Γαμήλιο ταξίδι στην Καραϊβική. Γνώμες-Εντυπώσεις

zeovani

Member
Μηνύματα
41
Likes
1
Καλησπέρα σας,

Παντρεύομαι σε 1,5 μήνα περίπου και αυτές τις μέρες επεξεργάζομαι ακόμη στο μυαλό μου το θέμα του ταξιδιού. Μία πρώτη προσέγγιση με κάνει να σκέφτομαι εξωτικά μέρη και το πρώτο πράγμα που μου ήρθε στο μυαλό ήταν η Καραϊβική. Εχω διαβάσει κάποιες πληροφορίες από τα topics που έχουν αναρτηθεί αλλά δεν με έχουν καλύψει πλήρως γι' αυτό ανοίγω και αυτό το νέο topic με κάποιες ερωτησούλες:

-Πόσες ώρες είναι από την Αθήνα με το αεροπλάνο και πόσο περίπου το εισιτήριο?
-Μπορείς μετά όπως έχω ακούσει να πας μέσα σε 3 ώρες και Μεξικό?
-Ποια είναι τα αγαπημένα σας νησιά?
- Ο καιρός ενδείκνυται για ταξίδι σε αυτό το μέρος αυτή την εποχή, γιατί έχω διαβάσει για βροχές στο forum...
-10 ημέρες αρκούν για να δεις πράγματα εκεί?

Αυτά τα ολίγα... Τα φώτα σας παρακαλώ :clap:
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Kαλά εσύ παντρεύεσαι σε 1,5 μήνα και δεν έχεις κανονίσει τίποτε? Τέτοια ώρα τέτοια λόγια... όπου και να πας θα πληρώσεις τον κούκο αηδόνι που το άφησες τελευταία στιγμή...
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.799
Likes
18.658
Εδώ έχει να κανονίσει τις χαρτοπετσέτες του γάμου (το χρώμα, το μέγεθος, το σχήμα τους, θα τις διπλώσουνε σε τριγωνάκι, θα κάνει φάκελο κτλ), αν τα κεφτεδάκια θα είναι προτηγανισμένα Μπαρμπα-Στάθης ή της θειάς Βαγγελιώς από το χωριό, το ντιτζέι που πρέπει να παίξει και νησιώτικα από το σόι του γαμπρού αλλά και βλάχικα από το δικό της για να'ναι όλοι οι παππούδες ευχαριστημένοι, να δει τι θα φοράνε τα γκαρσόνια και που θα καθήσει η θεία η Μαριώ που είναι τσακωμένη με το θείο Στάθη από το άλλο σόι, για το ταξίδι θα ενδιφερθεί η κοπέλα? Σύνελθε ρε Τράβελλερ...

Διάλεξε ένα νησάκι στη Καραϊβική και πήγαινε, όλα είναι υπέροχα, κάντο αβλεπεί. Μπες σ'ένα ταξιδιωτικό και γδύσου άφοβα...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.589
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πρώτα απ' όλα να ζήσετε.

-Πόσες ώρες είναι από την Αθήνα με το αεροπλάνο και πόσο περίπου το εισιτήριο?

Απευθείας απ' όσο ξέρω δεν έχει, οπότε υπολόγιζε (πολύ χοντρικά) 3-4 μέχρι τον ενδιάμεσο σταθμό κι από κει άλλες 8-9 στο νερό.

-Μπορείς μετά όπως έχω ακούσει να πας μέσα σε 3 ώρες και Μεξικό?
Ναι, από κάποια νησιά πας και απευθείας αλλά δεν ξέρω τι θα προλάβετε να δείτε. Το να πάτε σε κάποια παραλία του Μεξικού δεν έχει νόημα, αν θέλετε γκέτο ξενοδοχείων με παραλίες το βρίσκετε κι εκεί που θα είστε στην Καραϊβική. Για να δεις οτιδήποτε άλλο στο Μεξικό θες μέρες, ακόμη και μόνο την πρωτεύουσα να πάτε να δείτε (που είναι από τις συναρπαστικότερες μεγαλουπόλεις στον κόσμο, αλλά τεράστια και χαώδης, άσε που μάλλον δεν είναι αυτό που φαντάζεστε για μήνα του μέλιτος), θέλετε μέρες, μέχρι να πάρετε το κολάι θα έχετε φύγει.

-Ποια είναι τα αγαπημένα σας νησιά?
Εξαρτάται από το τι ψάχνετε, δεν μας έχεις αναφέρει καθόλου τι ακριβώς θέλετε να κάνετε. Παραλίες, αρχιτεκτονική, αρχαία, μουσεία, εξωτικά πράγματα, χλιδές και τεμπελιά, επαφή με ντόπιους;

- Ο καιρός ενδείκνυται για ταξίδι σε αυτό το μέρος αυτή την εποχή, γιατί έχω διαβάσει για βροχές στο forum...
Ψιλοβρέχει και κάνει πολλή ζέστη. Δεν είναι και η καλύτερη εποχή, αλλά δεν είναι και τίποτε το απαγορευτικό, μια-δυο ώρες βροχή κάθε μέρα και μετά ουράνιο τόξο. Από ιδρωτίλα πάντως θα μπουχτίσετε.

-10 ημέρες αρκούν για να δεις πράγματα εκεί?

Πού ακριβώς; Όλη η Καραϊβική έχει τόσα νησιά, από μεγάλα μέχρι λιλιπούτεια. Γενικώς αν ρωτάς για island-hopping, είναι ακριβό και χρονοβόρο. Αν είστε για τέτοια φάση, καλύτερα να πάρετε μια κρουαζιέρα που λέει και ο Samion.

Εγώ θα σου πρότεινα:
1. να γράψεις τι ακριβώς φαντάζεστε ότι θέλετε να κάνετε, ώστε να μην είναι οι απαντήσεις στα κουτουρού.
2. αφού πάρεις κάποιες προτάσεις, διάλεξε ένα μέρος, από την ερώτησή σου βλέπω ότι μάλλον θεωρείς πως είναι κάτι σαν τα νησιά του Αιγαίου, που σε λίγες ώρες με το φέρυ είσαι από το ένα στο άλλο και δεν είναι καθόλου έτσι, χώρια που ανάλογα με το νησί/κράτος υπάρχουν τελείως διαφορετικές πραγματικότητες και παράμετροι, από την εγκληματικότητα μέχρι τα αξιοθέατα, που πρέπει να ληφθούν υπόψη.


Πες μας πρώτα τι ακριβώς θέλεις να κάνεις στο μήνα του μέλιτος, πώς το φαντάζεσαι και μετά θα πάρεις πιο συγκεκριμένες απαντήσεις. Πολύ πιθανό να μην είναι καν η Καραϊβική το καταλληλότερο γι' αυτό που ψάχνετε.
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
GTS,μεχεις κανει κι εχω πεσει κατω απο τα γελια...Νασαι η καλα παλικαρι μου,το χρειαζομουνα,σημερα ειχα ασχημη μερα...:haha::haha::haha:
Κι εσυ βρε renata σιχαμενο,ετσι ξαφνικα εβαλες την αντιστροφη μετρηση και μας εστειλες!:shock:
Και για να απαντησω,η αληθεια ειναι οτι κατι τετοια τα κλεινουν καιρο πριν,αν θελετε να μην το πληρωσετε στο κοκκαλο. Τωρα εχετε 2 λυσεις! Η θα βαλετε βαθια το χερι στην τσεπη, η πατε σε κανενα νησι στην Ελλαδα. (Κερκυρα):cool:
 

turms

Member
Μηνύματα
2.076
Likes
2.843
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
ρε συ Ρενατα στην Ουγκαντα;;;σοβαρα;;; (ασχετο !)

οταν μιλαμε για γαμηλιο ταξιδι γιατι να μην αρκουν 10 μερες;
υποτιθεται ειναι ΓΑΜΗΛΙΟ
πας να χαρεις τον ερωτα σου....
10 μερες ΚΑΘΑΡΕΣ σε ενα νησι ειναι αρκετες...πιο πολυ εισαι ξενοδοχειο πισινα παραλια φαγητο κοκτεηλ και προσωπικες στιγμες...
αντε να κανεις και 1-2 εκδρομες στο νησι.

Υ.Γ. στις διακοπες βεβαια ποτε δεν ειναι αρκετες οι μερες οσες και αν πας αλλα τελος παντων...
 

zeovani

Member
Μηνύματα
41
Likes
1
Kαλά εσύ παντρεύεσαι σε 1,5 μήνα και δεν έχεις κανονίσει τίποτε? Τέτοια ώρα τέτοια λόγια... όπου και να πας θα πληρώσεις τον κούκο αηδόνι που το άφησες τελευταία στιγμή...
Αγαπητέ φίλε, όποιος εργάζεται σε επιχείρηση μη δικιά του δεν έχει την πολυτέλεια να κάνει προγραμματισμό ούτε καν 3 μήνες πριν...
 

zeovani

Member
Μηνύματα
41
Likes
1
Πρώτα απ' όλα να ζήσετε.

-Πόσες ώρες είναι από την Αθήνα με το αεροπλάνο και πόσο περίπου το εισιτήριο?

Απευθείας απ' όσο ξέρω δεν έχει, οπότε υπολόγιζε (πολύ χοντρικά) 3-4 μέχρι τον ενδιάμεσο σταθμό κι από κει άλλες 8-9 στο νερό.

-Μπορείς μετά όπως έχω ακούσει να πας μέσα σε 3 ώρες και Μεξικό?
Ναι, από κάποια νησιά πας και απευθείας αλλά δεν ξέρω τι θα προλάβετε να δείτε. Το να πάτε σε κάποια παραλία του Μεξικού δεν έχει νόημα, αν θέλετε γκέτο ξενοδοχείων με παραλίες το βρίσκετε κι εκεί που θα είστε στην Καραϊβική. Για να δεις οτιδήποτε άλλο στο Μεξικό θες μέρες, ακόμη και μόνο την πρωτεύουσα να πάτε να δείτε (που είναι από τις συναρπαστικότερες μεγαλουπόλεις στον κόσμο, αλλά τεράστια και χαώδης, άσε που μάλλον δεν είναι αυτό που φαντάζεστε για μήνα του μέλιτος), θέλετε μέρες, μέχρι να πάρετε το κολάι θα έχετε φύγει.

-Ποια είναι τα αγαπημένα σας νησιά?
Εξαρτάται από το τι ψάχνετε, δεν μας έχεις αναφέρει καθόλου τι ακριβώς θέλετε να κάνετε. Παραλίες, αρχιτεκτονική, αρχαία, μουσεία, εξωτικά πράγματα, χλιδές και τεμπελιά, επαφή με ντόπιους;

- Ο καιρός ενδείκνυται για ταξίδι σε αυτό το μέρος αυτή την εποχή, γιατί έχω διαβάσει για βροχές στο forum...
Ψιλοβρέχει και κάνει πολλή ζέστη. Δεν είναι και η καλύτερη εποχή, αλλά δεν είναι και τίποτε το απαγορευτικό, μια-δυο ώρες βροχή κάθε μέρα και μετά ουράνιο τόξο. Από ιδρωτίλα πάντως θα μπουχτίσετε.

-10 ημέρες αρκούν για να δεις πράγματα εκεί?

Πού ακριβώς; Όλη η Καραϊβική έχει τόσα νησιά, από μεγάλα μέχρι λιλιπούτεια. Γενικώς αν ρωτάς για island-hopping, είναι ακριβό και χρονοβόρο. Αν είστε για τέτοια φάση, καλύτερα να πάρετε μια κρουαζιέρα που λέει και ο Samion.

Εγώ θα σου πρότεινα:
1. να γράψεις τι ακριβώς φαντάζεστε ότι θέλετε να κάνετε, ώστε να μην είναι οι απαντήσεις στα κουτουρού.
2. αφού πάρεις κάποιες προτάσεις, διάλεξε ένα μέρος, από την ερώτησή σου βλέπω ότι μάλλον θεωρείς πως είναι κάτι σαν τα νησιά του Αιγαίου, που σε λίγες ώρες με το φέρυ είσαι από το ένα στο άλλο και δεν είναι καθόλου έτσι, χώρια που ανάλογα με το νησί/κράτος υπάρχουν τελείως διαφορετικές πραγματικότητες και παράμετροι, από την εγκληματικότητα μέχρι τα αξιοθέατα, που πρέπει να ληφθούν υπόψη.


Πες μας πρώτα τι ακριβώς θέλεις να κάνεις στο μήνα του μέλιτος, πώς το φαντάζεσαι και μετά θα πάρεις πιο συγκεκριμένες απαντήσεις. Πολύ πιθανό να μην είναι καν η Καραϊβική το καταλληλότερο γι' αυτό που ψάχνετε.
Αυτό που ψάχνουμε σαν γαμήλιο ταξίδι φυσικά δεν είναι η έντονη ζωή αλλά τεμπελιά, κοκτέιλ, κλπ...

Απλά μία πρόταση θα ήθελα μέσα σε ένα 10ήμερο για 1 νησί σχετικά ήρεμο στην Καραϊβικη, τίποτε άλλο. Επιπλέον επειδή έχω συγγενείς στο Μεξικό θα με ενδιέφερε να ξέρω από ποιο νησί θα μπορούσα να φύγω κατευθείαν για το Μεξικό. Εάν δε η Καραϊβική έχει βροχές τέτοιον καιρό καλύτερα να πάω κάπου αλλού, αρκετό κρύο έχω φάει φέτος στην Πεντέλη.
Γενικά θα ήθελα προτάσεις σε ποιο εξωτικό μέρος να πάω ήσυχα & τροπικά με ζέστη για αρχές Ιουλίου (χωρίς ραδιενέργεια φυσικά).


Ευχαριστώ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.199
Μέλη
38.914
Νεότερο μέλος
daglas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom