Γειά σε όλους!!

Fanh

Member
Μηνύματα
60
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Σκανδιναβία
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ-Λάος-Καμπότζη
Γειά σε όλους:p!
Είμαι κ εγώ μια ιδιαίτερα ανήσυχη και ταξιδιάρα ψυχή (όπως είναι και το τραγούδι από Τρύπες) ! Η δική μου εμπειρία από ταξίδια είναι περιορισμένη στην Ευρώπη, αλλά για την ηλικία μου (είμαι 24 στα 25) πιστεύω οτι έχω επισκευτεί αρκετά μέρη, κυρίως ως φοιτήτρια erasmus με πολύ περιορισμένο budget.
Θα ήθελα πολύ να κάνω ένα ταξίδι ιντερέιλ όσο με παίρνει ακόμη, για να έχω την αίσθηση της περιπέτειας που απέπνεαν τα πρώτα φοιτητικά μου ταξίδια.
Δεν έχω ταξιδέψει ποτέ με οργανωμένι γκρουπ μου αρέσει πολύ να οργανώνω μόνη μου το ταξίδι διαβάζοντας και ονειροπολώντας! Πίστευα ως τώρα ότι θα ήταν εύκολο να οργανώσει κανείς ένα ταξίδι για ΝΑ Ασία και μόνος του αλλά διαβάζοντας χτες το σαιτ traveltips.gr σχεδόν τρόμαξα από το τί μπορεί να σου συμβεί! Στην Ευρώπη δεν ένιωσα ποτέ να απειλούμαι ούτε κάποια ανασφάλεια με τις γλώσσες αλλά τί γίνεται όταν όλα γύρω σου είναι τόσο διαφορετικά? Σκέφτομαι να περιμένω κάποιο καιρό μέχρι να ωριμάσω ως ταξιδιώτης και μετά να ξεκινήσω για κάτι τέτοιο!:rolleyes:
Αυτές είναι καποιες πληροφορίες και σκέψεις απο μένα!:D
Το site είναι πολύ ενημερωτικό και το ανακάλυψα μόλις χτές και είμαι πολύ χαρούμενη γι'αυτό!! :clap:
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
:welcome2:

Όσο για τους φόβους σου για τη ΝΑ Ασία, είμαι σίγουρος ότι θα βρεθούν πολλοί φίλοι του forum να τους εκμηδενίσουν.
 

Doug

Member
Μηνύματα
518
Likes
2
Γεια σου Φανή! :welcome2:
Ειναι η πρωτη φορα που χαιρομαι τοσο πολυ καλωσορίζοντας νεο μέλος!
Με τρελλαινει το ταξιδι- ονειρο:Βιετναμ,Λαος,Καμπότζη! Ηταν να περασω απο εκει αρχες Φεβρουαριου αλλα δυστυχως αναβληθηκε! Λογικα εντος του ετους θα παω!!
Για ποιο λογο ανυσηχησες ομως ?Τι ακριβως διαβασες? Κινδυνοι παντως υπαρχουν παντου στη γη! Εγω παντως σε Ινδονησια & Ταυλάνδη ενιωθα απολυτα ασφαλης, δεν ξερω,ισως επειδη ειναι πιο ανεπτυγμενες τουριστικα σε σχεση με τις παραπανω χωρες! Και ταξιδευω και γω χωρις ταξ. γραφεια κτλ. μονο αερ. εισητηρια κλεινω και οτι προκυψει!!
Αnyway, μην τα σκεφτεσαι και πολυ αυτα, μια αποφαση ειναι!!
Ελπιζω να μεινεις στο φορουμ και να μην εισαι απλα περαστικη! Σε λιγο καιρο γυρναει ενα μελος (τζιμις) απο κει οποτε θα ενημερωθουμε απο πρωτο χερι!
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Γεια σου Φανη και :welcome2:
 

allleo

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Για σας και από εμενα,ειμαι και εγώ νέο μέλος στην παρέα με ταξιδιωτικές ανησυχίες.
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Γεια σου και :welcome2:
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Καλώς ήρθατε όλοι. :)

Φανή, άσχημα πράγματα μπορεί να σου συμβούν παντού, ακόμα και στην πιο "πολιτισμένη" ευρωπαϊκή πρωτεύουσα. Τον πατέρα μου επιχείρησαν να τον κλέψουν στο κέντρο του Παρισιού.

Μην ανησυχείς, και κυρίως μην αποκλείεις μέρη ως προορισμούς από φόβους που ακούς δεξιά και αριστερά. Stay open!
 

ipanag

Member
Μηνύματα
316
Likes
151
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Φανή καλώς ήρθες. Καλό είναι να αφήνεις λίγο χρόνο να ωριμάζει η σκέψη ενός πιο "δύσκολου" ταξιδιού, αλλά μην αφήνεις και τα χρόνια να περνάνε! Μια φορά ζούμε και δεν αξίζει να αφήνουμε το χρόνο να περνάει για πολύ. Αν σ' αρέσει το ταξίδι μη σε φοβίζει η πολλές φορές λανθασμένη κοινή γνώμη. Με καλή προετοιμασία και λίγη προσοχή δε κινδυνεύεις περισσότερό από το να πας με το αυτοκίνητο Αθήνα-Πάτρα.
Άλλωστε αν δε χαρούμε κάποια πράγματα στη ζωή έστω και με κάποιο ρίσκο, γιατί ζούμε?
Με έπιασε το φιλοσοφικό βραδιάτικα ... πάω για ύπνο :roll:
 

Fanh

Member
Μηνύματα
60
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Σκανδιναβία
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ-Λάος-Καμπότζη
Ευχαριστώ πολύ για το καλωσόρισμα! :D
Φίλε/Φίλη Dough είμαι σίγουρη πως το όνειρο θα γίνει ταξιδιωτική εμπειρία σύντομα!
Έχω λιώσει όλη τη μέρα στο net διαβάζοντας πολλά από τα θέματα του site αυτού αλλά και στο thorn tree του lonely planet (ωραία ασχολία για του Αγ. Βαλεντίνου!). ;)
Τελικά είναι πολλοί αυτοι που έχουν ξεκινήσει μόνοι τους για ταξίδι σε ΝΑ Ασία ακόμη και με οικογένειες και παιδιά. Όλοι μιλούν για το πόσο ασφαλείς αισθάνθηκαν παρόλες τις αρχικές επιφυλάξεις. Το ωραίο με το ελληνικό travelstories είναι πως βλέπεις το πώς βίωσαν τέτοιου είδους ταξίδια και άτομα από Ελλάδα, τα πιθανά προβλήματα κτλ.
Καλό βράδυ, ας όψεται το πρωϊνό ξύπνημα!!
 

Fanh

Member
Μηνύματα
60
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Σκανδιναβία
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ-Λάος-Καμπότζη
Γεια σου Φανή! :welcome2:
Ειναι η πρωτη φορα που χαιρομαι τοσο πολυ καλωσορίζοντας νεο μέλος!
Με τρελλαινει το ταξιδι- ονειρο:Βιετναμ,Λαος,Καμπότζη! Ηταν να περασω απο εκει αρχες Φεβρουαριου αλλα δυστυχως αναβληθηκε! Λογικα εντος του ετους θα παω!!
Για ποιο λογο ανυσηχησες ομως ?Τι ακριβως διαβασες? Κινδυνοι παντως υπαρχουν παντου στη γη! Εγω παντως σε Ινδονησια & Ταυλάνδη ενιωθα απολυτα ασφαλης, δεν ξερω,ισως επειδη ειναι πιο ανεπτυγμενες τουριστικα σε σχεση με τις παραπανω χωρες! Και ταξιδευω και γω χωρις ταξ. γραφεια κτλ. μονο αερ. εισητηρια κλεινω και οτι προκυψει!!
Αnyway, μην τα σκεφτεσαι και πολυ αυτα, μια αποφαση ειναι!!
Ελπιζω να μεινεις στο φορουμ και να μην εισαι απλα περαστικη! Σε λιγο καιρο γυρναει ενα μελος (τζιμις) απο κει οποτε θα ενημερωθουμε απο πρωτο χερι!
Για τις χώρες της Ασίας γενικότερα έχω διαβάσει ότι οι ντόπιοι είναι πολύ φιλικοί και καλοπροαίρετοι και οι κακοτοπιές αποφεύγονται εύκολα χρησιμοποιώντας την κοινή λογική.
Αυτό που με κάνει να προβληματίζομαι είναι το φαγητό πιο πολύ. Το νερό σε Ινδία πχ, δεν είναι ασφαλές και ενδεχομένως να έχει κάποιος στομαχικές διαταραχές ακόμη και με το να φάει σαλάτα πλυμένη με νερό ακατάλληλο. Δηλαδή πού μπορεί κανείς να φάει χωρίς τέτοια παρατράγουδα? Ισχύει το ίδιο για το νερό και σε Ινδοκίνα?
Φοβερή σύμπτωση και το ταξίδι όνειρο και η υπογραφή σου!! :clap:
 

TENTEN

Member
Μηνύματα
249
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε...
Fanh, μην ανησυχείς για τίποτα όσον αφορά την ΝΑ Ασία. Λίγο προσοχή μόνο χρειάζεται σε θέματα υγιεινής χρειάζεσαι και τίποτα παραπάνω. Και έγω, όπως και πολλοί άλλοι εδω πέρα, έχω πάει Ταυλάνδη μεμονωμένα και δεν αντιμέτωπισα κανένα πρόβλημα. Πίνε μόνο εμφιαλώμενο νερό και θα είσαι ΟΚ. Και ναι, όντως οι άνθρωποι σε αυτά τα μέρη είναι πολύ φιλικοί και ευγενικοί, σε αντίθεση με αρκετούς ευρωπαίους (βλ. Ιταλούς που σε πρήζουν λίγο). Εξάλλου, όπως διαβάζεις, σχεδόν όλοι έχουν ταξιδέψει μόνοι τους ανατολικά και έχουν περάσει πολύ καλά χωρίς προβλήματα!!!Συμφωνώ απόλυτα με το ταξίδι - όνειρο μιας και το Πάσχα αναχωρώ για Βιετνάμ (μεμονωμένα):D:D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.979
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom