Ελβετία Γενεύη το καλοκαίρι..

Alexandraaa

Member
Μηνύματα
260
Likes
34
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή-Κούβα
Αποφάσισα με κάτι συμφοιτητές να πάω Γενεύη το καλοκαίρι.. Το που θα μείνουμε το έχουμε βρει.. Αλλά ότιδηποτε πληροφορίες για αεροπορικά και αξιοθέατα είναι ευπρόσδεκτες και απαραίτητες.....:D:D
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
907
Likes
4.008
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Στην Γενεύη είχα πάει τα καλοκαίρια του 2008 και 2009, έτσι μπορώ να σου πω 2-3 πράγματα...

Πλέον πρέπει να εκτελεί απευθείας πτήσεις για Γενεύη (από Αθήνα) μόνο η Swiss (την πρώτη φορά είχαμε πάει με την Ολυμπιακή, αλλά πρέπει να έχει σταματήσει). Εμένα μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις. Η Baboo μάλλον έχει σταματήσει τα δρομολόγια.

Από το αεροδρόμιο μπορείς να πάρεις το τρένο που σε πηγαίνει στον κεντρικό σταθμό της πόλης (Gare Cornavin). Από εκεί μπορείς να πάρεις κάποιο λεωφορείο, τραμ κλπ. Συνήθως είναι η πρώτη στάση, καθώς τα τρένα συνεχίζουν προς άλλες πόλεις.

Η Γενεύη βρίσκεται στην δυτική όχθη της Λίμνης. Ροδανός (Ρον) είναι ο ποταμός που "συνδέει" την λίμνη με την Μεσόγειο, μεταξύ Μασσαλίας και Μονπελιέ.
Η παλαιά πόλη βρίσκεται στην νότια πλευρά του ποταμού. Κύριο αξιοθέατο είναι ο ναός του Αγίου Πέτρου. Έχει σκάλες που μπορείς να ανέβεις στο ένα καμπαναριό, όπου βλέπεις όλη την πόλη. Υπάρχουν επίσης τα Ηνωμένα Έθνη και ο Ερυθρός Σταυρός. Στην νότια πλευρά της λίμνης, βρίσκεται το Jet D'Eau, ένα σιντιβάνι του οποίου ο πίδακας φτάνει στα 120 μέτρα. Αν έχεις τρέλα με την φυσική, υπάρχει και το CERN. Δεν ξέρω αν ακόμα διοργανώνονται ξεναγήσεις στον LHC, αλλά υπάρχει το Microcosm, που είναι πολύ εντυπωσιακό.

Πολλά από αυτά μπορείς να τα βρεις και σε κάποιο τουριστικό οδηγό, οπότε θα σου δώσω κάποιες πιο πρακτικές πληροφορίες.

Η πόλη έχει δίκτυο τραμ και λεωφορεία. Σε πολλές από τις στάσεις υπάρχει ηλεκτρονικός πίνακας που σου λέει σε πόση ώρα θα περάσει το επόμενο δρομολόγιο.

Και τις 2 χρονιές που είχαμε πάει εμείς, στα ξενοδοχεία μας είχαν δώσει μία κάρτα που μπορούσαμε να χρησιμοποήσουμε δωρεάν τα ΜΜΜ της πόλης, για όσο χρονικό διάστημα είχαμε κάνει την κράτηση. Έλεγξέ το αν ισχύει ακόμα...

Το καλοκαίρι, τις ημέρες από 1η Αυγούστου (που είναι εθνική γιορτή) μέχρι περίπου 10 Αυγούστου, πραγματοποιείται ένα φεστιβάλ, το Φετ ντε Ζενέβ. Έχει λούνα παρκ, θεατρικές παραστάσεις κλπ και μαζεύει πολύ κόσμο. Το αποκορύφωμα είναι το τελευταίο Σαββατοκύριακο (νομίζω το Σάββατο) το βράδυ, όπου κατά τις 10:30 και για μία ώρα γεμίζει πυροτεχνήματα ο ουρανός πάνω από την λίμνη. Αν πάτε τότε, προσπαθήστε να βρείτε θέση στην βόρεια πλευρά της λίμνης, για να βλέπετε και το φεγγάρι στα νότια, πάνω από τα βουνά. Επίσης την επόμενη μέρα το πρωί, έχει αεροπορικές επιδείξεις μέχρι το μεσημέρι. Την πρώτη φορά δεν τα ξέραμε και τα χάσαμε (και τα πυροτεχνήματα και τα ακροβατικά), αλλά την δεύτερη φορά τα είδαμε και ήταν πολύ εντυπωσιακά.

Από εστιατόρια, μας άρεσε πολύ το Perle du Lac στο ομόνυμο πάρκο, στην βόρεια πλευρά της λίμνης. Ωραίο είναι και το Le Lacustre ακριβώς δίπλα στην γέφυρα Mont Blanc, αλλά μόνο μια φορά καταφέραμε να πάμε, γιατί ήταν γεμάτο.

Ο καιρός είναι λίγο περίεργος. Την πρώτη χρονιά, 5 από τις 7 μέρες που μείναμε έβρεχε. Την δεύτερη χρονιά σχεδόν όλες τις μέρες είχε ήλιο. Καλό θα είναι να έχεις και κάποια ζακέτα μαζί. Αν έχει σύννεφα από την πλευρά της Γαλλίας, είναι πολύ πιθανό να βρέξει, ακόμα και αν πάνω από όλη την λίμνη έχει λιακάδα (εκ πείρας αυτό:)).

Ανάλογα με τις μέρες που θα μείνετε, μπορείτε να επισκευθείτε και κάποια από τις άλλες πόλεις της χώρας. Τα τρένα είναι σύγχρονα, κάποια διόροφα, αρκετά γρήγορα σε μερικές διαδρομές (όχι και επιπέδου TGV). Μπορείς να κλείσεις εισητήρια από μηχανήματα στον σταθμό, που τα περισσότερα (προσοχή, όχι όλα) ισχύουν για 1 βδομάδα. Εννοείται πως είναι ακριβέστατα στις ώρες άφιξης/αναχώρησης. Αν έχετε χρόνο, θα σου πρότεινα να επισκευθείς την γραφικότατη Βέρνη. Επίσης και το κοντινό Μοντρέ είναι ωραίο (στο τρένο πιάστε θέση προς την πλέυρά της λίμνης). Και η Ζυρίχη είναι ωραία, αλλά μπορείς να την αφήσεις για άλλη φορά, μαζί με το κεντρικό-ανατολικό τμήμα της χώρας. Η Λωζάνη ήταν συμπαθητική. Έχει γραφικό ιστορικό κέντρο, το Ολυμπιακό Μουσείο αλλά δεν με ξετρέλανε. Βέβαια γούστα είναι αυτά...

Κάποια sites που ίσως να χρειαστείς:
SBB: Home - Online Timetable, Ticket Shop, Online travel shop (σιδηρόδρομοι, πολύ κατατοπιστικό site)
F?tes de Gen?ve - Geneva Festival (Fetes de Geneve)
National and Local Weather Forecast, Hurricane, Radar and Report (και όμως, σχεδόν κάθε μέρα έπιανε τον καιρό)
Είχα φτιάξει και από το Google Earth χάρτη της πόλης MEGAUPLOAD - The leading online storage and file delivery service.

Αν χρειαστείς οποιαδήποτε άλλη πληροφορία, πες μας.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Κοντα στη Γενευη ειναι το πολυ ομορφο χωριουδακι Yvoire. Αξιζει να κανετε τον γυρο της λιμνης της Γενευης και να περασετε απο τους αμπελωνες οι οποιοι προστατευονται απο την unesco. Lavaux, Vineyard Terraces - UNESCO World Heritage Centre
Δεν ξερω ποτε θα πας το καλοκαιρι, αλλα κοιτα μηπως και συμπεσεις με κανεναν καλλιτεχνη, οποτε βγει το προγραμμα: Montreux Jazz Festival | 01-16 Juillet 2011 | Home >
 

PAPTAS

Member
Μηνύματα
55
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία - Βέλγιο.
Ταξίδι-Όνειρο
Ευρώπη με το αυτοκίνητο
40 χιλόμετρα περίπου στη Γαλλία είναι το Annecy που μου άρεσε πάρα πολύ. Δε ξέρω πως θα πας γιατί είχα αυτοκίνητο αλλά φαντάζομαι θα είναι εύκολο.
 

Alexandraaa

Member
Μηνύματα
260
Likes
34
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή-Κούβα
Κοντα στη Γενευη ειναι το πολυ ομορφο χωριουδακι Yvoire. Αξιζει να κανετε τον γυρο της λιμνης της Γενευης και να περασετε απο τους αμπελωνες οι οποιοι προστατευονται απο την unesco. Lavaux, Vineyard Terraces - UNESCO World Heritage Centre
Δεν ξερω ποτε θα πας το καλοκαιρι, αλλα κοιτα μηπως και συμπεσεις με κανεναν καλλιτεχνη, οποτε βγει το προγραμμα: Montreux Jazz Festival | 01-16 Juillet 2011 | Home >

Έρση μου ναι γύρω στις 3 με 4 Ιουλίου θα πάω μετά από το τελείωμα της εξεταστικής οπότε παίζει να προλάβω και κανέναν καλλητέχνη.. Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες σου.. :D:D
 

Alexandraaa

Member
Μηνύματα
260
Likes
34
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή-Κούβα
40 χιλόμετρα περίπου στη Γαλλία είναι το Annecy που μου άρεσε πάρα πολύ. Δε ξέρω πως θα πας γιατί είχα αυτοκίνητο αλλά φαντάζομαι θα είναι εύκολο.
Οκ σε ευχαριστώ θα το πετάξω σαν ιδέα και θα το ψάξω καλύτερα... Πάντως στο παιδί που θα μείνουμε έχει αυτοκίνητο απέχει πολύ απο Γενεύη ή είναι λίγη ώρα???
 

Alexandraaa

Member
Μηνύματα
260
Likes
34
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή-Κούβα
Καλά Νίκο δεν το πιστεύω!!!!!!!!! Ξέρεις πάρα πολλά με αφήνεις άναυδη ομολογώ να πω... Θα καθήσουμε αρκετές μέρες εβδομάδα σίγουρα βασικά θα καθήσουμε όσο αντέχουν να μας φιλοξενήσουν.. Χεχεχε :D:D Ναι και το Σερν το έχω πάρα πολύ ακουστά το μόνο βασικά που ξέρω. Μία ερώτηση μόνο αυτήν την κάρτα για τα ΜΜΜ την προμηθεύεσαι λογικά από το αεροδρόμιο??? Όπως γίνεται και σε άλλες Ευρωπαικές χώρες???
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Οκ σε ευχαριστώ θα το πετάξω σαν ιδέα και θα το ψάξω καλύτερα... Πάντως στο παιδί που θα μείνουμε έχει αυτοκίνητο απέχει πολύ απο Γενεύη ή είναι λίγη ώρα???
εμεις που χρειαστηκε να κάνουμε 4 φορές τη διαδρομή Αννεσυ-Γενευη και ξανα πισω, παντα πηγαιναμε με λεωφορειο (απο γενευη το παιρναμε συνηθως από Gare de Cornavin αν θυμαμαι καλα). ειναι γυρω στη 1 ωρα ή 1 ώρα και κάτι αν πετύχεις το λεωφορειο που περνάει και από αεροδρόμιο.
με αυτοκινητο ΙΧ πρεπει να ειναι 30-40λεπτα λογικα...
 

PAPTAS

Member
Μηνύματα
55
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία - Βέλγιο.
Ταξίδι-Όνειρο
Ευρώπη με το αυτοκίνητο
Άν θα έχεις αυτοκίνητο μπορείς να συνδιάσεις με ημερήσια εκδρομή το Annecy με το Chamonix. Αποστάσεις σύμφωνα με το Google Earth : Geneva - Annecy 41 Km ,
Annecy - Chamonix 101 Km ,
Chamonix - Ganeva 83 Km.
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
907
Likes
4.008
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Μία ερώτηση μόνο αυτήν την κάρτα για τα ΜΜΜ την προμηθεύεσαι λογικά από το αεροδρόμιο??? Όπως γίνεται και σε άλλες Ευρωπαικές χώρες???
Εμάς μας την είχαν δώσει στην ρεσεψιόν του ξενοδοχείου, στο check-in. Την πρώτη φορά κιόλας, δεν ξέραμε ότι υπάρχει τέτοια κάρτα... Δεν χρειάζεται φωτογραφία κλπ. Απλά πρέπει να έχεις μαζί σου την ταυτότητα ή το διαβατήριο στα ΜΜΜ.

Ανεσί-Σαμονί δεν είχα πάει, όμως σκέφτομαι να τα δω φέτος, γιατί έχω ακούσει αρκετά καλά σχόλια. Πριν λίγες μέρες άρχισα να τα ψάχνω, έχω μαζέψει κάποια στοιχεία. Από Γενεύη έχει λεωφορείο για Ανεσί (δες στο site των sbb για Geneve, Cornavin -> Annecy, gare routiere, περίπου 1,5 ώρα). Πιο πολύ μάλλον θα βολεύει το αυτοκίνητο, αν λέτε ότι θα έχετε. Τα στοιχεία της διαδρομής με το αυτοκίνητο είναι εδώ.

PS Το site των sbb είναι πολύ καλό, σε καθοδηγεί ακόμα και με τα πόδια από όπου θες μέχρι τον σιδηροδρομικό σταθμό ή την στάση των λεωφορείων. Μην διστάσεις να το συμβουλευτείς...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.530
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom