Γενικες Οδηγιες !

lena7

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Καλησπερα σε ολους!! θα ειμαι περιεκτικη.. Πεταω πρωτη φορα με Air France την επομενη εβδομαδα.Εκτος απο το αγχος της πτησης εχω και ενα μικρο αγχος για την κατανομη των θεσεων στο αεροπλανο. Θα ειμαστε παρεα 4 ατομα αλλα δεν ξερω αν υπαρχει η δυνατοτητα να κατσω με καποιον γνωστο κοντα μου. Τα εισιτηρια ειναι μεσω online κρατησης αν παιζει αυτο καποιο ρολο. Μηπως ξερει κανεις το οριο κιλων της βαλιτσας? Σας ευχαριστω πολυ προκαταβολικα
 

ikagkelidis

Member
Μηνύματα
25
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
κωνσταντινουπολη
Ταξίδι-Όνειρο
νεα υορκη
Kαλως ορισες στην παρεα μας την ταξιδιωτικη και σου ευχομαι πολλα και καλα ταξιδια.επειδη οι θεσεις ειναι ανα τριαδες εχεις πιθανοτητες εσυ με τα αλλα 2 μελη της παρεας να κατσετε μαζι.Μην το δεσεις ομως για σιγουρο.Οταν 1 η2 ημερες πριν κανεις online check-in νομιζω οτι θα εχεις πιο ξεκαθαρη εικονα.Τωρα για τις βαλιτσες για την οικονομικη που γνωριζω καλα ειναι 20 κιλα ανα ατομο.Βεβαιως καθε εταιρια ψιλοδιαφερει απο αλλες και μπορει να μην ειναι τοσο απολυτη στο θεμα βαρους.Στο site της air france στην ελλαδα μπορεις να τηλεφωνισεις για λεπτομερειες.Επιζω να σε βοηθησα λιγο.
 

lena7

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
ευχαριστω πολυ ! μια ακομα ερωτηση!! κινητο σε flight mode επιτρεπεται στο αεροπλανο ??
 

ikagkelidis

Member
Μηνύματα
25
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
κωνσταντινουπολη
Ταξίδι-Όνειρο
νεα υορκη
Οταν κανει την ανακοινωση για να κλεισουν τα κινητα,καποιοι τα κλεινουν τελειως[απενεργοποιηση],αλλα και πολλοι τα βαζουν στην δονηση-τον ηχο στο 0,και κρυφομιλανε.Με λιγα λογια ολα επιτρεπονται και ολα απαγορευονται.
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Οταν κανει την ανακοινωση για να κλεισουν τα κινητα,καποιοι τα κλεινουν τελειως[απενεργοποιηση],αλλα και πολλοι τα βαζουν στην δονηση-τον ηχο στο 0,και κρυφομιλανε.Με λιγα λογια ολα επιτρεπονται και ολα απαγορευονται.
Ασε τι κανουν oι αλλοι και κανε αυτο που πρεπει. Κατα την απογειωση/προσγειωση ολα τα οργανα του α/φους δουλευουν στο κοκκινο και το μετρο αυτο παιρνεται για να εκμηδενισθει η πιθανοτητα ηλεκτρονικων παρεμβολων, τα κινητα πρεπει να μενουν κλειστα. Οταν υπαρξει σχετικη ανακοινωση, μπορουν να αναψουν σε flight mode.
 

japetus

Member
Μηνύματα
581
Likes
1.075
Το κινητο σε flight mode (offline) δεν εχει κανενα προβλημα. Μαλιστα σε καποια πτηση μου, ενας επιβατης στην απεναντι σειρα με ειχε δει να περιεργαζομαι το κινητο μου και αμεσως (αντι να πει σε μενα κατι) φωναξε τον συνοδο για να με "καταγγειλει". Ηρθε ο ανθρωπος, διαπιστωσε οτι ηταν σε flıght mode, με χτυπησε φιλικα στην πλατη και καθησυχασε τον αλλο επιβατη. Τί άνθρωποι υπαρχουν....
Το κινητό είναι ικανό να προκαλέσει μεγάλη όχληση στα όργανα του σκάφους, αν δεν ειναι κλειστο. Επειδη δεν υπάρχει σημα, ψαχνει συνεχεια και εκπεμπει στο φουλ. Πολλά αεροσκάφη έχουν σύστημα εντοπισμού παρεμβολών και μπορουν να διαπιστωσουν αν εχουν κλεισει όλοι οι επιβατες τα κινητα ή όχι. Μπορεί να γίνει και σχετική ανακοίνωση ωστε να συμμορφωθουν ολοι οι επιβατες πριν την πτηση.
Τα παλαιότερης τεχνολογίας αεροσκάφη συνήθως δεν αντιμετωπίζουν κανένα προβλημα απο παρεμβολες κινητων παντως...

Για τις θέσεις, όταν θα πάτε στο αεροδρόμιο να κάνετε τσεκ-ιν, δήλωσε με ποιους προτιμας να κατσεις διπλα (ή αν θελεις παραθυρο, διάδρομο κλπ). Μια και θα τα δωσετε μαζι τα χαρτια σας παντως, λογικα θα σας βαλουν ολους σε διπλανες θεσεις.

Μια και εισαι νεα επιβατις, προσεξε να μην εχεις στη τσαντα σου που θα παρεις μαζι στο αεροσκαφος επικίνδυνα ή αιχμηρα μεταλλικα αντικειμενα (νυχοκόπτες, ψαλιδάκια, λίμες, σουγιάδες) γιατί θα στα κρατήσουν και επίσης να μην εχεις συσκευασιες με υγρα..
Επισης, φροντισε να ντυθεις χωρις περιττα μεταλλικα αξεσουαρ (ζωνες, μεγαλα κολιε, παπουτσια με μεταλο) γιατι θα σε ταλαιπωρήσουν τζαμπα (βαλε-βγαλε) στη διαδικασια ελεγχου στο gate αναχωρησης..
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Το κινητο σε flight mode (offline) δεν εχει κανενα προβλημα. Μαλιστα σε καποια πτηση μου, ενας επιβατης στην απεναντι σειρα με ειχε δει να περιεργαζομαι το κινητο μου και αμεσως (αντι να πει σε μενα κατι) φωναξε τον συνοδο για να με "καταγγειλει". Ηρθε ο ανθρωπος, διαπιστωσε οτι ηταν σε flıght mode, με χτυπησε φιλικα στην πλατη και καθησυχασε τον αλλο επιβατη. Τί άνθρωποι υπαρχουν....
Kαι πολύ καλά σου έκανε.
 

japetus

Member
Μηνύματα
581
Likes
1.075
Kαι πολύ καλά σου έκανε.
Δεν καταλαβα, στην παραδιπλανή θέση καθόταν. Δεν μπορουσε να απευθυνθεί σε μένα και να μου πει να το κλεισω και να του εξηγησω τί σημαίνει offline mode, έπρεπε να φωναξει τον flight attendant;
Με συγχωρεις αλλα κατι τέτοιοι άνθρωποι με εκνευρίζουν αφάνταστα...
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Δεν καταλαβα, στην παραδιπλανή θέση καθόταν. Δεν μπορουσε να απευθυνθεί σε μένα και να μου πει να το κλεισω και να του εξηγησω τί σημαίνει offline mode, έπρεπε να φωναξει τον flight attendant;
Με συγχωρεις αλλα κατι τέτοιοι άνθρωποι με εκνευρίζουν αφάνταστα...[/quote

δηλαδή αν σου μίλαγε απευθειας θα ηταν θεωρεις καλύτερα ???
πιστέυω οτι σωστά καλεσε τον υπευθυνο να σου μιλήσει
δεν ειχε καμία δουλεια να σου μιλήσει απευθείας !!

και πρεπει να καταλάβεις οτι οι περισσότεροι επιβατες στρεσάρονται υπερβολικά πρίν και κατα την διάρκεια ενος ταξιδιού όποτε τετοια θεματα συγχωρούνται... μην ξεχνας οτι σε χτυπησε φιλικά στην πλατη .....εσυ το ειπες :xmas_smile::xmas_smile:
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Σε μια πτήση μούτυχε ακριβώς αυτό. Κάποιος έκανε παρατήρηση σε κάποιον άλλον για το κινητό του και εκείνος μόνο που δεν σηκώθηκε να τον δείρει. Το τι άκουσε δεν λέγεται. Επειδή ποτέ δεν ξέρουμε με ποιον σχιζοφρενή έχουμε να κάνουμε - και δεν υπονοώ κάτι για σένα - το λέμε στον υπεύθυνο και βγάζει εκείνος το φίδι από την τρύπα, όπως έχει το καθήκον να κάνει.
Και εν πάσει περιπτώσει δεν σε πρόσβαλε. Το είπε στο συνοδό, εκείνος ήρθε να δει τι συμβαίνει, κατάλαβε και τελείωσε η ιστορία. Πολύ κακό για το τίποτα.
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Ακριβώς το ίδιο μου έτυχε πριν λίγο καιρό όταν γύριζα από Βουδαπέστη. Μόνο που ούτε καν είχα κινητό στα χέρια μου, φυσικά και το είχα απενεργοποιήσει και το είχα στην τσάντα μου στο ντουλάπι πάνω από τα καθίσματα. Έρχεται λοιπόν κάποια στιγμή η αεροσυνοδός (η οποία μόλις πριν λίγο μιλούσε με την μπροστινή) και μας ρωτάει: ''έχετε κινητό;". Απόρησα με την ερώτηση, δεν πήγε καν ο νους μου σε κάτι τέτοιο και της απαντώ "μα φυσικά έχουμε". "Ναι, μα ξέρετε δεν επιτρέπεται" λέει η αεροσυνοδός. Τότε κατάλαβα τι εννοούσε και τι περίπου είχε γίνει. Είχαμε κακοκαιρία, αναταράξεις, δε μπορούσαμε να προσγειωθούμε, η γιαγιά μπροστά είχε τρομάξει, μας άκουγε που μιλάγαμε, πιθανόν σε μια άγνωστη για εκείνη γλώσσα, (εκείνη ήταν γερμανίδα) κι έτσι νόμισε ότι μιλάγαμε στο κινητό το οποίο θεώρησε υπεύθυνο για τις αναταράξεις και τη γενική ταλαιπωρία :xmas_cheesygrin:

Καλά στ' αλήθεια υπάρχουν άνθρωποι που δεν απενεργοποιούν τα κινητά τους;;; Νόμιζα ότι ήταν δεδομένο :xmas_rolleyes:
Αυτό που δεν ήξερα ήταν ότι κατά την απογείωση και την προσγείωση απαγορεύονται και οι φωτογραφικές μηχανές/βιντεοκάμερες. Μου το είπε μια αεροσυνοδός το καλοκαίρι όταν πήγαινα Βαρκελώνη.
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Μακάρι να συνεχιστεί η απαγόρευση, ακόμη κι αν αποδειχτει οτι η χρήση των κινητων ειναι ασφαλής για την πτήση.
Ειναι σιγουρο οτι σε διαφορετικη περιπτωση με την κινητομανια που μας δερνει , η πλειοψηφια των Ελληνων συνεπιβατων ολη την ώρα δε θα δινε αναφορές του στυλ ( Αηδία το φαγητό Γιαννα μου, πήρα μια τσάντα Γκούτσι...,καλέ άσχετος αυτός ο πιλότος, ήρθε ο Κοζώνης, και τέτοια)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.261
Μηνύματα
885.427
Μέλη
38.938
Νεότερο μέλος
Geo Yfa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom