Γαμήλιο ταξίδι-Με πρακτορείο ή μόνοι??

leetsi

Member
Μηνύματα
26
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μαδρίτη
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Παρεπιμπτόντως GTS, οι φωτογραφίες από τα Virgin Islands είναι Α Π Ι Σ Τ Ε Υ Τ Ε Σ !!!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Γιατί λες αλμυρές τιμές? Η πτήση εκεί είχε περίπου 250 ευρώ απ'ότι θυμάμαι (από ΝΥ), από καταλύματα τώρα, έχει απ'όλα, ανάλογα τι διαθέτεις (6000 είναι ΥΠΕΡ-αρκετά για 11-12 μέρες σύνολο).
Οι φωτό είναι αυτό που βλέπεις εκεί κι όπως συμβαίνει σχεδόν πάντα, αδικούν την πραγματικότητα.:)
 

leetsi

Member
Μηνύματα
26
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μαδρίτη
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Γιατί λες αλμυρές τιμές? Η πτήση εκεί είχε περίπου 250 ευρώ απ'ότι θυμάμαι (από ΝΥ), από καταλύματα τώρα, έχει απ'όλα, ανάλογα τι διαθέτεις (6000 είναι ΥΠΕΡ-αρκετά για 11-12 μέρες σύνολο).
Ισχύει ότι, και τα εισιτήρια και η διαμονή είναι ακριβή ή τουλάχιστον πολύ πιο ακριβή από άλλα νησιά της Καραϊβικής που έψαξα. Δεν ξέρω εάν ήταν τόσο διαφορετικές οι τιμές όταν πήγες εσύ. Απλά, μετά από συζήτηση, καταλήξαμε τις 5 ημέρες στην Καραϊβική να τις διαθέσουμε σε κάποιο νησί - resort, που να συνδυάζει πολυτέλεια στη διαμονή και ιδανικές παραλίες. Οπότε, αποκλείσαμε τις Παρθένες νήσους, μιας και τα "πολυτελή" resort (π.χ. Westin St. John Resort,
Gallows Point Resort) με διατροφή κ.λ.π. καταλήγουν σε 400-500 ευρώ την ημέρα, δηλαδή 2000 ευρώ περίπου για 5 ημέρες + τα αεροπορικά, μάλλον δεν μας συμφέρει, για αυτό που τελικά ζητάμε. Προσανατολιζόμαστε σε επιλογή τύπου http://www.bahia-principe.com/en/hotels/samana/resort-cayo-levantado, στη ΔΔ, όπου με 200 ευρώ/βραδιά, είναι AI, με πολύ όμορφες παραλίες. Ναι, δεν θα ξεκουνηθούμε αλλά τελικά, ας πάρουμε δυνάμεις για να πάμε να "κουραστούμε" στη ΝΥ. Κοιτούσα και κάποια oversea villas στην Καραϊβική, αλλά είναι λίγες οι επιλογές καθώς μερικά ανακαινίζονται και ξεφεύγουν σε τιμές. Εάν έχετε να προτείνετε κάποιο resort, που να συνδυάζει και ιδανική παραλία (μιας και την προτιμούμε παρά πισίνα), θα ήμασταν ευγνώμονες.
 

mgtsiak

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Καλημερα σε ολους και συγχαρητηρια στον καθενα ξεχωριστα για τη βοηθεια που προσφερει με τις εμειριες του! Ειμαι νεα στο forum αλλα σχετικα εμπειρη σε ταξιδια. Εχουμε γυρισει με το φιλο μου σχεδον ολη την Ευρωπη ως αυτονομοι ταξιδιωτες και περισυ επισκεφτηκαμε και τη Μοσχα. Τωρα ειμαστε στη φαση που προγραμματιζουμε γαμηλιο ταξιδι και καταληξαμε Μπανκογκ (4μ) - Σιγκαπουρη (2μ) - Μπαλι (5μ). Το ξερω πως θα σας φανει παραλογο αλλα κανουμε ταξιδια - αστραπη. Στη Μοσχα σε 4 μερες επισκεφτηκαμε ολα τα highlights χωρις ξεκουραση βεβαια! Λογω του οτι το καλοκαιρι ειμαστε campers κυριολεκτικα πανω στην αμμο σε καταπληκτικη παραλια, θελουμε ενα ταξιδι περισσοτερο εμπειριων παρα σε νησακι με θεα τον ωκεανο γιατι ειναι κατι που το ζουμε. Το διλλημα μου λοιπον ειναι το εξης: τους αγννοω ολους και κλεινω απο μονη μου αεροπορικα και ξενοδοχειο μεσω πχ booking ή πρεπει υποχρεωτικα να απευθυνθω σε πρακτορειο λογω εξωτικου προορισμου? ποια ειναι η γνωμη σας?? Υπαρχει καποιο site στο οποιο να μπορω να κλεισω ξεναγηση ωστε να μη χρειαζομαι τις ¨υπηρεσιες" του πρακτορειου τις οποιες με μια προχειρη ματια διαπιστωσα οτι χρυσοπληρωνω?
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.328
Likes
3.468
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
Τους αγνοείς ΟΛΟΥΣ και πατε μόνοι σας. Νοτιοανατολική Ασία πολύ εύκολη για ταξιδιώτες με μια κάποια εμπειρία όπως εσείς
Ξενάγηση σε Bangkok - Singapore δε χρειάζεστε, θα είναι κάτι αντίστοιχο οπως οταν τριγυρνάτε στις ευρωπαικες πρωτεύουσες

Μπαλί υπάρχουν άφθονοι οδηγοί και guides, θα σας βρούν αυτοί πίστεψε με πριν καν επιχειρήσετε να τους βρειτε εσεις (και θα μπορείτε και να τους παζαρέψετε)

Μη διαστάζεις καθόλου και κλείσε τα εισητήρια !!
 

mgtsiak

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση! γνωριζετε μηπως αν χρειαζεται στην κρατηση αριθμος διαβατηριου? δηλαδη εαν πρεπει να το εχω θεωρημενο για να κανω κρατηση?
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Μόνοι σας να κλείσετε και να το αντιμετωπίσετε όπως ένα οποιοδήποτε ταξίδι, δεν αλλάζει κάτι επειδή είναι πιο μακρινό. Εκδρομές, οδηγούς κτλ. θα βρείτε επιτόπου αν και δεν θα ήταν κακό να ψαχτείτε και εκ των προτέρων στο νετ για σχόλια, κριτικές κτλ.
Στη κράτηση του αεροπορικού, εάν και εφόσον ζητάει αριθμό διαβατηρίου, βάλε αυτού που έχεις και μετά το αλλάζεις εσύ ή στο τσεκ ιν.
 

olga sdo

Member
Μηνύματα
12
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΙΛΑΝΔΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ
Εμεις πήγαμε γαμήλιο ταξίδι στην Ταϋλάνδη.Κλείσαμε με ταξιδιωτικό γραφείο ατομικό πακέτο με πριβέ ξεναγήσεις πρωτον γιατί δυσκολα έβρισκες γκρουπ να θέλει να πάει Βόρεια Ταϋλάνδη που θέλαμε εμείς και δεύτερον για να μην ειμαστε με γκρουπ μιας και δεν ξέρεις αν θα πετυχεις παραξενιές και ήταν γαμήλιο ταξίδι...όλα επρεπε να ειναι τέλεια!Θα μπορούσαμε ανετα να παμε τελικά και μόνοι μας,όλα ήταν πολύ ευκολα εκει.Ειναι πολύ αναπτυγμένη τουριστικά και έχει παντου tourist informations με γραφεία που κάνουν εκδρομές και μεταφορές από και προς τα ξενοδοχεία.Επειδή ειχαμε όμως αρκετες εσωτερικές πτησεις δεν ξέρω αν θα μας έβγαινε μία η άλλη μιας και εκεινοι κάνουν νομίζω καλύτερα deals.
Γενικά η Ταϋλάνδη ειναι ένα μέρος που θα στο πρότεινα. Συνδιάζει και τον διαφορετικό πολιτισμό,άλλα έθιμα ,άλλοι άνθρωποι, αλλος τρόπος ζωης,εχει ενδιαφέρον η θρησκεία τους και τα πιστευω του καθως επίσης έχει και εξωτικά νησάκια στα οποια μπορεις να κάνεις τα μπανάκια σου και να χαλαρωσεις!Ειναι αρκετα οικονομικη σε σχεση με αλλα μέρη αλλα όχι τοσο οικονομική οσο την περίμενα...η Ρουμανία ειναι οικονομικότερη για παραδειγμα.Απλά εμεις κάναμε 12 διανυκτερεύσεις,μείναμε σε 4 διαφορετικά μέρη,πήραμε 4 εσωτερικές πτήσεις,μείναμε σε τέλεια ξενοδοχεία και στο πακέτο ειχαμε και καποιες εκδρομούλες και το γραφείο μας ζητησε τα ιδια χρήματα που έπρεπε να δώσουμε για 5-6 μέρες στην Κουβα.
Με ποιο ταξιδιωτικό πηγες?
 

balolito

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του φόρουμ! Χρειαζόμαστε τις βοήθειά σας!Σε 1 μήνα περίπου φεύγουμε για Άγιο δομινικο κ Νέα Υόρκη..σύνολο 15 ημέρες περίπου..το δίλλημα μας είναι ότι έχουμε βρει εισιτήρια-ξενοδοχεία μόνοι μας περίπου στα 5.000 κ το πρακτορείο για τις ίδιες ακριβώς πτήσεις κ διαμονές μας είπε 8.000..υπέθεσα ότι οι μετακινησεις από κ προς αεροδρ.-ξενοδοχεία θα έχουν ένα παραπάνω κοστος αλλά όχι κ έτσι..όταν πήρα κ ρώτησα μου απάντησαν ότι προσφέρουμε αντιπρόσωπο, σιγουριά, δε μπορούμε να ανταγωνιστούμε τα sites με δωμάτια κ πως μπορεί να παραπλανηθούμε με τα πακέτα κτλ..όποιος έχει πάει άγιο δομινικο θεωρεί ότι χρειάζεται συνδρομή πρακτορείου ή μπορούμε κ μόνοι μας να οργανωθούμε (μετακίνηση από κ προς αεροδρόμια-ξενοδοχεία κ.α.) ??~ σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του φόρουμ! Χρειαζόμαστε τις βοήθειά σας!Σε 1 μήνα περίπου φεύγουμε για Άγιο δομινικο κ Νέα Υόρκη..σύνολο 15 ημέρες περίπου..το δίλλημα μας είναι ότι έχουμε βρει εισιτήρια-ξενοδοχεία μόνοι μας περίπου στα 5.000 κ το πρακτορείο για τις ίδιες ακριβώς πτήσεις κ διαμονές μας είπε 8.000..υπέθεσα ότι οι μετακινησεις από κ προς αεροδρ.-ξενοδοχεία θα έχουν ένα παραπάνω κοστος αλλά όχι κ έτσι..όταν πήρα κ ρώτησα μου απάντησαν ότι προσφέρουμε αντιπρόσωπο, σιγουριά, δε μπορούμε να ανταγωνιστούμε τα sites με δωμάτια κ πως μπορεί να παραπλανηθούμε με τα πακέτα κτλ..όποιος έχει πάει άγιο δομινικο θεωρεί ότι χρειάζεται συνδρομή πρακτορείου ή μπορούμε κ μόνοι μας να οργανωθούμε (μετακίνηση από κ προς αεροδρόμια-ξενοδοχεία κ.α.) ??~ σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!
Αν μιλάμε για απλώς τις μετακινήσεις από ξενοδοχεία και αεροδρόμια, είναι αστείο το θέμα, σιγά το δύσκολο.
 

Nick_St

Member
Μηνύματα
136
Likes
2.237
Ταξίδι-Όνειρο
Venezuela
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του φόρουμ! Χρειαζόμαστε τις βοήθειά σας!Σε 1 μήνα περίπου φεύγουμε για Άγιο δομινικο κ Νέα Υόρκη..σύνολο 15 ημέρες περίπου..το δίλλημα μας είναι ότι έχουμε βρει εισιτήρια-ξενοδοχεία μόνοι μας περίπου στα 5.000 κ το πρακτορείο για τις ίδιες ακριβώς πτήσεις κ διαμονές μας είπε 8.000..υπέθεσα ότι οι μετακινησεις από κ προς αεροδρ.-ξενοδοχεία θα έχουν ένα παραπάνω κοστος αλλά όχι κ έτσι..όταν πήρα κ ρώτησα μου απάντησαν ότι προσφέρουμε αντιπρόσωπο, σιγουριά, δε μπορούμε να ανταγωνιστούμε τα sites με δωμάτια κ πως μπορεί να παραπλανηθούμε με τα πακέτα κτλ..όποιος έχει πάει άγιο δομινικο θεωρεί ότι χρειάζεται συνδρομή πρακτορείου ή μπορούμε κ μόνοι μας να οργανωθούμε (μετακίνηση από κ προς αεροδρόμια-ξενοδοχεία κ.α.) ??~ σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!
Θα σε φέρω σε επικοινωνία με τον Πανάρα τον μάνατζερ ράγκμπι να στα φτιάξει όλα τζιτζί για Άγιο Δομίνικο!
 

ChrisTERiS

Member
Μηνύματα
10
Likes
10
Ο Αγιος Δομίνικος είναι πολύ όμορφος προορισμός αλλά από την άλλη μεριά και αρκετά δύσκολος.

Πρώτα απόλα που θα μείνετε; Στα παραθεριστικά κέντρα στο βορρά όπως Πουέρτο Πλάτα, Πούντα Κάντα ή στη πόλη του Αγίου Δομίνικου;

Ενα βασικό πρόβλημα είναι η πολύ κακή ηλεκτροδότηση της χώρας. Να υπολογίζεις τουλάχιστον 5 ώρες την ημέρα διακοπή ρεύματος. Αρα βασικό είναι το ξενοδοχείο που διάλεξες να έχει δική του γεννήτρια. Στατιστικώς τα 5άστερα έχουν, από 4 και κάτω όσο κατεβαίνει η κατηγορία τόσο και λιγότερες η πιθανότητες. Επίσης, η πόλη του Αγ. Δομίνιου έχει μεγαλύτερο πρόβλημα ηλεκτροδότησης μια και είναι πιο πυκνοκατοικημένη.

Οσον αφορά τη διαφορά 5.000 με 8.000 την βρίσκω εξωπραγματική. Εκτός που ήμουν 15 χρόνια υπάλληλος Αεροπορικής εταιρείας, για άλλα 20 χρόνια είχα δικό μου Τουριστικό γραφείο. Κανένας (ειδικά στη σημερινή εποχή) δεν δουλεύει με κέρδος πάνω από 10%. Μπορεί αυτή την στιγμή να μην έχω πια το γραφείο αλλά έχω φίλους που έχουν. Μέσος όρος κέρδους είναι 6-7%. Ούτε καν 10% που δουλεύαμε παλιά.

Οπότε η σε άσχετο πράκτορα έπεσες, είτε αυτά που βρήκες μόνος σου δεν μπορούν να συγκριθούν σε ποιότητα με τις δικές του προσφορές. Στον Αγιο Δομίνικο μπορείς να βρείς κατάλυμμα και με 15 ευρώ το δίκλινο. Θα πήγαινες; Εγώ Οχι, ειδικά σε γαμήλιο ταξίδι, ακόμη και αν μου το έδιναν τζάμπα.

Να ζήσετε ευτυχισμένοι και καλό ταξίδι
Χρήστος
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.461
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom