ΗΠΑ Γαμήλιο ταξίδι Λος Αντζελες-Λας Βέγκας

marian23

Member
Μηνύματα
63
Likes
760
Επόμενο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ-ΜΑΙΑΜΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΙΕΤΝΑΜ
Καλησπέρα και από μένα! Με λένε Μαρία κ ενώ είμαι μέλος της κοινότητας 7 χρόνια, πρώτη φορά επιχειρώ να γράψω μία από τις ιστορίες μου..(ξέρω ντροπή μου!) αλλά τώρα λόγω εγκυμοσύνης έχω άπλετο χρόνο να ανακαλέσω….!

Εισαγωγή

Τα πάντα κανονίστηκαν από μόνοι μας χωρίς την βοήθεια ταξ. γραφείου . Το ταξίδι πραγματοποιήθηκε στις 4-14/10/2016 αναχωρώντας από Θεσσαλονίκη με Turkish airlines για λος αντζελες μέσω Κων/λης. Τα εισιτήρια κλείστηκαν σχετικά αργά, μόλις 3 μήνες πριν, λόγω καυγάδων με τον σύζυγο για το γαμήλιο ταξίδι(ήθελε κούβα μέσω ταξιδιωτικού!!!!)

  • Κόστος αεροπορικών 650ε το ατομο
  • Ξενοδοχείο Λος Αντζελες (6 νύχτες) stay on main downtown 470ε το δίκλινο με πρωινό
  • Ξενοδοχείο Λας Βέγκας (4νύχτες) MGM Grand 540ε με ημιδιατροφή
  • Λεωφορείο ΛΑ – ΛΒ πάνε έλα 80ε το άτομο με 2 βαλίτσες (όλα επιτόπου)

Κεφάλαιο 1ο

Άφιξη στο lax με 2 ώρες καθυστέρηση άρα 8 η ώρα το απόγευμα. αφού παραλάβαμε τις βαλίτσες(πήραμε κ 2 ο καθένας ανάθεμα μας) βουρ στην έξοδο για τσιγάρο μετά από 14 ώρες άκαπνοι! Απέξω ακριβώς η στάση του Flyaway Bus για το κέντρο της πόλης. Βασικά κάναμε ένα λάθος που δεν κάναμε συνάλλαγμα από Ελλάδα έστω κ 200ε κ είχαμε μόνο τις κάρτες, αλλά ευτυχώς ο οδηγός είχε pos 10$ pp. Μόλις φτάσαμε στο union station ξεκινήσαμε με το πόδι για το hotel! Άλλωστε ήταν λίγα blocks away….μέγα λάθος…..τα block ήταν huge καμία σχέση με αυτά που ήξερα από την νεα υορκη κ σαν να μην έφτανε αυτό ήταν πίσσα σκοτάδι έξω με κάτι τυπάδες που είχαν κάτι σκηνές τύπου igloo στημένες στον δρόμο….(που να ξερα η έρμη)…κ μετα ήρθε το αποκορύφωμα. Παραθέτω τον διάλογο που έγινε με τον άντρα μου…

-Γιάννη τι είναι αυτά που περπατάνε αναμεσά μας?? Σκιουράκια?

-Δεν ξέρω Μαρία .άστα αυτά κ προχώρα δεν μ αρέσουν οι φάτσες εδώ γύρω

-Γιάννη είναι πάρα πολλά …κ όταν περνάω αναμεσά τους τρομάζουν κ φεύγουν…..

- Μαρία κοίτα εσύ τους αριθμούς στα block κ μην κοιτάς κάτω!

-Γιαννηηηηηηηηηηηηηηηη κατσαριδεςςςςςςςςςςς είναι κ κόκκινες!!!! Βοηθειααααααα!!!!!!!

Μετα από 45’ λεπτά περπάτημα κ με μουρμούρες στον δρόμο φτάσαμε επιτέλους στο ξενοδοχείο!!!! Αξίζει να πω και δυο λόγια για το ξενοδοχείο…..λοιποοοοον…από που να αρχίσω…εκ πρώτης όψεως ήταν ένα ωραίο ξενοδοχείο με μικρά αλλά καθαρά δωμάτια….οικονομικό για τα δεδομένα της περιοχής. Αυτά μέχρι τώρα σας επιφυλάσσω μια έκπληξη στο τέλος όσον αφορά το hotel! Γρήγορο check in αφήνουμε τα πράγματα στο δωμάτιο κ κατεβαίνουμε να βρούμε κάτι να φάμε….βρήκαμε μαγαζάκι με tacos (μικρά κ καυτερά) το μόνο ανοιχτό που βρήκανε κοντά…χωρίς να χορτάσουμε ξενοδοχείο κ ύπνο….

Μέρα δεύτερη


Αφου επιτέλους ξημέρωσε μετα απο ολονύχτια παρέλαση σειρήνων ασθενοφόρων, περιπολικών l.a.p.d., πυροσβεστικής ακομα και ελικοπτέρων κατεβήκαμε για πρωινό.
Το πρόγραμμα σημερα περιελάμβανε Hollywood και τα συναφή, Beverly Hills, Rodeo Drive και όπου αλλου θα μας έβγαζε ο δρόμος....Οπότε μετρό και φύγαμε για την λεωφόρο με τα αστέρια...στο μετρό βγάλαμε εισητήρια με την χρεωστική κάρτα απο τα αυτοματα μηχανήματα αφού δεν είχαμε ούτε ενα dollar απο ρευστό πάνω μας..2 εισητήρια στο σύνολο...... μόνο πάνε...μέγα λάθος...
Η λεωφόρος μεγάλη με τους φοινικες απο δω κ απο κει tourist shops και μια οσμή .....ούρων μας συντρόφευε σε όλη την πορεία....μετά απο κανα 1km φτάσαμε στο chinese theather και στο εμπορικό......βγάλαμε τις απαραιτητες φώτο για fb me to hollywood sign απο τα αριστερά μας,απο τα δεξιά,στο κέντρο....κάναμε κ τις βόλτες μας στα μαγαζιά στο εμπορικό, ωσπου είπαμε να κάνουμε ενα τσιγάρο κ να πιούμε τον δευτερο καφε μας.....στα starbucks(αμερικανιές).
Η συνέχεια είχε να κάνουμε βόλτα στις γειτονιές του Beverly hills και να θυμυθούμε τα παλιά χτυποκάρδια μας με την Kelly και τον Louk....Πάμε στην στάση του bus κ περιμένουμε...κ περιμένουμε κανα 45 λέπτο κ ανεβαίνουμε πάνω στο bus και λεω στον οδηγό δείχνοντας την κάρτα μου την χρεωστική- tickets??? μας χαμογελάει κ μας δείχνει να κάτσουμε στις ΄θεσεις.οκ λέμε κ μείς θα έρθει εισπράκτορας...σε κανα 1/2ωρο και ενώ τον περιμέναμε για να κόψουμε εισητήριο φτάσαμε στον προορισμό μας κ κατεβήκαμε εμείς οι τσαμπατζήδες.
Στις γειτονιές του μπέβερλι χίλς ο κόσμος αλλάζει δραματικά...βλέπεις όμορφους ανθρώπους να βγάζουν τα σκυλιά τους βόλτα,ακριβά αμάξια παρκαρισμένα δίπλα σε κουκλίστικα σπιτάκια και ενω the sun was shinning μια δροσερή αύρα μας έλουζε...στη rodeo drive οι πανάκριβοι οικοι μόδας δίναν κ παίρναν και εγώ κοιτούσα μέσα σαν μικρό παιδάκι μπάς κ δω κάνα διάσημο..
Η ώρα είχε πάει 3 το μεσημέρι και το στομάχι άρχισε να γκουργκουρίζει...αποφασίσαμε να ξαναπάμε kodak theatre πίσω στον χόλιγουντ μιας και είχαμε μπανίσει ένα ωράιο μαγαζάκι για φαί. Πάμε στην πρώτη στάση του bus και περιμέναμε κ περιμέναμε...ωσπου ήρθε κ η γλυκιά κ αι όμορφη οδηγός μας ζητάει tickets, τις δείχνω την πιστωτική και μου λέει cash .Νο cash την λεω, go out με λεει...Εκεί την πατήσαμε...και το κόψαμε με το πόδι...γκρίνια, κούραση και νεύρα τότε,τώρα που το σκεφτόμαστε με τον άντρα μας λέμε οτι ίσως και καλύτερα που έγιναν έτσι τα πράγματα, γιατί περπατήσαμε κ είδαμε το la...Συνολικά εκείνη την ημέρα κάναμε περίπου 25χκμ περπατώντας...Και αντε ο άντας μου που είναι και trailrunας εγώ η αγύμναστη που πήγαινα? Θα προσπαθήσω να ανεβάσω χάρτη...
Ας συνεχίσω όμωςτην αφήγηση , απο το rodeo drive συνεχίσαμε με τα πόδια να πάμε στο Μουσείο Τέχνης του Λος Αντζελες που ήταν περίπου 5χκμ και δυστυχώε ήταν κλέιστο λόγω ανακαίνησης...εκεί τα πήραμε στην κράνα και φάγαμε κάτι βρώμικο jack burger...εν συνεχεία κατευθυνθήκαμε πρός το the grove.Το μέρος αυτό είναι ένα ανοιχτό εμπορικό με συντριβάνια,κινηματογράφους, μαγαζιά γενικότερα μια μικρή όαση στην πόλη.Χτύπησα και ένα cup cake σοκολάτος εκέι 4$ παρακαλώ πολύ αλλά ήταν ότι καλύτερο έχω φάει σε γλυκό!!!!
Ξεκουραστήκαμε λίγο εκεί χαζεύοντας τις οικογένειες με παιδιά που κάναν την περατζάδα τους εκέι, γνωρίζοντας έτσι και λίγο τον αμερικάνικο τρόπο ζωής. Συνεχίσαμε προς την melrose avenue βλέποντας παιδιά στο σχολείο να παιζουνε rugby, να φοράνε ποδιές και να τρώνε κολατσιό στο διαλειμμά τους. Την melrose avenue να σας πω την αλήθεια την περίμενα κάπως διαφορετική. Ηταν κάπως παρακμιακή με alternative μαγαζια με ρούχα και παπούτσια και κατι περίεργους τυπάδες.Το μέρος που περπατήσαμε τουλάχιστον..Η sunset boulevard μας άρεσε περισσότερο..μετα απο άλλα εφτά χιλιόμετρα φτάσμε στο χόλιγουντ το οποίο είχε ήδη μαζέψει αρκετούς τουρίστες μιας και είχε ήδη βραδιάσει, και εμείς ψόφιοι πήραμε το μετρό κ επιστροφή στο ξενοδοχείο.
Στο εξωτερικό lobby του ξενοδοχείου κάναμε το τελευταιο τσιγάρο πρίν τον ύπνο. Το Ηighligt της ημέρας . Ο άστεγος με πλησίασε και με ζήτησε ένα τσιγάρο. Του έδωσα κ έβγαλε 1$ να με δώσει. Φυσικά αρνήθηκα γελώντας.
https://www.google.gr/maps/dir/''/34.0797008,-118.411676/Εμπορικό+πολυκατάστημα/Μουσείο+Τέχνης+του+Λος+Αντζελες/Εμπορικό+πολυκατάστημα/Γυμνάσιο/Λύκειο/Εστιατόριο+Hot+Dog/Κινέζικο+Θέατρο+Γκράουμαν/@34.0641573,-118.4386698,13z/data=!3m1!5s0x80c2bf23c7952b9f:0x64dca853c2a04780!4m45!4m44!1m5!1m1!1s0x80c2bc0649d84fd9:0x5ef2100fdfc94932!2m2!1d-118.4035618!2d34.0724603!1m0!1m5!1m1!1s0x80c2bbf8fd47b031:0xde63f5ab2f2acb06!2m2!1d-118.4009916!2d34.0676837!1m5!1m1!1s0x80c2b93cca9c7ab1:0x9b191d3aac3e37!2m2!1d-118.3592293!2d34.0639323!1m5!1m1!1s0x80c2b92fc2d303c3:0xc3906f8fff88db6e!2m2!1d-118.3578454!2d34.0720919!1m5!1m1!1s0x80c2becda19deb83:0x855183706b50ab2f!2m2!1d-118.3597627!2d34.0821574!1m5!1m1!1s0x80c2bf2accdf0857:0x28baab47a2ca58e0!2m2!1d-118.3442797!2d34.0838505!1m5!1m1!1s0x80dcd7da01c280c3:0xf73982db60c65ffb!2m2!1d-118.3409712!2d34.1020231!3e2




Ημέρα τρίτη

Μετά το πρωινό αποφασίσαμε σήμερα να πάμε στα universal studios. Αν και δεν είμαστε φαν των πάρκων είχαμε πει να επισκεφτούμε ένα,άλλωστε βρισκόμαστε στην μέκκα των φαντασμαγορικών show! Είχα διαβάσει στο forum οτι αξίζει να το επισκεφτεις και οτι καλ΄θτερα να κλείσεις εισητήρια μέσω ιντερνετ. Ρωτήσαμε την ρεσεψιον κ μας εβγαλε τα εισητηρια.Περίπου 100 δολλαρια έκαστος. Αξιζε βέβαια εως το τελευταίο penny..βασικά και 200 δολλαρια να είχε θα τα έδινα! Α και καμία σχέση με disneyland Παρισιού, να το ξεκαθαρίσω εξ αρχης..
Η μέρα ήταν ζεστή με ήλιο.Μετρό κ φτάσαμε την ώρα που άνοιγαν. Ο κόσμος ελάχιστος και μετά τους απαραίτητους ελέγχους μπήκαμε!!! 1η στάση το κάστρο του Χάρη Ποτεράκη. Ο άντρας μου τρελαίνεται με αυτο το παιδακι με τα γυαλάκια αντιθέτως με μένα που δεν έχω δεί ούτε μια ταινία! Λοιπόν ήταν ολόκληρο χωριό με μικρά καταστηματα ο Γιαννης λεει οτι λέγεται χογκαρτ καπως έτσι..κ στο κάστρο περίμενες ουρά για να ανέβεις..Του λέω
-Γιάννη εδώ έχει τρενάκι εγώ τα φοβάμαι αυτα! Αφου ξέρεις οτι έχω υψοφοβία!Πάμε να φύγουμε!
-Ελα ρε γυναίκα μια ζωή τα ίδια.τίποτα δεν θα είναι θα το δείς.
Με μισή καρδιά ανέβηκα , αφόυ μας δώσαν 4D γυαλιά, ξεκίνησε το τρενάκι που στην τελική ηταν στάσιμο. Το τι επακολούθησε δεν ξέρω πως να το περιγράψω, βασικά αν γίνεται να το περιγράψω.Ηταν σαν να το ζώ.Ενιωθα την ζέστη απο την φωτιά του στοματος του δράκου,τα νερα απο την θάλασσα,το απολάμβανα πολύ τόσο που ενω όλοι τσίριζαν, εγώ γελούσα1 Ο άντρας μου δίπλα αμίλητος....
Αφου κατεβήκαμε ο Γιαννης μου ξεκαθαρίζει οτι δεν ανεβαίνει σε αλλο...αχαχαχα!!!
Ακολούθησαν τα minions(μόνη μου),transformers(μόνη μου),fast and furious,the walking dead με αληθινούς ηθοποιους που σε τρόμαζαν, mummy(μόνη μου) βόλτα με τρενάκι στα στουντιος που γυρίστηκαν ταινίες με εφέ και άλλα πολλά! Λόγω οτι ήταν το Halloween εκείνη την περίοδο το πάρκο έκλεινε νωρίτερα γιατι έιχε special nights show.(χτυπάω το κεφάλι μου που δεν κάτσαμε όσα λεφτά κ αν είχε!
Εν κατακλέιδι, το πάρκο αυτο με έκανε να αναζητώ τα θεματικά πάρκα.Ήταν άψογα οργανωμένο και παρολο τον κόσμο που είχε οι αναμονές δεν ήταν τεράστιες...Απο φαγητό είχε άπειρα εστιατόρια σε λογικές τιμές.
Η ώρα είχε πάει 6 κ το πάρκο έκλεινε οπότε είπαμε να κάνουμε ένα πέρασμα απο το Kodak Τheater αφού ήταν κοντά μιας και σήμερα είχε κάτι απονομές να δούμε κ λίγη χλίδα.!

Ημέρα τέταρτη

Σήμερα θα πάμε για ψώνια. Αμερική χωρίς χωριό outlet γίνεται? To Citadel ήταν το κατάλληλο για μας. Ξεκινάμε για την στάση του λεωφορείου κ εκει τα έιδαμε όλα.Την scary Αμερική όπως την βλέπεις στις ταινίες. Μπροστά στην στάση drug dealers, άστεγοι μιλούνια, μέχρι κ άνθρωπο έιδαμε με το βραχιολάκι της φυλακής στο πόδι. Βέβαια βρισκόμασταν στο skid row με περίπου 8,000 αστέγους. Το bus ευτυχώς ήρθε γρήγορα.
Μας πήρε περίπου 5 ώρες για να ολοκληρώσουμε τα ψώνια μας, συμπεριλαμβανομένου nike millenium ανδρικό με 50δολλάρια, guess γυναικίο τζήν 10 δολλαρια κ.α πολλά.
Πίσω στο ξενοδοχείο για ξεκούραση κ ετοιμασία για το αποψινό nba ματς lakers- denver nuggets στο staples center
Παρένθεση¨ 1 εβδομάδα πριν φύγουμε λέω το άντρα
-Γιάννη το εισητήριο κοστίζει 27$ το άτομο να τα κλείσω ?
-Οχι μωρέ θα τα πάρουμε απο κέι.Ασε που με είπαν οτι πουλάν απ ε΄ξω στην μαύρη αγορα καλύτερες θέσεις.
-Οκ
Φθάνουμε στο γήπεδο 2 ώρες πρίν τον αγώνα τυπικοί ελληνάρες κ κατευθυνόμαστε προς τον γκισέ για αγορά. η τύπισα μας λεει οτι έχουν μέινει μόνο εισητήρια των 65$ pp κ οι θέσεις δεν είναι δίπλα..κοιταζόμαστε με το μωρό λέμε οκ...με το που βγάζουμε την κάρτα μας λεει οτι υπάρχει προβλημα με τα pos και οτι δέχονται μόνο cash.
Και εκεί ξεκινάει το πατιρντί
-εγώ σε είπα νατα κλείσουμε απο το ιντερνετ και εσυ...και εμενα το όνειρο μου ειναι να δω nba.. δευτερη φορά αμερική και δεν πάω
-εντάξει ρε Μαρία έφταιξα, εγω νομίζεις δεν ήθελα? πως κάνεις έτσι σαν άντρας κανεις,θα σε πάω για ποτό σε ουρανοξύστη μην γκρινιαζεις.
Και πήραμε τον δρόμο της επιστροφής, αποχαιρετώντας το όνειρο....και εκει που όλα παν στραβά βλέπω απεναντι ενα μαγάζι με το ίδιο όνομα με το site που θα έκλεινα εισητήρια! Παμε να ρωτήσουμε? λέω. Και ναι τελικα τα κλείσαμε απο κει με καρτα 27$ το άτομο δίπλα δίπλα!!!
Περιττό να σας πώ για τον αγωνα...ότι και να πώ...ειναι λίγο


Ημέρα πέμπτη


Σήμερα έχει θάλασσα. Σάντα Μόνικα. Ήθελα να σας πώ οτι το Λος Αντζελες είναι τεράστιο και ο καλύτερος τρόπος να το γυρίσεις είναι να νοικιάσεις αυτοκίνητο.Κάναμε μέγαλο λάθος που δεν νοικίασαμε αυτοκίνητο γιατι οι αποστάσεις είναι πολύ μεγάλες και με τα μέσα μαζικής μεταφοράς φάγαμε μεγάλη ταλαιπωρία.
Για να φτάσουμε στην σάντα μόνικα απο το downtown κάναμε περίπου 2 ώρες με το bus.Ευτυχώς πάντα υπάρχουν θέσεις γιατι λιγοι τα χρησιμοποιούν.
Κατεβήκαμε στο τέρμα της διαδρομής και αντικρύσαμε την προβλήτα της ,με την τεράστια ρόδα που τόσες φορές έχουμε δεί σε ταινίες. Μουσικοί του δρόμου παντού, μα μία κοπελίτσα μας τράβηξε την προσοχή με την μελωδική φωνή της.Η lana,my name is lana. Χαζέψαμε αρκετή ώρα τους λουόμενους, τους σέρφερ, την απέραντη παραλία που εκτεινόταν και απο τις δύο πλευρές, τα ελικόπτερα-ασθενοφόρα που πετούσαν, τους ναυαγοσώστες -που καμια σχέση δεν είχαν με το μιτς μπιουκανον -στα σπιτάκια τους, the sun was shinning κτλ....
Πήραμε την διαδρομή της broadwalk κατα μήκος της venice beach,περάσαμε απο το υπαίθριο γυμναστήριο της muscle beach και βλέποντας ανθρώπους να κανουν τζόκινγκ, ποδήλατο, και skate καταλήξαμε στο venice beach freak show
.Εκεί ήταν και το τέρμα για μας,τα πόδια δεν άντεχαν να φτάσουμε ώς τα κανάλια και εκεί αποφάσισα να ρίξω και μια βουτιά,να πώ και εγώ οτι κολύμπησα στον ειρινικό! τι το ήθελα? Χρόνια κολυμβήτρια με χρυσά μετάλλια κ πήγα να πνιγώ!Εμένα μου φάνηκε οτι ήταν σαν άμπωτη κ παλίρροια δεν εξηγήτε αλλιως με τη δύναμη με τράβηξε η θάλασσα! Μέχρι κ ο ναυαγοσώστης βγήκε απο το κλουβί του!!!!!
Αφού άλλαξα είπαμε να ανεβούμε στην main street και να βρούμε κάπου να φάμε.Η μυρωδιά απο ένα εστιατόριο που είχε πολύ κόσμο μας έσπασε την μύτη οπότε αποφασίσαμε να κάτσουμε εκέι.Αυτά που φάγαμε ηταν το πιο νόστιμο φαγητό που εχω φάει στην ζωη μου!!!!60$ τα δύο άτομα χωρίς κρασί κ tip...
Στο δρόμο πίσω για την προβλήτα χτυπήσαμε κ ένα ben&jerrys super τεράστιο κ είμασταν κομπλέ.
Το ηλιοβασίλεμα αποφασίσαμε να το δόυμε απο την προβλήτα κ ηταν απο τα καλύτερα ηλιοβασιλέματα που έχουμε δεί.Πανδαισία χρώματων....

Την επόμενη μέρα, πήγαμε πάλι για ψώνια και επιστροφή στο Χόλιγουντ για τελευταία φορά...







 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.632
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom