Γιατί δεν ταξιδεύει ο κόσμος;

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.051
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Έπεσες στη περίπτωση, μπορώ να μείνω με παιδιά ώρες ατελείωτες. Σου λέω μόνο ότι έχουν κοιμηθεί 4 μικρά διαβόλια από τις 10 το βράδυ μετά από μια ολόκληρη ημέρα που περάσαμε μαζί. Οι μανάδες τους μου πρότειναν λευκό συμβόλαιο!
Το "διαβολια" είναι πολύ ήπιος χαρακτηρισμός για τα δικά μου.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.776
Δικαίωμα σου να νιώθεις μονιμα τουριστας. Μη τους τσουβαλιαζεις ολους ομως... Εκτος αν θεωρεις travellers μονο τον Βάσκο Ντε Γκαμα, τον Μαγγελανο και μετα ολοι ειμαστε τουρίστες..
Ουτε αυτο. Οταν παμε σε μερη που βγαζει προγραμμα το πρακτορειο της Αθηνας σε 10 μερες, το οτι παιρνουμε το λεωφορειο της γραμμης αντι του γκρουπ και κανουμε 15 μερες δεν θεωρω οτι μας κανει ταξιδευτες/ περιηγητες. Δικη μου αποψη βεβαια, δεν τσουβαλιαζω κανεναν. Δεν ειναι η διαρκεια μονο που σε κανει περιηγητη. Ειναι η βαθια προσωπικη ματια.
Εχεις δει πως εγραφαν οι περιηγητες? Που εψαχναν πληροφοριες? Οχι παντως απο αλλους σε φορουμ. Το λεω με καθε σεβασμο στην κοινοτητα εδω, ειναι πολυτιμη η βοηθεια τους. Αλλα μη δουλευομαστε και μεταξυ μας πως το οτι πηραμε το τρενο αντι το λεωφορειο με ξεναγο εκανε την μεγαλη διαφορα. Εξαλλου οι περισσοτεροι το κανουμε για οικονομια και γιατι δεν αντεχουμε τα γκρουπ.
Αν θες να σου πω μια ακομη διαφορα που εχω στον νου μου που δεν ειναι " τουρισμος" ειναι το να χαθεις στον προορισμο σου η το να βασιστεις στην ανιδιοτελεια των ξενων. Εκφραζω παντα προσωπικη αποψη, δεν ισχυει η σκεψη αυτη πιθανον για αλλους.
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Το "διαβολια" είναι πολύ ήπιος χαρακτηρισμός για τα δικά μου.
Παιδιά είναι και τα δικά σου με αγνή ψυχή που θέλουν τη προσοχή ενός ανθρώπου που θαυμάζουν, που τον θεωρούν γίγαντα. Έχω κάνει απίστευτες συζητήσεις με παιδιά που απλά θέλουν να μάθουν. Είναι ποτε δυνατόν να σε κουράζει κάτι που σε ευχαριστεί;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.051
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Ουτε αυτο. Οταν παμε σε μερη που βγαζει προγραμμα το πρακτορειο της Αθηνας σε 10 μερες, το οτι παιρνουμε το λεωφορειο της γραμμης αντι του γκρουπ και κανουμε 15 μερες δεν θεωρω οτι μας κανει ταξιδευτες/ περιηγητες. Δικη μου αποψη βεβαια, δεν τσουβαλιαζω κανεναν. Δεν ειναι η διαρκεια μονο που σε κανει περιηγητη. Ειναι η βαθια προσωπικη ματια.
Εχεις δει πως εγραφαν οι περιηγητες? Που εψαχναν πληροφοριες? Οχι παντως απο αλλους σε φορουμ. Το λεω με καθε σεβασμο στην κοινοτητα εδω, ειναι πολυτιμη η βοηθεια τους. Αλλα μη δουλευομαστε και μεταξυ μας πως το οτι πηραμε το τρενο αντι το λεωφορειο με ξεναγο εκανε την μεγαλη διαφορα. Εξαλλου οι περισσοτεροι το κανουμε για οικονομια και γιατι δεν αντεχουμε τα γκρουπ.
Αν θες να σου πω μια ακομη διαφορα που εχω στον νου μου που δεν ειναι " τουρισμος" ειναι το να χαθεις στον προορισμο σου η το να βασιστεις στην ανιδιοτελεια των ξενων. Εκφραζω παντα προσωπικη αποψη, δεν ισχυει η σκεψη αυτη πιθανον για αλλους.
Στα επόμενα ποστ θα μάθουμε ότι τα ταξίδια μας κάνουν καλύτερους ανθρώπους...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.051
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Παιδιά είναι και τα δικά σου με αγνή ψυχή που θέλουν τη προσοχή ενός ανθρώπου που θαυμάζουν, που τον θεωρούν γίγαντα. Έχω κάνει απίστευτες συζητήσεις με παιδιά που απλά θέλουν να μάθουν. Είναι ποτε δυνατόν να σε κουράζει κάτι που σε ευχαριστεί;
Αγνή ψυχή οι Daltons μου;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.776
Στα επόμενα ποστ θα μάθουμε ότι τα ταξίδια μας κάνουν καλύτερους ανθρώπους...
Νομιζα οτι ξεπροβαλλει μετα το "το βρεφος σας θα "παρει " πολλα ερεθισματα απο το ταξιδι", αλλα κολλαει και στο "δεν ειμαι τουριστας, ειμαι ταξιδιωτης".
 

Hayate

Member
Μηνύματα
838
Likes
5.105
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Hokkaido χειμωνα
Ουτε αυτο. Οταν παμε σε μερη που βγαζει προγραμμα το πρακτορειο της Αθηνας σε 10 μερες, το οτι παιρνουμε το λεωφορειο της γραμμης αντι του γκρουπ και κανουμε 15 μερες δεν θεωρω οτι μας κανει ταξιδευτες/ περιηγητες. Δικη μου αποψη βεβαια, δεν τσουβαλιαζω κανεναν. Δεν ειναι η διαρκεια μονο που σε κανει περιηγητη. Ειναι η βαθια προσωπικη ματια.
Εχεις δει πως εγραφαν οι περιηγητες? Που εψαχναν πληροφοριες? Οχι παντως απο αλλους σε φορουμ. Το λεω με καθε σεβασμο στην κοινοτητα εδω, ειναι πολυτιμη η βοηθεια τους. Αλλα μη δουλευομαστε και μεταξυ μας πως το οτι πηραμε το τρενο αντι το λεωφορειο με ξεναγο εκανε την μεγαλη διαφορα. Εξαλλου οι περισσοτεροι το κανουμε για οικονομια και γιατι δεν αντεχουμε τα γκρουπ.
Αν θες να σου πω μια ακομη διαφορα που εχω στον νου μου που δεν ειναι " τουρισμος" ειναι το να χαθεις στον προορισμο σου η το να βασιστεις στην ανιδιοτελεια των ξενων. Εκφραζω παντα προσωπικη αποψη, δεν ισχυει η σκεψη αυτη πιθανον για αλλους.
Ωραιο αυτό που εγραψες και δικαιωμα σου να θεωρείς ολους τουρίστες .. Βγαινει προς τα έξω βεβαια το οτι αισθάνομαι τουρίστας οπότε και οι άλλοι ετσι ειναι για να νιώσω καλυτερα...Υπαρχουν και συγχρονοι ταξιδιωτες δυστυχώς για εσενα.. Μεγαλη συζήτηση το ποιος ειναι ταξιδευτης και ποιος τουριστας.. Παλιά ψαχνανε πληροφορίες σε παπυρους τώρα σε φορουμ τι να κάνουμε,σημεια των καιρων. Δεν ανέφερα κατι αντιθετο.. Και οντως δεν ειναι μονο ο χρονος, ειναι πολλοι παραγοντες.. . Το μονο που ειπα οτι ο χρονος σου δινει τη δυνατοτητα να ξεφύγεις απο τα top attractions του καθε τοπου και να δεις κατι παραπανω.. Και οτι ζηλευω αυτους που έχουν χρονο γιατι δεν εχω παντα στα ταξιδια μου..
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.000
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
True story: ο διπλανός μου από το Λύκειο με ρώτησε γιατί δεν καπνίζω πια. Του είπα προτιμώ να τα τρώω στα ταξίδια. "Σιγά μου λέει, αν ήταν έτσι, θα είχες πάει σε 50 χώρες". Double that. Αλλά ο βασικός παράγοντας, πάλι ο χρόνος ήταν, αν είχα μια δουλειά μου μου επέτρεπε να πάρω μόνο 10 μέρες άδεια τη φορά δε θα είχα ταξιδέψει τόσο.
Ναι ρε Γιώργο αλλά τα ταξίδια είναι μια κενή και τελείως επιφανειακή εμπειρία. Αν σκεφτεις πως ο κόσμος είναι 8 δισεκατομμύρια, με χιλιάδες πόλεις και χωριά και γεγονότα που συμβαίνουν ταυτόχρονα σε πολλές διαφορετικές χώρες, στην ουσία δεν βλέπουμε τίποτα. Υπερφιαλους μας κάνουν τα ταξίδια γιατί τα βιώματά μας είναι μια σταγόνα μπροστά στον ωκεανό που είναι η παγκόσμια πραγματικότητα.

Ενώ το μανιώδες κάπνισμα είναι μια πραγματικα ουσιαστική εμπειρία που σε βοηθάει να εκτιμήσεις τα απλά θεμελιώδη πράγματα στη ζωή όπως η ανεμπόδιστη αναπνοή που είναι ο θεμέλιος λίθος της ύπαρξής μας.


Δεν τολμά να τα πει κανείς αυτά αλλά είναι μεγάλες αλήθειες. 😀
 
Last edited:

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.010
Δεν μπορούν να πα΄ρουν όλοι άδεια άνευ αποδοχών, ούτε καν οι περισσότεροι. Ούτε ο χρόνος εξαρτάται μόνο από την εργασία, υπάροχυν κι άλλοι παράγοντες πχ εξαρτώμενα άτομα.
Όντως είναι βασικότατο ο χρόνος.Ζευγάρι φίλων έχει τόσα λεφτά που μπορούσε να έχει γυρίσει τον πλανήτη δέκα φορές.Με ή χωρίς τα παιδιά τους(εξάλλου έχουν νταντά).

Όλα τους τα ταξίδια είναι πανάκριβα.Και πάλι για αναψυχή ταξιδεύουν λιγότερο από εμάς.Γιατί ο άντρας δεν θέλει(αν και μπορεί)να λείψει για μεγάλο διάστημα από τη δουλειά του.Δεν παίζει ρόλο που είναι αφεντικό.Ο ίδιος δεν αφήνει τον εαυτό του.

Φαντάσου να είσαι εργαζόμενος και να θες να πάρεις και 25 μέρες κ άδεια άνευ αποδοχών.Στις περισσότερες εταιρίες μετά θ'αποχαιρετήσεις τη θέση.Άλλοι δυσκολεύονται να πάρουν και τις 25 μέρες.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.823
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
εγω πιστευω οτι ειναι θεμα κουλτουρας, νοοτροπιας, και χαρακτηρα
για παραδειγμα, ολως παραδοξως βλεπω τους αγγλους οτι ταξιδευουν πολυ...οπου και να πηγα πετυχα αγγλους...χωρια κινεζους κλπ. Επισης πετυχα σε πιο απιθανα μερη ιταλους , οι οποιοι μαλιστα δεν μιλανε γρι απο ξενες γλωσσες
ο ελληνας δεν το εχει το ταξιδι μεσα του. και δεν μιλαω τωρα για τα χρονια απο 2010 και μετα (κριση κλπ). Ακομα και παλιοτερα....η ατακα "ε τωαρ με παιδια που να τρεχεις"..."εμεις τωρα παει...εσεις οτι κανετε"...και μιλαμε γαι ατομα 30-55 χρονων
εχω φιλικο ζευγαρι, που πανε διακοπες καμια 10αρια μερες τον χρονο....το υπολοιπο διαστημα ακομα και αδεια οταν εχουνε "αραζουνε σπιτι"...και ξερω πολλους ετσι...και δεν ειναι θεμα χρονου, η χρηματων κλπ
η νοοτροπια σαν την χαλκιδικη δεν εχει, συν αυτα που ειπα παραπανω, βαλε μεσα και την εργασιακη και οικονομικη κατασταση..για καποιους..

αλλα πανω απο ολα (και κρινοντας εξ ιδιου) ειναι θεμα χαρακτηρα...


επισης μεγαλο ρολο παιζει οτι πολλοι διακετεχονται απο εναν φοβο, και λογικο ειναι. Φοβο που θα πας, τι θα φας τι θα κανεις....φοβο να ψαχεις αλλη δουλεια αν σε αυτη δεν εισαι καλα, φοβο να πας σε μια αλλη πολη αν εκει βρεις μια καλυτερη δουλεια, ποσο μαλλον σε αλλη χωρα...

στην ελληνικη κοινωνια σε μεγαλο βαθμο εχει επικρατησει αυτη η νοοτροπια "ας εχω την δουλιτσα μου, την θεσουλα μου και μια χαρα...καλα ειμαστε"
και μια φορα τον χρονο καμια χαλκιδικη και πολυ μας παει....και να λες και ευχαριστω (οταν τα ακουω αυτα μου γυρνανε τα μυαλα)
και πιστευω σε αυτο φταινε σε μεγαλο βαθμο οι γονεις και η κοινωνια
το διαπιστωσα και εγω οταν το πηρα αποφαση, που πεσανε ολοι να με φανε και να μου αλλαξουνε γνωμη.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.823
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
Στην Ελλάδα είναι πολύ πιο δύσκολο, γι αυτό και οι Έλληνες νομίζουν ότι δεν υπάρχει. Μια χαρά υπάρχει και κινείσαι κανονικά, από την Κουβα μέχρι το Τατζικισταν.
επειδη εχω δει πολλα εργα, μαλλον δεν θα το εκανα ποτε...εκτος αν ημουνα ο Ντουειν Τζονσον
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.656
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom