Γαμηλιο για ιουνιο-ιουλιο ΚΟ ΣΑΜΟΥΙ η αλλου?

Mike31285

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Καλημερα σας.

Ενδιαφερομαστε για γαμηλιο ταξιδι 10-11 μερες (περιπου μια πανω,μια κατω δεν μας πειραζει πχ).
Για τους μηνες ιουνιο-ιουλιο.
Τεινουμε προς koh samui απλα μας προβληματιζει λιγο ο καιρος.
Το μπατζετ ειναι μαξιμουμ 1500€ κατ'ατομο για εισητηρια (φορους κλπ ολα) κ ξενοδοχειο (με bungalow στη θαλασσα πχ) κ μεταφορες απο κ προς αεροδρομιο.

Κ αλλα μερη ευπροσδεκτα για προτασεις γιτι εχουμε τρελαθει με τον καιρο εκει στα μερη εκεινα. Στα ταξιδιωτικα αλλος λεει "οχι με τιποτα εκει" κ αλλος μας λεει "το προτεινουμε ανεπιφυλακτα".

Τελος, θελουμε εναν εξωτικο προορισμο.
(Μας προτειναν κ καναρια νησια αλλα δεν ειναι κ τοσο εξωτικα απ οτι ειδαμε)

Ευχαριστω εκ των προτερων ολους οσους αφιερωσουν χρονο σε αυτο το post.
 

paskalis

Member
Μηνύματα
84
Likes
228
Επόμενο Ταξίδι
ΦΙΛΙΠΠΙΝΕΣ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΤΑΙΛΑΝΔΗ
Η περίοδος που θέλετε να πάτε Κο Σαμουι δεν είναι κατάλληλη, είναι η υγρή περίοδος γεμάτη βροχές και αέρα. Πολλές μέρες βρέχει ασταμάτητα και με μεγάλη ένταση, λάσπες παντού και γενικώς μια κατάσταση που δεν σε προδιαθέτει να βγεις έξω. Ιδανική περίοδος είναι από τέλος Νοέμβρη έως Μάρτιο. Εγώ είχα πάει Πρωτοχρονιά και το συνδύασα με το Κοφανγκαν, που φημίζεται για το full moon parties, όμως τίποτα ιδιαίτερο σαν νησί. Το Κο Σαμουι είναι όμορφο και έχει πολλές παραλίες, όμως μην μείνετε 10 μέρες μόνο σε αυτό, θα βαρεθείτε. Συνδυάστε το με Κραμπι που είναι υπέροχο, με Πουκετ και φυσικά δυο μέρες στην Μπανγκοκ. Οι εσωτερικές πτήσεις είναι φθηνές με την airasia. Το μπατζετ σας είναι επαρκές για αυτές τις μέρες, περίπου τόσο μου βγαίνει κάθε φορά που πάω Ταϊλανδή για 15 μέρες, και μάλιστα high season, και με δεκάδες δώρα. Τομμεγαλύτερο κόστος είναι αεροπορικά, όσο νωρίτερα τόσο φθηνότερα. Καναρια Νησιά όχι, σαν την Ταϊλανδή δεν είναι.
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.944
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Ενδιαφερομαστε για γαμηλιο ταξιδι 10-11 μερες (περιπου μια πανω,μια κατω δεν μας πειραζει πχ).
Για τους μηνες ιουνιο-ιουλιο.
Τεινουμε προς koh samui απλα μας προβληματιζει λιγο ο καιρος.
Αν δεν κάνω λάθος, έχεις διαλέξει την κατάλληλη πλευρά της χώρας την κατάλληλη εποχή. Το καλοκαίρι έχει τις λιγότερες βροχές στο Σαμουί. Αντίθετα, στο Πουκέτ ο καιρός (όσον αφορά τις βροχές) είναι καλύτερος τα Χριστούγεννα.
 

Mike31285

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Αν δεν κάνω λάθος, έχεις διαλέξει την κατάλληλη πλευρά της χώρας την κατάλληλη εποχή. Το καλοκαίρι έχει τις λιγότερες βροχές στο Σαμουί. Αντίθετα, στο Πουκέτ ο καιρός (όσον αφορά τις βροχές) είναι καλύτερος τα Χριστούγεννα.
Η περίοδος που θέλετε να πάτε Κο Σαμουι δεν είναι κατάλληλη, είναι η υγρή περίοδος γεμάτη βροχές και αέρα. Πολλές μέρες βρέχει ασταμάτητα και με μεγάλη ένταση, λάσπες παντού και γενικώς μια κατάσταση που δεν σε προδιαθέτει να βγεις έξω. Ιδανική περίοδος είναι από τέλος Νοέμβρη έως Μάρτιο. Εγώ είχα πάει Πρωτοχρονιά και το συνδύασα με το Κοφανγκαν, που φημίζεται για το full moon parties, όμως τίποτα ιδιαίτερο σαν νησί. Το Κο Σαμουι είναι όμορφο και έχει πολλές παραλίες, όμως μην μείνετε 10 μέρες μόνο σε αυτό, θα βαρεθείτε. Συνδυάστε το με Κραμπι που είναι υπέροχο, με Πουκετ και φυσικά δυο μέρες στην Μπανγκοκ. Οι εσωτερικές πτήσεις είναι φθηνές με την airasia. Το μπατζετ σας είναι επαρκές για αυτές τις μέρες, περίπου τόσο μου βγαίνει κάθε φορά που πάω Ταϊλανδή για 15 μέρες, και μάλιστα high season, και με δεκάδες δώρα. Τομμεγαλύτερο κόστος είναι αεροπορικά, όσο νωρίτερα τόσο φθηνότερα. Καναρια Νησιά όχι, σαν την Ταϊλανδή δεν είναι.

ηδη εχω δυο διαφορετικες αποψεις.. χαχαχαχαχαχαχα

αραγε τωρα πας η δεν πας στο σαμουι?
επισης κλεινεις μονος σου εισητηρια η μεσω πρακτορειου..??

τι κερδιζεις κλεινωντας μεσω πρακτορειου?
 

el de abajo

Member
Μηνύματα
202
Likes
586
πετάς τέλη Ιουλίου Samui και περνάς αμέσως με καραβάκι απέναντι στο Koh Phangan. Μένεις σε μία από τις παραλίες Thοng Nai Pan Noi ή Thong Nai Pan Yai, νοικιάζεις μηχανάκι και πας παντού όπου εσύ θέλεις...πραγματικά ωραίες διακοπές...εννοείται τα κλείνεις μόνος σου...σημερα με το ιντερνετ είναι αμαρτία να πληρώνεις αδρά για πράγματα που γίνονται με ένα κλικ από το σπίτι σου...
 

Mike31285

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
πετάς τέλη Ιουλίου Samui και περνάς αμέσως με καραβάκι απέναντι στο Koh Phangan. Μένεις σε μία από τις παραλίες Thοng Nai Pan ή Thong Nai Pan Yai, νοικιάζεις μηχανάκι και πας παντού όπου εσύ θέλεις...πραγματικά ωραίες διακοπές....
πιο πιθανες ημερομηνιες με βαση τις δουλειες μας ειναι για 9/6/18 - 18/6/18.
για ιουλιο παιζεται ακομα,αλλα ισως κ δυσκολο..
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.944
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
ηδη εχω δυο διαφορετικες αποψεις.. χαχαχαχαχαχαχα

αραγε τωρα πας η δεν πας στο σαμουι?
επισης κλεινεις μονος σου εισητηρια η μεσω πρακτορειου..??

τι κερδιζεις κλεινωντας μεσω πρακτορειου?
Δες εδώ για το Πουκέτ και εδώ για το Σαμουί (και τριγύρω π.χ. Παγκνιάν-Τάο-Ανγθονγκ κλπ). Η Ταιλάνδη, και κυρίως τα τουριστικά ανεπτυγμένα νησιά, θεωρείται εύκολος προορισμός, εγώ θα έκλεινα μόνος αεροπορικά/ξενοδοχεία. Με το πρακτορείο θα γλιτώσεις το ψάξιμο (τη μισή χαρά του ταξιδιού, δηλαδή ;)) αλλά με το αζημίωτο.
 

Mike31285

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Δες εδώ για το Πουκέτ και εδώ για το Σαμουί (και τριγύρω π.χ. Παγκνιάν-Τάο-Ανγθονγκ κλπ). Η Ταιλάνδη, και κυρίως τα τουριστικά ανεπτυγμένα νησιά, θεωρείται εύκολος προορισμός, εγώ θα έκλεινα μόνος αεροπορικά/ξενοδοχεία. Με το πρακτορείο θα γλιτώσεις το ψάξιμο (τη μισή χαρά του ταξιδιού, δηλαδή ;)) αλλά με το αζημίωτο.
Και η ασφαλεια αστικης ευθυνης που μου χει το πρακτορειο τι ειναι? Μηπως γι αυτο πληρωνω παραπανω?
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Για Σαμούι ο καιρός είναι καλός Ιούνιο - Ιούλιο. Κο Πανγκαν και Κο Τάο είχα πάει εγώ μέσα Ιουλίου
Και η ασφαλεια αστικης ευθυνης που μου χει το πρακτορειο τι ειναι? Μηπως γι αυτο πληρωνω παραπανω?
Αυτό είναι δικό τους θέμα. Πρέπει να έχουν αυτήν την ασφάλεια για να είναι καλυμμένοι αν συμβεί κάποια αναποδιά κατά το ταξίδι. Δες εδώ: https://www.travelstories.gr/community/threads/%CE%A0%CF%81%CE%BF%CF%83%CF%86%CE%AD%CF%81%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BB%CE%B1%CE%BC%CE%B2%CE%AC%CE%BD%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CF%8 3%CF%86%CE%AC%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CE%91%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82-%CE%95%CF%85%CE%B8%CF%8D%CE%BD%CE%B7%CF%82.24266/Αν κανονίσεις ανεξάρτητα θα κάνεις ταξιδιωτική ασφάλεια. Για τα υπόλοιπα που ρωτάς: Είχα πάει Κο Πανγκάν και Κο Τάο (στα προτείνω σε σχέση με Σαμούι) μέσα με τέλη Ιουλίου. Είχαμε 2 μέρες συνεχόμενες συννεφιά με βροχή και άλλες 2-3 φορές βροχή που κρατούσε λίγο. Πιστεύω ότι είναι θέμα τύχης για αυτήν την εποχή που θεωρείται σχετικά ευνοϊκή. Να φαντηστείς ότι στον πιο ξηρό μήνα για το Κο Σαμούι βρέχει σχεδόν όσο στους πιο υγρούς μήνες της Αθήνας. Να πας και Μπανγκόκ οπωσδήποτε. Και συμφωνώ με @Nikos1986: η Ταϊλάνδη είναι πολύ εύκολος προορισμός για να πας ανεξάρτητα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.561
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom