Γερμανικες γιορτες!

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Ανοιγω καινουριο θεμα για να συγκεντρωσουμε τις γιορτες που γινονται σε διαφορα μερη της Γερμανιας. Ξακιναμε με το Oktoberfest για το οποιο εχει γραψει αναλυτικα ο Θανος σε αλλο θεμα.
 

marcrafin

Member
Μηνύματα
130
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία
Πολύ καλό το θέμα σου αχινή (το αχινέ δεν μου πάει)γιατί είναι πολύ χρήσιμο να ξέρουμε όταν πηγαίνουμε σε μια περιοχή αν γίνονται τοπικές γιορτές. Οταν μπαίνω σε ένα site μιας πόλης που θα επισκεφθώ, ψάχνω να βρω αν στις ημερομηνίες που θα βρισκόμαστε εκεί υπάρχει κάποιο φεστιβάλ, γιορτή κλπ.Ομως οι προσωπικές εμπειρίες που θα μας πει κάποιος φίλος είναι πολύ πιο χρήσιμες.
Τώρα για το Oktoberfest του Μονάχου ούτε έχω πάει ούτε θα πήγαινα ποτέ μετά από όσα μου έχουν πει και είναι πάνω κάτω αυτά που περιέγραψε ο Γιώργος στο θέμα του Θάνου. Θα σας περιγράψω όμως αργότερα μια ανάλογη γιορτή μπύρας που ζήσαμε στη Νυρεμβέργη και μας άρεσε πάρα πολύ.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.377
Likes
6.894
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
εν καιρώ θα γράψω οτι γνωρίζω για τις καθε λογής γιορτές!
στην αρχή μπερδεύτηκα με το τοπικ κ νομιζα οτι αναφερόμασταν σε γιορτες, βλ αργίες, εθνικές εορτες κτλ!

αυτή η γιορτή μπύρας στην νυρεμβέργη ειναι κατι σαν ενα μικρό οκτομπερφεστ!
κ εδω εχουμε παρατράγουδα. Οχι σε τοση εκταση,αλλά υπάρχουν!!
γινεται 2 φορές το χρονο
για φέτος ξεκινάει μάλιστα από αυριο:
FrΓΌhlingsfest (Spring Festival)

N

το επομενο γινεται το φθινόπωρο αλλα τις ημερομηνίες θα τις ποστάρω μολις τις βρω!

εδω συγκεντρωτικά κάποια αξιόλογα ιβεντς στην περιοχή της Νυρεμβέργης!!!
Events

λεπτομέρειες προσεχώς!
 

marcrafin

Member
Μηνύματα
130
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία
εν καιρώ θα γράψω οτι γνωρίζω για τις καθε λογής γιορτές!
στην αρχή μπερδεύτηκα με το τοπικ κ νομιζα οτι αναφερόμασταν σε γιορτες, βλ αργίες, εθνικές εορτες κτλ!

αυτή η γιορτή μπύρας στην νυρεμβέργη ειναι κατι σαν ενα μικρό οκτομπερφεστ!
κ εδω εχουμε παρατράγουδα. Οχι σε τοση εκταση,αλλά υπάρχουν!!
γινεται 2 φορές το χρονο
για φέτος ξεκινάει μάλιστα από αυριο:
FrΓΌhlingsfest (Spring Festival)

/quote]

Ξεκινάει 18 Σεπτεμβρίου και κρατάει νομίζω μια εβδομάδα. Είμασταν πέρσι εκεί.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.377
Likes
6.894
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
κ φέτος ξεκινάει το herbstvolksfest-χερμπστφολκσφεστ- στις 28 αυγουστου εως 13 του σεπτέμβρη!!
Autumn Funfair
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.377
Likes
6.894
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
από αυριο ξεκινάει και το Frühlingsfest της Στουτκάρδης!
Stuttgarter Fr

Η μεγάλη γιορτή ομως στην Στουτγκάρδη και ανταγωνιστική του Oktoberfest
ειναι το Cannstatter Volksfest!
Cannstatter Volksfest -
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.039
Το «γαϊτανάκι της Πρωτομαγιάς» στη Βαυαρία

Ντυμένοι με τις παραδοσιακές φορεσιές της Βαυαρίας, φυσιολάτρες στήνουν, όπως κάθε χρόνο, το «γαϊτανάκι της Πρωτομαγιάς» στην υψηλότερη κορυφή των γερμανικών Αλπεων. Είναι ένα έθιμο το οποίο συγκεντρώνει γύρω από ξύλινους στύλους με σημαίες και λουλούδια τον κόσμο, ο οποίος τραγουδάει, χορεύει και πίνει μπίρες προς τιμήν του ερχομού της άνοιξης στις χιονισμένες ακόμη βουνοκορφές.

ΤΟ ΒΗΜΑ - 02/05/09
 

Attachments

Last edited by a moderator:

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Λαμβάνονται υπόψη και οι αργίες;
Τη μέρα της Αναλήψεως, 21/5 φέτος, είναι (για τους Βερολινέζους τουλάχιστον) αργία. Να σας μεταφέρω λοιπόν τις πληροφορίες που μου έδωσε μία Γερμανίδα:
είναι μία μέρα που γιορτάζουν ιδιαίτερα οι άντρες, και αν καταλαβα καλα, είναι η δικιά τους ημέρα (όπως οι αντιστοιχες ημέρες γυναικας, μητερας κλπ). Πίνουν όλη μέρα, μαζεύονται στα πάρκα και ψήνουν, πίνουν, γιορτάζουν, γενικά είναι ιδιαίτερα χαρούμενοι.
Οι γυναικες τους αντιθετα, αν και τους συνοδευουν στα πάρκα, κάθονται πιο πέρα σε παρεες γυναικών, γιατί οι άντρες τους ειναι ιδιαιτερα "χαρουμενοι" από το ποτό :).
Κατα την άποψη αυτής της Γερμανιδας, ειναι μια ωραια εμπειρια αν εχει κανεις παρεα, να πάει στα πάρκα, να πιει και να φάει -ισως και δωρεαν, αν τους κερασουν, αλλά φτιαχνουν και εκεινη την ωρα διαφορα ειδη κρασιων απο φρούτα και τα πουλάνε πολύ φθηνά στον κοσμο-. Οι περισσότεροι γερμανοι ειναι πάντα με ένα μπουκάλι στο χέρι, το οποιο το φερνουν απο το σπιτι, γιατι -για καποιο λογο- πιστευουν οτι οσο και να πιουν, δεν ειναι αρκετό, οπότε χρειαζονται και ενα μπουκαλι για να φέρουν και κατι στο σπίτι.
Γενικά μου λέει είναι μια ωραία εμπειρία, αρκει να εχεις παρέα, γιατί από την πολύ τους χαρά των αντρών, δεν ξερεις ποτέ τι θα σου τύχει.Μην σου προσφέρουν το μπουκάλι κάπου αλλού αντι στο χέρι. Σε κανα κεφάλι ας πούμε...
Αυτά...αυτά μου ειπε, αυτά σας λέω ;-) Αν έχω και καμια ιδιαιτερη εμπειρια εκεινη τη μερα, θα σας τη μεταφερω!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.224
Μηνύματα
884.308
Μέλη
38.917
Νεότερο μέλος
drsofika

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom