Γεια σας! θα ηθελα πολυ τη βοηθεια σας για καλοκαιρινο ταξιδι στην Ιταλια.

ladida

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ρωμη , Ναπολη , Καπρι
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Χαρηκα πολυ που ανακαλυψα αυτο το σαιτ οπου μοιραζονται τις εμπειριες τους ανθρωποι που αγαπουν τα ταξιδια οσο εγω η και ακομη περισσοτερο. Παντοτε πριν την αναχωρηση για καπου, εμπαινα στο trip advisor για πληροφοριες , ομως χαιρομαι απιστευτα που τωρα θα εχω και ελληνικη βοηθεια.

Εκμεταλλευομενοι τη σουπερ προσφορα της αλιταλια θα βρεθουμε στην Ιταλια απο τις 3 εως και τις 9 Ιουλιου. Φευγουμε πρωι , γυριζουμε απογευμα. Πρωτος προορισμος η Ρωμη.
Εκει και οι πρωτες ερωτησεις: α. Ποσες μερες χρειαζονται στη Ρωμη ?
β. Προτεινετε καποιο ξενοδοχειο ?

Σκεφτομαστε να αφιερωσουμε και μια δυο η τρεις ημερες απο τις 6 και καπου αλλου. Εγω θελω Ναπολη, Καπρι και ο ανδρας μου Φλωρεντια , Σιενα.
γ. Τι απο τα δυο μας προτεινετε?
δ. Φτανουν οι μερες μας?

Σκοπευουμε να νοικιασουμε αυτοκινητο.
ε. Καποιο ξενοδοχειο που προτεινετε για Ναπολη η Καπρι ?

Σας ευχαριστω πολυ και χαιρομαι που ειμαι μερος αυτης της παρεας των ταξιδιωτων. Ελπιζω με τη σειρα μου να σας βοηθησω και με τις δικες μου ταξιδιωτικες εμπειριες.
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Καταρχήν καλωσήρθες στην παρέα μας
Για Ρώμη κοιταξε πρώτα στην travelpedia ,όπου υπάρχουν πολλές πληροφορίες τόσο για αξιοθέατα όσο και για διαμονή στη Ρώμη.Εξερευνώντας το site δεις ότι υπάρχουν και αρκετές συζητήσεις για Ρώμη αλλά και για τα άλλα μέρη που σκοπεύεται να επισκεφθείτε.Προσωπική μου άποψη είναι ότι όσες μέρες και να μείνεις στη Ρώμη ,δεν είναι ποτέ πολλές και εξαρτάται πάντα και από το αν θέλετε να επισκεφθείτε μουσεία ,πινακοθήκες κτλ.Ωστόσο θα έλεγα ότι εφόσον έχετε 6 μέρες στη διάθεσή σας θα έπρεπε ίσως να άφιερώσετε τις τέσσερις στη Ρώμη και 2 σε Φλωρεντία ή όποιο άλλο μέρος επιλέξετε......
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
welcome!!

δεν είμαι γνώστρια της ιταλίας (ιούνιο θα πάω κι εγώ πρώτη φορά στη φλωρεντία), αλλά, όπως με συμβούλευσαν κι εμένα παιδιά από εδώ μέσα όταν ρώτησα, η ρώμη δεν είναι για 3 μέρες μόνο.. θα τρέχεις και δε θα φτάνεις για να τα προλάβεις όλα!:p

θα έλεγα λοιπόν να κάτσεις τουλάχιστον 4... και ό,τι περισσέψει να το κάνεις 1 ή και 2 ημερήσιες.. στην ουσία δε θα δεις κάποια άλλη πόλη (δεν προλαβαίνεις) απλά θα πάρεις μια μικρή γεύση της, αλλά κι αυτό καλό θα είναι ;)

αν και νομίζω ότι θα βρεθούν άτομα εδώ να σου πούνε να μείνεις και τις 6 μέρες στη ρώμη...:rolleyes:
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
και πέρα απο τη travelpedia και τις ιστοριούλες για ρώμη (αν δεν το έχεις προσέξει, αν πατήσεις πάνω στη λέξη ρώμη σου βγαίνουνε ;)) ρίξε μια ματιά στα παρακάτω σχετικά πρόσφατα links:

για hotel
http://www.travelstories.gr/%E5%F5%...E4%EF%F7%E5%DF%EF-%F3%F4%E7-%F1%FE%EC%E7.html

http://www.travelstories.gr/%E5%F5%...l-%F3%E5-%F1%FE%EC%E7-%EC%E9%EB%DC%ED%EF.html

για e-tickets
http://www.travelstories.gr/%E5%F5%...DF%EF-%E2%E1%F4%E9%EA%E1%ED%FC-%EA%F4%EB.html

ένα γενικό...
http://www.travelstories.gr/%E9%F4%...F2-%E3%E9%E1-%E1%F1%F7%DC%F1%E9%EF%F5%F2.html

αλλά και όλο το group των ιταλόφιλων για άπειρες πληροφορίες...
http://www.travelstories.gr/%E9%F4%E1%EB%FC%F6%E9%EB%EF%E9/

επίσης, η συζητηση που σου έλεγα (σχετικά με το ότι δε φτάνουν μόνο 3 μέρες για τη ρώμη) έχει γίνει εδώ...
http://www.travelstories.gr/%E5%F5%...EC%E7-%DE-%F6%EB%F9%F1%E5%ED%F4%DF%E1%3B.html
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Χαρηκα πολυ που ανακαλυψα αυτο το σαιτ οπου μοιραζονται τις εμπειριες τους ανθρωποι που αγαπουν τα ταξιδια οσο εγω η και ακομη περισσοτερο. Παντοτε πριν την αναχωρηση για καπου, εμπαινα στο trip advisor για πληροφοριες , ομως χαιρομαι απιστευτα που τωρα θα εχω και ελληνικη βοηθεια.

Εκμεταλλευομενοι τη σουπερ προσφορα της αλιταλια θα βρεθουμε στην Ιταλια απο τις 3 εως και τις 9 Ιουλιου. Φευγουμε πρωι , γυριζουμε απογευμα. Πρωτος προορισμος η Ρωμη.
Εκει και οι πρωτες ερωτησεις: α. Ποσες μερες χρειαζονται στη Ρωμη ?
β. Προτεινετε καποιο ξενοδοχειο ?

Σκεφτομαστε να αφιερωσουμε και μια δυο η τρεις ημερες απο τις 6 και καπου αλλου. Εγω θελω Ναπολη, Καπρι και ο ανδρας μου Φλωρεντια , Σιενα.
γ. Τι απο τα δυο μας προτεινετε?
δ. Φτανουν οι μερες μας?

Σκοπευουμε να νοικιασουμε αυτοκινητο.
ε. Καποιο ξενοδοχειο που προτεινετε για Ναπολη η Καπρι ?

Σας ευχαριστω πολυ και χαιρομαι που ειμαι μερος αυτης της παρεας των ταξιδιωτων. Ελπιζω με τη σειρα μου να σας βοηθησω και με τις δικες μου ταξιδιωτικες εμπειριες.
Καλως ήρθες ladida, και καλα ταξιδια,σου γραφει μια αθεραπευτα ερωτευμενη με την Ιταλια Αποψη μου να ξεχασεις τη Ναπολη, δεν λεει και πολλα πραγματα, το καπρι ειναι αρκετα τουριστικο για την εποχη που πας, και θα συμφωνησω με τον ανδρα σου Η σιεννα για πολους ειναι η ωραιοτερη πολη της Ιταλιας,ειναι μεσσαιωνικη, και η Φλωρεντια ειναι πολυ ομορφη, μια ωρα εξω απο τη Ρωμη ειναι το Τιβολι που συνηστω να πας μου αρεσε πολυ αν μπεις στους Ιταλοφιλους θα δεις και τα καλλιτερα εστιατορια της Ιταλιας Για ξενοδοχειο προτιμησε κοντα στο κεντρο για να αποφυγεις τις πολλες διαδρομες, μη πας στο ΤULIP γιατι ηταν μαπα,στη piazza di popolo εχει καποια ξενοδοχεια καλα, επιβαλεται μια βολτα στο ιστορικο κεντρο της Ρωμης με αυτοκινητο για να τη δεις φωταγωγημενα τα μνημεια της, Γενικα ολα το ιστορικο κεντρο της ρωμης ειναι ενα μουσειο,αλλα να ξερεις οτι η Ρωμη εχει 36 εισοδους οποτε να χαραξεις το χαρτη σου πριν.. Και βεβαια το Βατικανο ειναι must ο ναος του Αγιου Πετρου.....ladida για την Ιταλια μπορω να σου γραφω ολη τη νυχτα....ειναι πανεμορφη....
 

manxa

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
οπως εχουν πει και αλλοι ...προλαλησαντες, εδω κ στο αλλο thread, ειμαι και εγω της αποψης οτι εφοσον εχεις λιγες σχετικα ημερες, αξιζει να περασεις τις περισσοτερες στη Φλωρεντια (μονο κ μονο γιατι στη Ρωμη δεν φτανουν εβδομαδες -οχι ημερες- επομενως...)

η Φλωρεντια ειναι πιο ...περπατησιμη (εκει που στη Ρωμη θα λιωσεις τα αθλητικα σου) και κοντα σε γραφικα μεσαιωνικα χωρια

οσο για τη Βενετια, η αποψη μου ειναι η εξης: γυρισα και τις τρεις πολεις μεσα σε 17 ημερες ημερες, με 5 ημερες στη Φλωρεντια, 4 στη Βενετια, και 7 στη Ρωμη

η Ρωμη "κουραζει"...η Φλωρεντια κ η Τοσκανη ειναι "πραγματικα" Ιταλια, αλλα τη Βενετια την ...ερωτευεσαι
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.788
Likes
1.119
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
οπως εχουν πει και αλλοι ...προλαλησαντες, εδω κ στο αλλο thread, ειμαι και εγω της αποψης οτι εφοσον εχεις λιγες σχετικα ημερες, αξιζει να περασεις τις περισσοτερες στη Φλωρεντια (μονο κ μονο γιατι στη Ρωμη δεν φτανουν εβδομαδες -οχι ημερες- επομενως...)

η Φλωρεντια ειναι πιο ...περπατησιμη (εκει που στη Ρωμη θα λιωσεις τα αθλητικα σου) και κοντα σε γραφικα μεσαιωνικα χωρια

οσο για τη Βενετια, η αποψη μου ειναι η εξης: γυρισα και τις τρεις πολεις μεσα σε 17 ημερες ημερες, με 5 ημερες στη Φλωρεντια, 4 στη Βενετια, και 7 στη Ρωμη

η Ρωμη "κουραζει"...η Φλωρεντια κ η Τοσκανη ειναι "πραγματικα" Ιταλια, αλλα τη Βενετια την ...ερωτευεσαι
συμφωνώ με αυτά
 

black mamba

Member
Μηνύματα
297
Likes
84
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα (!!!)
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ
Kαλώς ήρθες και καλά ταξίδια. Αφιέρωσα 4 ημέρες στη Ρώμη το καλοκαίρι και μπορώ να πω ότι είδα τα πιο βασικά και πήρα μια καλή ιδέα. Φυσικά όσο και να μείνεις ποτέ δε θα είναι αρκετό για να εξερευνήσεις πλήρως την "αιώνια πόλη".
Όσο για τις δύο εναλλακτικές κλείνω περισσότερο στη Φλωρεντία -Σιέννα. Είναι πολύ ασφαλείς, σχετικά εύκολές να τις περπατήσεις και να πάρεις μια γεύση και απλά συγκλονιστικές όπως και όλη η Τοσκάνη βέβαια. Νάπολι και Καπρι δεν έχω πάει, αλλά όσον αφορά τη Νάπολι μου έχουν πει ότι δεν είναι καθόλου ασφαλής και αποπνέει μια μιζέρια, μια γυφτιά. Για το Κάπρι ξέρω ότι είναι super τουριστικό και πανάκριβο!
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
ladida, καλως ηρθες και θα σου πω κι εγω την γνωμη μου. θα σου προτεινα να μεινεις Ρώμη 3 μερουλες και τις αλλες 3 να τις μοιρασεις σε Φλωρεντια και Σιένα. αρωμα θα πάρεις απο όλες, βέβαια, αλλα αξίζει να τις δεις ολες και μερα και νύχτα. Η Σιένα ειναι εντυπωσιακή και καθως θα προχωρας για φλωρεντία θα δεις και 2-3 χωριουδακια της Πανέμορφης Τοσκάνης. Αν θες κομπλέ πρόγραμμα και σου αρέσει το γεμάτο πρόγραμμα θα δεις πολλά πραγματα.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.922
Νάπολι και Καπρι δεν έχω πάει, αλλά όσον αφορά τη Νάπολι μου έχουν πει ότι δεν είναι καθόλου ασφαλής και αποπνέει μια μιζέρια, μια γυφτιά. Για το Κάπρι ξέρω ότι είναι super τουριστικό και πανάκριβο!
Ωχ το μάτι μου!!!
 

athina15

Member
Μηνύματα
10
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Σουηδία
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Ζηλανδία-Γ. Πολυνησία
Χαρηκα πολυ που ανακαλυψα αυτο το σαιτ οπου μοιραζονται τις εμπειριες τους ανθρωποι που αγαπουν τα ταξιδια οσο εγω η και ακομη περισσοτερο. Παντοτε πριν την αναχωρηση για καπου, εμπαινα στο trip advisor για πληροφοριες , ομως χαιρομαι απιστευτα που τωρα θα εχω και ελληνικη βοηθεια.

Εκμεταλλευομενοι τη σουπερ προσφορα της αλιταλια θα βρεθουμε στην Ιταλια απο τις 3 εως και τις 9 Ιουλιου. Φευγουμε πρωι , γυριζουμε απογευμα. Πρωτος προορισμος η Ρωμη.
Εκει και οι πρωτες ερωτησεις: α. Ποσες μερες χρειαζονται στη Ρωμη ?
β. Προτεινετε καποιο ξενοδοχειο ?

Σκεφτομαστε να αφιερωσουμε και μια δυο η τρεις ημερες απο τις 6 και καπου αλλου. Εγω θελω Ναπολη, Καπρι και ο ανδρας μου Φλωρεντια , Σιενα.
γ. Τι απο τα δυο μας προτεινετε?
δ. Φτανουν οι μερες μας?

Σκοπευουμε να νοικιασουμε αυτοκινητο.
ε. Καποιο ξενοδοχειο που προτεινετε για Ναπολη η Καπρι ?

Σας ευχαριστω πολυ και χαιρομαι που ειμαι μερος αυτης της παρεας των ταξιδιωτων. Ελπιζω με τη σειρα μου να σας βοηθησω και με τις δικες μου ταξιδιωτικες εμπειριες.
ladida, εχω ζήσει στην Ιταλία και θα συμφωνήσω με τους υπόλοιπους ότι η Ρώμη χρειάζεται τουλάχιστον 4 γεμάτες ημέρες, ίσως και 5 ώστε να χαλαρώσεις και λίγο. Νάπολη θα σε συμβούλευα να μην πας για αρχή τουλάχιστον. Δε θεωρώ ότι είναι επικίνδυνα ή μίζερα (όπως προανέφερε κάποιος) αλλά κατά τη γνώμη μου αξίζουν πολύ περισσότερο άλλες πόλεις. Μία από αυτές: Φλωρεντία. Είναι η αγαπημένη μου και δεν την συγκρίνω με καμία!!! Απόλυτα ερωτεύσιμη!!! Εν ολίγοις μπορείς να αφιερώσεις τις υπόλοιπες ημέρες εκεί και να πας και μία ολοήμερη στη Σιένα.
Ό,τι άλλο χρειαστείς στη διάθεσή σου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.298
Μηνύματα
887.202
Μέλη
38.967
Νεότερο μέλος
plg-12

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom