Γενικά Γενικές απορίες περί Μέσης Ανατολής

meet-sos

Member
Μηνύματα
52
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Μαδρίτη - Καστίλη
Δεν στοχεύω να ταξιδέψω, τουλάχιστον σύντομα, σε κάποια χώρα της Μέσης Ανατολής. Εχω, απλά, κάποιες "πολιτισμικές" αποριες , τις οποίες ευελπιστώ ότι μπορείτε να μου τις λύσετε όσοι - όσες έχετε ταξιδέψει εκεί. Αλλωστε, ίσως αποτελέσει και το θέμα καλή συγκεντρωτική πηγή για κάποιον που αναζητάει σχετικές πληροφορίες.

Να πω ότι, από Μ.Α, μόνο παράλια Τουρκίας έχω πάει.

Λοιπόν, ορίστε οι απορίες:

- Σε ποιες χώρες συνηθίζουν οι γυναίκες να φοράνε μαντίλα; Είτε από επιλογή τους - είτε επειδή είναι υποχρεωτικό. Υπάρχουν μέρη που να μην κυκλοφορούν έστω πολύ σεμνές;

- Τι παίζει με το αλκοόλ; Σε ποιες χώρες μπορείς να κάτσεις σε ένα καφέ-μπαρ-καφενείο και να πιεις ελεύθερα και νόμιμα αλκοόλ?? Σε ποιες μπορείς να το πάρεις να το πιεις σπιτι, αλλά όχι έξω;

- Σε ποιες χώρες υπάρχει επίσημος Ισλαμικός νόμος και σε ποιες υπάρχουν μεγάλες - υπολογίσιμες κοινότητες Χριστιανών;

- Τι λέει από νυχτερινή ζωή; Σε ποιες χώρες πάνε για ύπνο με τις κότες και σε ποιες χορεύουν τσιφτετέλια κάθε βράδυ μέχρι πρωίας;

- Σε ποιες χώρες ο κόσμος πάει για μπάνιο στη θάλασσα και πως εμφανίζονται οι γυναίκες στην παραλία; (ολόσωμο - μπικίνι - καθόλα ντυμένες κτλ)

- Εχετε παρατηρήσει σε κάποια χώρα κάτι κακό στο θέμα "γυναικείας μεταχείρισης" , "γυναικείων δικαιωμάτων" κτλ;

- Εχετε παρατηρήσει σε κάποια χώρα αυστηρούς νόμους, αυστηρή εφαρμογή νόμων κτλ;



Αυτά προς το παρόν. Στο θέμα των Τούρκικων παράλιων, έχω για όλα τα παραπάνω μία εικόνα.
 

tas

Member
Μηνύματα
13
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνία,αφρική,τζαμάικα
Στο Καταρ απαγορευεται το αλκοολ σε δημοσιους χωρους,αλλα θα το νομιμοποιησουν για το mundial του 2022
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Μη γελάτε καθόλου το λεγόμενο μπουρκίνι έκανε θραύση στην Ιορδανία... τρομερό χρήμα και φοβερή επιχειρηματική ιδέα, είναι πολύ διαδεδομένο και στην Τουρκία.
Τώρα πάνω σε αυτά που ρωτάς, εξαρτάται πάντα από το που πας και ποια πόλη επισκέπτεσαι. Στην Ιορδανία για παράδειγμα στο Αμάν έπρεπε να φοράς και μακρύ παντελόνι και καλυμμένους ώμους να έχεις, οι γυναίκες εκεί εννοείται φορούσαν μαντίλα και ήταν ντυμένες ανάλογα. Στα πιο τουριστικά μέρη π.χ Πέτρα μπορούσες να φορέσεις και βερμούδα, είναι και προσωπικό σου θέμα πόσο θα σεβαστείς τα ήθη της χώρας που επισκέπτεσαι. Αλκοόλ βρίσκεις επίσης σε μαγαζιά αλλά όχι σε όλα. Στη Νεκρά Θάλασσα ομως αν πήγαινες στην παραλία για τους ντόπιους εννοείται οτι δε φοράς μπικίνι.
Στην Παλαιστίνη πάλι λόγω έλλειψης τουρισμού εγώ προσωπικά κυκλοφορούσα και με μακρύ παντελόνι και μπλούζα και είχα κατά κύριο λόγο τα μαλλιά μου μαζεμένα, δεν αισθάνθηκα οτι θα με κοίταζαν αποδοκιμαστικά αλλά το έκανα για προσωπικούς λόγους και για να μην κάνω μπαμ από χιλιόμετρα. Αλκοόλ επίσης έβρισκες σε κάποια μπαράκια, εξάλλου παράγεται και ντόπια παλαιστινιακή μπύρα.
Σε πιο σκληροπυρηνικές χώρες δεν έχω πάει π.χ Ιράν θα σε κατατοπίσουν άλλοι.
Να έχεις γενικά υπόψιν πάντως ότι όσο λιγότερο τουριστικά είναι τα μέρη που επισκέπτεσαι τόσο πιο προσεκτικός πρέπει να είσαι ώστε να μην προκαλείς.
π.χ στο Μαρόκο στις πόλεις έβλεπες τα πάντα αλλά στα χωριά στον Άτλαντα ήταν πιο συντηρητικά τα πράγματα.
Και στις 3 χώρες μπορεί οι γυναίκες να φορούσαν μαντίλα αλλά έβλεπες και κάποιες μικρής ηλικίας κυρίως χωρίς και κάποιες που ήταν ας το πούμε προοδευτικές για μουσουλμάνες.
 

meet-sos

Member
Μηνύματα
52
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Μαδρίτη - Καστίλη
Μη γελάτε καθόλου το λεγόμενο μπουρκίνι έκανε θραύση στην Ιορδανία... τρομερό χρήμα και φοβερή επιχειρηματική ιδέα, είναι πολύ διαδεδομένο και στην Τουρκία.
Ναι, το είδα και εγώ στην Τουρκία!!
Φάση είχαν και δεν ήταν και καθόλου αντιαισθητικά!!

Στο Καταρ απαγορευεται το αλκοολ σε δημοσιους χωρους,αλλα θα το νομιμοποιησουν για το mundial του 2022
Σε μπαρ κτλ επιτρέπεται ήδη;
Γενικά πωλείται; Μπορείς να αγοράσεις;
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
meet-sos said:
Φάση είχαν και δεν ήταν και καθόλου αντιαισθητικά!!
Σου φαίνεται γουστόζικο να πηγαίνει μια γυναίκα για μπάνιο ντυμένη χελωνονιτζάκι;

Sent from my iPod using Travel stories
 

meet-sos

Member
Μηνύματα
52
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Μαδρίτη - Καστίλη
Σου φαίνεται γουστόζικο να πηγαίνει μια γυναίκα για μπάνιο ντυμένη χελωνονιτζάκι;

Sent from my iPod using Travel stories
χαχα, ναι, μου θυμιζουν τους νιντζα του παρακατω βιντεο!!

 
Last edited by a moderator:

meet-sos

Member
Μηνύματα
52
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Μαδρίτη - Καστίλη
Απορία για αράκ στις Αραβικές χώρες

Δεν πρόκειται να πάω σε κάποια χωρα της μέσης ανατολής σύντομα, απλά με τρώει η περιέργεια για κάποια θέματα στα οποία εσείς οι πολυταξιδεμένοι μπορείτε να απαντήσετε.

Το αράκ είναι παραδοσιακό αραβικό ποτό. Το έχει δοκιμάσει κανείς σας; Είναι λίγο οξύμωρο που οι άραβες (στην πλειοψηφία μουσουλμάνοι) εχουν παραδοσιακό δικό τους ποτό.

Σε ποιές χώρες έχετε πιει γενικά αλκοόλ (και αν ναι, πόσο "ανοικτά") και σε ποιες κάτι τέτοιο κατέστη αδύνατο.

Επαναλαμβάνω, απλη περιέργεια.
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Δεν πρόκειται να πάω σε κάποια χωρα της μέσης ανατολής σύντομα, απλά με τρώει η περιέργεια για κάποια θέματα στα οποία εσείς οι πολυταξιδεμένοι μπορείτε να απαντήσετε.

Το αράκ είναι παραδοσιακό αραβικό ποτό. Το έχει δοκιμάσει κανείς σας; Είναι λίγο οξύμωρο που οι άραβες (στην πλειοψηφία μουσουλμάνοι) εχουν παραδοσιακό δικό τους ποτό.

Σε ποιές χώρες έχετε πιει γενικά αλκοόλ (και αν ναι, πόσο "ανοικτά") και σε ποιες κάτι τέτοιο κατέστη αδύνατο.

Επαναλαμβάνω, απλη περιέργεια.
To αράκ είναι σαν το ούζο, λίγο διαφορετική γεύση έχει. Σε χώρες όπως Λίβανος, Συρία, Ιορδανία, Παλαιστίνη, Αιγυπτος υπάρχουν αρκετοί Χριστιανοί, γι αυτό και μια "σχετική" ελευθερία με το αλκοολ. Π.χ. στο Λιβανο ήπια κανονικά και ελεύθερα αρακ, μπύρα δικιά τους σε μαγαζί. Αντίστοιχα και στην Παλαιστίνη. Αρκετή ελευθερία όσο αφορά την πώληση αλκοολ μου έκανε στη Συρια. Κανονικά κάβες και σε πιο συντηρητικές γειτονιές, αρκει να πιεις το ποτο σε σπίτι. Στην Ιορδάνια ήπια αρακ σε σπίτι χριστιανών. Στο Αμαν βρήκα μονο μη αλκοολούχα μπύρα. Στην Αιγυπτο, ήπια μπύρες σε μαγαζί με ντόπιους φίλους ένω δεν τους επιτρεπόταν και πολύ (γνώριζαν το αφεντικο). Στην περιοχή του Σινά ήπια ντόπιο κρασί. Στο Μαροκο από όσο θυμάμαι δεν ήπιαμε καθόλου αλκοολ (ακόμα και σε παραδοσιακό γάμο που πήγα δεν σέρβιραν αλκοολ.)
Πλήρες αλκοολικό ρεπόρτο, δεν μπορείς να πεις...
 

meet-sos

Member
Μηνύματα
52
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Μαδρίτη - Καστίλη
To αράκ είναι σαν το ούζο, λίγο διαφορετική γεύση έχει. Σε χώρες όπως Λίβανος, Συρία, Ιορδανία, Παλαιστίνη, Αιγυπτος υπάρχουν αρκετοί Χριστιανοί, γι αυτό και μια "σχετική" ελευθερία με το αλκοολ. Π.χ. στο Λιβανο ήπια κανονικά και ελεύθερα αρακ, μπύρα δικιά τους σε μαγαζί. Αντίστοιχα και στην Παλαιστίνη. Αρκετή ελευθερία όσο αφορά την πώληση αλκοολ μου έκανε στη Συρια. Κανονικά κάβες και σε πιο συντηρητικές γειτονιές, αρκει να πιεις το ποτο σε σπίτι. Στην Ιορδάνια ήπια αρακ σε σπίτι χριστιανών. Στο Αμαν βρήκα μονο μη αλκοολούχα μπύρα. Στην Αιγυπτο, ήπια μπύρες σε μαγαζί με ντόπιους φίλους ένω δεν τους επιτρεπόταν και πολύ (γνώριζαν το αφεντικο). Στην περιοχή του Σινά ήπια ντόπιο κρασί. Στο Μαροκο από όσο θυμάμαι δεν ήπιαμε καθόλου αλκοολ (ακόμα και σε παραδοσιακό γάμο που πήγα δεν σέρβιραν αλκοολ.)
Πλήρες αλκοολικό ρεπόρτο, δεν μπορείς να πεις...
Πολύ ωραίος, με κάλυψες σχεδόν πλήρως.
Απλά, πες μου, οι Αιγύπτιοι εκείνοι που τα ήπιατε μαζί ήταν μουσουλμάνοι ή χριστιανοί;
Για την Ιορδανία νόμιζα ότι πίνουν κανονικά. Στο Μαρόκο σίγουρα πίνουν στα τουριστικά βόρεια πάντως.
Γενικά, παίζουν Μουσουλμάνοι στην Εγγύς που σε γλέντια και πανηγύρια όπως τα δικά μας τα κρητικά, να πίνουν "ανοικτά";
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Πριν μερικες μερες ειχα αυτη τη συζητηση με εναν Αιγυπτιο και εναν Ιρανο.
Ο Αιγυπτιος ειναι ο καλυτερος μου φιλος εδω στο Παρισι. Μουσουλμανος απο το Καιρο αλλα πινει πολυ. Στην Αιγυπτο βεβαια δεν πινει σε δημοσιους χωρους που υπαρχουν ανθρωποι που δεν τους ξερει παρα μονο τα αιγυπτιακα αθλια οπως τα αποκαλει ποτα. Στην Αιγυπτο λεει δεν απαγορευεται το αλκοολ (πραγμα που διαπιστωσα κι εγω κατα την επισκεψη μου εκει) αλλα απαγορευονται οι εισαγωγες αλκοολ απο το εξωτερικο. Ο μονος τροπος για να πιουμε σωστο ποτο ειναι να το εισαγουμε στη χωρα απο τα duty free οπου επιτρεπονται μεχρι 4 φιαλες. Ετσι λεει οταν καποιος γυρνα απο ταξιδι γινεται παρτυ! Τις αλλες μερες πινουν αιγυπτικες παρασκευεςκυριως στα κλαμπ. Τα κλαμπ αυτα τα αναφερει ως ελληνικα ή ελληνικου τυπου κλαμπ . Οφειλω να ομολογησω πως δεν ηξερα πως εχει στο Καιρο ελληνικα κλαμπ. Υπαρχουν πολλα μου ειπε και γενικα αυτου του ειδους τα κλαμπ ειτε ανηκουν σε Ελληνες ειτε σε μη Ελληνες αποκαλουνται μεταξυ των ντοπιων ελληνικα.

Το Ιραν απο την αλλη δεν ειναι αραβικη χωρα αλλα ειναι κοντα στον αραβικο κοσμο και ειναι και μουσουλμανικη χωρα με θεοκρατικο μαλιστα καθεστως. Ο Ιρανος, μουσουλμανος και αυτος, μας ελεγε λοιπον, πως στο Ιραν απαγορευεται να πιουν αλκοολ οι ντοπιοι ενω για τους τουριστες δεν υπαρχει απαγορευση. Εμεις λεει πηγαινουμε και παρακαλαμε τους τουριστες να αγορασουν αλκοολ για μας κι ετσι πινουμε. Κρυφα φυσικα σε σπιτια.

Κατι ασχετο με το αλκοολ ειναι πως οταν αποφασισαν να μεταναστευσουν με τον αδερφο του στο Παρισι αναγκαστικα επρεπε να τους ακολουθησει και η χηρα μητερα τους. Διαφορετικα θα εμενε στο Ιραν μονη της και δεν θα μπορουσε να κανει πολλα πραγματα αφου σε πολλα μερη ειναι απαραιτητο να συνοδευεται απο καποιον αντρα της οικογενειας της ή για πολλα θεματα χρειαζεται η υπογραφη αντρα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.212
Μηνύματα
883.808
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom