Γευση απο πικραμυγδαλο...

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Κοιταω εξω απο το τζαμι του μετρο,βρεχει. Εικονες μου ερχονται απο τη γερμανια,εικονες εξωτερικου.Βλεπω τα τριωροφα σπιτια με κοκκινες και μαυρες σκεπες στο νεγουρι. Εικονες απο τη πρωτη πολη που χα παει στη γερμανια. Εξωτερικο. Οχι ειμαι εδω στην πολη μου,επιστροφη στην πραγματικοτητα.
Δε ξερω πως θα ειχα αντιδρασει αν ο καλος μου ηταν απο τη νοτια ισπανια,ανδαλουσια ας πουμε. Δε ξερω αν θα αφηνα τα παντα για να ερθω να μεινω εδω. Αλλα το διαφορετικο που εψαχνα το βρηκα εδω. Ατλαντικος! Ναι τελικα οι ανθρωποι εδω ειναι ψυχροι. Κατι που μαλλον δε πηρα χαμπαρι στις επισκεψεις που εκανα.. Βλεπεις οταν εισαι σε διακοπες ολα ειναι πιο χαλαρα και βλεπεις τα πραγματα με διαφορετικο ματι. Αλλα οταν ερχεσαι εδω και ψαχνεις λιγη μεσογειακη ζεστασια μμμ δυσκολα τα πραγματα. Ο καιρος παιζει σημαντικο ρολο. Αρκετα ταξιδια στη νοτια ισπανια, μου το επιβεβαιωνουν,αλλο μεσογειος και αλλο ατλαντικος. Εισαι στην ιδια χωρα και στην κυριολεξια νιωθεις οτι εχεις περασει τα συνορα.
Ευκολα θα σου δωσουν τα υλικα αγαθα που θα τους ζητησεις,για τα αλλα ομως..δυσκολα,πολυ δυσκολα..
Φιλικοι; Ναι ειναι. Ναι αφου εχουν πιει στις φιεστας το καλιμοτσο,θα ξεκινησουν να σου μιλανε και μερικοι μαλιστα εχουν τη απαιτηση να τους μιλας ισπανικα.
Ομως,ειναι δυσκολο για καποιον απο μια μεσογειακη χωρα να ζει εδω χωρις να μην εχει σκαμπανεβασματα στη ψυχολογια του.Και ειδικα φετος που ο χειμωνας ειναι ο πιο σκληρος που εχω ζησει.Ελαχιστες μερες δεν εχει βρεξει και αλλες τοσες δε εχει βγει ο ηλιος!
Παντα μπορεις να παρεις τη δοση σου με ενα ταξιδακι στη μαμα πατριδα η στη βαρκελωνη,ω η αγαπημενη μου βαρκελωνη..
Ναι ειναι αληθεια οτι μερικες φορες πιανω τον εαυτο μου να νομιζει οτι ειναι στο εξωτερικο και οχι στην πολη του.Στο μπιλμπαο.
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Σε καταλαβαίνω απόλυτα! Το θέμα καιρός ήταν και για μένα ανασταλτικός παράγοντας στο παρελθόν για να μείνω στην Ελλάδα και να μην φύγω έξω τελικά (για μένα έπαιζε η Γερμανία περισσότερο μια και γεννήθηκα κιόλας εκεί και γνωρίζω πάνω κάτω πως έχουν τα πράγματα εκεί), αν και το μετάνιωσα πολλές φορές στη ζωή μου.
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
μου έφερες στο νου έναν οδηγό της ισπανίας που επιχειρούσα να διαβάσω μαζί με λεξικά, γραμματικές και άλλα βιβλία πριν λίγους μήνες, για να μάθω λίγα ισπανικά (τελικά δεν έχω καταφέρει πολλά ακόμη :D)

έλεγε λοιπόν πως οι κάτοικοι από τις βόρειες περιοχές (π.χ. χώρα των βάσκων) είναι αρκετά κλειστοί, καθώς δε βγαίνουν πολύ από το σπίτι λόγω του κρύου.. ενώ κάτω, που είναι καλύτερος ο καιρός, έχει πιο πολύ ήλιο, μεσόγειος κλπ. είναι πιο ανοικτοί γενικά... μου ήρθε αυτή η εικόνα τώρα... και πολλές ακόμη, από τις περιγραφές σου...

να είσαι καλά, να περνάς όμορφα εκεί και να μας μεταφέρεις ωραίες εικόνες!
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Εχω ειχα περασει ενα μηνα στην Ανδαλουσια πριν λιγα χρονια και τα πραγματα ηταν πραγματικα διαφορετικα πο ο,τι τα περιγραφεις. Σιγουρα ο καιρος παιζει μεγαλο ρολο σε αυτο. Και εμεις οταν κρυωνουμε ειμαστε πιο κλειστοι, πιο σφιγμενοι. Ο ηλιος εχει μια μαγικη δυναμη που τα φωτιζει κυριολεκτικα και μεταφορικα ολα...
Σου ευχομα παντως να εισαι καλα εκει και να ξερεις οτι εμεις εδω σε σκεφτομαστε και διαβαζουμε φανατικα οσα γραφεις στις ανταποκρισεις σου!
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Εχω ειχα περασει ενα μηνα στην Ανδαλουσια πριν λιγα χρονια και τα πραγματα ηταν πραγματικα διαφορετικα πο ο,τι τα περιγραφεις. Σιγουρα ο καιρος παιζει μεγαλο ρολο σε αυτο. Και εμεις οταν κρυωνουμε ειμαστε πιο κλειστοι, πιο σφιγμενοι. Ο ηλιος εχει μια μαγικη δυναμη που τα φωτιζει κυριολεκτικα και μεταφορικα ολα...
Σου ευχομα παντως να εισαι καλα εκει και να ξερεις οτι εμεις εδω σε σκεφτομαστε και διαβαζουμε φανατικα οσα γραφεις στις ανταποκρισεις σου!

Πραγματικα σε ευχαριστω για την απαντηση.Αλλα στο κειμενο μεταφερω την εμπειρια μου απο την χωρα των βασκων και οχι απο ανδαλουσια.Τυχαινει να πηγαινω συχνα κατω(μαλαγα),εχουμε σπιτι εκει και σχεδον παντα εχει καλο καιρο.Αλλα ναι ειναι δυο διαφορετικες περιοχες στην ιδια χωρα.
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
μου έφερες στο νου έναν οδηγό της ισπανίας που επιχειρούσα να διαβάσω μαζί με λεξικά, γραμματικές και άλλα βιβλία πριν λίγους μήνες, για να μάθω λίγα ισπανικά (τελικά δεν έχω καταφέρει πολλά ακόμη :D)

έλεγε λοιπόν πως οι κάτοικοι από τις βόρειες περιοχές (π.χ. χώρα των βάσκων) είναι αρκετά κλειστοί, καθώς δε βγαίνουν πολύ από το σπίτι λόγω του κρύου.. ενώ κάτω, που είναι καλύτερος ο καιρός, έχει πιο πολύ ήλιο, μεσόγειος κλπ. είναι πιο ανοικτοί γενικά... μου ήρθε αυτή η εικόνα τώρα... και πολλές ακόμη, από τις περιγραφές σου...

να είσαι καλά, να περνάς όμορφα εκεί και να μας μεταφέρεις ωραίες εικόνες!
Σε ευχαριστω...αλλα καποια στιγμη θα αναφερθω και στις ομορφες γιορτες που εχουν εδω,που οι περισσοτερες ειναι το καλοκαιρι και θα δειτε οτι διασκεδαζουν αρκετα και εδω,με το δικο τους μοναδικο τροπο.Απλα ο χειμωνας ειναι δυσκολος.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.220
Μηνύματα
884.137
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom