Γενικά περί Ιλινόις ......

arabickostas

Member
Μηνύματα
465
Likes
1.518
Σ αυτό εδω το τοπικ θα αναφερθώ σε μερικά στοιχεία που μου έχουν κανει εντύπωση τους πρώτους 4 μήνες που βρίσκομαι εδω καθώς και γενικές πληροφορίες . Η αλήθεια ειναι οτι το διάστημα ειναι ιδιαίτερα μικρό αλλά σταδιακά θα προσθέτω ενδιαφέροντα νέα στοιχεία .

Το κόστος ζωής : Το κόστος ζωής στο Σικαγο συγκαταλέγεται στα υψηλά , σαν κλασική μεγαλούπολη . Οχι όμως τόσο όσο πχ η Νέα Υόρκη ή πόλεις της Καλιφορνια ή η Wahsighton DC . Με τον όρο κόστος ζωής αναφερόμαστε σε ενοίκια , υπηρεσίες , λογαριασμούς κτλ. Και φυσικά μισθούς αναλογικά. Το σούπερ μάρκετ (groceries) που λένε εδω ειναι σχετικά πιο ακριβό απο την Ελλάδα αλλα οχι και τίποτα ιδιαίτερο , ειδικά για εμάς που έχουμε τη λογική σουπερμάρκετ και μαγείρεμα . Τα εστιατόρια ειναι όλων των είδων και πορτοφολιών αλλα οι Αμερικανοί έχουν ιδιαίτερη έφεση στο να τρώνε έξω και να σκορπάνε λεφτά στην εστίαση . Τα ενοίκια ειναι πολυ υψηλά , συγκριτικά με την Ελλάδα . Στη τιμή συνήθως συμπεριλαμβάνουν όλες τις παροχές εκτός απο Ίντερνετ και ηλεκτρικό ρεύμα .Σε γενικές γραμμές το κόστος ζωής στο Σικαγο συγκριτικά με τους μισθούς θεωρείται αρκετά ικανοποιητικό .Προσωπικα για το υπόλοιπο Στειτ δεν εχω γνώση αλλα εκτιμώ οτι το κόστος ζωής ειναι σίγουρα χαμηλότερο . Οι μισθοί οχι πολυ απαραιτητα καθότι πολλές εταιρίες, άρα και οι θέσεις εργασίας , βρίσκονται πλέον εκτός πόλης Σικαγο.

Η εργασία / οικονομία: Τις θέσεις εργασίας στην ευρύτερη περιοχή του Σικαγο (Chicagoland ) θα τις χαρακτήριζα "άπειρες". Πραγματικά νιώθεις οτι δεν υπάρχει τελείωμα με τις θέσεις εργασίας . Αυτό όμως δεν συνεπάγεται ευκολία εύρεσης καθώς ειναι τεράστιος και ο αριθμός των υποψηφίων .Δυςτυχως για την ώρα οι περισσότερες εταιρίες έχουν σταματήσει να πραγματοποιούν σπόνσορσιπ σε υποψήφιους για εργασία εκτός ΗΠΑ . Πολλοί πιστεύουν οτι τα πραγματα άλλαξαν ραγδαία και το ανωτέρω αποτελεί συνέπεια της 9/11...Παρ ολα αυτά άγνωστος και τεράστιος ειναι ο αριθμός αυτών που εργάζονται χωρίς χαρτιά , λαθραία (Μεξικάνοι και κέντροαμερικανοί).Σε γενικές γραμμές το Σικαγο μαζί με τη Ουασιγκτων και τη Νέα Υόρκη χαρακτηρίζεται ως ένα απο τα βασικότερα κομμάτια της αμερικανικής οικονομικής ραχοκοκαλιάς .

Η πολυπολιτισμικότητα : Το Σικαγο οπως και η Νέα Υόρκη ειναι οι μοναδικές πόλεις στις ΗΠΑ με τόσο έντονο πολυπολιτισμικό ενδιαφέρον . Στο σικάγο δεν υπάρχει το "ν town" ανα έθνος οπως στη Νέα Υόρκη , αλλα η αίσθηση ειναι πολυ προφανής στη καθημερινότητα . Βλέπεις σε κάθε γωνία ανθρώπους να μιλάνε άλλες γλώσσες πλυν αγγλικών και ισπανικών ( δεν αναφέρομαι στους Μεξικανούς κτλ οι οποίοι βρίσκονται κυριολεκτικά σε κάθε πόλη ).Οι περισσότεροι βρίσκονται εδω και πολλά χρόνια στις ΗΠΑ . Ένα άλλο σημάδι πολυπολιτιςμικοτητας ειναι οι εκκλησίες . Συνεχώς συναντώ εκκλησίες , Ρουμανικές , Σερβικές , βρετανικές , αρμενικες , αφρικανικές κτλ .

Οι υπηρεσίες / τρόπος ζωής : Οι αμερικανοί αγαπούν την αυτοματοποίηση προσπαθώ τούτη την ώρα που γράφω να σκεφτώ σε ποιες περιπτώσεις εχω συναντήσει ασύλληπτες περιπτώσεις αυτοματοποίησης γιατι ειναι πραγματικά παρα πολλές . Απο τα πιο απλά ειναι το "drive thru ". Υπηρεσία η οποία ,προςωπικα με εκνευρίζει , δίνει τη δυνατότητα να παραγγείλεις απο φαστ φουντ μεχρι καφέ απο το αμάξι . " Μα καλά βαριούνται να κατέβουν απο το αμάξι ;;" αναπολώ βλέποντας τους να περιμένουν στη ουρά για να πάρουν σκουπίδια Mc Donald's . Ακόμα και στο ΑΤΜ ετσι κάνουν. Υπηρεσίες τράπεζας απο το αμάξι . Η οργή μου ξεχείλησε τότε .Ελεος ειπα . Το βενζινάδικο παραδόξως τους αναγκάζει να βγουν απο το αμάξι καθότι δεν υπάρχει υπάλληλος στις αντλίες ...

Πολυ περίεργο για τα δικά μου ελληνικά μάτια ειναι το πως αντιλαμβάνονται τα σπορ . Έτυχε να παρακολουθήσω αγώνα των Bulls πρόσφατα και των Chicago Blackhawks στο χόκεϊ επι πάγου πρόσφατα και η εικόνα που εχω ειναι η ίδια . Παντού στις εξέδρες διαπιστώνεις πολιτισμό ,ηπιες αντιδράσεις ,χειροκρότημα , μπίρα και χάμπουργκερ και γενικά μια άλλη κατάσταση απο τα δικά μας γήπεδα . Όλων των ηλικιών άνθρωποι κάθε φύλου και εθνικότητας πάνε να περάσουν ένα τρίωρο διασκέδασης ...

Ο καιρός : Ο καιρός του Σικαγο , επηρεαζόμενος απο τα παγωμένα ρεύματα της λίμνης Μίσιγκαν θεωρείται ιδιαίτερα βαρύς . Οι χιονοπτώσεις δεν ειναι τόσο πυκνές όσο στις ανατολικές ακτές , ελεω έλλειψης ωκεανού , αλλα το κρύο τσουχτερό . Προσωπικά ερχόμενος απο τα Χανιά και τη Κρήτη δεν είχα αντιμετωπίσει τίποτα παρόμοιο ποτε . Παρόλα αυτά η οργάνωση εδω σου επιτρέπει να αντιμετωπίζεις τα πάντα ;) . Μεμονωμένες ημέρες ο υδράργυρος έδειξε -19 με feeling -28 αλλα η καθημερινότητα του χειμώνα ειναι καλύτερη .Τελειωνοντας αυτη τη πρώτη ανασκόπηση θα παραθέσω μια φωτό με εμένα την ημέρα που προανέφερα πριν ....Ένας φίλος μου είπε οτι δείχνω σαν τον sub zero στο mortal kombat . Κυριολεκτικά προσθέτω έγω ...
 

Attachments

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Στην Αυστραλία έχουμε drive thru ακόμα και μαγαζιά που πουλάνε αλκοόλ. :bleh: μπαίνεις μέσα με το αμάξι, διαλέγεις το μπουκάλι που θες, στο φέρνουν στο παράθυρο και πληρώνεις :lol:
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Στην Αυστραλία έχουμε drive thru ακόμα και μαγαζιά που πουλάνε αλκοόλ. :bleh: μπαίνεις μέσα με το αμάξι, διαλέγεις το μπουκάλι που θες, στο φέρνουν στο παράθυρο και πληρώνεις :lol:
Πσσσσσ πολύ χρήσιμο! Ειδικά όταν βρέχει και θέλω μπύρες :bleh::bleh:

Ευχαριστούμε πολύ για τις ανταποκρίσεις. Για δώσε μας περισσότερες για τα φαγητά, την καθαριότητα, τη διασκέδαση κ.ά. :)
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.698
Likes
6.299
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
. Απο τα πιο απλά ειναι το "drive thru ". Υπηρεσία η οποία ,προςωπικα με εκνευρίζει , δίνει τη δυνατότητα να παραγγείλεις απο φαστ φουντ μεχρι καφέ απο το αμάξι . " Μα καλά βαριούνται να κατέβουν απο το αμάξι ;;" αναπολώ βλέποντας τους να περιμένουν στη ουρά για να πάρουν σκουπίδια Mc Donald's . Ακόμα και στο ΑΤΜ ετσι κάνουν. Υπηρεσίες τράπεζας απο το αμάξι .

Και το 83 που ήμουν έτσι γινόταν
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
465
Likes
1.518
. Απο τα πιο απλά ειναι το "drive thru ". Υπηρεσία η οποία ,προςωπικα με εκνευρίζει , δίνει τη δυνατότητα να παραγγείλεις απο φαστ φουντ μεχρι καφέ απο το αμάξι . " Μα καλά βαριούνται να κατέβουν απο το αμάξι ;;" αναπολώ βλέποντας τους να περιμένουν στη ουρά για να πάρουν σκουπίδια Mc Donald's . Ακόμα και στο ΑΤΜ ετσι κάνουν. Υπηρεσίες τράπεζας απο το αμάξι .

Και το 83 που ήμουν έτσι γινόταν
ο παλιός είναι αλλιώς ... ;)
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
465
Likes
1.518
@Defkalion Χτες μόλις έμαθα τυχαία ότι η ιδέα υπάρχει και εδώ σε προάστιο, αλλά υπαρχει νομος που απαγορευει τετοια λειτουργια στην πολη. Προφανώς καποιοι ανοιγαν τα μπουκαλια μεσα στο αμαξι λεω εγω.. :p . Εν τελει μας φαγανε τη μπιζνα.... :p
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.752
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom