Γειά σας από το Στρούθι ! - NEO MEΛΟΣ

strouthi

Member
Μηνύματα
44
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Ταϊλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ - Θιβέτ
Γειά σας από το Στρούθι, ή αλλιώς εις τη δημοτικήν, σπουργίτι!

Χαίρομαι πολύ που ανακάλυψα αυτό το όμορφο site, με τις τόσες πληροφορίες, και τους τόσο ευγενικούς -επιτέλους!- σε σχέση με άλλα sites, χρήστες.

Συγχαρητήρια στους διαχειριστές, αλλά και στα μέλη που δεν κουράζονται να μοιράζονται τις δικές τους "travel stories" μαζί με όλους εμάς, που έχουμε καταλάβει ότι τα ταξίδια είναι μια μορφή ψυχοθεραπείας, και όχι μέσο προβολής ή επίδειξης.

Ελπίζω σύντομα να μοιραστώ κι εγώ τις δικές μου ταξιδιωτικές εμπειρίες μαζί σας, ώστε να γίνουμε όλοι λίγο περισσότερο ταξιδευτές και λιγότερο τουρίστες.

:D Μαρία
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
strouthi Καλώς ήρθες.
Κίνα και Ινδονησία βλέπω στο χάρτη σου.
Γράψε μας κάτι για τις 2 από τις πιο πολυπληθέστερες χώρες του κόσμου.

Στο travelstories είμαστε όλοι ταξιδιώτες.
 

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ταξίδι-Όνειρο
japan me cherry blossom
γεια σου μαρια!καλως ορισες στην παρεα κ σου ευχομαι καλα ταξιδια!!!
 

strouthi

Member
Μηνύματα
44
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Ταϊλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ - Θιβέτ
Ευχαριστώ πολύ για το καλωσόρισμα. :)

Σύντομα θα οργανωθώ και θα γραψω τις εμπειρίες μου από την Ασία. Προς το παρόν σήμερα ετοιμάζω τις βαλίτσες μου γιατί αύριο το πρωί πετάω για Κωνσταντινούπολη.

Ξέρει κανείς πώς είναι το Πάσχα και η Μεγάλη Εβδομάδα στην Κων/λη?

Εχει αρκετούς Ελληνες που την επισκεπτονται αυτή την εποχή?






 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Πάντα υπάρχουν καραβάνια Ελλήνων στην Κωνσταντινούπολη αλλά ευτυχώς η Πόλη είναι τεράστια και χάνονται μεταξύ τους.

Την Μεγάλη Παρασκευή στο Πατριαρχείο υπάρχει μεγάλο πλήθος καθώς συρρέουν όλα τα ελληνικά γκρουπ που βρίσκονται στην Πόλη.

Καλά να περάσεις...

 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.973
Likes
9.401
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Μαρια καλως ηρθες στην παρεα μας και καλα να περασεις το Πασχα στην Κωνσταντινουπολη!
Περιμενουμε με την επιστροφη σου να μοιραστεις μαζι μας εντυπωσεις απο μερη μακρινα :)
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Αγαπητό στρουθίο χαίρομαι που αποφάσισες να μη μονάζεις άλλο πια επί δώματος και ήρθες στην παρέα μας.
Γενικά το Πάσχα στην Πόλη γίνεται του χαμού από έλληνες. Μέχρι στο Καπαλί Τσαρσί μια χρονιά είχα δει να έχουν υψώσει τεράστια πανώ στα ελληνικά που μας ευχόντουσαν ελληνιστί "ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ."
Απ' οτι μου έχουν πει γίνεται του χαμού στο Πατριαρχείο, στην κυριολεξία της σταυροπροσκηνήσεως, κατά την αναστάσιμη λειτουργία. Ούτε να μπει κανείς μέσα στον περίβολο, δεν μπορεί. Ανάσταση θα κάνει έξω, στους δρόμους. Κάτι σαν διαδήλωση δηλαδή. Αριστερή Γροθιά Υψωμένη και Σύνθημα "ΧΡιστός Ανέστη" και "Χριστέ Ζεις Εσύ μας Οδηγείς". Αν ενδιαφέρεσαι για μια πιο κοντινή σχέση με την εκκλησία, μπορείς να δοκιμάσεις την Αγία Τριάδα στο Πέραν. Μεγάλη εκκλησία με πολύ κόσμο, αλλά αν πας σχετικά νωρίς, μπορεί να καταφέρεις να μπεις και μέσα. Αλλιώς στον κήπο της. ΄Αλλη λύση είναι να ρωτήσεις στο Πατριαρχείο ποιές άλλες εκκλησίες θα λειτουργήσουν. (πχ του Μουχλίου, αν θυμάμαι καλά, λογικά θα λειτουργεί και είναι μια καλή λύση στο Φανάρι με extra bonus βυζαντινά ψηφιδωτά).
 

strouthi

Member
Μηνύματα
44
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Ταϊλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ - Θιβέτ
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες

Ευχαριστώ για τα tips!

Ήδη εκτύπωσα ολες τις πληροφορίες που έχουν ανεβάσει τα μέλη για την Πόλη σε αυτό το site και θα τις πάρω μαζί μου στο ταξίδι!

Marydim, η αλήθεια είναι οτι δεν ήθελα να είναι γεμάτη ελλήνικά γκρουπ η Πόλη, αν και το είχα φανταστεί. Όπως και να έχει, όπως είπες θα χάνονται μέσα στο πλήθος.

Δεν έχω ξαναπάει στην Κων/πολη, είμαι περίεργη τί εντύπωση θα μου αφήσει και τί αίσθηση θα μου κάνει..

Eρση, θα ακολουθήσω μάλλον τη συμβουλή σου για το Πέραν, μιας και θέλω να ζήσω την κατάνυξη της αναστάσιμης λειτουργίας , όσο γίνεται μακριά από την πολλή φασαρία.

Πετάω αύριο και επιστρέφω το Σάββατο 25 Απριλίου. Ϊσως μέσα σε αυτές τις μέρες που θα είμαι εκεί να επικοινωνήσουμε ξανά μαζί για όποια τυχόν πληροφορία έχουν να δώσουν οι πιο έμπειροι συνφορουμίτες για τα μυστικά της Βασιλεύουσας!

Εννοείται οτι άμα τη επιστροφή μου, οι φωτό θα ανέβουν πάραυτα και πιστευώ οτι θα είναι γεμάτες χρώματα και αρώματα Ανατολής!


Καλή Ανάσταση !


Στρούθι
 
Last edited by a moderator:

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Δεν έχω ξαναπάει στην Κων/πολη, είμαι περίεργη τί εντύπωση θα μου αφήσει και τί αίσθηση θα μου κάνει..

Eρση, θα ακολουθήσω μάλλον τη συμβουλή σου για το Πέραν, μιας και θέλω να ζήσω την κατάνυξη της αναστάσιμης λειτουργίας , όσο γίνεται μακριά από την πολλή φασαρία.




Στρούθι

Αγαπητό σπουργητάκι, και στην Αγία Τριάδα να είσαι σίγουρη οτι θα έχει πάρα μα πάρα πολύ κόσμο, αν θέλεις κάτι πιο ήσυχο επισκέψου του Πατριαρχείο μια δυο μέρες νωρίτερα και ρώτα ποιές εκκλησίες θα είναι ανοικτές. Αν για παράδειγμα βρεις ανοικτή την εκκλησία του Αγίου Φωκά (αν θυμάμαι καλά, αυτό πρέπει να είναι το όνομά της) στο Ορτάκιοι,που είναι και πανέμορφο μέρος) και μπορείς να πας εκει και με πλοιάριο, μάλλον θα έχεις πολύ λιγότερο κόσμο.
Θα περάσεις υπέροχα να είσαι σίγουρη
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.398
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom