Γαμηλιο ταξιδι στη Ταυλανδη

Daisoulini

Member
Μηνύματα
16
Likes
10
Καλησπερα παιδια. Χρειαζομαι τη βοηθεια σας!Ειναι πρωτη φορα που θα κανουμε τοσο μακρινο ταξιδι. Σκεφτομασταν να παμε Ταυλανδη κ συγκεκριμενα αποτι διαβαζω υπαρχει μια αγαπη για το ΚοΣαμουι. Υπολογιζουμε να παμε τελη Νοεμβριου με αρχες Δεκεμβριου. Ενδυκνυται ο καιρος τοτε;Επισης βλεπω οτι απευθειας πτήση δεν υπάρχει και λεγαμε μηπως παμε Πουκετ λιγες μερες και μετα ΚοΣαμουι αλλα δε ξέρουμε πως!!! Μήπως είναι προτιμοτερο να παμε με ταξιδιωτικο γραφειο;
 

kontzo

Member
Μηνύματα
9
Likes
7
Καλησπέρα σας,

Αν και έγινα μέλος πρόσφατα πάντα πριν κλείσω κάπου έριχνα μια ματιά εδώ για εμπειρίες και προτάσεις.. θα ήθελα τώρα την βοήθεια σας αν γίνεται καθώς οι απόψεις διίστανται..
Παντρευομαστε τον Νοέμβριο και λέμε για ταξίδι αρχές Δεκέμβρη για περίπου 15 μέρες.. διάβασα για Ταϋλάνδη, κοίταξα αεροπορικά, βρήκα "καλές " τιμές πιστεύω, και τώρα πριν το τελευταίο βήμα έχω κάποιες απορίες αν μπορείτε να μου ρίξετε και εσείς το φως σας . Πρέπει να κάνουμε κάποια εμβόλια πριν πάμε; από κινδύνους? Πέρα από το νερό που διάβασα μόνο εμφιαλωμένο, κάτι άλλο να προσέξουμε?

Συγνωμη για το τεράστιο κείμενο αλλά πρώτη φορά προγραμματίζουμε κάτι εκτός Ευρώπης και τα έχω βρει λίγο σκούρα
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Δε χρειάζονται εμβόλια και απλά να προσέχετε όπως θα κάνατε παντού. Ο μόνος μεγάλος κίνδυνος είναι να μη θέλεις να γυρίσεις πίσω.
 

Vanessa tzn

Member
Μηνύματα
92
Likes
120
Καλησπέρα σας,

Αν και έγινα μέλος πρόσφατα πάντα πριν κλείσω κάπου έριχνα μια ματιά εδώ για εμπειρίες και προτάσεις.. θα ήθελα τώρα την βοήθεια σας αν γίνεται καθώς οι απόψεις διίστανται..
Παντρευομαστε τον Νοέμβριο και λέμε για ταξίδι αρχές Δεκέμβρη για περίπου 15 μέρες.. διάβασα για Ταϋλάνδη, κοίταξα αεροπορικά, βρήκα "καλές " τιμές πιστεύω, και τώρα πριν το τελευταίο βήμα έχω κάποιες απορίες αν μπορείτε να μου ρίξετε και εσείς το φως σας . Πρέπει να κάνουμε κάποια εμβόλια πριν πάμε; από κινδύνους? Πέρα από το νερό που διάβασα μόνο εμφιαλωμένο, κάτι άλλο να προσέξουμε?

Συγνωμη για το τεράστιο κείμενο αλλά πρώτη φορά προγραμματίζουμε κάτι εκτός Ευρώπης και τα έχω βρει λίγο σκούρα
Εμένα με βοήθησε πολυ που έπαιρνα κάθε πρωί προβιοτικά στην ταυλανδη και τρώγαμε συνέχεια street food κ χυμούς παίρναμε από το δρόμο κ δεν είχαμε κανένα θέμα, καλά να περάσετε!
 
Last edited:

underwater

Member
Μηνύματα
2.703
Likes
11.147
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Γενικά η Ταϋλάνδη είναι μια πολύ "εύκολη" χώρα, ασφαλής και αρκετά καθαρή (για τα δεδομένα της περιοχής πάντα).
Δε μπορώ να σκεφτώ κάποια ιδιαίτερη προφύλαξη που να χρειάζεται να πάρει κανείς σε σχέση με μια ευρωπαϊκή χώρα. Νερό ας πούμε ναι, εμφιαλωμένο πίναμε, αλλά την ίδια στιγμή καταναλώναμε συνέχεια φρούτα, ωμές σαλάτες, χυμούς και smoothies χωρίς καμία παρενέργεια (σε αντίθεση με σκηνικά που μου έχουν συμβεί σε άλλες ασιατικές χώρες).
Οι άνθρωποι είναι πολύ φιλικοί και αρκετά βοηθητικοί. Όπως θα διαπιστώσετε πρόκειται μια χώρα με πολύ τουρισμό, ενώ αποτελεί και κλασικό honeymoon προορισμό. Εμάς μας ρωτούσαν συνέχεια οι ντόπιοι αν ήταν το honeymoon μας!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.554
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Καλησπερα παιδια. Χρειαζομαι τη βοηθεια σας!Ειναι πρωτη φορα που θα κανουμε τοσο μακρινο ταξιδι. Σκεφτομασταν να παμε Ταυλανδη κ συγκεκριμενα αποτι διαβαζω υπαρχει μια αγαπη για το ΚοΣαμουι. Υπολογιζουμε να παμε τελη Νοεμβριου με αρχες Δεκεμβριου. Ενδυκνυται ο καιρος τοτε;Επισης βλεπω οτι απευθειας πτήση δεν υπάρχει και λεγαμε μηπως παμε Πουκετ λιγες μερες και μετα ΚοΣαμουι αλλα δε ξέρουμε πως!!! Μήπως είναι προτιμοτερο να παμε με ταξιδιωτικο γραφειο;
Καλημέρα. Ο Δεκέμβριος είναι καλός μήνας για να επισκεφθείς το σύνολο της χώρος. Τον Νοέμβριο ο καιρός είναι καλύτερος από τη μεριά του Πουκε. Από Πουκέ στο Κο Σαμουι υπάρχει αεροπορική σύνδεση με την Bangkok airways. Υπολογίστε πάνω - κάτω 100€ για τη μετάβαση.
 

kontzo

Member
Μηνύματα
9
Likes
7
Να κάνω άλλη μια ερώτηση, είδα κάτι αναφέρθηκε σε άλλο άρθρο για Ταυλάνδη αλλά δεν υπήρχε κάτι ξεκάθαρο, χρειάζεται να κάνουμε κάποια ταξιδιωτική ασφάλεια και τι είναι αυτό? δεν έχω κάνει ποτέ σε οτι ταξίδι και αν έχω κάνει (Ευρώπη πάντα)...
 
Μηνύματα
768
Likes
603
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λος Ρόκες
Πάντα είναι χρήσιμη η ταξιδιωτική ασφάλεια. Ειδικά σε χώρες εκτός ΕΕ.
Ρίξε μια ματιά σε αντίστοιχο thread, οι τιμές δεν είναι απαγορευτικές για αυτά που προσφέρουν.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.554
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Να κάνω άλλη μια ερώτηση, είδα κάτι αναφέρθηκε σε άλλο άρθρο για Ταυλάνδη αλλά δεν υπήρχε κάτι ξεκάθαρο, χρειάζεται να κάνουμε κάποια ταξιδιωτική ασφάλεια και τι είναι αυτό? δεν έχω κάνει ποτέ σε οτι ταξίδι και αν έχω κάνει (Ευρώπη πάντα)...
Έχουμε και σχετικό θέμα να διαβασεις https://www.travelstories.gr/community/threads/Ταξιδιωτική-ασφάλεια.664/
 

Nikol1419

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλημέρα σας,
Να σας ρωτήσω,θέλουμε να συνδυάσουμε Πουκετ Μπανγκοκ Σιγκαπουρη..
Πιστεύετε ειναι καλύτερα ανεξάρτητα ή με ταξιδιωτικό γραφείο?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.827
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom