Γαμήλιο εκτός Ευρώπης χωρίς ταξιδιωτικό γραφείο.

Katerina-1-

Member
Μηνύματα
130
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
Μαλδίβες
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΗΣΙΑ ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ
Καλημέρα σας!
Τέλη Ιουλίου παντρεύομαι και ψάχνουμε κάποιον προορισμό για γαμήλιο ταξίδι... Μέρες άδειας είναι 1-22 Αυγούστου αναγκαστικά οπότε δεν ξέρουμε ποια μέρη ενδείκνυνται για τέτοια εποχή καθώς κάποιοι μας είπανε πως σε τροπικά μέρη θα έχει καταιγίδες και τυφώνες. Κάποια που είχαμε σαν σκέψη ήταν Μπαλί, Πουκέτ, ή ότι άλλο μου προτείνετε. Δεν έχουμε καταλήξει ακόμη. Έχουμε σαν σκέψη ακόμη και το Ντουμπάι... ΟΠότε προορισμός όχι απαραίτητα μόνο για μπάνιο. Τα χρήματα που διαθέτουμε είναι κοντά στα 2,500€ αεροπορικά+ξενοδοχείο και οι δύο. ΕΠικρατέστερο μέχρι τώρα είναι το Μπαλί καθώς πήγε φιλικό μας ζευγάρι και θα μας βοηθήσουν σχετικά με πληροφορίες.
Επίσης κάτι άλλο και το πιο σημαντικό που μας απασχολεί (αφού επιλέξουμε προορισμό) Επειδή με τον σύντροφό μου έχουμε κάνει ήδη αρκετά ταξίδια στην Ευρώπη, κλείναμε πάντα μόνοι μας εισιτήρια, ξενοδοχεία και κάναμε δικό μας πρόγραμμα χωρίς ξεναγούς κλπ.
Κάναμε πρόχειρο υπολογισμό για ταξίδι, εαν το κανονίσουμε μόνοι μας πέφτει η τιμή 30-40% απ'οτι μας είπανε στο ταξιδιωτικό. Το θέμα μας όμως είναι, όταν φτάσουμε εκεί. αν υπάρχει δυνατότητα να έχουμε κάποιον ξεναγό που θα κλείσουμε μέσω κάποιας σελίδας πριν πάμε, δε ξέρω πως γίνονται αυτά σε τέτοιες περιπτώσεις και κατα πόσο θα δυσκολευτούμε εαν κλείσουμε όλα μόνοι μας. Το φιλικό μας ζευγάρι που πήγε στο Μπαλί, έκλεισε βέβαια με ταξιδιωτικό και μας είπε πως ο ξεναγός τους βοήθησε όταν έφτασαν και όταν επέστρεψαν. Τα είχε κανονισμένα το ταξιδιωτικό.
Εαν λοιπόν κλείσουμε μόνοι μας θα υπάρξει λέτε πρόβλημα με το θέμα ξενάγησης; Όχι μόνο στο Μπαλί αλλά και γενικά σε άλλους προορισμούς εκτός Ευρώπης. Γνωρίζουμε και μιλάμε πολύ καλά αγγλικά οπότε εαν ξέραμε πως μπορούμε μόνοι μας να κλείσουμε κάποιον ξεναγό για όταν φτάσουμε νας μας βοηθήσει θα μας έλυνε τα χέρια.
 
Last edited:

Katerina-1-

Member
Μηνύματα
130
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
Μαλδίβες
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΗΣΙΑ ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ
Ευχαριστώ, πολύ χρήσιμη σελίδα.
Κάτι άλλο ήθελα να ρωτήσω. Εαν κλείσω με χρεωστική κάρτα όλα αυτά οδηγούς ξεναγούς κλπ θα περαστεί κανονικά η χρεωστική κάρτα ή υπάρχουν ακόμη περιορισμοί λόγω capital control?
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Ευχαριστώ, πολύ χρήσιμη σελίδα.
Κάτι άλλο ήθελα να ρωτήσω. Εαν κλείσω με χρεωστική κάρτα όλα αυτά οδηγούς ξεναγούς κλπ θα περαστεί κανονικά η χρεωστική κάρτα ή υπάρχουν ακόμη περιορισμοί λόγω capital control?
Το αν θα περάσει η χρεωστική μπορεί να έχει να κάνει με τα capital controls, μπορεί και όχι. Κάποιες υπηρεσίες πιθανόν να μην μπορείς να τις αγοράσεις είτε με χρεωστική είτε με πιστωτική λόγω cc. Κάποιες άλλες δεν μπορείς να τις αγοράσεις γιατί χρησιμοποιείς χρεωστική και όχι πιστωτική. Οπότε κάνε την προσπάθεια να κλείσεις με χρεωστική και ... βλέποντας και κάνοντας.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.982
Likes
12.036
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Καλημέρα σας!
Τέλη Ιουλίου παντρεύομαι και ψάχνουμε κάποιον προορισμό για γαμήλιο ταξίδι... Μέρες άδειας είναι 1-22 Αυγούστου αναγκαστικά οπότε δεν ξέρουμε ποια μέρη ενδείκνυνται για τέτοια εποχή καθώς κάποιοι μας είπανε πως σε τροπικά μέρη θα έχει καταιγίδες και τυφώνες. Κάποια που είχαμε σαν σκέψη ήταν Μπαλί, Πουκέτ, ή ότι άλλο μου προτείνετε. Δεν έχουμε καταλήξει ακόμη. Έχουμε σαν σκέψη ακόμη και το Ντουμπάι... ΟΠότε προορισμός όχι απαραίτητα μόνο για μπάνιο.
Δεν ξερω αν μπορεις να κανεις κατι αλλο στο Ντουμπαι σε εξωτερικο χωρο περα απο μπανιο. Που και αυτο με δυσκολια.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Αν το ψάχνατε λίγες εβδομάδες νωρίτερα θα μπορούσατε να κλείσετε με την προσφορά της Qatar σε ποικίλους προορισμούς σε πραγματικά χαμηλή τιμή...
Δε χρειάζεται να αποθαρρύνεστε, ωστόσο... Κάτι θα βρείτε...
Να δώσετε μεγάλη βαρύτητα στον καιρό τον Αύγουστο, καθώς σε ορισμένες περιοχές είναι "υγρή" περίοδος, τουτέστιν όχι ιδανική για μπάνιο κλπ. (π.χ. Πουκέτ)
 

Katerina-1-

Member
Μηνύματα
130
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
Μαλδίβες
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΗΣΙΑ ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ
Πάντως περισσότερο μας ψήνει το Μπαλί; Απο καιρό αρχές με μέσα Αυγούστου θα έχουμε πρόβλημα; Μας είπανε πως γενικά οι θάλασσές του δεν είναι για μπάνιο. Όσο για το Ντουμπάι διάβασα πως η ζωή είναι πανάκριβη οπότε θα μας έρθει ο κούκος αηδόνι, και επίσης έχει πάρα πολύ υγρασία και θα δυσκολέψει το ταξίδι μας.
Στο Μπαλί απο την άλλη έχω διαβάσει πως οι τιμές είναι χαμηλές (εαν δεν πας στα τουριστικά μέρη) και σαν να ψηνόμαστε παραπάνω για Μπαλί, καθώς εκείνη την εποχή ο υδράργυρος έιναι περίπου στους 28 βαθμούς. ΄΄Οσο για το ΠΟυκέτ όντως διάβασα πως έχει βροχές τότε.
Πάντως έψαξα ήδη με skyscanner (και βρήκα τιμή πήγαινε έλα, δύο άτομα 1400€. Πολύ καλά για Μπαλί. ΓΙα ξενοδοχεία κοιτάω και ξεκινάνε οι τιμές απο 7€ τη βραδιά το δίκλινο;;;;;??? Και φτάνουν μέχρι και 200 τη βραδιά... Με 50€ τη βραδιά βρήκαμε 5άστερα ξενοδοχεία με πισίνες και όλα τα παρελκόμενα πρωινό, wi-fi κλπ. Δηλαδή για 10 βράδια με 500€. Όσοι έχετε πάει που παίζουν οι τιμές για ένα καλό ξενοδοχείο;
Σα να γέρνουμε προς Μπαλί απο αυτά που διάβασα συν κάποιες ταξιδιωτικές ιστορίες.
Με 2000€ εισιτήρια και ξενοδοχεία είναι πάρα πολύ καλά.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
ποσες μερες ειναι το ταξιδι ;
 

Chrelefs

Member
Μηνύματα
64
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΝΕΤΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΒΙΕΤΝΑΜ ΚΑΜΠΟΤΖΗ
Πάντως περισσότερο μας ψήνει το Μπαλί; Απο καιρό αρχές με μέσα Αυγούστου θα έχουμε πρόβλημα; Μας είπανε πως γενικά οι θάλασσές του δεν είναι για μπάνιο. Όσο για το Ντουμπάι διάβασα πως η ζωή είναι πανάκριβη οπότε θα μας έρθει ο κούκος αηδόνι, και επίσης έχει πάρα πολύ υγρασία και θα δυσκολέψει το ταξίδι μας.
Στο Μπαλί απο την άλλη έχω διαβάσει πως οι τιμές είναι χαμηλές (εαν δεν πας στα τουριστικά μέρη) και σαν να ψηνόμαστε παραπάνω για Μπαλί, καθώς εκείνη την εποχή ο υδράργυρος έιναι περίπου στους 28 βαθμούς. ΄΄Οσο για το ΠΟυκέτ όντως διάβασα πως έχει βροχές τότε.
Πάντως έψαξα ήδη με skyscanner (και βρήκα τιμή πήγαινε έλα, δύο άτομα 1400€. Πολύ καλά για Μπαλί. ΓΙα ξενοδοχεία κοιτάω και ξεκινάνε οι τιμές απο 7€ τη βραδιά το δίκλινο;;;;;??? Και φτάνουν μέχρι και 200 τη βραδιά... Με 50€ τη βραδιά βρήκαμε 5άστερα ξενοδοχεία με πισίνες και όλα τα παρελκόμενα πρωινό, wi-fi κλπ. Δηλαδή για 10 βράδια με 500€. Όσοι έχετε πάει που παίζουν οι τιμές για ένα καλό ξενοδοχείο;
Σα να γέρνουμε προς Μπαλί απο αυτά που διάβασα συν κάποιες ταξιδιωτικές ιστορίες.
Με 2000€ εισιτήρια και ξενοδοχεία είναι πάρα πολύ καλά.
Ψηφιζω ΜΠΑΛΙ. Καντο ρομαντικα. Εχω επισκεφτει και τα Ντουμπαι, μου αρεσε αλλα ΟΚ, εμπορικα κεντρα, ερημος και γενικα ομορφα για εκδρομη Φεβρουαριο που δεν θα σας τρελανει ζεστη και θα μπορειτε να κυκλοφορησετε κσι εκτος καταστηματων η' ξενοδοχειων. Το Μπαλι απο την αλλη τι να σου πω? Δες φωτογραφιες και ονειρεψου...
 

Katerina-1-

Member
Μηνύματα
130
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
Μαλδίβες
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΗΣΙΑ ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ
ποσες μερες ειναι το ταξιδι ;
Λέμε γύρω στα 10-12 βράδια.
Ψηφιζω ΜΠΑΛΙ. Καντο ρομαντικα. Εχω επισκεφτει και τα Ντουμπαι, μου αρεσε αλλα ΟΚ, εμπορικα κεντρα, ερημος και γενικα ομορφα για εκδρομη Φεβρουαριο που δεν θα σας τρελανει ζεστη και θα μπορειτε να κυκλοφορησετε κσι εκτος καταστηματων η' ξενοδοχειων. Το Μπαλι απο την αλλη τι να σου πω? Δες φωτογραφιες και ονειρεψου...
Πραγματικά έβλεπα βιντεάκια απο Μπαλί και ήδη έχω ονειρευτεί. Απ'οτι φαίνεται εκεί θα καταλήξουμε. Διαβάζω ήδη και παίρνω διάφορες πληροφορίες.
Ελπίζω μόνο μη παιχτεί κανένα θέμα με χρεωστική και να μπορέσω να τα κλείσω χωρίς πρόβλημα. Παντως από ebay παρήγγειλα πρόσφατα χωρίς καμία παράκαμψη, κανονικότατα και έγινε κανονικά.
Ένα φιλικό μας ζευγάρι που πήγε μας είπε πως για όλη μέρα είχαν βρεί έναν με τρίκυκλο και τον πλήρωσαν 5€ για ολόκληρη μέρα καθώς αυτό είναι το μεροκάματό τους (δε θυμάμαι αντιστοιχία σε ρουπίες). Μπήκα λοιπόν στη σελίδα που μου πρότεινε ο panpan και μου βγάζει one way απο αεροδρόμιο ξενοδοχείο για δύο άτομα 40€ ο πιο φθηνός... Πως γίνεται αυτό; Εδώ σε μεγάλες Ευρωπαικές πόλεις και το ταξί έπαιρνε τα μισά. Ξέρετε τι παίζει;
 

Chris22

Member
Μηνύματα
64
Likes
110
Λέμε γύρω στα 10-12 βράδια.

Πραγματικά έβλεπα βιντεάκια απο Μπαλί και ήδη έχω ονειρευτεί. Απ'οτι φαίνεται εκεί θα καταλήξουμε. Διαβάζω ήδη και παίρνω διάφορες πληροφορίες.
Ελπίζω μόνο μη παιχτεί κανένα θέμα με χρεωστική και να μπορέσω να τα κλείσω χωρίς πρόβλημα. Παντως από ebay παρήγγειλα πρόσφατα χωρίς καμία παράκαμψη, κανονικότατα και έγινε κανονικά.

Ένα φιλικό μας ζευγάρι που πήγε μας είπε πως για όλη μέρα είχαν βρεί έναν με τρίκυκλο και τον πλήρωσαν 5€ για ολόκληρη μέρα καθώς αυτό είναι το μεροκάματό τους (δε θυμάμαι αντιστοιχία σε ρουπίες). Μπήκα λοιπόν στη σελίδα που μου πρότεινε ο panpan και μου βγάζει one way απο αεροδρόμιο ξενοδοχείο για δύο άτομα 40€ ο πιο φθηνός... Πως γίνεται αυτό; Εδώ σε μεγάλες Ευρωπαικές πόλεις και το ταξί έπαιρνε τα μισά. Ξέρετε τι παίζει;
Καλησπερα,πηγαμε και εμεις γαμηλιο στο Μπαλι Ιουλιο του 13, με 50-60 ευρω τη βραδια βρισκεις εξαιρετικο ξενοδοχειο,μπορεις να κλεισεις εκει επιτοπου αυτοκινητο με οδηγο για ολοκληρη τη μερα και θα σου κοστισει γυρω στα 30 ευρω..Απο το Ουμπουντ για να παμε στο αεροδρομιο δεν ειχαμε δωσει περισσοτερα απο 25 ευρω,και μιλαμε για αρκετα μεγαλη αποσταση..
Αν τελικα το αποφασισετε,κλειστε σιγουρα καποιες μερες και στο Ουμπουντ,ειναι μαγικο!
 

Katerina-1-

Member
Μηνύματα
130
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
Μαλδίβες
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΗΣΙΑ ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ
Καλησπερα,πηγαμε και εμεις γαμηλιο στο Μπαλι Ιουλιο του 13, με 50-60 ευρω τη βραδια βρισκεις εξαιρετικο ξενοδοχειο,μπορεις να κλεισεις εκει επιτοπου αυτοκινητο με οδηγο για ολοκληρη τη μερα και θα σου κοστισει γυρω στα 30 ευρω..Απο το Ουμπουντ για να παμε στο αεροδρομιο δεν ειχαμε δωσει περισσοτερα απο 25 ευρω,και μιλαμε για αρκετα μεγαλη αποσταση..
Αν τελικα το αποφασισετε,κλειστε σιγουρα καποιες μερες και στο Ουμπουντ,ειναι μαγικο!
Ευχαριστώ πολύ. Κάθε πληροφορία είναι πολύτιμη. Θυμάσαι σε ποιο ξενοδοχείο μείνατε εσείς; Κάθε μέρα νοικιάζατε οδηγό; Τον οδηγό τον βρήκατε εκεί ή κλείοσατε κάτι απο δω? Επειδή λέμε να τα κλείσουμε μόνοι μας να ξέρουμε τι να προσέξουμε.
Λέγαμε να μείνουμε σε ένα μέρος.. Kuta ή Ubud απ'αυτά που διάβασα και είδα ήταν τα καλύτερα. ΔΗλαδή προτείνεις να μείνουμε κάποιες μέρες σε ένα μέρος και κάποιες σε άλλο; Λέγαμε να μείνουμε σε ένα μέρος όλες τις ημέρες και απλά να πηγαίνουμε όπου θέλουμε αυθημερόν να επισκεπτόμαστε και άλλα μέρη ή δεν είναι καλή ιδέα;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.601
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom