Γενική απεργία στις 15/12/10

manos_XP

Member
Μηνύματα
18
Likes
6
εγω ταξιδευα στις 15/12 με aegean.επειδη η εταιρεια με εχει στο περιμενε,και μετα σιγουρα δεν θα υπαρχουν θεσεις-οπως περισυ-εκοψα καινουριο εισητηριο για 16/12.η aegean την ημερα της απεργιας θα μου δωσει πισω ολα τα χρηματα του εισητηριου μου,για την πτηση που δεν θα γινει.ετσι το κανω τωρα καθε φορα,εδω και 2 χρονια,γιατι αλλοτε την πατουσα παντα

Οτι να'ναι λενε τελικα στον καθενα....
Εμενε το πρωι μου ειπαν οτι αν ακυρωσω τα εισιτηρια μου για το ενδεχομενο της απεργιας θα μου επιστρεψουν μονο τους φορους,δηλαδη 31ευρω......
Πριν λιγο γυρισα απο αεροδρομιο και με το επεμενε εκανα τροποποιηση πτησης χωρις χρεωση
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Οντως,ποτε δεν εχει κηρυχτει παρανομη απεργια της ΑΔΕΔΥ.Η απεργια θα γινει,απλως η συμμετοχη μπορει να ειναι πολυ μικρη.Συνηθως,ο κοσμος απεργει στις απεργιες του κλαδου του και σπανιοτερα στης ΑΔΕΔΥ.
 

emiloubi

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Ταϋλάνδη
Έίναι πλέον επίσημο, η Easyjet το ανακοινώνει στο site της:

Travel Status - 15:20 on 10/12/2010
"Greece

We have received information that there will be a Air Traffic Control strike in Greece on the 15th of December which will cause the following flights to be cancelled......."

Εγώ βιάστηκα και τρέχαμε στο αεροδρόμιο για να αλλάξουμε τα εισιτήρια. Τώρα μπορείς να τα αλλάξεις online (easjet) χωρίς καμία χρέωση.

FLIGHT NODEPARTINGARRIVINGDEPARTURE TIMEEZY5087London GatwickAthens1355EZY5088AthensLondon Gatwick2010EZY5085London GatwickAthens0900EZY2604AthensMilan Malpensa1515EZS4983Rome FiumicinoAthens0730EZY4984AthensRome Fiumicino1110EZY2611Milan MalpensaThessaloniki0720EZY2612ThessalonikiMilan Malpensa1315EZY2603Milan MalpensaAthens1035EZY5086AthensLondon Gatwick1445EZY5091London GatwickThessaloniki0650EZY5092ThessalonikiLondon Gatwick1245EZY4223Paris OrlyAthens0635EZY4224AthensParis Orly1120EZS1109Basel MulhouseThessaloniki1015EZS1110ThessalonikiBasel Mulhouse1420
 
Last edited by a moderator:

Clemence

Member
Μηνύματα
305
Likes
80
παιδιά, την πέμπτη 16/12 το μεσημέρι θα φθάσω αθήνα αεροπορικώς και θα πρέπει μέσα σε μία ώρα να βρίσκομαι στο χαϊδάρι για δουλειά, μετά να επιστρέψω στο κέντρο που μένω και τα άγρια χαράματα (03.00 το αργότερο) να ξαναφύγω για το αεροδρόμιο. δεδομένου του ότι μαθαίνω τώρα πως θα έχουν 24ωρη ΟΛΑ τα ΜΜΜ της αθήνας, λέτε να με συμφέρει περισσότερο να νοικιάσω ένα αυτοκίνητο απ΄το αεροδρόμιο, ώστε να το παραδόσω πάλι το πρωί? ρωτώ γιατί δεν έχω ποτέ νοικιάσει αμάξι στην αθήνα και δεν ξέρω από τιμές - νομίζω όμως ότι έχω και μια έκτωση 10% με την επίδειξη της κάρτας επιβίβασης.
 

peter75rhodes

Banned
Μηνύματα
329
Likes
99
Επόμενο Ταξίδι
GWT/BGY/BRA/AMS/MAD/CRL
Ταξίδι-Όνειρο
Island/Grönland
Μπράβο στην easyjet που σέβεται τους πελάτες της και προειδοποιεί για την απεργία! Μπορούμε να αλλάξουμε το εισιτήριό μας με κόστος 36 ευρώ χωρίς να χάσουμε το ποσό που έχουμε πληρώσει στην πρώτη πτήση.
 
Last edited by a moderator:

raniasamos

Member
Μηνύματα
15
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
μαδριτη
Ταξίδι-Όνειρο
κινα
παιδιά, την πέμπτη 16/12 το μεσημέρι θα φθάσω αθήνα αεροπορικώς και θα πρέπει μέσα σε μία ώρα να βρίσκομαι στο χαϊδάρι για δουλειά, μετά να επιστρέψω στο κέντρο που μένω και τα άγρια χαράματα (03.00 το αργότερο) να ξαναφύγω για το αεροδρόμιο. δεδομένου του ότι μαθαίνω τώρα πως θα έχουν 24ωρη ΟΛΑ τα ΜΜΜ της αθήνας, λέτε να με συμφέρει περισσότερο να νοικιάσω ένα αυτοκίνητο απ΄το αεροδρόμιο, ώστε να το παραδόσω πάλι το πρωί? ρωτώ γιατί δεν έχω ποτέ νοικιάσει αμάξι στην αθήνα και δεν ξέρω από τιμές - νομίζω όμως ότι έχω και μια έκτωση 10% με την επίδειξη της κάρτας επιβίβασης.
και γω ταξιδευω στισ 16/12,και δεν εμαθα ακομα για την απεργια των ΜΜΜ.ευχαριστω για την ειδηση.δεν ξερω απο τιμες ενοικιαζομενων αυτοκινητων,η εκπτωση που γραφεις,την εχεις σιγουρα με την επιδειξη της καρτας επιββιβασης.εγω θα κυκλοφορω με ταχι,με βολευει καλλιτερα.καλα μας ξεμπερδεματα
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.792
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
παιδιά, την πέμπτη 16/12 το μεσημέρι θα φθάσω αθήνα αεροπορικώς και θα πρέπει μέσα σε μία ώρα να βρίσκομαι στο χαϊδάρι για δουλειά, μετά να επιστρέψω στο κέντρο που μένω και τα άγρια χαράματα (03.00 το αργότερο) να ξαναφύγω για το αεροδρόμιο. δεδομένου του ότι μαθαίνω τώρα πως θα έχουν 24ωρη ΟΛΑ τα ΜΜΜ της αθήνας, λέτε να με συμφέρει περισσότερο να νοικιάσω ένα αυτοκίνητο απ΄το αεροδρόμιο, ώστε να το παραδόσω πάλι το πρωί? ρωτώ γιατί δεν έχω ποτέ νοικιάσει αμάξι στην αθήνα και δεν ξέρω από τιμές - νομίζω όμως ότι έχω και μια έκτωση 10% με την επίδειξη της κάρτας επιβίβασης.
Στις 16/12 έχει 24ωρη απεργία ο ΟΣΕ. Αυτό σημαίνει ότι επηρεάζονται (δηλαδή δε θα πραγματοποιηθούν) τα δρομολόγια του μετρό και του προαστιακού από και προς το αεροδρόμιο.

Τα υπόλοιπα ΜΜΜ δεν έχουν ακόμα εξαγγείλει τις ακριβείς κινητοποιήσεις τους, πέραν της Κυριακής 12/12 και της Δευτέρας 13/12. Αναμένονται οι σχετικές ανακοινώσεις. Είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα συμμετέχουν στην απεργία της 15/12. Για τις 16/12 όμως δεν υπάρχει ακόμα καμία ανακοίνωση, οπότε είναι πολύ πιθανό να μπορείς να κινηθείς με τα λεωφορεία των γραμμών Χ της ΕΘΕΛ.
 

raniasamos

Member
Μηνύματα
15
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
μαδριτη
Ταξίδι-Όνειρο
κινα
Στις 16/12 έχει 24ωρη απεργία ο ΟΣΕ. Αυτό σημαίνει ότι επηρεάζονται (δηλαδή δε θα πραγματοποιηθούν) τα δρομολόγια του μετρό και του προαστιακού από και προς το αεροδρόμιο.

Τα υπόλοιπα ΜΜΜ δεν έχουν ακόμα εξαγγείλει τις ακριβείς κινητοποιήσεις τους, πέραν της Κυριακής 12/12 και της Δευτέρας 13/12. Αναμένονται οι σχετικές ανακοινώσεις. Είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα συμμετέχουν στην απεργία της 15/12. Για τις 16/12 όμως δεν υπάρχει ακόμα καμία ανακοίνωση, οπότε είναι πολύ πιθανό να μπορείς να κινηθείς με τα λεωφορεία των γραμμών Χ της ΕΘΕΛ.
Eυχαριστω και γω παρα πολυ για τις πληροφοριες που γραφεται.μου ειναι πολυ χρησιμες.ευχαριστω και παλι
 

taver

Member
Μηνύματα
12.522
Likes
29.372
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Μπράβο στην easyjet που σέβεται τους πελάτες της και προειδοποιεί για την απεργία! Μπορούμε να αλλάξουμε το εισιτήριό μας με κόστος 36 ευρώ χωρίς να χάσουμε το ποσό που έχουμε πληρώσει στην πρώτη πτήση.
Τι μπράβο? Είναι υποχρέωση της εταιρίας στην εν λόγω περίπτωση να αλλάξει τα εισιτήρια ΧΩΡΙΣ ΚΟΣΤΟΣ.
 
Last edited by a moderator:

peter75rhodes

Banned
Μηνύματα
329
Likes
99
Επόμενο Ταξίδι
GWT/BGY/BRA/AMS/MAD/CRL
Ταξίδι-Όνειρο
Island/Grönland
Μην γράφεις ανακρίβειες. Κανένας νόμος κανενός κράτους δεν επιβάλει στις εταιρίες κάτι τέτοιο. Κάθε εταιρία έχει τη δική της πολιτική και τα δικά της συμβόλαια.
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Στις 16/12 έχει 24ωρη απεργία ο ΟΣΕ. Αυτό σημαίνει ότι επηρεάζονται (δηλαδή δε θα πραγματοποιηθούν) τα δρομολόγια του μετρό και του προαστιακού από και προς το αεροδρόμιο.

Τα υπόλοιπα ΜΜΜ δεν έχουν ακόμα εξαγγείλει τις ακριβείς κινητοποιήσεις τους, πέραν της Κυριακής 12/12 και της Δευτέρας 13/12. Αναμένονται οι σχετικές ανακοινώσεις. Είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα συμμετέχουν στην απεργία της 15/12. Για τις 16/12 όμως δεν υπάρχει ακόμα καμία ανακοίνωση, οπότε είναι πολύ πιθανό να μπορείς να κινηθείς με τα λεωφορεία των γραμμών Χ της ΕΘΕΛ.
Οι εργαζόμενοι σε όλα τα ΜΜΜ έχουν κηρύξει:

- Την Κυριακή 12 Δεκεμβρίου εξάωρη στάση εργασίας, από τις 10 το πρωί έως τις 4 το απόγευμα, δηλαδή τις ώρες λειτουργίας των εμπορικών καταστημάτων.

- Την Δευτέρα 13 Δεκεμβρίου εξάωρη στάση εργασίας, από τις 11 το πρωί έως τις 5 το απόγευμα.

- Την Τρίτη 14 Δεκεμβρίου 24ωρη απεργία

- Την Τετάρτη 15 Δεκεμβρίου στάση εργασίας από την έναρξη της βάρδιας έως τις 9 το πρωί και από τις 5 το απόγευμα έως τη λήξη της βάρδιας (τα Μ.Μ.Μ. θα λειτουργήσουν κανονικά από τις 9 το πρωί έως τις 5 το απόγευμα, προκειμένου να εξυπηρετήσουν τον κόσμο που θα συμμετάσχει στο συλλαλητήριο της ΓΣΕΕ).

- Την Πέμπτη 16 Δεκεμβρίου 24ωρη απεργία.
TA NEA On-line - «Μπλακ άουτ» στα μέσα μεταφοράς την ερχόμενη εβδομάδα
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.792
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Οι εργαζόμενοι σε όλα τα ΜΜΜ έχουν κηρύξει:

- Την Κυριακή 12 Δεκεμβρίου εξάωρη στάση εργασίας, από τις 10 το πρωί έως τις 4 το απόγευμα, δηλαδή τις ώρες λειτουργίας των εμπορικών καταστημάτων.

- Την Δευτέρα 13 Δεκεμβρίου εξάωρη στάση εργασίας, από τις 11 το πρωί έως τις 5 το απόγευμα.

- Την Τρίτη 14 Δεκεμβρίου 24ωρη απεργία

- Την Τετάρτη 15 Δεκεμβρίου στάση εργασίας από την έναρξη της βάρδιας έως τις 9 το πρωί και από τις 5 το απόγευμα έως τη λήξη της βάρδιας (τα Μ.Μ.Μ. θα λειτουργήσουν κανονικά από τις 9 το πρωί έως τις 5 το απόγευμα, προκειμένου να εξυπηρετήσουν τον κόσμο που θα συμμετάσχει στο συλλαλητήριο της ΓΣΕΕ).

- Την Πέμπτη 16 Δεκεμβρίου 24ωρη απεργία.
TA NEA On-line - «Μπλακ άουτ» στα μέσα μεταφοράς την ερχόμενη εβδομάδα

Το άρθρο των Νέων έχει ημ/νια 9/12. Όλα τα άλλα ειδησεογραφικά sites σε άρθρα τους με χθεσινή και σημερινή ημ/νία, καθώς και οι ιστοσελίδες των ΟΑΣΑ και ΜΕΤΡΟ δεν αναφέρουν τις ακριβείς κινητοποιήσεις μετά τη Δευτέρα (εκτός από αυτές του ΟΣΕ). Νομίζω ότι τίποτα δεν είναι πραγματικά σίγουρο για μετά τη Δευτέρα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.335
Μηνύματα
888.792
Μέλη
39.003
Νεότερο μέλος
Emalin

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom