Γενικά Γεια! Προτάσεις για πρώτο ταξίδι στο εξωτερικό για ζευγάρι;

Triplover

Member
Μηνύματα
1.191
Likes
4.050
Κατά την άποψή μου για πρώτο ταξίδι καλό θα είναι να επιλέγονται μέρη όχι ιδιαίτερα φορτωμένα. Πχ Βερολίνο που ήταν το δικό μου πρώτο ταξίδι είναι μάλλον κακή επιλογή για πρωτάρη, καθώς αυτά που έχει να σου προσφέρει είναι τόσο πολλά που αν προσπαθήσεις να τα δεις χωρίς να κάνεις καλό ξεσκαρτάρισμα, θα καταλήξεις να τρέχεις σαν το βέγγο και στο τέλος θα έχεις χάσει πολλά αξιοθέατα. Η Ρώμη κ πάλι είναι μεγάλη και για 5 μέρες θα πρέπει να τρέχεις αλλά και να έχεις τη γνώση και την εμπειρία να αποκλεισεις αρκετά μουσεία - αξιοθέατα - δραστηριότητες.
Εγώ θα έλεγα σε όσους ξεκινάνε δειλά δειλά τις ταξιδιωτικές τους περιπέτειες και δεν έχουν την οικονομική άνεση να κάνουν πολλά ταξίδια να προτιμούν για πρώτο ταξίδι κάτι πιο χαλαρό, κάτι εισαγωγικό, κάτι μικρό. Πχ Βουδαπέστη που είναι υπέροχη, ρομαντική και έχει και αρκετά να δεις χωρίς να είναι Ρώμη ή Βερολίνο. Με αυτόν τον τρόπο θα αποκτήσουν τις απαραίτητες εμπειρίες για να είναι σε θέση να "ανταπεξέλθουν" σε πιο απαιτητικούς ταξιδιωτικά προορισμούς.
 

angelo_kav

Member
Μηνύματα
384
Likes
419
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΛΙΝ
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ
Πολύ εύστοχο το σχόλιο από τον Triplover. Εύγε!!! :xalara:
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.560
Likes
4.026
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Ρώμη και από μένα! Εύκολη πόλη στο να την γυρίσεις, ρομαντική και με φανταστική κουζίνα! Ο.κ έχει πολλά πραγματα να δεις όπως αρχαια, μουσεια κ.τ.λ αλλα εμένα προσωπικά δεν μου εμειναν αυτα! (με εξαίρεση το Βατικανό που θεωρώ οτι μιά επίσκεψη επιβάλλεται). Οι βόλτες στα σοκάκια, τις πλατείες, τις αγορές και τις κρίνες μου έμειναν. Οι ατμοσφαιρικές τραττορίες, τα υπέροχα καφέ και οι χαρούμενοι άνθρωποι... Δεν χρειάζεται να μπεις σε κανενα μουσείο εάν δεν είσαι λάτρης της τέχνης! Ολόκληρη η Ρώμη (εντός των τειχών) είναι ένα μουσείο, και απλά περπατώντας μέσα της, ταξιδεύεις σε άλλες εποχές! Επίσης επειδή είναι και το πρώτο ταξίδι, δεν θα σας δυσκολευτείς καθόλου με τις συναλλαγές διότι έχει ευρώ. ( Σε αντίθεση με βουδαπέστη, πράγα).
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Ρώμη και από μένα! Εύκολη πόλη στο να την γυρίσεις, ρομαντική και με φανταστική κουζίνα! Ο.κ έχει πολλά πραγματα να δεις όπως αρχαια, μουσεια κ.τ.λ αλλα εμένα προσωπικά δεν μου εμειναν αυτα! (με εξαίρεση το Βατικανό που θεωρώ οτι μιά επίσκεψη επιβάλλεται). Οι βόλτες στα σοκάκια, τις πλατείες, τις αγορές και τις κρίνες μου έμειναν. Οι ατμοσφαιρικές τραττορίες, τα υπέροχα καφέ και οι χαρούμενοι άνθρωποι... Δεν χρειάζεται να μπεις σε κανενα μουσείο εάν δεν είσαι λάτρης της τέχνης! Ολόκληρη η Ρώμη (εντός των τειχών) είναι ένα μουσείο, και απλά περπατώντας μέσα της, ταξιδεύεις σε άλλες εποχές! Επίσης επειδή είναι και το πρώτο ταξίδι, δεν θα σας δυσκολευτείς καθόλου με τις συναλλαγές διότι έχει ευρώ. ( Σε αντίθεση με βουδαπέστη, πράγα).
Η Πραγα θεωρείται φτηνή ή ακριβη σε σχεση με το ευρώ?..οχι για ξενοδοχειο...για εστιατορια.μπαρακια..ψωνια κλπ?...( αν και καποιος αλλος εχει παει παρακαλώ ας μου απαντηση..συγνωμη που βγαινω λιγο εκτος θεματος αλλα οι πληροφοριες στο Θεμα για Πραγα ειναι πολυ παλιες...)
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.560
Likes
4.026
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Η ισοτιμία είναι 1 € προς 27 κορώνες! Όσο αφορα την διαμόνη στην Πράγα είναι πιο φθήνη από τη Ρώμη. Για όλα τα υπόλοιπα, δεν θα έλεγα οτι θα βρεις ιδιαίτερες διαφορές, δεδομένου οτι θα περιφέρεσαι στα μέρη τουριστικου ενδιαφέροντος που είναι ακριβά... Γενικά μην κολάς στην τιμή γιατι οι διαφορές είναι μικρες! Αποφάσισε βάσει των ημερων που έχεις να διαθέσεις. 3 βραδιές για Πράγα είναι μια χαρά. Για Ρώμη θες τουλάχιστον 5! Και 2 δυο είναι όμορφες αλλα προσωπικα η Ρώμη με κέρδισε!
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Η ισοτιμία είναι 1 € προς 27 κορώνες! Όσο αφορα την διαμόνη στην Πράγα είναι πιο φθήνη από τη Ρώμη. Για όλα τα υπόλοιπα, δεν θα έλεγα οτι θα βρεις ιδιαίτερες διαφορές, δεδομένου οτι θα περιφέρεσαι στα μέρη τουριστικου ενδιαφέροντος που είναι ακριβά... Γενικά μην κολάς στην τιμή γιατι οι διαφορές είναι μικρες! Αποφάσισε βάσει των ημερων που έχεις να διαθέσεις. 3 βραδιές για Πράγα είναι μια χαρά. Για Ρώμη θες τουλάχιστον 5! Και 2 δυο είναι όμορφες αλλα προσωπικα η Ρώμη με κέρδισε!
Δεν κατάλαβες :lol: Αλλη ειμαι εγω...δεν ειμαι εκεινη που θα παει Ρωμη εγω θα παω Πραγα σε 2 εβδομαδες αλλα επειδη ειναι το τριτο συνεχόμενο ταξιδι και σχεδον εχει αδειάσει το πορτοφολι ελεγα μημπως μπορουσε καποιος να πει οικονομικα με ποσα θα την εβγαζε τη μερα..χωρις πολλές πολυτέλειες το ξερω οτι ειναι υποκειμενικό αλλα λεω μήμπως δλδ ξερω οτι στη Κωσταντινουπολη με 15 ΤΛ( 5 ευρώ) τρως μια χαρα ενα γευμα...στη Ρώμη πχ κατω απο 18 ευρώ δεν πεφτεις...να κατι τετοιο αν ηξερες για Πραγα..
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.560
Likes
4.026
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
:haha: Δεν το κατάλαβα! Θα σου έλεγα να υπολογίζεις όσα θα χαλούσες αντίστοιχα στην Αθήνα! Όσο αφορά διαμόνη μπορώ να σου προτείνω μέρος, γιατι αυτό που είχα μείνει εγώ δεν ήταν πολυ budget. Ότι άλλο θες πες μου...
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
:haha: Δεν το κατάλαβα! Θα σου έλεγα να υπολογίζεις όσα θα χαλούσες αντίστοιχα στην Αθήνα! Όσο αφορά διαμόνη μπορώ να σου προτείνω μέρος, γιατι αυτό που είχα μείνει εγώ δεν ήταν πολυ budget. Ότι άλλο θες πες μου...
εχω κλεισει ξενοδοχειο. ευχαριστώ...δλδ 10 εως 15 ευρώ το ατομο μια χαρα θα ειναι ε? και μπαρακια Ποτα κλπ ειναι ακριβά??.στη Κων/λη πχ καλλίτερα να τρως παρα να πινεις...στη Ρωμη ηταν λογικα αλλα οκ για ενα ποτακι..μήμπως εκει..ειναι καλλίτερα!:D
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.560
Likes
4.026
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Επίσης δε θα χαλάσεις χρήματα για αξιοθέτα διότι σχέδον ολα είναι υπαίθρια (πλατείες, γεφυρες, εκκλησίες, το ρολόι κ.τ.λ) Το μόνο που έχει είσοδο, είναι το κάστρο, το οποιο κατα την γνώμη μου ΔΕΝ αξιζει μεσα! Δεν ήταν καλα διατηρήμενο και με απογοήτευσε. Αλλα αξίζει να ανέβεις μεχρι εκει, για να θαυμάσεις την θέα της πόλης. Οπότε τα εξοδά σου θα περιοριστουν στην διατροφή σας. Ούτε για μέτακινηση θα έχετε έξοδα έαν μένετε κέντρο (είναι μικρό το ιστορικό κέντρο και το γυρνάς ευκολα με τα πόδια). Θα σου πρότεινα οποσδήποτε ομως παρασταση στην Οπερα. Βρίσκεις αρκετα φθηνά αν κλείσεις μεσω internet. Ωραια εμπειρία και πανέμορφη η οπερα και σαν κτίριο μεσα-έξω!

Για φαγητο 10€ δεν νομίζω. Αλλα 15€ το ατομο νομίζω θα είσαι οκ. Δεν εκανα nightlife στην Πράγα. Είχα παει με κοπέλα. Έχει αρκέτα jazz club με live (τα περισσότερα υπόγεια) με είσοδο 10 € (αντιστοιχη ισοτιμία) με ποτό. Επίσης εξαιρετική προταση για φαγητο -που το προτείνουν πολλοι στο φορουμ- ειναι το olympia kolkovna! Δεν είναι πολυ ακριβο. ουσιαστικα κυριλάτη pub είναι, με ωραία κουζίνα και τεραστιες μερίδες. Θυμαμαι το σνιτσελ ακόμα! Με το ζόρι το καταφέραμε 2 ατομα! Και τις γ@μ@τες σούπες σερβιρισμένες μέσα σε καρβελάκια που τους είχαν βγάλει την ψίχα!!!!
 
Last edited by a moderator:

Seezo

Member
Μηνύματα
21
Likes
46
Θα ήθελα κι εγώ να σου πω τη γνώμη μου η οποία βασίζεται στην ελάχιστη εμπειρία μου. Τα περασμένα χριστούγεννα έκανα το πρώτο ταξίδι με την κοπέλα μου, οπότε μπορώ να πω ότι είσαι κατά κάποιο τρόπο σε όμοια θέση με αυτή που ήμουν. Επέλεξα να πάω στη Ρώμη γιατί έχω ένα πάθος με την Ιταλία. Αυτά που έχω να πω είναι τα εξής: Έφτασα Δευτέρα βράδι και έφυγα Κυριακή μεσημέρι. Έφαγα και 2 μέρες περίπου επειδή πήγα Φλωρεντία. Άρα μου έμειναν συνολικά κάπου στις 4 μέρες για Ρώμη. Είναι φανταστική πόλη! Αυτό που λέω όταν με ρωτάνε είναι ότι αν περπατάς με τα πόδια κάθε λίγο βρίσκεσαι σε μια ωραία πλατεία με ένα ωραίο συντριβάνι. Έχει πολλά αξιοθέατα. Επιβάλλεται να πας στο Βατικανό, το εισιτήριο ίσως σου φανεί τσιμπημένο αλλά δε θα το μετανιώσεις (κάπου στα 20 €). Εμείς πήγαμε πρωί και φύγαμε απόγευμα. Δεν πήγα σε κανένα άλλο μουσείο. Το Κολοσσαίο το χάζεψα απ'έξω και μου έφτασε. Περπατούσαμε με τα πόδια συνέχεια και ακούραστα και μπορώ να σου πώ ότι από το απόγευμα που φύγαμε από το Βατικανό και για 2 μέρες είδαμε όλα όσα θέλαμε να δούμε. Την τελευταία μέρα πήγαμε ξανά εκεί που μας άρεσε. Σε κάποια μέρη πήγα 3 φορές. Μπορείς να πας και να τη βγάλεις οικονομικά συνολικά. Καλή τύχη!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.335
Μηνύματα
888.776
Μέλη
39.002
Νεότερο μέλος
nekpapagiannis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom