Γερμανία Γερμανια , Αναζητηση ξενοδοχειου στο Μοναχο

indietronic

Member
Μηνύματα
31
Likes
0
γεια σας φιλες και φίλοι των ταξιδιών. σκοπεύω να κάνω ένα ταξίδι με τη φίλη μου μέσα στο πρώτο δεκαήμερο του δεκέμβρη, θα επισκεφτούμε τη βαυαρία κυρίως το μόναχο αλλά με βλέψεις προς νυρεμβέργη, σάλτσμπουργκ κλπ. λόγω χριστουγεννιάτικων αγορών :)

σκεφτόμαστε να μείνουμε 6 βράδια, αεροπορικά υπάρχουν και σε καλές τιμές, έχω λοιπόν το εξής πρόβλημα , δεν μπορώ να αποφασίσω από το booking.com ποιο ξενοδοχείο μας βολεύει περισσότερο, εδώ θέλω την εμπειρία σας (όσων έχετε πάει και μείνει εκεί)

απ' όσα είδα αυτό που μου αρεσει περισσότερο είναι το :

http://www.booking.com/hotel/de/gru...e48cbe;checkin=2008-12-03;checkout=2008-12-09

η τιμή του για τις τυχαίες αυτές 6 μέρες που του έβαλα είναι ? 426 (χωρίς πρωινό) (σούπερ)
το οποίο όμως ξενοδοχείο είναι εκτός κέντρου (κανα 20λεπτο) (θα θελα να είμαστε κέντρο κοντά στην marienplatz ας πούμε (αν έχετε διαφορετικά αποψη θέλω να την ακούσω)

πείτε μου αν έχετε κάποια άλλη πρόταση (θέλουμε κάτι σχετικά οικονομικό, για να έχουμε ένα κέντρο/ορμητήριο στο κέντρο του μονάχου -ει δυνατόν-) και όσοι έχετε πάει ας μου πείτε ιδέες για ξενοδοχεία... επαναλαμβάνω πως είναι πιθανόν να κάνουμε εξορμήσεις αλλά θα είναι ημερήσιες χωρίς διανυκτέρευση (το πιθανότερο) οπότε χρειαζόμαστε 6 νυχτες...

είμαστε ζευγάρι γύρω στα 30.. ακούω ιδέες :)
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Λοιπόν, εμείς πήγαμε τον προηγούμενο Φεβρουάριο στο Μόναχο (ζευγάρι γύρω στα τριάντα+) και μείναμε σε ένα συμπαθέστατο ξενοδοχείο..το Laimer Hof am Schloss Nymphenburg (το έχει και στο booking), ένα οικογενειακό ξενοδοχείο με πολύ εξυπηρετικό προσωπικό..
http://www.laimerhof.de/english/welcome.htm
με το τραμ είσαι στο κέντρο σε 10 λεπτά, ενώ η κοντινότερη στάση μετρό απέχει 10 λεπτά με τα πόδια..πολύ βολικό σημείο (δίπλα ακριβώς στο Nymphenburg)
στο προτείνω ανεπιφύλακτα!! ρίξε μια ματιά..
 

indietronic

Member
Μηνύματα
31
Likes
0
φαίνεται ωραιότατο (κάτι τέτοιο ψάχνουμε, πανέμορφο!!!), και όπως μου λες σε προσιτή απόσταση (δεν ξέρω στην τιμή, βέβαια αν είναι και πόσο τσουχτερό) ΟΜΩΣ είναι FULLY Booked για τις μέρες που θέλουμε...

κάποια άλλη πρόταση ? σχόλια για το Grünwald ? είναι όντως μακριά ?
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Πολύ καλό φαίνεται..έχει και καλές κριτικές στο Booking..είναι λίγο εκτός αλλά εμένα δε θα με χαλούσε προσωπικά..έχει πολύ καλές συγκοινωνίες στο Μόναχο έτσι κι αλλιώς..
 

indietronic

Member
Μηνύματα
31
Likes
0
hm, απλά το ψάχνω λίγο ακόμα σε 5 βδομάδες θα πάμε έτσι κι αλλιώς (δε νομίζω πως έχουμε αργήσει).. το Grünwald βγαίνει 534 με τα πρωινά (δύο ατομα) για 6 διανυκτερεύσεις) .. δε θα είχαμε πρόβλημα να δώσουμε (για ξενοδοχείο μιλάω πάντα) 100-200 ευρώ παραπάνω για κάτι πιο κεντρικά... όποιος άλλος έχει πάει πρόσφατα παρακαλώ ας με κατατοπίσει. thanx.
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
πάντως επειδή πέρσυ το είχα ψάξει πολύ για ξενοδοχείο, δεν μου είχε "γυαλίσει" κάνενα πιο κεντρικό, όλα όσα κοιτούσα ήταν κάπως πιο περιφερειακά..
 

madman

Banned
Μηνύματα
110
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Ανδρος{ΠΣΚ}
Ταξίδι-Όνειρο
Σιβηρία,Ανταρτική,Σαχάρα.
Προτίμησε το REGENT.Σε εξαιρετική θέση κοντά σε Marienplats και σε S-BAHN.
Καθαρό,τυπικό σέρβις ενός τεσσάρων αστέρων ξενοδοχείο,πολύ καλές τιμές,μέτριο πρωινό.

Το βασικό πλεονέκτημα του είναι η τοποθεσία.Γενικά έμεινα ευχαριστημένος και πιστευω και ίδιο και συ αν το προτιμήσεις αρκεί η γκόμενα να μη ζητά χλίδη ή πολλά φρου φρου.
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
hm, απλά το ψάχνω λίγο ακόμα σε 5 βδομάδες θα πάμε έτσι κι αλλιώς (δε νομίζω πως έχουμε αργήσει).. το Grünwald βγαίνει 534 με τα πρωινά (δύο ατομα) για 6 διανυκτερεύσεις) .. δε θα είχαμε πρόβλημα να δώσουμε (για ξενοδοχείο μιλάω πάντα) 100-200 ευρώ παραπάνω για κάτι πιο κεντρικά... όποιος άλλος έχει πάει πρόσφατα παρακαλώ ας με κατατοπίσει. thanx.
πήγαμε στο μοναχο 18-25 αυγούστου.μείναμε στο hotel munich inn, για 3 νυχτες.το έχει το booking.τίποτα το ιδιαίτερο....μόνο για έναν ύπνο..δεν είχε χώρο υποδοχής να φανταστείς..δεν το συστηνω..αυτό που βλέπεις θεωρώ οτι ειναι μακρια από κέντρό.θα έχεις αυτοκίνητο? θα κινηθείς με τρένο?τα ξενοδοχεία κοντά στον σιδηροδρομικο σταθμό εχουν ευκολη προσβαση στο κέντρο του μονάχου..περιπου 10 λεπτά με πόδια...πιστέυω οτι το regent θα σε καλυψει...το ειχα και εγω τοτε μεσα στις επιλογές μου..η περιοχή του σταθμου δεν είναι καμμιά φοβερή περιοχη..αλλά εκεί ειναι μαζεμενα τα ποιο πολλα ξενοδοχεια..να πας στο σαλσμπουργκ,παρα πολύ ωραίο.περίπου 2 ώρες με ιχ.η νυρεμβεργη με τρέλλανε....και φυσικα να κατεβεις κατω στο γκαρμις, στις άλπεις...πάντως η προτασή μου ειναι να κάτσεις 3 η 4βραδιες μόναχο και άλλες 2 η 3 βραδιες κατω στο γκαρμις να δεις τα χωρια της βαυαρίας...ειναι φανταστικά...να πας ιννσμπουργκ και στα κάστρα..βέβαια για να εξερευνήσεις την βαυαρία θέλει αυτοκίνητο.μπορεις να νοικιασεις ενα αυτοκίνητο 2-3 μέρες για να πας γκαρμις και στα γύρω μέρη.δεν ειναι ακριβά και συμφέρει..πιο πολυ θα σου στοιχισουν τα εισητηρια για το τρενο πηγαινε έλα παρα να νοικιασεις ένα μικρό αυτοκίνητο.τα ξαναλέμε.
 

marikaki

Member
Μηνύματα
131
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
νησια ειρηνικου
εχει δικιο η ιωαννα,δες και το sofitel και το le meridien ειναι στο σταθμο.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.371
Likes
6.868
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Αν θέλεις ρίξε και μια ματιά στην ιστοσελίδα της ξενοδοχοαλυσίδας ibis
http://www.ibishotel.com/gb/home/index.shtml

Σε οτι αφορά τους προορισμούς, τα περισσότερα εχουν ηδη γραφτεί. Garmisch, Zugspitze, Νυρεμβέργη, παλάτι Neuschwanstein
Θα πρόσθετα επίσης τις βαυαρικές άλπεις στην περιοχή Allgaeu, πχ Oberstdorf.

Σε ότι αφορά την ενοικίαση αυτοκινήτου:
ειναι σχετικά φτηνά: πχ παρασκευή ως δευτερα πρωι με απεριοριστα χιλιομετρα περιπου στα 110Ε, για Πόλο η Μίνι Κούπερ.
 

indietronic

Member
Μηνύματα
31
Likes
0
παιδιά ευχαριστώ όλους ,

λοιπόν, ένα-ένα.

για το regent το ψάχνω, σύμφωνα με το booking.com είναι booked (τα δίκλινα)

το sofitel είναι όντως φοβερό αλλά πάει κοντά 1200 ευρώ (για 6 νύχτες μιλάμε)

σχεδόν τα ίδια για το Le Méridien Munich ..

σε ibis είχα μείνει πριν πολλά χρόνια στη γαλλία και τα έχω στην καρδιά μου (το ψάχνω κι αυτό)

για τα γκάρμις/πατερκίρσεν (ή όπως προφέρεται), την αγορά της νυρεμβέργης και το σάλτσμπουργκ πάμε πέρα απ' το μόναχο. αν μείνουμε 6 νύχτες μόναχο (στο κέντρο) είναι πολύ ταλαιπωρία να πάμε π.χ. 1 μέρα (8-10 ώρες) γκάρμις κ.ο.κ. με τα άλλα μέρη ? το λέω αυτό γιατί θεωρώ δεδομένα καλό το δίκτυο των τραίνων στη γερμανία αλλά και γιατί ΔΕ νομίζω πως θα μπορέσω να βρω (παρά μόνο πανάκριβα) ξενοδοχείο στο γκάρμις..

πάντως χαίρομαι που πετάγεστε και μου λέτε σε ποιό ξενοδοχείο μείνατε ή π.χ. σε ποιο να μην πάω, ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ το πράγμα θέλω .. σας ευχαριστώ . συνεχίστε.

indi@
 

pinelopi

Member
Μηνύματα
265
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Βρεττάνη , Λίγηρας
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού..αρκεί να φεύγω
Να πας οπωσδήποτε Rothemburg ob der Tauber. Πριν από 3 χρονια κάναμε ακριβώς αυτό το ταξίδι για τις χριστουγεννιάτικες αγορές στη γερμανία. Δες στις ταξιδιωτικές ιστορίες "Χριστουγεννιάτικες αγορές στη Βαυαρία"
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.788
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom