Γιατί κανείς δεν πάει εκεί?

tania

Member
Μηνύματα
203
Likes
179
Επόμενο Ταξίδι
δεν ξέρω!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Το επόμενο ταξίδι
Λοιπόν παιδιά, ο καθένας από εμάς στο forum αυτό έχει κάνει τα ταξιδάκια του στα μέρη που του αρέσουν και έπεται συνέχεια. Παρατηρώ όμως το εξής: Ενώ υπάρχουν κάποια μέρη must (το Περού,η Χιλή και η Ινδία για τους περισσότερο πολιτιστικούς ταξιδιώτες, οι USA και η Ευρώπη για πάρα πολλούς, τα εξωτικά μέρη για όσους θέλουν να χαλαρώσουν - κι εγώ θέλω να πάω εκεί), υπάρχουν άλλες περιοχές του πλανήτη που κανείς σχεδόν από εμάς δεν έχει πάει. Αναφέρομαι στην Γροιλανδία, το Νησί του Πάσχα (βρήκα μόνο έναν που πήγε), τη Νέα Ζηλανδία (βρήκα ελάχιστους και εκεί) και την Ανταρκτική.
Γιατί δεν ταξιδέψατε εκεί ως τώρα; :roll: Δεν σας ενδιαφέρει, δεν έτυχε ή είναι οικονομικοί λόγοι (πρόκειται για ακριβά ταξίδια ομολογουμένως). Από την άλλη παρατηρώ στο forum πως όσοι θέλουν να κάνουν ένα ταξίδι, συγκεντρώνουν τα χρήματα που απαιτούνται γι' αυτό.
Και ρωτάω διότι σε εμένα τουλάχιστον, τα μέρη που ανέφερα φαίνονται εξαιρετικά ενδιαφέροντα και θα ήθελα να πάω. :clap: Μόνο που το κόλλημα με τα ταξίδια το έφαγα πέρυσι και μέχρι στιγμής πρόλαβα να κάνω λίγα ταξίδια.
 

taxidiaris

Member
Μηνύματα
35
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΟΛΗ Η ΓΗ
Τάνια,έχεις δίκιο και μάλιστα είναι και άλλοι προορισμοί που δεν αναφέρονται πουθενά,δεν προτιμούνται και δεν προτείνονται απο ταξιδιωτικά γραφεία.Γιατί?Φυσικά γιατί είναι για πολύ-πολύ ψαγμένους ταξιδιώτες.
Είδες τον επόμενο προορισμό μου?ΓΟΥΙΝΕΑ ΜΠΙΣΣΑΟ.Δύο χρόνια το προγραμματίζω.Θέλω να επισκέπτομαι και προορισμούς που δεν προτείνονται και δεν αναφέρονται πουθενά,είναι κακό?
Τάνια,μόνον έτσι καταλαβαίνεις ότι ζείς πάνω σε εναν πλανήτη.
Με ΤΑΥΛΑΝΔΗ και ΒΡΑΖΙΛΙΑ δεν πιστεύω ότι έχεις δεί και τίποτα.
Συμφωνείς?
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
παιδιά έχετε δίκιο ..και εγώ το σκέφτηκα αυτο ....να σας πώ .εγώ δεν παω λογω των χρημάτων ..δηλαδή αν πάω νέα ζηλανδία ,μπορεί να μου παρει και δυο χρόνια για να ξαναφύγω...λιγο δύσκολο έτσι? το στάνταρ μου ειναι 2500 για το μεγάλο μου ταξίδι τον χρόνο ,και ένα μικρότερο γύρω στα 1500. προτιμώ έτσι ..
αν ειχα πολλά χρήματα εντάξει . όσο για την ινδία μου αρέσει πολύ και εκτός απο το ταξίδι που ειδα τα κλασικά της ,της χρωστάω αλλα τρία ακόμα .
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Photography trip
Πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση! Να προσθέσω ότι και η Ισλανδία (μιας και αναφέρθηκε η Γροιλανδία) και η Τασμανία (πήγε πριν χρόνια μια συνάδερφος) είναι καταπληκτικοί προορισμοί. Δυστυχώς όμως, τουλάχιστον για το δικό μου βαλάντιο, είναι αρκετά ακριβά. Αυτό σημαίνει ότι για αρκετό καιρό δεν θα πρέπει να κάνω ταξίδια, ακόμα και στο εσωτερικό της χώρας μας, για να μαζέψω τα απαραίτητα χρήματα. Δεν είμαι έτοιμη για κάτι τέτοιο ακόμα, το αίμα βράζει, ίσως στο μέλλον....
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.882
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Δεν νομίζω να υπάρχουν πολλά μέρη που να μην ήθελα να πάω, ανεξάρτητα πόσο πολύ. Άλλο όμως το δεν μπορώ. Και συμφωνώ με πολλόυς εδώ οτι το οικονομικό είναι σοβαρός λόγος. Αν για ένα μέρος χρειάζομαι τα χρήματα που θα μου εξασφάλιζαν δύο ή και τρία καμιά φορά ταξίδια, μάλλον δεν θα πάρω. Εκτός και αν είναι το ταξίδι όνειρο ή προκείψουν κατάλληλες συνθήκες (π.χ.παρέα). Και εδώ όπως βλέπεται μπαίνει η προτεραιότητα. Αν το μέρος είναι ψηλά στη λίστα των προτιμήσεών μου το συζητώ. Π.χ. Ένα ταξίδι που θάθελα να πάω αλλά δύσκολο για διάφορους λόγους είναι στο Μπουτάν. Ακριβό, με περιορισμούς κ.λ.π. Δε βαριέσαι ταξίδι νάναι και ας μην είναι τόσο "σπάνιο".
 
Μηνύματα
626
Likes
143
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
Γιατί θα πρέπει ένα ταξίδι να είναι ιδιαίτερο και σπάνιο όταν πρόκεται για τέτοιες περιοχές;

Εγώ είμαι της άποψης ότι πρέπει πρώτα από όλα ο καθένας να γνωρίζει τον τόπο του και ύστερα να αρχίζει να την ψάχνει για παραπέρα...

Εγώ δηλώνω "φανατικός" της χώρας μας και θέλω πρώτα πρώτα να ανακαλύψω όλες τις γωνιές της! Εννοώ, ότι όταν (και αν) φτάσω σε μία προχωρημένη ηλικία που με το ζόρι θα πηγαίνω από ... την κουζίνα στο υπνοδωμάτιο, θέλω να είμαι ευχαριστημένος που θα έχω δει κατά μεγάλο ποσοστό την ίδια μου την πατρίδα! Ίσως δεν θα το έλεγα αυτό τόσο πολύ, αν δεν ήμουν κάτοικος της Ελλάδας. Αλλά παιδιά, ζούμε σε μία χώρα που πραγμτικά είναι ένα ΣΤΟΛΙΔΙ πάνω στη Γη...
Δεν καταλαβαίνω δλδ γτ πολλοί δουλεύουν όλο τον χρόνο ώστε στο τέλος του να πραγματοποιήσουν ένα μακρινό ταξίδι και όχι να πάνε κάπου εσωτερικά; θα μου πεις, οκ, γούστα είναι αυτά...

Από την άλλη, δεν αντιλέγω για εξωτερικό (για να μην παρεξηγηθώ!). Σε όποιον αρέσουν τα ταξίδια πρέπει να πηγαίνει παντού! Αλλά για τα παραπάνω ταξίδια που έγινε αναφορά, θέλει πρώτον πολλά λεφτά και κατά δεύτερον καλό προγραμματισμό!! Συμφωνείτε;

Μακάρι ο καθένας μας να μπορεί να πραγματοποιήσει όλα τα ταξίδια που ονειρεύεται!!!
Αλλά γι αυτό είμαστε εδώ, να τα μοιράζεται μαζί μας, μέσω του travelstories.gr!!! :)
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.920
Αναφέρομαι στην Γροιλανδία, το Νησί του Πάσχα (βρήκα μόνο έναν που πήγε), τη Νέα Ζηλανδία (βρήκα ελάχιστους και εκεί) και την Ανταρκτική.
Πιστεύω ότι είναι προφανές. Το οικονομικό αφενός είναι βασικότατο και αφετέρου λογικό είναι οι προτεραιότητες να είναι άλλες...

Με ΤΑΥΛΑΝΔΗ και ΒΡΑΖΙΛΙΑ δεν πιστεύω ότι έχεις δεί και τίποτα.
Συμφωνείς?
Μήπως είσαι λίγο υπερβολικός? Αν καταφέρεις και δεις όλη την Βραζιλία μάλλον έχεις δει σχεδόν τα πάντα...

Πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση! Να προσθέσω ότι και η Ισλανδία (μιας και αναφέρθηκε η Γροιλανδία) και η Τασμανία (πήγε πριν χρόνια μια συνάδερφος) είναι καταπληκτικοί προορισμοί. Δυστυχώς όμως, τουλάχιστον για το δικό μου βαλάντιο, είναι αρκετά ακριβά.
Η Γροιλανδία και η Τασμανία όντως και πανάκριβες είναι και δύσκολα προσβάσιμες, η Ισλανδία όμως δεν είναι πια άπιαστο όνειρο. Ρίξε μια ματιά εδώ και θα καταλάβεις www.icelandexpress.com

Εγώ είμαι της άποψης ότι πρέπει πρώτα από όλα ο καθένας να γνωρίζει τον τόπο του και ύστερα να αρχίζει να την ψάχνει για παραπέρα...

Εγώ δηλώνω "φανατικός" της χώρας μας και θέλω πρώτα πρώτα να ανακαλύψω όλες τις γωνιές της! Εννοώ, ότι όταν (και αν) φτάσω σε μία προχωρημένη ηλικία που με το ζόρι θα πηγαίνω από ... την κουζίνα στο υπνοδωμάτιο, θέλω να είμαι ευχαριστημένος που θα έχω δει κατά μεγάλο ποσοστό την ίδια μου την πατρίδα! Ίσως δεν θα το έλεγα αυτό τόσο πολύ, αν δεν ήμουν κάτοικος της Ελλάδας. Αλλά παιδιά, ζούμε σε μία χώρα που πραγμτικά είναι ένα ΣΤΟΛΙΔΙ πάνω στη Γη...
Δεν καταλαβαίνω δλδ γτ πολλοί δουλεύουν όλο τον χρόνο ώστε στο τέλος του να πραγματοποιήσουν ένα μακρινό ταξίδι και όχι να πάνε κάπου εσωτερικά; θα μου πεις, οκ, γούστα είναι αυτά...
Σεβαστή η άποψή σου αλλά διαφωνώ τελείως με αυτή... Η Ελλάδα όντως είναι μια ωραία χώρα αλλά υπάρχουν και άλλες εξίσου όμορφες ή και ομορφότερες από αυτή. Δεν μπορώ λοιπόν να καταλάβω την λογική που λέει οτι πρέπει να εξαντλήσω την χώρα μου και μετά να επισκεφτώ τις άλλες. Ποιός είναι ο λόγος να προτιμήσω να πάω σε ένα ακόμα χωριό της Θράκης π.χ ή σε ένα ακόμα Κυκλαδονήσι και να μην θελήσω να δω την Τοσκάνη την Ινδία την Αμερική ή το Παρίσι ? Πραγματικά δεν το καταλαβαίνω αλλά ας είναι, ο καθένας με την γνώμη του...
 
Μηνύματα
626
Likes
143
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
Σεβαστή η άποψή σου αλλά διαφωνώ τελείως με αυτή... Η Ελλάδα όντως είναι μια ωραία χώρα αλλά υπάρχουν και άλλες εξίσου όμορφες ή και ομορφότερες από αυτή. Δεν μπορώ λοιπόν να καταλάβω την λογική που λέει οτι πρέπει να εξαντλήσω την χώρα μου και μετά να επισκεφτώ τις άλλες. Ποιός είναι ο λόγος να προτιμήσω να πάω σε ένα ακόμα χωριό της Θράκης π.χ ή σε ένα ακόμα Κυκλαδονήσι και να μην θελήσω να δω την Τοσκάνη την Ινδία την Αμερική ή το Παρίσι ? Πραγματικά δεν το καταλαβαίνω αλλά ας είναι, ο καθένας με την γνώμη του...
Ίσως δεν εξήγηση καλά αυτό που ήθελα να πω!

Δεν είπα να μην πάει κάποιος και αλλού, ίσα ίσα, εννοείται αυτό! Σε ποιόν δεν αρέσει αυτό το πράμα; Και εγώ ο ίδιος θέλω όσο το δυνατόν να ταξιδεύω έξω από τα σύνορα της Ελλάδας! Απλά λέω, προτιμότερο (κατέ εμέ πάντα!) είναι να τα συνδυάζεις και τα δύο: να μην κάνει δλδ κάποιος 3-4 ταξίδια που όλα και όλα μπορεί το χρόνο και όλα να είναι στο εξωτερικό! Ας αφιερώνει και λίγο χρόνο από τα ταξίδια του ή τα Σαβ/κα του σε μέρη κοντινά του, μέρη που δεν φαντάζεται ότι μπορεί να υπάρχουν...

Anyway...

Το σίγουρο είναι ότι όπου και να πηγαίνεις είναι πάντα καλό εννοείται και δεν θα σου βγει ποτέ σε κακό, παρά μόνο σε καλό! Όσο ταξιδεύεις και αποκτάς εμπειρίες είναι το θετικό του πράγματος!
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Σωστή η παρατήρησή σου Tania.
Όμως, όσον αφορά εμένα, μέχρι πριν λίγο καιρό τα πολυήμερα ταξίδια ήταν απαγορευμένα λόγω επαγγελματικών και οικογενειακών υποχρεώσεων.
Η Τασμανία π.χ. θέλει 3 εβδομάδες
Η Νέα Ζηλανδία (που είναι και ο κρυφός μου έρωτας) θέλει 3-4 εβδομάδες
Επομένως δεν είναι μόνο το οικονομικό θέμα, είναι και η χρονική διάρκεια.
΄Ασε που θες να βρεις και παρέα να πας, αν τα μέλη της οικογενείας αδυνατούν να ακολουθήσουν...
Όμως σιγά σιγά όλες οι αγάπες θα ικανοποιηθούν, με παρέα ή μη.
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Δεν καταλαβαίνω δλδ γτ πολλοί δουλεύουν όλο τον χρόνο ώστε στο τέλος του να πραγματοποιήσουν ένα μακρινό ταξίδι και όχι να πάνε κάπου εσωτερικά; :)
Θα σου πώ φίλε μου γιατί.
Πριν χρόνια αποφασίσαμε να πάμε διακοπές στη Σάμο
΄Οχι σε φοβερά ξενοδοχεία και πολυτέλειες. ΄Ηρεμα και απλά πράγματα
Το ταξίδι αυτό ήταν και το τελευταίο, ως διακοπές στην Ελλάδα
Μας κόστισε πολύ ακριβότερα από 1 εβδομάδα στην Ιταλία.
Περιορίσαμε την Ελλάδα σε απλές τριήμερες εξερευνήσεις...
Η πατρίδα μας είναι πάντα η πατρίδα που αγαπάμε.
Τα μακριά χέρια στις τσέπες μας δεν ανεχόμαστε.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Ίσως δεν εξήγηση καλά αυτό που ήθελα να πω!
γιατί xontro mpizeli, απλά ,τον τοπο μου τον βλέπω οποτε μπορώ ,και στα γεράματα θα ειναι καλύτερα με τα καπί ...τώρα που ειμαι νέα ακόμα ,και ΄μπορώ και δουλεύω και βγάζω χρήματα και μπορώ να περπατώ ,να ανεβαίνω στα βουνά και στους ναούς και στις παγόδες και στους τρούλους ,και να ταξιδευω τα υπερπόντια μίλια μου χωρίς να κουράζομαι , και να περπατάω ατέλειωτα ...για αυτό ...το ταξίδι στο εξωτερικό ειναι το πραγματικό ταξίδι ...αλλες φάτσες ,γλώσσα ,πολιτισμός ,κλιμα ,συνήθειες ,φαγητο΄, κουλτούρα γενικότερα ...αυτο ειναι το ερεθιστικό του ταξιδιού ...να ξεχνάς ποιος εισαι εσύ ....θα μου πείς ειναι και η μούρλα ...το holic που λέμε ...:rolleyes:
αλήθεια εισαι χοντρό μπιζέλι??:roll:
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.311
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εγώ νομίζω ότι για πολύ κόσμο που έχει τα χρήματα, το πρόβλημα με τα μακρινά ταξίδια είναι ο χρόνος. Έχω καλέσει τον κολλητό μου τόσες φορές στην Κούβα και δεν έρχεται γιατί δεν παίζει να πάρει ΠΟΤΕ 10 μέρες συνεχόμενες άδεια από τη δουλειά του και βέβαια για 6-7 μέρες δεν έχει νόημα αν είναι να φάει τις μισές στα αεροδρόμια και στο jet lag. Πάντως υπάρχει κόσμος που πάει παντού, εγώ ξέρω άτομα που έχουνε πάει σε πολύ κουλές χώρες, ακόμη κι οργανωμένα. Αν ψάξεις ακόμη και στα πρακτορεία, θα δεις ότι γίνονται αρκετές εκδρομές και για ταξίδια που αναφέρεις (π.χ Ν.Ζηλανδία, Νησί του Πάσχα συμπληρώνουν αρκετές φορές το χρόνο). Από εκεί και πέρα, στα ταξίδια ισχύει ό,τι ισχύει για όλα στη ζωή: κάποιοι το ψάχνουν κι άλλοι όχι. Κι όπως εγώ μπορεί να ψάχνω τα ταξίδια και να είμαι ανίδεος στα ηλεκτρονικά και να ψωνίζω ακριβά και να μου βγαίνουν και πατάτες, έτσι και κάποιος άλλος δεν το πολυψάχνει το ταξίδι, σεβαστό και λογικό. Δε γίνεται να είσαι εξπέρ και digger σε όλα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom