Γερμανικές συνταγές

marcrafin

Member
Μηνύματα
130
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία
Ολοι εδώ συμφωνούμε οτι μας αρέσει η γερμανική κουζίνα. Ξέρουμε κάποιοι απο μας και να μαγειρεύουμε κάποια από τα φαγητά τους? Αν ναι, ας ανταλλάξουμε συνταγές. Οι άρρενες φίλοι μας που δεν μαγειρεύουν ας δώσουν τις συνταγές στις συμβίες τους για να τους ετοιμάσουν ένα γερμανικό γεύμα που θα συνοδεύεται με την ανάλογη μπύρα. Γερμανικό φαγητό δεν είναι μόνο τα λουκάνικα.
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Η συνταγή του Gluhwein μετράει;; :rolleyes:
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.372
Likes
6.871
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Μία (συνταγή) Gulaschsuppe bitte!:haha:
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
για εκεινα τα ζυμαρικα που τοσο συζητουσατε στο αλλο thread καμια συνταγη?:cool:
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
και εγω για τα ζυμαρικα ενδιαφερομαι!!!!!please οποιος εχει συνταγη, ας δωσει τα φωτα του!!!
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
wow!:p

εχεις δοκιμασει καποιο αχινουλα?
Εχω κανει την πατατοσαλατα, τη σαλατα με τα μακαρονια, το κοτοπουλο με τις πιπεριες και δοκιμασα να κανω και Flammkuchen χωρις ιδιαιτερη επιτυχια. Επισης εχω κανει ογκρατεν με πρασα και πατατες που κανουν στη Γερμανια (δεν εχει εδω τη συνταγη, θα βρω που τη εχω και θα σας τη γραψω).
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
SEMMELKNODEL

8 μπαγιάτικα ψωμάκια
375 γρ. γάλα
20 γρ. βούτυρο
50 γρ. καπνιστό μπέικον
1 μικρό κρεμμύδι
1/2 κλωνάρι μαϊντανό
3 αυγά
λίγο μοσχοκάρυδο
λίγο αλάτι


Κόβουμε τα ψωμάκια σε λεπτές φέτες. Περιχύνουμε με βραστό γάλα και το αφήνουμε να τραβήξει.

Ζεσταίνουμε το βούτυρο και ρίχνουμε μέσα το μπέικον αφήνοντάς το να τσιγαριστεί. Στη συνέχεια προσθέτουμε το κρεμμύδι και τον μαϊντανό και στη συνέχεια τα αφήνουμε λίγο να παγώσουν.

Αφού παγώσουν, τα ρίχνουμε μαζί με τα αυγά, το αλάτι και το μοσχοκάρυδο στα ψωμάκια και τα ζυμώνουμε όλα μαζί πολύ καλά. Πλάθουμε τα knoedel δίνοντάς τους την μορφή μικρής μπαλίτσας και τα ρίχνουμε σε ελαφρά αλατισμένο βραστό νερό όπου τα βράζουμε σε μέτρια θερμοκρασία για 20 λεπτά. Τα βγάζουμε με τρυπητή κουτάλα και τα αφήνουμε να στραγγίξουν.
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
WAFFELN

250 γρ. μαργαρίνη ή βούτυρο
12 κουταλάκια ζάχαρη
8 αυγά
1 κιλό γάλα
8 βανίλιες
λίγο μπέκιν (στη μύτη του κουταλιού)
5 κούπες αλεύρι.

Λιώνουμε την μαργαρίνη και το ρίχνουμε στο μίιξερ μαζί με την ζάχαρη. Προσθέτουμε το γάλα, το αλεύρι και έπειτα τις βανίλιες και το μπέκιν.

Ο χυλός είναι έτοιμος για ψήσιμο.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
cakenet κατι παθαινεις καθε βραδυ τετοια ωρα και αρχιζεις τις gourmet συνταγες????
εμεις τωρα τι κανουμε που δεν εχουμε ουτε ενα απο τα υλικα για τις συνταγες σου και μας τρεχει το σαλακι????:shock::shock::shock:
 

marcrafin

Member
Μηνύματα
130
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία
Ουάου CakeNet! Συγχαρητήρια και προσωπικά σ' ευχαριστώ. Τυπώνω, αγοράζω τα υλικά και ξεκινάω.

Φροϊλαϊν Αχινος μπορείς να περάσεις και τις συνταγές σου μπίτε? Ντανκενσεν (είναι οι μονες λέξεις που ξέρω)
Οι δικές μου συνταγές που θα σας δώσω είναι κότσι (σβάϊνχάξεν) και κρεμμυδόσουπα. Προσεχώς...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.218
Μηνύματα
883.972
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom