Γαμήλιο ταξίδι με παιδί!

Joan02

Member
Μηνύματα
24
Likes
3
Καλησπέρα!! Είναι αρκετά νωρίς αλλά θέλω να ξεκινήσω σχεδιασμό για το γαμήλιο ταξίδι μας. Ο γάμος είναι τέλος Ιουλίου, το μωρό μας θα είναι 13μηνων τότε. Θα είναι το πρώτο ταξίδι με παιδί. Ως ζευγάρι έχουμε πάει στη Σουηδία, Δανία, βόρεια Ιταλία, Ουγγαρία, Γαλλία. Ψάχνουμε έναν εύκολο γενικά προορισμό μάλλον εντός Ευρώπης και διαθέτουμε γύρω στις 10 μέρες! Ακούω προτάσεις 🥰🥰
 

Despinadmk

Member
Μηνύματα
289
Likes
1.123
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα... <3
Μου φαντάζει πολύ δύσκολο ένα τέτοιο ταξίδι με τόσο μικρό παιδί 😥😥
Δεν χάνεις κάτι απλά να το κοιτάξεις, αν έχεις χρόνο! Το Μπαλί είναι από τους Top kids friendly και εύκολους προορισμούς. Καλό προγραμματισμό χρειάζεται και ρεαλιστικές προσδοκίες ( αφού είναι το πρώτο ταξίδι με το παιδί ). Αν δεν κάνω λάθος ο Κώστας που σου προτείνει το συγκεκριμένο ταξίδι έχουν πάει με τον μικρό τους.
Διαφορετικά, εντός Ευρώπης θα πρότεινα την Ολλανδία , υποφερτή ζέστη τη μέρα-δροσερά απογεύματα, πολλά πάρκα με πάπιες, φλαμίνγκο, ελεύθερα κουνέλια?! ( νομίζω ήταν κουνέλια ). Εχετε την επιλογή πολλών δραστηριοτήτων, πχ στο Giethoorn να νοικιασετε βάρκα να κάνετε βόλτα στα κανάλια, αρκετά ενδιαφέρον για ένα παιδί. Πανευκολη μετακίνηση, σε ελάχιστη ώρα έχετε βρεθεί σε ένα άλλο χωριό ή πόλη.
 

katerina**

Member
Μηνύματα
9
Likes
10
Κατανοώ τον δισταγμό σου για ταξίδι εκτός Ευρώπης, παρότι το Μπαλί θεωρείται επιλογή, διότι για μένα ο κάνονας είναι όπου κι αν πας να αισθάνεσαι άνετος και ασφαλής. Άλλος πιο συντηρητικά, άλλος πιο θαρραλέα, σημασία έχει να κάνεις το βήμα! Με βαση τα κριτήρια που θέτεις, θα σου πρότεινα Πράγα- Βιέννη. Μικρές πτήσεις, μαζεμενες πόλεις, με πεζοδρομημενα τμήματα, και με ευκολη πρόσβαση σε είδη και υπηρεσίες πρώτης ανάγκης. Δες και Κροατία. Εμείς επιλεξαμε για πρωτο ταξίδι με τα μωρά (ηταν λίγο μεγαλύτερα από το δικό σου αλλά δίδυμα!) τη Λιουμπλιάνα - που υπό άλλες συνθήκες θα τη βγάζαμε σε 2 μερες- και παρότι τη χαρά πχ της Ινδίας ή της Αιγύπτου που καναμε μονοι μας, δεν την είχε, λουκούμι μου φάνηκε μετα από τόση ταξιδιωτική αποχή!
 
Last edited:
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Μου φαντάζει πολύ δύσκολο ένα τέτοιο ταξίδι με τόσο μικρό παιδί 😥😥
Εκ παραδρομής διάβασα "εκτος" Ευρώπης, άρα προφανώς άκυρη η πρότασή μου για Μπαλί.
Ιούλιο μήνα, εντός Ευρώπης...
10 μέρες με Campervan στη Νορβηγία. 😎
Κάτι λίγα θα προλάβετε, όπως και να έχει, θεωρώ ότι πολύ όμορφα για όλους.
 

Joan02

Member
Μηνύματα
24
Likes
3
Καλησπέρα!! Επανέρχομαι με ένα ακόμη ερώτημα. Κατόπιν ατελείωτου ψαξίματος λέμε να ταξιδέψουμε στη Βιέννη αλλά θα ήθελα να μοιράσω τις μέρες και με την Πράγα! Βλέπω πως το ταξίδι με τρένο είναι 4+ ώρες και όπως είπα θα ειναι το πρώτο μας με παιδί. Πιστεύετε πως είναι οκ να τα συνδυάσουμε ή να διαλέξουμε την μια πόλη;;
 

katerina**

Member
Μηνύματα
9
Likes
10
Καλησπέρα!! Επανέρχομαι με ένα ακόμη ερώτημα. Κατόπιν ατελείωτου ψαξίματος λέμε να ταξιδέψουμε στη Βιέννη αλλά θα ήθελα να μοιράσω τις μέρες και με την Πράγα! Βλέπω πως το ταξίδι με τρένο είναι 4+ ώρες και όπως είπα θα ειναι το πρώτο μας με παιδί. Πιστεύετε πως είναι οκ να τα συνδυάσουμε ή να διαλέξουμε την μια πόλη;;
Καλησπέρα! Νομίζω πως δεν έχεις λάβει απαντήσεις γιατί στην πραγματικότητα όλο αυτό είναι τελείως υποκειμενικό. Ο καθένας ορίζει διαφορετικά τα όρια του και αυτό εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Ναι, αν έχεις 10 μέρες, μπορείς, αναμφισβήτητα να τις μοιράσεις και σε άλλη πόλη. Από την άλλη θα είναι το πρώτο σας ταξίδι με μωρό. Άρα προσθέτεις μία επιπλέον "δοκιμασία" προσαρμογής- τρένο, αλλαγή χώρου ύπνου κλπ. Αν αυτό δεν σας προκαλεί άγχος, εννοείται κανονίστε το αμέσως. Ταξιδιωτικά είναι απολύτως εφικτό. Πριν αποφασίσεις, έχε κατά νου ότι το μωρό που έχεις σήμερα δεν έχει καμία σχέση με το μωρό που θα έχεις τον Ιούλιο. Προσπάθησε όσο γίνεται να κάνεις μια προβολή στο μέλλον και καλά να περάσετε!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.496
Likes
8.015
Συμφωνω με την Κατερινα. Καθε μωρο ειναι ξεχωριστο.
Εγω δεν διανοηθηκα να ταξιδεψω ουτε Ελλαδα με το πρωτο μου μωρο μεχρι να γινει 2 γιατι ηταν πολυ ανησυχο και δεν καθοταν ηρεμο ουτε σε καρεκλακι αυτοκινητου, ουτε σε καροτσι ουτε πουθενα. Το 2ο μωρο αντιθετως το "ξεχναγαμε" μεσα στο καροτσι (που λεει ο λογος) ωρες ατελειωτες.
Αρα εσυ ξερεις καλυτερα το μωρο σου αλλα και τον εαυτο σου... ποσο κουλ εισαι να το διαχειριστεις ολο αυτο
 

Joan02

Member
Μηνύματα
24
Likes
3
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Έχετε δίκιο πως το κάθε παιδί είναι διαφορετικό απλά ήθελα να δω αν είναι τρελή ιδέα να το κάνω ή όχι! Τελικά θα τις μοιράσουμε τις ημέρες και ελπίζω να πάει καλά!! Να κάνω και μια τελευταία «χαζή» ερώτηση;! Στο τρένο το παιδί σε αυτή την ηλικία έχει δίκη του θέση; Πρέπει να το έχω αγκαλιά ή μέσα στο καρότσι;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.788
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom