Γαμήλιο ταξίδι στον Αγιο Δομίνικο

halla

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Δομίνικος
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Γεια σε όλους, με λένε Ιωάννα και είμαι παθιασμένη με τα ταξίδια παρόλο που δεν έχω κάνει πάρα πολλά. Τον Σεπτέμβριο του 2012 παντρεύομαι και σκεφτόμουν για καιρό σε πιο προορισμό να είναι το γαμήλιο ταξίδι μας. Ετσι έστειλα κάποια mail σε ταξιδιωτικά πρακτορεία και κλείσαμε τελικά για Αγιο Δομίνικο (Πούντα Κάνα), στο Melia Caribe Tropical All Inclusive για μία (μόνο) εβδομάδα. Ο συγκεκριμένος προορισμός επιλέχθηκε, γιατί μετά από έναν γάμο, που όλα έχουν περάσει από τα χέρια και το κεφάλι σου, θες απλά να πας να οριζοντιωθείς σε μια εξωτική παραλία και να μην σκέφτεσαι τίποτα. Ετσι με βάση τις τιμές που μας έδωσαν προτιμήσαμε τον Αγιο Δομίνικο. Σύνολο το ταξίδι 3.200 ευρω. Με μία διανυκτέρευση επιπλέον στην Μαδρίτη.

Το μόνο που με προβληματίζει είναι πώς θα είναι ο καιρός τον Σεπτέμβριο και επίσης το γεγονός πως δεν έχω βγει ποτέ εκτός Ευρώπης με αγχώνει λίγο από την άποψη των πρακτικών θεμάτων (αν πιάνει το κινητό, αν χρειάζομαι συνάλλαγμα απο την Ελλάδα και διάφορες τέτοιες λεπτομέριες.

Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε συμβουλή, ή πρόταση από κάποιον που ήδη έχει πάει εκεί.

Επίσης αν κάποιος ξέρει πόσο περίπου κοστίζει το ταξίδι στο νησί Σαόνα;
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.725
Likes
14.865
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Ιωάννα καλώς όρισες στη παρέα μας,κατ'αρχάς η ώρα η καλή.
μην ανχώνεσε για τίποτε,υπάρχουν πολλά παιδια απο το φόρουν που έχουν πάει στο προορισμό που επέλεξες και μόλις δούν το πόστ σου θα σου δόσουν τις κατάληλες οδηγίες.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.501
Likes
8.021
H ωρα η καλη!!
Κι εγω γαμηλιο ταξιδι πηγα Αγιο Δομηνικο, αν θες διαβασε την ιστορια μου: http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...%F4%E7%F2-%EA%E1%F1%E1%FA%E2%E9%EA%DE%F2.html
Ωστοσο, 2-3 ενστασεις:
(1) Ο Αγιος Δομηνικος δεν ειναι Μαλδιβες για να πας απλα και να αραξεις στην παραλια... (επισης, 3200 δεν ειναι πααρα πολλα για να πας μονο για αραγμα?? :roll:)
(2) Εχει παααρα πολλα πραγματα να δεις και να κανεις, βαλε μερικες μερες ακομα (και βγαλε εξω τη Μαδριτη), η μια εβδομαδα ειναι απελπιστικα λιγος χρονος, μονο το τζετ λαγκ θα σου παρει 1 μερα να συνελθεις
 

halla

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Δομίνικος
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Oχι, δεν θέλω καθόλου να τρέχω σε αξιοθέατα, αρχαία, μνημεία και διάφορα τέοια. Είναι αποκλειστικά μόνο για άραγμα. Την Μαδρίτη δεν μπορώ να την βγάλω γιατί είναι η πτήση της επιστροφής τέτοια που δεν μπορώ να αποφύγω την διανυκτέρευση. Αν ήμουν με μια φίλη ή μόνη ίσως και να είχα την περιέργεια να γνωρίσω και λίγο τον λαό, αλλά σκοπός του ταξιδιού είναι η ξεκούραση σε ένα εξωτικό μέρος με μπόλικο μασάζ, πολύ παραλία και ήλιο, free φαγητο στα 14 διαφορετικά εστιατόρια του ξενοδοχείου και πολύ ποτό. Ούτε για λόγος για εξερευνήσεις εκτός. Μόνο στο νησάκι Σαόνα θα ήθελα να πάω, που φαίνεται πολύυυυυ σούπερ.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Συναλλαγμα δε χρειαζεστε απο Ελλαδα , απ'οτι θυμαμαι εγω επαιρναν και ευρω. Τα μεγαλα ξενοδοχεια της Πουντα κανα εχουν και ανταλλακτηρια , αλλα δε συμφερουν , καλυτερα στο αεροδρομιο οταν φτασετε.
Η εκδρομη στο Σαονα (οντως αξιζει να πατε τουλαχιστον εκει) , κοστιζει οσο θελει το ξενοδοχειο να χρεωσει , αφου δεν εχεις και αλλη επιλογη. Μπορεις να μπεις στο σαιτ του χοτελ να δεις αν αναφερει τις εκδρομες. Για το κινητο δε γνωριζω..

..σκοπός του ταξιδιού είναι η ξεκούραση σε ένα εξωτικό μέρος με μπόλικο μασάζ, πολύ παραλία και ήλιο, free φαγητο στα 14 διαφορετικά εστιατόρια του ξενοδοχείου και πολύ ποτό. Ούτε για λόγος για εξερευνήσεις εκτός.
Αφου ο σκοπος του ταξιδιου ειναι η απολυτη ξεκουραση, ενω η εξερευνηση , η χωρα , ο κοσμος της , δεν ειναι η προτεραιοτητα σας , τοτε γιατι διαλεξατε το νησι που το συγκεκριμενο μηνα (ας το πω μαλακά..) ο καιρος δεν ειναι στα καλυτερα του?
Θελω να πω , οτι υπαρχουν αρκετα μερη στον κοσμο με το ιδιο τροπικο σκηνικο - σαν την Πουντα κανα - για αραγμα , που ομως ο καιρος ειναι χαρμα. Απλα σαν απορια το εκφραζω..
Κατα τα αλλα εχετε τις ευχες μου για βιο ανθοσπαρτο και καλο καιρο για το ταξιδι σας.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.501
Likes
8.021
Oχι, δεν θέλω καθόλου να τρέχω σε αξιοθέατα, αρχαία, μνημεία και διάφορα τέοια. Είναι αποκλειστικά μόνο για άραγμα. Την Μαδρίτη δεν μπορώ να την βγάλω γιατί είναι η πτήση της επιστροφής τέτοια που δεν μπορώ να αποφύγω την διανυκτέρευση. Αν ήμουν με μια φίλη ή μόνη ίσως και να είχα την περιέργεια να γνωρίσω και λίγο τον λαό, αλλά σκοπός του ταξιδιού είναι η ξεκούραση σε ένα εξωτικό μέρος με μπόλικο μασάζ, πολύ παραλία και ήλιο, free φαγητο στα 14 διαφορετικά εστιατόρια του ξενοδοχείου και πολύ ποτό. Ούτε για λόγος για εξερευνήσεις εκτός. Μόνο στο νησάκι Σαόνα θα ήθελα να πάω, που φαίνεται πολύυυυυ σούπερ.
Και Ελούντα μια χαρά δεν είναι για αυτό τον σκοπό? :roll:
 

halla

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Δομίνικος
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Συναλλαγμα δε χρειαζεστε απο Ελλαδα , απ'οτι θυμαμαι εγω επαιρναν και ευρω. Τα μεγαλα ξενοδοχεια της Πουντα κανα εχουν και ανταλλακτηρια , αλλα δε συμφερουν , καλυτερα στο αεροδρομιο οταν φτασετε.
Η εκδρομη στο Σαονα (οντως αξιζει να πατε τουλαχιστον εκει) , κοστιζει οσο θελει το ξενοδοχειο να χρεωσει , αφου δεν εχεις και αλλη επιλογη. Μπορεις να μπεις στο σαιτ του χοτελ να δεις αν αναφερει τις εκδρομες. Για το κινητο δε γνωριζω..



Αφου ο σκοπος του ταξιδιου ειναι η απολυτη ξεκουραση, ενω η εξερευνηση , η χωρα , ο κοσμος της , δεν ειναι η προτεραιοτητα σας , τοτε γιατι διαλεξατε το νησι που το συγκεκριμενο μηνα (ας το πω μαλακά..) ο καιρος δεν ειναι στα καλυτερα του?
Θελω να πω , οτι υπαρχουν αρκετα μερη στον κοσμο με το ιδιο τροπικο σκηνικο - σαν την Πουντα κανα - για αραγμα , που ομως ο καιρος ειναι χαρμα. Απλα σαν απορια το εκφραζω..
Κατα τα αλλα εχετε τις ευχες μου για βιο ανθοσπαρτο και καλο καιρο για το ταξιδι σας.
Δεν μπόρεσα να βρω άλλον προορισμό εξωτικό, για εκείνη την εποχή που ν α είναι ο καιρός ιδανικός. Κοίταγα Μαλδίβες, Πουκέτ, Μπαλί, Ζανζιβάρη, αλλά τα δύο τελευταία δεν με ψήνανε πολύ. Και αποφασίσαμε Καραιβική. Τώρα αν πέσουμε πάνω σε τυφώνα τι να πω, θα είμαστε άτυχοι! Ελπίζω όχι!

Και Ελούντα μια χαρά δεν είναι για αυτό τον σκοπό? :roll:
Δεν είμαι φαν του εσωτερικού, δεν νομίζω να διάλεγα την Ελούντα ποτέ για γαμήλιο, σίγουρα δνε έχει τις ίδιες παραλίες με τον Αγιο Δομίνικο, μη λέμε οτι θέλουμε. Το ότι δεν θέλω να ανεβαίνω σε άλογα και να περνάω σύριζα σε γκρεμούς και να προσγείωνομαι με 8θέσια στο πουθενά δεν σημαίνει πως θα ήθελα να κάνω και γαμήλιο ταξίδι στην Αίγινα. Οι περισσότεροι που πήγαν γαμήλιο στο Δομίνικο μου είπαν πως δεν βγήκαν καν από το ξενοδοχείο και πέρασαν υπέροχα. Οπως και Μαλδίβες το ίδιο σκηνικό. Γαμήλιο πας, δεν πας για ασκήσεις εδάφους. Και πάλι ο καθένας το γαμήλιο του το ονειρεύεται όπως θέλει. Υπάρχουν άνθρωποι που πήγαν για γαμήλιο για Σαφάρι. Not my type!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.501
Likes
8.021
Δεν είμαι φαν του εσωτερικού, δεν νομίζω να διάλεγα την Ελούντα ποτέ για γαμήλιο, σίγουρα δνε έχει τις ίδιες παραλίες με τον Αγιο Δομίνικο, μη λέμε οτι θέλουμε. Το ότι δεν θέλω να ανεβαίνω σε άλογα και να περνάω σύριζα σε γκρεμούς και να προσγείωνομαι με 8θέσια στο πουθενά δεν σημαίνει πως θα ήθελα να κάνω και γαμήλιο ταξίδι στην Αίγινα. Οι περισσότεροι που πήγαν γαμήλιο στο Δομίνικο μου είπαν πως δεν βγήκαν καν από το ξενοδοχείο και πέρασαν υπέροχα. Οπως και Μαλδίβες το ίδιο σκηνικό. Γαμήλιο πας, δεν πας για ασκήσεις εδάφους. Και πάλι ο καθένας το γαμήλιο του το ονειρεύεται όπως θέλει. Υπάρχουν άνθρωποι που πήγαν για γαμήλιο για Σαφάρι. Not my type!
Απο ποτε ακριβως ΔΕΝ μπορουμε να λεμε οτι θελουμε? Απο τη στιγμη που αυτο δεν συναδει με αυτο που θελετε να ακουσετε?
 

halla

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Δομίνικος
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Φυσικά και μπορείς να λες ότι θες, όπως να συγκρίνεις τις Μαλδίβες με την Βουλιαγμένη. Δεν γίνεται όμως να μην κριθείς γι αυτά που λες, ειδικά όταν είναι τύπου γιατι Δομίνικο και όχι Ελούντα (;;;!!!). Κακώς βεβαίως που απάντησα. Δεν έχριζε απάντησης το συγκεκριμένο σχόλιο. Αρκούσε απλά ένα no comments...
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
κοιτα με τις ειρωνειες και την αρνητικη διαθεση δεν θα παρεις καμια πληροφορια και νομιζω γιαυτο γραφτησες στο φορουμ,σωστα?
η vario οπως και οι υπολοιποι εχουν την εμπειρια για να σε κατατοπισουν και να σε βοηθησουν.
τωρα αν εσυ ενοχληθηκες επειδη ηδη εχεις κλεισει για αγιο δομινικο και τα παιδια προτεινουν και κατι αλλο τοτε δεν χρειαζεσαι καμια βοηθεια παρα μονο να ακουσεις οτι ειναι τελεια η επιλογη που εκανες.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.501
Likes
8.021
Καλα αν κατσουμε να σκεφτουμε ποιο σχολιο χρηζει (και όχι χρίζει) απαντησης, βλεπω να πηγαινει ολο σου το τοπικ στο recycle bin...
Ωστοσο το να συγκρινω Μαλδιβες και Δομηνικο και Βουλιαγμενη νομιζω οτι εχω το δικαιωμα απο τη στιγμη που τα εχω επισκεφθει και τα 3.
Εαν και εφοσον ξεμυτισεις απο το resort οπου και θα μεινεις, ναι τοτε θα μπορεις να εχεις και εσυ γνωμη για τον Δομηνικο.
Κατα τ' αλλα δεν σε παρεξηγω που φουντωνεις, φανταζομαι ειναι απο το αγχος των γαμηλιων προετοιμασιων!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.844
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom