τα εξωτικά θα θέλαμε καμιά 10αριά μέρες.
Σκεφτήκαμε 3 νύχτες Βενετία και 4 νύχτες Παρίσι. Κυριακή με Κυριακή.
Κλείσαμε ξενοδοχείο στην Piazza San Marco στη Βενετία. Πώς μπορώ να πάω από το αεροδρόμιο εκεί? Το ξενοδοχείο μου είπε για ιδιωτικό transfer 130eur.
Στο Παρίσι έχουμε κλείσει στο 15ο διαμέρισμα κοντά στον πύργο του Άιφελ.
Τι να κάνουμε/δούμε σε αυτές τις μέρες?
 
Μηνύματα
619
Likes
2.830
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεπάλ
Για Βενετία από τo San Marco θα πάρεις το απλό πλοίαριο με 7,5€ θα πάτε Piazzale Roma και από εκεί με λεωφορείο σε 20 λεπτά θα είσαι αεροδρόμιο (αν πετάτε από το Marco Polo).
 

stavpan

Member
Μηνύματα
21
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Βενετια Παρισι
Για Βενετία από τo San Marco θα πάρεις το απλό πλοίαριο με 7,5€ θα πάτε Piazzale Roma και από εκεί με λεωφορείο σε 20 λεπτά θα είσαι αεροδρόμιο (αν πετάτε από το Marco Polo).
Μπερδεύτηκα. Άρα λεωφορείο για Piazzale Roma και από εκεί πλοιάριο για San Marco??
 

stavpan

Member
Μηνύματα
21
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Βενετια Παρισι
Tελικά οι ημέρες μας είναι λιγότερες και έτσι πάμε για 2 διανυκτερεύσεις Βενετία και 3 Παρίσι. Έκανα κάποιες κρατήσεις σε ξενοδοχεία. Θέλω σε κεντρικά σημεία και επέλεξα για Βενετία το Dimora Marciana στην πιάτσα Σαν Μάρκο και στο Παρίσι το Ares Eiffel κοντά στον Πύργο του Άιφελ. Για το Παρίσι όμως δε ξέρω μήπως θα έπρεπε να δω κάτι πιο κεντρικό, αλλά που??? Δε θέλω να φάμε το χρόνο μας σε ουρές μουσείων αλλά να κάνουμε βόλτες περισσότερο σε όμορφες γειτονιές με ωραία γραφικά μαγαζιά, δίπλα στον Σηκουάνα, να δούμε τον Πύργο του Άιφελ, την Παναγία των Παρισίων, ιδανικά να πάμε Μονμάρτη, περίπατο στα Ηλύσια πεδία και ίσως προλάβουμε και λίγο το Λούβρο. Άρα που θα είναι καλά να μέναμε?
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Tελικά οι ημέρες μας είναι λιγότερες και έτσι πάμε για 2 διανυκτερεύσεις Βενετία και 3 Παρίσι. Έκανα κάποιες κρατήσεις σε ξενοδοχεία. Θέλω σε κεντρικά σημεία και επέλεξα για Βενετία το Dimora Marciana στην πιάτσα Σαν Μάρκο και στο Παρίσι το Ares Eiffel κοντά στον Πύργο του Άιφελ. Για το Παρίσι όμως δε ξέρω μήπως θα έπρεπε να δω κάτι πιο κεντρικό, αλλά που??? Δε θέλω να φάμε το χρόνο μας σε ουρές μουσείων αλλά να κάνουμε βόλτες περισσότερο σε όμορφες γειτονιές με ωραία γραφικά μαγαζιά, δίπλα στον Σηκουάνα, να δούμε τον Πύργο του Άιφελ, την Παναγία των Παρισίων, ιδανικά να πάμε Μονμάρτη, περίπατο στα Ηλύσια πεδία και ίσως προλάβουμε και λίγο το Λούβρο. Άρα που θα είναι καλά να μέναμε?
Για το Παρίσι είναι εξαιρετικά λίγες οι μέρες σου. Δεν ξέρω αν θα προλάβεις να δεις και πολλά. Ωστόσο για μένα η καλύτερη γειτονια στο Παρίσι είναι το Le Marais!!! Εκει ψάξε πρώτα...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.049
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Μια χαρα ειναι εκει που εκλεισες... Κατα την αποψη μου ιδανικα θα ησουν σε ενα ξενοδοχειο που ειναι αναμεσα σε Opera και Les Halles και μεταξυ Grands Bds και Rue Rivoli.
 

stavpan

Member
Μηνύματα
21
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Βενετια Παρισι

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία

stavpan

Member
Μηνύματα
21
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Βενετια Παρισι
Το κάναμε το ταξίδι μας και περάσαμε υπέροχα!
Στη Βενετία μείναμε στο Ala hotel το οποίο είναι εξαιρετική επιλογή, με δωμάτιο πάνω στο κανάλι! Είναι από το αεροδρόμιο πολύ εύκολη η πρόσβαση αφού το μόνο που χρειάζεται είναι να πάρεις το καραβάκι (πορτοκαλί γραμμή) Alilaguna και να μας αφήσει σε στάση 30 μέτρα από την πόρτα του ξενοδοχείου! Από το ξενοδοχείο η San Marco ήταν 2 λεπτά με τα πόδια!
Στο Παρίσι - κάνοντας το χατήρι του συζύγου - δεν μείναμε τόσο κεντρικά. Μείναμε στο Oceania Porte de Versailles το οποίο είχε ευτυχώς κοντά μετρό αλλά έπρεπε να κάνεις αρκετές στάσεις και ανταποκρίσεις για να φτάσεις στα αξιοθέατα...Δεν πειράζει μας αποζημίωνε η εσωτερική πισίνα, το χαμάμ και όλα αυτά που ξεκούραζαν τα ποδαράκια μας από το άπειρο περπάτημα!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.639
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom