Γαμήλιο ταξίδι 2 εβδομάδων Β.Αμερική

alkistismaria

Member
Μηνύματα
528
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Γεια σας μιας και ξαναπαντρευόμαστε το καλοκαίρι με θρησκευτικό αυτή τη φορά τη φορά και αφού γαμήλιο για τον πολιτικό γάμο πήγαμε Παρίσι τώρα σκεφτόμαστε 2 εβδομάδες Αμερική.Θέλουμε Ν.Υόρκη 1 εβδομάδα ίσως ή είναι λίγο;Και μετά να συνδυάζαμε Ουάσιγκτον και Σικάγο ή Λας Βέγκας και Λος Άντζελες;Λέμε να πετάξουμε απο Φρανκφούρτη μιας και μένουμε μόνιμα Στουτγκάρδη.Μπορείτε να μου πείτε αν χρειαζόαμστε ESTA ή μπορούμε μόνο με τα διαβατήρια μας;Θα ήθελα αν έχετε ξενοδοχεία να μου προτείνετε,Ευχαριστώ και θα περιμένω την απάντηση σας.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
2 γαμηλια ταξιδια...ωραια:lol:...Νομιζω,οτι αν εισαστε κατοχοι ελληνικων διαβατηριων,πρεπει να κανετε esta,δεν νομιζω να παιζει ρολο ο τοπος διαμονης.Μπορει και καποιος αλλος να μας πει...
Εδω το αναφερει...http://www.esta.us/greek.html
Τωρα για τα σχεδια σας δεν μπορω να σου πω κατι ιδιαιτερο.Ουασιγκτον την βρηκα,πολυ ομορφη πολη,που αξιζει μια επισκεψη.Το Λας Βεγκας,το ξερεις και συ...η χαρα της κοπιας και της ΔΕΗ...:p
αλλα,εχει μια χαρη και αυτο....οτι και να αποφασισεις,καλα να περασετε...
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Δεν έχει σημασία που μένεις ή από πού ταξιδεύεις, αλλά τί διαβατήριο έχεις.
Οπότε αν το διαβατήριό σας είναι ελληνικό, τότε χρειάζεστε οπωσδήποτε esta.
 

alkistismaria

Member
Μηνύματα
528
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Την ESTA την εκτυπώνω και την δείχνω μαζί με το διαβατήριο μου στον έλεγχο;
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.000
Likes
2.093
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Μια βδομαδα Ν.Υ σαν λιγο μου φαινεται. Βαλε κατι παραπανω.
 

master1706

Member
Μηνύματα
303
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη, ξανά!!
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Την ESTA την εκτυπώνω και την δείχνω μαζί με το διαβατήριο μου στον έλεγχο;
Κατά τους Αμερικανούς δεν χρειάζεται να είναι τυπωμένη καθώς όλα τα βλέπουν online (τι περίεργο...), παρόλα αυτά μία εκτύπωση ποτέ δεν έκανε κακό.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Παντως,πριν 2 χρονια,που πηγα,μου την ζητησε η αεροπορικη(εκανα τσεκ-ιν σε γκισε)γιατι,αν σου αρνηθουν την εισοδο στην Αμερικη,λογω μη υπαρξεις εστα,θα πρεπει να σε γυρισουν πισω...ετσι εχω ακουσει...
@alkistismaria μηπως ενα κριτιριο,του ταξιδιου σου στα νοτια ειναι ο καιρος?μηπως καλοκαιρι εχει πολυ ζεστη?σε αντιθεση με τις βορειες πολιτειες?για κοιταξε το....
 

sourloulou

Member
Μηνύματα
103
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Λος Αντζελες-Λας Βεγκας
Ταξίδι-Όνειρο
Κινα
κι εγω πιστευω ειναι λιγη 1 βδομαδα για νεα υορκη αλλα αν δεν εχετε περισσοτερες μερες μην απογοητευεσαι!!!ολα γινονται!!προλαβαινεις να πας ουασιγκτον!!εμεις πηγαμε με megabus βραδυνο δρομολογιο με 1$ εγω κ 3$ ο καλος μου!τα κλεισαμε 2,5 μηνες νωριτερα...μολις κλεισαμε τα αεροπορικα κ καταστρωσαμε ο προγραμμα!!ετσι πηγαμε κ βοστωνη.κ ετσι πηγαμε κ στο νιαγαρα.λεωφορειο μεχρι μπαφαλλο κ απο εκει αλλο λεωφορειο τοπικο που οι ντοπιοι σε κατευθυνουν γιατι ξερουν οι πηγες μπαφαλο γιαυτο το λογο!!!
ξενοδοχειο θελαμε κεντρικο...κεντρικοτατο κ οικονομικο φυσικα οσο γινοταν φυσικα γιατι οι τιμες ηταν υψηλες για ελλαδα αλλα φυσιολογικες για αμερικη!!!!χαχαχα!!ετσι καταληξαμε στο
http://www.booking.com/hotel/us/bes...1;sid=6cfa8d56a5b7d87a456b031a2b605c59;dcid=1
 

alkistismaria

Member
Μηνύματα
528
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Κριτήριο μου είναι να δούμε οσα περισσότερα μπορούμε και σκεφτόμαστε γαμήλιο στις βόρειες πολιτείες γιατί αν συνδυάσουμε και τις νότιες δεν θα προλάβουμε να δούμε τίποτα και απο την άλλη σκεφτόμαστε θα ξαναέχουμε την ευκαιρία για ένα ακόμη ταξίδι στην Αμερική και να γυρίσουμε τις νότιες Πολιτείες;Γι αυτό έχουμε μπερδευτεί και επίσης η Ν.Υ. είναι όνειρο μου και θα ήθελα να δώ όσα περισσότερα μπορώ γι αυτό λέγαμε 1 εβδομάδα εκεί και 1 εβδομάδα Ουάσινγκτον και Σικάγο ή Βοστώνη.
 

MIAT

Member
Μηνύματα
417
Likes
1.125
Ταξίδι-Όνειρο
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
Κριτήριο μου είναι να δούμε οσα περισσότερα μπορούμε και σκεφτόμαστε γαμήλιο στις βόρειες πολιτείες γιατί αν συνδυάσουμε και τις νότιες δεν θα προλάβουμε να δούμε τίποτα και απο την άλλη σκεφτόμαστε θα ξαναέχουμε την ευκαιρία για ένα ακόμη ταξίδι στην Αμερική και να γυρίσουμε τις νότιες Πολιτείες;Γι αυτό έχουμε μπερδευτεί και επίσης η Ν.Υ. είναι όνειρο μου και θα ήθελα να δώ όσα περισσότερα μπορώ γι αυτό λέγαμε 1 εβδομάδα εκεί και 1 εβδομάδα Ουάσινγκτον και Σικάγο ή Βοστώνη.
Είμαι σίγουρη ότι θα περάσετε τέλεια!Κι εμείς γαμήλιο ταξίδι πήγαμε ΝΥ και Τορόντο 7 και 6 ημέρες.Μια χαρά ήταν και 7 ημέρες για ΝΥ δεν είναι καθόλου άσχημα.Τα βασικότερα θα τα δείτε.Εμάς την esta δεν μας τη ζήτησαν καθόλου δεν ξέρω αν παίζει ρόλο το ότι μπήκαμε από Καναδά-ΝΥ.Κράτα τη εσύ καλού κακού...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.196
Μηνύματα
883.562
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom