Γαμήλιο ταξίδι Κούβα ή Ιαπωνία

happiness

Member
Μηνύματα
235
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
...τελικά δεν άργησε :)
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Κούβα
Όχι ότι το χουμε δέσει, αλλά έτσι για να ξεκινήσουμε να ψάχνουμε και επειδή είμαστε τελείως άσχετοι από ταξίδια εκτός Ευρώπης και εκτός αγγλόφωνων περιοχών, θα μας βοηθούσατε εάν μας δίνατε μερικές σύντομες πληροφορίες όπως:
1. ταξιδιωτικά πρακτορεία που έχουν ειδίκευση στους προορισμούς αυτούς (με πμ για να μην βάλουμε το site σε μπελάδες)
2. καλύτερη εποχή επίσκεψης, μεταξύ Αυγούστου (εάν το βιαστούμε και το αποφασίσουμε τώρα) ή χριστουγέννων
3. διάρκεια διαμονής (τι θα προτείνατε; )

ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
304
Likes
1.055
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΒΡΟΤΣΛΑΒ
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο !!!!
Για πρακτορείο θα σου πουν άλλοι όσο για το μέρος

Πιο κατάλληλο μέρος νομίζω είναι η Κούβα για γαμήλιο ταξίδι. Όμορφα μέρη αλλα και χαλάρωση, μουσική, χορός :3520: για την εποχη θα σου πρότεινα τον Δεκέμβριο. Δεν θα ήθελα να ζήσω στο γαμήλιο ταξίδι μου την εμπειρία ενός τυφώνα !!!:surf2:περιοδος τυφωνων στην Αμερική απο Ιούνιο μέχρι Νοέμβριο.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.636
Likes
12.459
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Πες μας λίγο πως σκέφτεσαι το γαμήλιο ταξίδι σας. Οι δυο προορισμοί που έχεις στο μυαλό σου είναι πολύ διαφορετικοί μεταξύ τους.

Μπορώ να σου απαντήσω αμέσως για Κούβα: πιο σίγουρη εποχή είναι τα Χριστούγεννα, για να μην έχετε το μυαλό σας στους τυφώνες. Βέβαια τότε οι τιμές είναι πιο ανεβασμένες. Επίσης, η πιθανότητα να πέσετε σε τυφώνα τον Αύγουστο παρόλο που υπάρχει, είναι μικρή.
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Μην ψαρώνετε, οι τυφωνες τον Αυγουστο στην Κουβα φτανουν εξασθενημενοι και δεν πρεπει να σας προβληματίζουν. Περισσότερο ενοχλητικός θα ειναι ο συνδυασμός ζέστης με υγρασία.
Μεγαλύτερο θέμα για την Κουβα είναι πως δεν πας ποτέ στο Αργος με το πεπόνι σου...
 

happiness

Member
Μηνύματα
235
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
...τελικά δεν άργησε :)
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Κούβα
@ katkats,
Δεν έχει διαφορά για εμάς από όλα τα προηγούμενα ταξίδια που έχουμε κάνει μαζί. Απλά χρησιμοποιούμε το γεγονός του γάμου ως αφορμή για να κάνουμε ένα ταξίδι που δύσκολα θα κάναμε σε άλλη περίπτωση, λόγω απόστασης, κόστους και χρόνου. Οι προορισμοί είναι προορισμοί "όνειρο" και για τους δυο μας, γι αυτό τους έβαλα και τους δύο.

Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι έχουμε αργήσει να ξεκινήσουμε την διοργάνωση, οπότε είναι μάλλον πιο πιθανό να το αφήσουμε για χριστούγεννα, όπου τότε η Κούβα θα είναι μάλλον μονόδρομος γιατί δεν ξέρω εάν είναι θα είναι καλή επιλογή η Ιαπωνία λόγω καιρού.

@ Sokratis
Οκ, δεν το πιασα αυτό με το πεπόνι o_O
 

Otokodate

Member
Μηνύματα
90
Likes
89
Μια χαρά είναι ο καιρός τα Χριστούγεννα στην Ιαπωνία, τον Αύγουστο είναι που είναι χάλια. Για Ιαπωνία καλύτερα θα έλεγα 10+ μέρες, και Χριστούγεννα μαζί με πρωτοχρονιά κατά την γνώμη μου. Πρωτοχρονιά γιατί έχουν τρέλα με τα πυροτεχνήματα και για hatsumode.


Την εποχή των Χριστουγέννων είναι η μεγαλύτερη έκθεση manga του κόσμου, η comiket.

Χριστούγεννα στην Ιαπωνία σημαίνει τρελούς Χριστουγεννιάτικους φωτισμούς και πολλά γλυκά. Χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι το Kobe luminarie...

ai39.tinypic.com_2zxmkxg.jpg


ai40.tinypic.com_syy2wl.jpg


ai41.tinypic.com_jfdrwz.jpg
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.589
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Οκ, δεν το πιασα αυτό με το πεπόνι o_O

Εννοεί μην πας στην Ιαπωνία με σούσι ή στην Κούβα με κανένα πούρο παραμάσχαλα...

Τέλος πάντων, καλό είναι να έχεις υπόψη σου πως το μπάτζετ για του δύο προορισμούς είναι τελείως διαφορετικό, η Ιαπωνία είναι απλώς πανάκριβη, ουδεμία σχέση με την Κούβα.

Από χρόνο, στην Ιαπωνία θέλετε περισσότερο, αλλά και στις δύο χώρες με 10 μέρες βλέπετε τα βασικά (στην Κούβα περισσότερα, είναι πολύ πιο compact ως χώρα).

Αν πάτε με γκρουπ... Ιαπωνία θα γεμίσει πολύ δύσκολα, ειδικά σε σχέση με την Κούβα.

Αλλά το βασικότερο είναι να αποφασίσετε γιατί πάτε. Αν πάτε για μια κουλτούρα τελείως διαφορετική από τη δική σας, μοντερνισμό άλλη φιλοσοφία, εκπληκτική κουζίνα, πεντακάθαρη τελειότητα και αρμονία και ολίγον από back to the future, η Ιαπωνία είναι ταμάμ. Η Κούβα έχει σαφώς πιο όμορφες πόλεις αρχιτεκτονικά, παραλίες, ολίγη τροπική βλάστηση, νοσταλγία του χτες, πολύ χορό/ρυθμό και πιο πολλή ξεγνοιασιά.

Από τις δύο πιο εξωτική η Ιαπωνία αν είναι κριτήριο αυτό. Από ασφάλεια κι οι δύο ασφαλείς, η Ιαπωνία μάλλον θέλει περισσότερη προετοιμασία και θα συνεννοηθείτε πιο δύσκολα. Θα δείτε λιγότερους τουρίστες στην Ιαπωνία μάλλον.

Βουαλά και η προσωπική μου βαθμολογία ανά χώρα, υποκειμενικά κερδίζει η Ιαπωνία:


Αρχαία Αρχιτεκτονική Φαγητό Φύση Κόσμος Κόστος Ποικιλία Αυθεντικότητα Μοναδικότητα Ασφάλεια ΣΥΝΟΛΟ
Κούβα 1 9 4 6 7 6 5 8 10 9 65
Ιαπωνία 1 8 12 7 10 3 6 8 10 12 77
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.001
Likes
2.094
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Για Ιαπωνια με γκρουπ δυσκολα (εως απιθανο) να βρεις για Χριστουγεννα. Περισσοτερες (καποιες)πιθανοτητες θα εχεις την ανοιξη που ανθιζουν οι κερασιες. Για Κουβα βρισκεις ανετα.
 

happiness

Member
Μηνύματα
235
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
...τελικά δεν άργησε :)
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Κούβα
@ Otokodate
Ευχαριστώ! Αυτά δεν τα ήξερα. Απλά με απασχολεί το θέμα κρύο/βροχή.
@ Yorgos
Οι ιδιαιτερότητες των δύο χορών έιναι αυτά που μας τραβάνε και στις δύο. Το ξέρω πως είναι πολύ διαφορετικές, προφανώς δεν τις έβαλα δίπλα-δίπλα. Είναι πολύ διαφορετικοί προορισμοί και γι αυτό είναι και "όνειρο" :) Θα ψάξω λίγο το θέμα του κόστους στην Ιαπωνία.

ΥΓ: θα το εκτιμούσα εάν μου έστελνε κάποιος μία πρόταση για ταξιδιωτικό πρακτορείο ή αν ξέρετε κάποιο μέλος που έχει εμπειρία από τους προορισμούς για να επικοινωνήσω εγώ μαζί τους και να τους ζητήσω πληροφορίες.
 

Otokodate

Member
Μηνύματα
90
Likes
89
@ Otokodate
Ευχαριστώ! Αυτά δεν τα ήξερα. Απλά με απασχολεί το θέμα κρύο/βροχή.
Ναι, δεν υπάρχει κανένα ιδιαίτερο θέμα κρύο/βροχή. Δεν είναι ούτε Κίνα ούτε Ρωσσία η Ιαπωνία για να πρέπει να αγοράσετε π.χ. εσωθερμικά ρούχα για να πάτε. Εγώ έχω πάει στην Ιαπωνία την εποχή των Χριστουγέννων και μια χαρά ήμουν με τα ίδια ρούχα που φοράω χειμώνα στην Ελλάδα, βέβαια έβρεξε μερικές φορές όσο ήμουν εκεί αλλά αυτό δεν επηρέασε αρνητικά το ταξίδι μου.
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.001
Likes
2.094
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Versus, Cosmorama, Heronia, ειναι καλα ταξιδιωτικα γραφεια. Παρε τηλ. να ρωτησεις οτι θες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.151
Μέλη
38.913
Νεότερο μέλος
PanagiotisCPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom