Γερμανία: την αγαπάμε και για τα Μουσεία της

tripakias

Member
Μηνύματα
7.995
Likes
12.063
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Από ότι βλέπω δεν έχει πιάσει και κανέναν ο πόνος για τα λονδρέζικα! το τισό παραμένει πρώτο στις προτιμήσεις όσο και να προσπαθείτε να τους αποτρέψετε...
Μη βγαινεις off topic. Τα λονδρεζικα ειναι γνωστα, δεν χρειαζονται διαφημιση.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Την Πέμπτη πρόλαβα και πέρασα μια βόλτα από το Kulturforum και τη Gemäldegalerie στο Βερολίνο. Παρότι δεν είναι ούτε Prado ούτε Λούβρο, είναι μια ενδιαφέρουσα συλλογή, με ενδιαφέροντα εκθέματα (όπως π.χ. αυτό που κατά σύμπτωση ανέφερε και η ΕΡΣΗ εκείνη τη μέρα σε ένα άλλο θέμα). Δε θα επεκταθώ παραπάνω, έχουν γραφτεί πολλά - και σωστά - ήδη στο forum. Αυτή την εποχή έχει και μια έκθεση "Hommage an Caravaggio 1610/2010" η οποία όμως με απογοήτευσε (ίσως λόγω υψηλών προσδοκιών).
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Την Πέμπτη πρόλαβα και πέρασα μια βόλτα από το Kulturforum και τη Gemäldegalerie στο Βερολίνο. Παρότι δεν είναι ούτε Prado ούτε Λούβρο, είναι μια ενδιαφέρουσα συλλογή, με ενδιαφέροντα εκθέματα
Η συλλογή είναι πολύ ενδιαφέρουσα. Το πρόβλημα είναι ότι όλες οι επεξηγήσεις είναι στα γερμανικά. Δεν υπάρχει ούτε ίχνος αγγλικών πουθενά. Μάλιστα κατά τη διάρκεια της επίσκεψής μου εκεί, με πλησίασε μια κοπέλα λέγοντάς μου ότι κάνουν μια έρευνα και με ρώτησε αν ήθελα να απαντήσω κάποιες ερωτήσεις. Στο τέλος μου ζήτησε να της αναφέρω τυχόν αρνητικά και όταν της είπα ότι ήταν αδύνατον να καταλάβω οτιδήποτε πέρα των ονομάτων των ζωγράφων, μου είπε ότι αυτό το πρόβλημα είναι γνωστό και είναι κάτι που της το λένε όλοι οι μη γερμανόφωνοι επισκέπτες.

Αυτή την εποχή έχει και μια έκθεση "Hommage an Caravaggio 1610/2010" η οποία όμως με απογοήτευσε (ίσως λόγω υψηλών προσδοκιών).
Έχεις δίκιο... συμπαθητική έκθεση, αλλά ακούγοντας "Caravaggio" περίμενα κι εγώ κάτι περισσότερο από αυτό που είδα.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Τώρα που ηρέμησα λίγο από την συντριπτική ήττα στο Μπρεμερχάφεν, θέλω να αναφερθώ σε ένα καταπληκτικό Μουσείο που δεν πρέπει να χάσουν όσοι βρεθούν στη μικρή (αλλά με 34 Μουσεία) πόλη της βόρειας θάλασσας. Το Γερμανικό Κέντρο Μετανάστευσης είναι κάτι που μας ξενίζει, καθώς γνωρίζουμε τη Γερμανία σαν χώρα υποδοχής μεταναστών και όχι εξαγωγής. Και ομως 8 εκατομμύρια Γερμανοί μετανάστευσαν στην Αμερική από τα τέλη του 19ου αι. έως και τον Β'ΠΠ. Οι περισσότεροι απο αυτούς χρησιμοποίησαν τα λιμάνια του Μπρεμερχάφεν του Κούξχαφεν και του Αμβούργου. Στο Κουξχάφεν σώζονται μέχρι σήμερα οι εγκαταστάσεις που χρησιμοποιούσαν οι μετανάστες μέχρι να μπουν στο πλοίο, ενώ στο Μπρεμερχάφεν δημιουργήθηκε το Μουσείο Μετανάστευσης. Η ξενάγηση στο Μουσείο είναι μια πραγματική εμπειρία και μπορείτε να πάρετε μια γεύση απο την ιστοσελίδα του. Μοναδική εμπειρία η μηχανή αναζήτησης οποιουδήποτε γνωστού σας έχει μεταναστεύσει στην Αμερική (Λατινικής συμπεριλαμβανόμενης) τους τελευταίους δύο αιώνες.
hauptseite_e
 

the Lycan

Member
Μηνύματα
215
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
Βοστώνη...10 και σήμερα..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκωτία
Βερολίνο : το Μουσείο της Περγάμου , Μουσείο Deutsches Historisches, Haus am Checkpoint Charlie Kulturforum (όλα τα μουσεία και τις πινακοθήκες)......εδώ θέλω να σταθώ στην Gemäldegalerie...απλά υπέροχη!!!!!
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.356
Likes
6.701
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Happy Slam, AO

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.529
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
σημερα στην Δρέσδη έγιναν τα εγκαίνια του μουσείου των γερμανικών Ενόπλων Δυνάμεων.

https://ptisidiastima.wordpress.com/2011/10/05/military-history-museum-dresden/

η είσοδος εως τις αρχές του 2012 θα ειναι δωρεάν
Dresden - Tourism - Military History Museum of the Bundeswehr
Παναγιά μου βρε Θάνο! Αυτό είναι κάτι που εμείς τουλάχιστον δε θέλουμε να ξέρουμε!
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.356
Likes
6.701
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Happy Slam, AO
η επίσκεψη δεν ειναι υποχρεωτική Ερση...
οταν ομως υπάρχει ένα μουσείο στο οποίο ...έβαλε το χεράκι του ο Daniel Libeskind, νομίζω οτι ειναι άξιο αναφοράς...
το αν ειναι άξιο επίσκεψης, ειναι στην κρίση του κάθε επισκέπτη της πόλης

ο ίδιος ο Libeskind εξηγεί ορισμένα πράγματα για το συγκεκριμένο μουσείο:
Interview with Architect Daniel Libeskind: 'Dresden's Past Is Not Just a Footnote' - SPIEGEL ONLINE - News - International
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.356
Likes
6.701
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Happy Slam, AO
oποιος εχει γνωσεις της γερμανικής
μπορεί στο παρακάτω ιστότοπο να εξερευνήσει περισσότερο
για το αν το μουσείο ειναι αξιο επίσκεψης η όχι...
Ein Milit

κατ εμε ειναι,
γιατί ειναι ενα μουσείο που δίνει στον επισκέπτη να πάρει μια αίσθηση, οσο ειναι αυτή δυνατή κ εφικτή, τι εστί πόλεμος
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
oποιος εχει γνωσεις της γερμανικής
μπορεί στο παρακάτω ιστότοπο να εξερευνήσει περισσότερο
για το αν το μουσείο ειναι αξιο επίσκεψης η όχι...
Ein Milit

κατ εμε ειναι,
γιατί ειναι ενα μουσείο που δίνει στον επισκέπτη να πάρει μια αίσθηση, οσο ειναι αυτή δυνατή κ εφικτή, τι εστί πόλεμος
Θάνο το βέβαιο είναι ότι το Μουσείο Πολέμου σίγουρα θα ενδιαφέρει πολλούς και προσωπικά βρίσκω χρήσιμη την ανάρτησή του άσχετα αν μπορεί να δημιουργεί συνειρμούς. Σε ευχαριστώ που κατά καιρούς θυμάσαι το θέμα και το εμπλουτίζεις.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.529
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Άλλωστε το ίδιο το κρίριο έχει μια πολύ ενδιαφέρουσα αρχιτεκτονική.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.799
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom