Γαμήλιο εκτός Ευρώπης χωρίς ταξιδιωτικό γραφείο.

Chris22

Member
Μηνύματα
64
Likes
110
Μειναμε στο Vasanti στο Seminyak και στο Alaya στο Ουμπουντ.
Τις εκδρομες τις κλεισαμε επιτοπου εκει,παιρνοντας τηλεφωνο,νομιζω το γραφειο λεγοταν Polo's.
Ειχαμε κλεισει αυτοκινητο και οδηγο για τις περισσοτερες μερες που μειναμε στο Μπαλι.Μας επαιρνε γυρω στις 10 το πρωι απο το ξενοδοχειο και μας επεστρεφε γυρω στις 6 το απογευμα,ακολουθωντας το προγραμμα που θελαμε εμεις,μαζι βεβαια και με δικες του προτασεις!Πληρωναμε γυρω στα 30 ευρω τη μερα..
Εμεις θεωρησαμε ιδανικο να μεινουμε τρεις μερες Seminyak και μετα να παμε στο Ουμπουντ..
Εχε υποψιν σου πως καποιες αποστασεις ειναι αρκετα μεγαλες,ενω καποιες φορες μπορει να συναντησετε αρκετη κινηση..
Καλα να περασετε οπου και αν αποφασισετε να πατε!
 

amazon

Member
Μηνύματα
178
Likes
93
Επόμενο Ταξίδι
vietnam
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παντου
Καλημερα στο Μπαλι να πατε .. εαν εισαι μεταξυ Μπαλι και Ντουμπαι
Το Dubai πας και ενα 5ημερο κάποια αλλη στιγμη ειναι "διπλα" θεωρητικά ...Η αδερφη μου που ειχαν παει Σευχελλες γαμήλιο και μετα dubai οκ δεν τρελάθηκα κιολας απο αυτα που ειδα .
Μου προτεινανε πολυ το μαλβιδες ντουμπαι ειδικα απο πρακτορεια αλλα δεν μου γεμιζε το ματι σαν γαμηλιο.(πριν 3μηνες πηγαμε εμεις )
Και εμεις για γαμήλιο ημασταν μεταξυ αλλων και Μπαλί αλλα καταλήξαμε Κίνα εξαιτίας μου !Λογο της αγαπης μου για αυτον τον πολιτισμο απο μικρη.

Εχει πάει φιλικο μου ζευγαρι γαμηλιο στο Μπαλι και μου ειπαν ειναι τελεια !!Ακομα και ζευγαρι 50+ ετων γνωρισα που πανε μονοι τους Μπαλι συνέχεια , οποτε δε νομιζω να εχετε εσεις καποιο προβλημα.

Εγω αυτο που θα σου πω ειναι να σιγουρευτεις οτι και οι καρτες σου εκει θα λειτουργουν ,πηγε ο αντρας μου στην alpha bank πριν φυγουμε ταξιδι του ειπαν δεν θελει να κανεις κατι ιδιαιτερο και οταν πηγαμε εκει η καρτα ΦΥΣΙΚΑ δεν δουλευε οταν πηγα να την χρησιμοποιησω σε ενα μαγαζι στην Χαντσοου.
Παλι καλα ειχα φροντισει να εχουμε μετρητα μαζι η καρτα ηταν για ωρα αναγκης.
Τελικα απο αλλου μαθαμε οτι επρεπε να παρουμε τηλ στα κεντρικα κατι που απο την ιδια τραπεζα δεν μας ενημερωσαν γι αυτο "προσοχη ¨πολυ με τις καρτες μην ξεμεινετε .
 

Chrelefs

Member
Μηνύματα
64
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΝΕΤΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΒΙΕΤΝΑΜ ΚΑΜΠΟΤΖΗ
Εμείς μείναμε Κουτα και ήταν υπεροχα. Νοικιασαμε αυτοκίνητο με οδηγο για θέμα ασφαλειας (πάνε λίγο άτσαλα τα τρικυκλα) και ζέστης(πέσαμε σε πολύ υψηλές θερμοκρασιες). Ήταν πολυ οικονομικά...
 

Katerina-1-

Member
Μηνύματα
130
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
Μαλδίβες
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΗΣΙΑ ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ
Σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Τις τελευταίες δύο μέρες έχω διαβάσει πάρα πολλά πράγματα έχω δει φωτο και βίντεο και τελικά και οι δύο καταλήξαμε Μπαλί απ'οτι φαίνεται. Π¨αντα όπου πηγαίναμε γυρνούσαμε με τα πόδια τις πόλεις και ψάχναμε μέρη μόνοι μας. Ως γαμήλιο θέλουμε λίγο πιο χαλαρό ταξίδι χωρίς όμως να βαρεθούμε και το Μπαλί πιστεύω είναι το καλύτερο να χαλαρώσεις αλλά και να κάνεις και κάποια πράγματα.
Όσο για τις κάρτες πάντα παίρναμε μετρητά μαζί μας οπότε και τώρα μετρητά θα έχουμε να μην το διακινδυνεύσουμε.
Απ'οτι είδα τον Αϋγουστο είναι απο τις πιο κατάλληλες εποχές, δε βρέχει, δεν έχει υγρασία και η ζέστη είναι σε φυσιολογικά επίπεδα.
Αυτό με τον προσωπικό οδηγό, άλλοι λένε κοστίζει 25€ τη μέρα, άλλοι 30€ και ένα φιλικό ζευγάρι που είχε πάει το 2011 Μπαλί μας είπε πως έδιναν 5-10€.
Εαν μείνουμε πχ στο Ubud και θέλουμε να πάρουμε ταξί ή τρίκυκλο για μια διαδρομή να μας αφήσει Kuta και να φύγει πόσο πάει; Ή σε περιμένει να σε γυρίσει πίσω; Γιατί μπορεί εμείς να θέλουμε να πάμε το πρωί, να μας αφήσει εκεί, να γυρίσουμε τη περιοχή και μετά να πάρουμε άλλο ταξι να μας επιστρέψει πίσω το βράδυ.
 

Chrelefs

Member
Μηνύματα
64
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΝΕΤΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΒΙΕΤΝΑΜ ΚΑΜΠΟΤΖΗ
Σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Τις τελευταίες δύο μέρες έχω διαβάσει πάρα πολλά πράγματα έχω δει φωτο και βίντεο και τελικά και οι δύο καταλήξαμε Μπαλί απ'οτι φαίνεται. Π¨αντα όπου πηγαίναμε γυρνούσαμε με τα πόδια τις πόλεις και ψάχναμε μέρη μόνοι μας. Ως γαμήλιο θέλουμε λίγο πιο χαλαρό ταξίδι χωρίς όμως να βαρεθούμε και το Μπαλί πιστεύω είναι το καλύτερο να χαλαρώσεις αλλά και να κάνεις και κάποια πράγματα.
Όσο για τις κάρτες πάντα παίρναμε μετρητά μαζί μας οπότε και τώρα μετρητά θα έχουμε να μην το διακινδυνεύσουμε.
Απ'οτι είδα τον Αϋγουστο είναι απο τις πιο κατάλληλες εποχές, δε βρέχει, δεν έχει υγρασία και η ζέστη είναι σε φυσιολογικά επίπεδα.
Αυτό με τον προσωπικό οδηγό, άλλοι λένε κοστίζει 25€ τη μέρα, άλλοι 30€ και ένα φιλικό ζευγάρι που είχε πάει το 2011 Μπαλί μας είπε πως έδιναν 5-10€.
Εαν μείνουμε πχ στο Ubud και θέλουμε να πάρουμε ταξί ή τρίκυκλο για μια διαδρομή να μας αφήσει Kuta και να φύγει πόσο πάει; Ή σε περιμένει να σε γυρίσει πίσω; Γιατί μπορεί εμείς να θέλουμε να πάμε το πρωί, να μας αφήσει εκεί, να γυρίσουμε τη περιοχή και μετά να πάρουμε άλλο ταξι να μας επιστρέψει πίσω το βράδυ.
Εμείς τον είχαμε όλη μέρα (πρωί 10 με 11 εως 7-8 με περίπου 30-40 ευρώ. Ήξερε και κάποια σημεία που μόνο ντόπιοι γνωρίζουν. Μου έκανε εντυπωση ότι ένα βραδυ μας είχε πάει για δειπνο σε παραλία αμμουδια με λουλούδια να μας στολίζουν, μουσικη γυρω μας, χορό, φαγητά που δεν θα τολμούσα να παραγγείλω πότε, πουθενά και με τιμή 30 ευρώ περιπου . Τον παρακαλάγαμε να έρθει να φάει μαζί μας και δεν δέχτηκε. Περίμενε έξω παρέα με πολλους άλλους συναδέλφους του . Αυτο με αγχωσε και φυγαμε σχετικα γρηγορα. Να πατε και να το απολαυσετε. Το αξιζει η περισταση.
 

Chris22

Member
Μηνύματα
64
Likes
110
Καλησπερα Κατερινα!Για αυτοκινητο μαζι με οδηγο θες 25-35 ευρω τη μερα,ειναι και θεμα διαπραγματευσης με το εκαστοτε γραφειο..5-10 που σου ειπαν μαλλον θα εννοουσαν κατι αλλο..
Ουμπουντ-Κουτα δεν θα σου συνιστουσα να πας με τρικυκλο,ειναι μεγαλη αποσταση,στενοι δρομοι..Ενα ταξι υποθετω θα σου επαιρνε γυρω στα 25 ευρω+αλλα τοσα να γυρισεις,οποτε πιστευω ειναι ασυμφορο..
Η καλυτερη λυση ειναι αυτοκινητο μαζι με οδηγο.
 

Katerina-1-

Member
Μηνύματα
130
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
Μαλδίβες
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΗΣΙΑ ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ
Εμείς τον είχαμε όλη μέρα (πρωί 10 με 11 εως 7-8 με περίπου 30-40 ευρώ. Ήξερε και κάποια σημεία που μόνο ντόπιοι γνωρίζουν. Μου έκανε εντυπωση ότι ένα βραδυ μας είχε πάει για δειπνο σε παραλία αμμουδια με λουλούδια να μας στολίζουν, μουσικη γυρω μας, χορό, φαγητά που δεν θα τολμούσα να παραγγείλω πότε, πουθενά και με τιμή 30 ευρώ περιπου . Τον παρακαλάγαμε να έρθει να φάει μαζί μας και δεν δέχτηκε. Περίμενε έξω παρέα με πολλους άλλους συναδέλφους του . Αυτο με αγχωσε και φυγαμε σχετικα γρηγορα. Να πατε και να το απολαυσετε. Το αξιζει η περισταση.
Αυτό φοβάμαι κι εγώ, δεν θέλω να αγχωνόμαστε και να ξέρουμε πως μας περιμένει αν πάμε κάπου. Εμείς μπορεί να θέλουμε να περπατήσουμε μερικά χιλιόμετρα να γυρίσουμε τα μέρη, πως θα τον βρούμε; ΠΛηρώνεις δηλαδή πριν ή στο τέλος της διαδρομής το βράδυ που γυρίζεις;

Καλησπερα Κατερινα!Για αυτοκινητο μαζι με οδηγο θες 25-35 ευρω τη μερα,ειναι και θεμα διαπραγματευσης με το εκαστοτε γραφειο..5-10 που σου ειπαν μαλλον θα εννοουσαν κατι αλλο..
Ουμπουντ-Κουτα δεν θα σου συνιστουσα να πας με τρικυκλο,ειναι μεγαλη αποσταση,στενοι δρομοι..Ενα ταξι υποθετω θα σου επαιρνε γυρω στα 25 ευρω+αλλα τοσα να γυρισεις,οποτε πιστευω ειναι ασυμφορο..
Η καλυτερη λυση ειναι αυτοκινητο μαζι με οδηγο.
Καλησπέρα! Δηλαδή να υπολογίζουμε συν 250€-300€ στο ταξίδι μόνο κ μόνο για τον οδηγό που θα παίρνουμε κάθε μέρα;; Αυτό δεν το είχα υπολογίσει καθόλου.
Όταν ξανα βρεθώ με τα παιδιά θα τους ρωτήσω που είχαν πει για 5-10€ για οδηγό. Επίσης το μεροκάματό τους μας είπαν είναι περίπου 3€ τη μέρα δηλαδή 80-90€ το μήνα που μίλησαν με ντόπιους. Οπότε οι τιμές αυτές που παίρνουν γι'αυτό μου φαίνονται υπερβολικά υψηλές.
 

Chris22

Member
Μηνύματα
64
Likes
110
Αυτό φοβάμαι κι εγώ, δεν θέλω να αγχωνόμαστε και να ξέρουμε πως μας περιμένει αν πάμε κάπου. Εμείς μπορεί να θέλουμε να περπατήσουμε μερικά χιλιόμετρα να γυρίσουμε τα μέρη, πως θα τον βρούμε; ΠΛηρώνεις δηλαδή πριν ή στο τέλος της διαδρομής το βράδυ που γυρίζεις;


Καλησπέρα! Δηλαδή να υπολογίζουμε συν 250€-300€ στο ταξίδι μόνο κ μόνο για τον οδηγό που θα παίρνουμε κάθε μέρα;; Αυτό δεν το είχα υπολογίσει καθόλου.
Όταν ξανα βρεθώ με τα παιδιά θα τους ρωτήσω που είχαν πει για 5-10€ για οδηγό. Επίσης το μεροκάματό τους μας είπαν είναι περίπου 3€ τη μέρα δηλαδή 80-90€ το μήνα που μίλησαν με ντόπιους. Οπότε οι τιμές αυτές που παίρνουν γι'αυτό μου φαίνονται υπερβολικά υψηλές.
Κατα τη γνωμη μου,δεν ειναι αναγκη να εχετε καθε μερα οδηγο,κανονιστε το προγραμμα σας και δειτε τα μερη που θελετε να δειτε με αυτοκινητο και οδηγο,σε πεντε μερες ξερω εγω...
Καποιες μερες μπορει να θελετε απλα να χαλαρωσετε και να κανετε βολτες με τα ποδια,αν ειστε στο Ουμπουντ η' οπουδηποτε αλλου..
 

Chrelefs

Member
Μηνύματα
64
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΝΕΤΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΒΙΕΤΝΑΜ ΚΑΜΠΟΤΖΗ
Δεν χρειαζεται να κλεινεις καθε μερα αυτοκινητο και οδηγο. Σε ολα σχεδον τα ξενοδοχεια θα σου προτεινουν εκδρομες που μπορει να σε συμφερουν. Και κατι ακομα, εχεις σκεφτει να ρωτησεις καποιο ταξιδιωτικο γραφειο για εισιτηρια και ξενοδοχειο μονο? Εμεις οταν το ειχαμε ψαξει, μας συνεφερε. Μεσα στη τιμη ηταν και οι μετακινησεις απο και προς τα αεροδρομια (το ειχαμε συνδιασει με Σιγκαπουρι και Κουαλα Λουμπουρ).Μας ειχαν προτεινει ξενοδοχεια και επιλεξαμε οτι μας ταιριαζε. Στην τελικη, τι εχεις να χασεις? Το πολυ πολυ να παρεις και καμια χρησιμη ιδεα...
 

Katerina-1-

Member
Μηνύματα
130
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
Μαλδίβες
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΗΣΙΑ ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ
Έχετε δίκαιο. Τις μισές μέρες το πολύ πολύ να πάρουμε οδηγό, μιας και είπαστε πολύ του περιπάτου και αμς αρέσει να γυρνάμε με τα πόδια τα μέρη...
Επίσης ναι, εννοείται θα πάω σε διάφορα ταξιδιωτικά γραφεία να ρωτήσω. Απλά είχα ρωτήσει κοντά στα Χριστούγεννα σε ένα και μου είπαν είναι νωρίς και δεν βγήκαν ακόμη πακέτα για καλοκαίρι Αύγουστο. Θα το ψάξουμε απο βδομάδα, λόγω βάρδιας να πάμε μαζί με τον "σύζυγο" . Αν μας συμφέρει και υπάρχουν πακέτα μετακινήσεων γιατί όχι και απο ταξιδιωτικό.
Βασικά κοίταξα απο skyscanner 7-18 Αυγουστου 1125€ πήγαινε έλα και οι δυο μαζί και είναι απίστευτα δελεαστική η τιμή με την Thai Airways. Ξενοδοχείο 4 και 5 αστέρων βρήκα με 500€ το δίκλινο για 10 βράδια... Σύνολο δλδ 1625€ για αεροπορικά και ξενοδοχεία που θα κλείσουμε μόνοι μας! Θα δούμε βέβαια και τι τιμες θα δώσουν και τα ταξιδιωτικά πακέτο και θα συγκρίνουμε!
Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά σας! Ότι άλλη συμβουλή έχετε να μου προτείνετε καλοδεχούμενη! :)

Υ.Γ Στο μυαλό μας ήταν και οι Μαλδίβες. Διάβασα πως δεν έχει να κάνεις πολλά πράγματα και θα βαρεθούμε πολλές μέρες.
 
Last edited:

Chris22

Member
Μηνύματα
64
Likes
110
Έχετε δίκαιο. Τις μισές μέρες το πολύ πολύ να πάρουμε οδηγό, μιας και είπαστε πολύ του περιπάτου και αμς αρέσει να γυρνάμε με τα πόδια τα μέρη...
Επίσης ναι, εννοείται θα πάω σε διάφορα ταξιδιωτικά γραφεία να ρωτήσω. Απλά είχα ρωτήσει κοντά στα Χριστούγεννα σε ένα και μου είπαν είναι νωρίς και δεν βγήκαν ακόμη πακέτα για καλοκαίρι Αύγουστο. Θα το ψάξουμε απο βδομάδα, λόγω βάρδιας να πάμε μαζί με τον "σύζυγο" . Αν μας συμφέρει και υπάρχουν πακέτα μετακινήσεων γιατί όχι και απο ταξιδιωτικό.
Βασικά κοίταξα απο skyscanner 7-18 Αυγουστου 1125€ πήγαινε έλα και οι δυο μαζί και είναι απίστευτα δελεαστική η τιμή με την Thai Airways. Ξενοδοχείο 4 και 5 αστέρων βρήκα με 500€ το δίκλινο για 10 βράδια... Σύνολο δλδ 1625€ για αεροπορικά και ξενοδοχεία που θα κλείσουμε μόνοι μας! Θα δούμε βέβαια και τι τιμες θα δώσουν και τα ταξιδιωτικά πακέτο και θα συγκρίνουμε!
Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά σας! Ότι άλλη συμβουλή έχετε να μου προτείνετε καλοδεχούμενη! :)
Αν εχεις βρει τετοια τιμη για αεροπορικα νομιζω ειναι σουπερ!
 

Chrelefs

Member
Μηνύματα
64
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΝΕΤΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΒΙΕΤΝΑΜ ΚΑΜΠΟΤΖΗ
Νομιζω οτι με τις τιμες που ανεφερες, θα βρεις καλυτερες σε ταξιδιωτικα γραφεια και με καποιες παροχες που θα νιωθεις λιγο πιο ασφαλης σε ταξιδι εκτος Ευρωπης και μαλιστα ΓΑΜΗΛΙΟ. Ριξε και μια ματια στα site των ταξιδιωτικων γραφειων για ατομικα. Ακομα κα σε καποιες εφημεριδες μπορεις να παρεις μια ιδεα ( Καθημερινη εχει ενθετο) αν και οντως ειναι λιγο νωρις για τον Αυγουστο (για τα ταξ. πρακτορεια). Δες και Πουκετ. Ετσι για εναλλακτικη....
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.725
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom