Γειααααααααααααα σας!

Μηνύματα
11
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΝΤΟΥ
Καλημέρα σας και απο εμένα!
είμαι η Ελένη 25 χρονών. χαίρομαι πάρα πολύ που είμαι στην παρέα σας. βρήκα το site ψάχνοντας για το γαμηλιο ταξίδι μας. παντρεύομαι του χρόνου 11/7 και σκεφτόμαστε να αλλαξουμε ήπειρο και να παμε για γαμηλιο ταξιδι στην Αμερική.
ψάχνω και προσπαθώ να καταλήξω κάπου, αλλα μου αρέσουν όλες οι περιοχές.
τέλος πάντων, αυτο που έχουμε σκεφτεί και (περιπου) αποφασισει είναι να μείνουμε 2 βράδια στην Νέα Υόρκη, 2 βράδια σε κάποια πολιτεία με καθαρό Αμερικάνικο στιλ και 5 βράδια να μείνουμε Αγ. Δομίνικο. :cool::clap:
σας κούρασα, αλλα είμαι λιγο πολυλογού!!!και περιεργη! :roll:
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
καλως ηρθατε και με το καλο... για αμερικη δεν μπορω να σας βοηθησω γιατι δεν εχω ταξιδεψει, αλλα θα σας ενημερωσουν οι ειδικοι.... μολις μπουν!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.971
Likes
9.389
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Καλως ηρθες Ελενη.
Δε μας κουρασες καθολου , εσυ θα κουραστεις μαλλον με το προγραμμα που θελεις να ακολουθησεις για τοσο λιγες μερες.
Δεν ξερω αν εχεις ταξιδεψει σε μακρινο μερος αλλη φορα , αλλα με το να πας στη ΝΥ και να μεινεις δυο νυχτες μονο , δε θα δεις τιποτα απο το μερος αφου μια μερα θα θες να συνελθεις απο το ταξιδι και την αλλαγη της ωρας.
Ειναι κριμα για μια τετοια πολη να πας μονο για να πεις οτι πηγες.
Οσο για τον Αγιο Δομηνικο εγω πηγα για 17 μερες και ειδα αρκετο απο το νησι. Ειναι καλυτερα να διαλεξεις μονο ενα μερος , Αγιο Δομηνικο ή ΗΠΑ και παλι λιγες ειναι οι μερες , αλλα τουλαχιστον θα παρεις μια γευση χωρις να τρεχεις καθε 2 μερες στο αεροδρομιο με μια βαλιτσα.

Αυτο συμβουλευω εγω.Κατα τα αλλα νωρις ειναι ακομα και εχουμε πληροφοριες εδω και για τα δυο μερη που σε ενδιαφερουν.
 
Μηνύματα
11
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΝΤΟΥ
ειναι πρωτη φορα που ταξιδευουμε και εχω αγχωθει απο τωρα. ειναι πολυ δυσκολη η οργανωση γιατι αυτο το ταξιδι θα ειναι το γαμηλιο και εχουμε και την οργανωση του γαμου.ισως απο τον ενθουσιασμο μας να πιστευουμε οτι μπορουμε γυρισουμε σε πολλα μερη. (μαλλον ονειρα κανουμε)
περισοτερο απο 15 ημερες δεν μπορουμε να μείνουμε, γιατι οπως ειδα ειναι λιγο ακριβη η διαμονη και θα αναγκαστουμε να πλενουμε πιατα για να μαζεψουμε τα λεφτα για την επιστροφη!!!
δεν ξερω αν σκεφτομαι σωστα, αλλα νομιζω οτι θα ειναι καλυτερα να κανονισουμε φτασουμε ΝΥ απογευμα με βραδακι, ετσι ωστε να κοιμηθουμε και την αλλη μερα να ειμαστε κανονικα.θελει πολυ ψαξιμο, αυτο σκεφτομαι και αγχωνομαι.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.971
Likes
9.389
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Μπορεις να αγχωνομαι με οτιδηποτε αλλο , αλλα στη σκεψη και μονο του ταξιδιου εχω χαλαρωσει τελειως. Υπαρχουν μελη εδω μεσα - εγω πρωτη απ'όλους - που ταξιδευουμε στην αλλη ακρη του κοσμου χωρις να εχουμε κλεισει ξενοδοχειο και δεν αγχωνομαστε. Εχεις πολυ χρονο να οργανωθεις.
Δε πειραζει που ονειρευεσαι να πας παντου σε 10 μερες :lol: , οπως συνηθιζω να λεω , στα ονειρα μας δεν πρεπει να τσιγκουνευομαστε.Το θεμα ειναι αν μπορει να γινουν πραξη.
Ναι θελει ψαξιμο , αλλα αυτο ειναι η μιση χαρα του ταξιδιου.

Στο κομματι του Αγιου Δομηνικου ισως μπορεσω να βοηθησω οποτε ρωτα οτι θελεις.
 
Μηνύματα
11
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΝΤΟΥ
καλημέρα go2dbeach!
θα ήθελα να σε ρωτήρω για κατι που διάβασα στην περιγραφή σου απο τον Αγ Δομινικο.
τι εννοείς οταν λες...."Οι επισκεπτεs των All inclusive , προσπαθουν να διασκεδασουν για το διαστημα που εχουν προπληρωσει ,προσεχονταs οπωs τουs εχουν προειδοποιησει τα γραφεια , να μη μολυνθουν απο τουs ντοπιουs φτωχουs που ζουν πισω απο τουs ψηλουs φραχτεs.
Εξαλλου τα πιο πολλα γραφεια λενε να προσεχετε!!Εχω ακουσει οτι αν ειναι να παs βολτα στην αμμουδια εχε το νου σου!Μην απομακρυνθειs πολυ!
Εχουν δικιο.Αν απομακρυνθειs και δειs τι υπαρχει απ'εξω , το πιο πιθανο ειναι να μην ξαναγυρισειs..
Εμαθα οτι τα τεραστια παλατια-ξενοδοχεια τηs περιοχηs Bavaro ,με τα 1200 (!!) δωματια διαθετουν ακομα και ψυχιατρο.
Να και κατι που εγω προσωπικα θα χρειαζομουν αν εμενα δευτερη νυχτα εδω.""
το διαβασα με τον Δημήτρη και αρχισαμε να το σκεφτομαστε να μην παμε , αν είναι να πάθουμε κάτι. σαν θρίλερ ήταν.... τι υπαρχει εκει;;;
 
Last edited by a moderator:

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.971
Likes
9.389
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Οοοοοχχχχιιιιι!! Ας τα παρω απο την αρχη..
Τα περισσοτερα γραφεια προειδοποιουν τον κοσμο οτι ειναι επικινδυνο να βγει παραεξω απο τα resorts. Αυτο το κανουν για να κρατανε τον κοσμο μεσα μαντρωμενο και να ξοδευει τα λεφτα του μεσα στα ξενοδοχεια και να πληρωνει τις εκδρομες πανακριβα αφου θα φοβαται να γυρισει μονος του.
Εχω ακουσει απο πολυ κοσμο οτι τους ειπαν να μην κανουν ουτε καν μακρινες βολτες στην παραλια - αν ειναι δυνατον!
Εγω λοιπον λεω ειρωνικα οτι εχουν δικιο , γιατι αν βγεις και δεις ποσο ομορφα ειναι εξω , και ποσο ευκολα μπορεις να γευτεις τις ομορφιες του νησιου, δε θα ξαναγυρισεις στο ξενοδοχειο , γιατι θα ερωτευτεις το μερος και θα θελεις να εξερευνησεις μονος σου παραπερα.

Επισης λεω οτι αν εμενα 2η νυχτα σε all inclusive , θα χρειαζομουνα τον ψυχιατρο που παρεχουν αυτα τα ξενοδοχεια. Αυτο γιατι ειμαι τυπος που δεν μπορει να γυριζει με το βραχιολι του ξενοδοχειου σα μαρκαρισμενο προβατο απο το caraoke bar στο εστιατοριο κι απο κει στην πισινα. Θελω ελευθερια , δραση , περιπετεια. Κατα τα αλλα τα resorts ειναι πολυ καλα και προσφερουν παρα πολλα στους επισκεπτες που τους αρεσει αυτο το στυλ διακοπων.

Δεν εννοω οτι θα συμβει κατι κακο σε καμια περιπτωση. Αισθανθηκα απολυτα ασφαλης ακομα και στον πιο μακρινο χωματοδρομο του Αγιου Δομηνικου.
Απλα η Πουντα κανα δεν ειναι το μερος που θα εμενα εγω , ή που θα προτεινα σε καποιον τυπο που ειναι περιπετειωδης. Κατα τα αλλα ειναι ΠΑΝΕΜΟΡΦΗ παραλια και οτι πρεπει για μηνα του μελιτος και ζευγαρακια που δεν ενδιαφερονται να μετακινηθουν πολυ ανεξαρτητα.

Το σιγουρο ειναι οτι θα σας αρεσει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ το νησι , οτι κι αν επιλεξετε.
Ελπιζω να ελυσα την παρεξηγηση και σε οτι αλλο χρειαστεις ειμαι στη διαθεση σου.
 
Μηνύματα
11
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΝΤΟΥ
ουφ, τι ωραία!ειχα αρχισει να σκεφτομαι αλλο προορισμό.
εμείς θέλουμε all inclusive για να γλιτώσουμε τα ψαξιμο για φαγητο. σε καποια ξενοδοχεια που μπηκα, είδα οτι εχουν διεθνή κουζινα, οπότε πιθανόν να μην έχουμε πρόβλημα για φαγητό. επειδη και εμείς είμαστε άτομα της περιήγησης, δεν πρόκειται να μείνουμε κλεισμένοι στο ξενοδοχείο. θα κάνουμε τις βόλτες μας και όταν επιστρέφουμε θα απολαμβάνουμε αυτά που προσφέρει το ξενοδοχείο. ας πούμε (αν και ίσως είναι χαζό) οτι νοιώθω πιο ασφαλής αν τρώω στο ξενοδοχείο.
είδα κάποιες φωτο και ήδη ταξιδεύω με το μυαλό μου!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.971
Likes
9.389
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Πολυ καλα θα κανετε Ελενη να πατε οπως εσεις αισθανεστε πιο ανετα :). Ολα τα ξενοδοχεια προσφερουν διεθνη κουζινα , καποια εχουν και 2-3 εστιατορια στις εγκαταστασεις τους , δε θα εχετε προβλημα. Απλα επιλεξτε ενα καλο αφου θα μεινετε εκει ολες τις μερες.
Η Πουντα κανα ειναι ομορφη περιοχη με ατελειωτη λευκη παραλια ,θα ξετρελαθειτε σιγουρα και θα καταλαβετε περι τινος προκειται απο το αεροδρομιο που θα δειτε μολις προσγειωθειτε.
Εδω υπαρχει ενα αρθρο απο το μελος athensgenia που επισης εμεινε σε all inclusive της Punta Cana.
http://www.travelstories.gr/showthread.php?t=1387
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.971
Likes
9.389
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Για λεπτομερειες , αποψεις , φωτο οσον αφορα τα all inclusive της περιοχης , ριξε μια ματια εδω: http://www.debbiesdominicantravel.com/eastcoast.html αριστερα της οθονης εχει ολα τα resort με αρκετα αρθρα και φωτο απο προηγουμενους επισκεπτες.

Οταν επιλεξεις που θα μεινεις καλο θα ηταν να διαβασεις γνωμες ακομα και για τα δωματια..εχω ακουσει κατα καιρους καποιους να λενε οτι δεν ηταν ετσι οπως το περιμεναν ή οπως εδειχνε στη φωτο. Ή ακομα οτι το δωματιο ηταν κοντα στην ντισκο και δεν εκλειναν ματι μεχρι τις 2-3 η ωρα κι οσο κι αν παραπονεθηκαν και ζητησαν αλλαγη , δεν εισακουστηκαν.
Το να εχω ηδη πληρωσει και να πρεπει να ανεχτω διαφορα που εχω διαβασει αυτο κι αν ειναι θριλερ :bleh::haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.240
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom